İçeriğe Yönlendir

WIFI Menzil Artırıcı?

Tayfun Aydın

Recommended Posts

Ahmet İhsan Akşen

Yeri gelmişken paylaşayım burada. İzlediğim videolarda da görürüm bir hata var. Bu cihazları telefonun çekmediği odaya takip performans bekleyip, isteğini alamayanlar var. İşin mantığa aykırı telefonun (PC nin) çekmediği yerde bu cihazlar da çekmez, modem ile telefonun (PC nin) arasında bir konuma yerleştirmek gerek.

NEVe8A.webp

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Metin Uzunoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Merhaba @Sani Gerşon bey benzer durumdan muzdarip olunca forumu karıştırdım tavsiyelerinizi görünce sormak istedim. Sıkıntım şu ttnet 35 mp +tivibu abonesiyim.  Modem salonda tv yanında salonda. Ev tünel kalıp yani salonun duvarları 20 cm betonarme dolayısıyla 5 ghz verimli değil 2.4 ghz kıllanıyorum. Bu duvarın arkası koridor birde 10 tuğla duvar sonra oğlumun odası ve cep telefonu wifi den tek diş çekiyor. Arıza için ekipleri çağırdım sonuçta modemi arka odaya taşıyıp tv de tivibu yu iptal ederek çözüm ürettik.

Modemi eski yerine yani tv nin yanına alıp arka odadaki wifi gücünü nasıl artırabilirim. 

Xioami https://www.epey.com/router/xiaomi-mi-router-4a-gigabit.html rollerin bu konuda faydası olurmu? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bahsettiğiniz ev yapısında sinyal arttırmanın tek yolu, sinyalin en kuvvetli olduğu yere sinyal arttırıcı koymak ya da arka odaya kablo çekilip kablonun kablosuz bağlantıya çevrilmesini sağlamak.

Buradaki tavsiyemi yenileyerek tp-link'in mesh ürünlerine yönlendirebilirim. Deco serisi çok başarılı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Bahsettiğiniz ev yapısında sinyal arttırmanın tek yolu, sinyalin en kuvvetli olduğu yere sinyal arttırıcı koymak ya da arka odaya kablo çekilip kablonun kablosuz bağlantıya çevrilmesini sağlamak.

Buradaki tavsiyemi yenileyerek tp-link'in mesh ürünlerine yönlendirebilirim. Deco serisi çok başarılı.

Kablo döşemedense tivibu izlememeyi tercih ederim. Modemin yanına bu dediğiniz deco serisinden birşey bağlasam modemin wifi yi kapatsam nasıl olur? Olur derseniz ürün adı veya linki verebilirmisiniz.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Metin Uzunoğlu yazdı:

Kablo döşemedense tivibu izlememeyi tercih ederim. Modemin yanına bu dediğiniz deco serisinden birşey bağlasam modemin wifi yi kapatsam nasıl olur? Olur derseniz ürün adı veya linki verebilirmisiniz.

Bana paint'te evi ve modemin lokasyonunu odaları vs bi çizebilir misiniz? Ona göre karar verelim.

TV'nin wireless'ı varsa onu da çözeriz muhtemelen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Metin Uzunoğlu yazdı:

Tv nin wirelessi var plan bu şekilde

r49g6g6.jpg

Metin hocam,

Evin tüm planı bu kadar mı?

Komple plan değil gibi sanki. Komple görebilirsem, anlamam için daha kolay olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Metin hocam AutoCad’de çizmiş galiba. Süper olmuş. 😊 Ama eksik tabi 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Metin hocam,

Evin tüm planı bu kadar mı?

Komple plan değil gibi sanki. Komple görebilirsem, anlamam için daha kolay olacak.

Resimde görünmeyen modemin arkasında mutfak, internet sıkıntısı olan odanın altında bir yatak odası daha var. Yani bu planı çözersek sıkıntı kalmıyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Metin Uzunoğlu yazdı:

internet sıkıntısı olan odanın altında bir yatak odası daha var

O yatak odasında internet nasıl?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

O odada internete bağlamayı hiç denemedim. resimde görülen diğer odada internet fena değil yani arada tek betonarme duvar olanda. sıkıntı olan odada kapının açık ve kapalı olması bile internet hızını etkiliyor diyor oğlum. Şu anda modem sol üstteki odada orada hız 88 mbps,  yanındaki odada ağ hızı 57 Mbps, resimde görünmeyen odada kapı ağzında 52, uzak noktada 26. salonda 52 mutfakta çekmiyor. Yani bir betonarme duvarda sinyal neredeyse yarıya düşüyor, iki betonarme duvar olunca sinyal geçmiyor. 

Modem tplink ac1200

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

sürekli internet hızı ile ilgili denemeler yapıyorum. modemin olduğu odada 144 mbps hız olduğunda yan odalarda 87 hız oluyor yani bir duvarda % 40 civarında kayıp oluyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

zd7 yazan yere bir AP işi toparlayacaktır sanırım. Ancak unutmayın ki, bu kadar kayıp olan bi yerde kablo ile wireless dağıtılması işi kesin olarak çözecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Tuğla duvar yazısının hemen sağında priz var oraya olurmu?

Ve bu deco serisinin hangi modelini tercih etmeliyim? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Metin Uzunoğlu yazdı:

Tuğla duvar yazısının hemen sağında priz var oraya olurmu?

Ve bu deco serisinin hangi modelini tercih etmeliyim? 

ORaya da olur. Deco'ların e4 ve m4 tercih edilebilir lakin deco'lar kablosuz çoğaltım yapamıyor.

Bu durumda re305 ile de devam edebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Birde elektrik hattı üzerinden internet yayını yapan cihazlar varmış onları tavsiye edermisiniz?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Birde elektrik hattı üzerinden internet yayını yapan cihazlar varmış onları tavsiye edermisiniz?

Hocam bende var. Kablolu sinyali evin başka yerinde yine kablolu olarak transfer ediyor. Verimi çok iyi. Kablolu çıkışa repeater de bağlanabiliyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Metin Uzunoğlu yazdı:

Merhaba @Sani Gerşon bey benzer durumdan muzdarip olunca forumu karıştırdım tavsiyelerinizi görünce sormak istedim. Sıkıntım şu ttnet 35 mp +tivibu abonesiyim.  Modem salonda tv yanında salonda. Ev tünel kalıp yani salonun duvarları 20 cm betonarme dolayısıyla 5 ghz verimli değil 2.4 ghz kıllanıyorum. Bu duvarın arkası koridor birde 10 tuğla duvar sonra oğlumun odası ve cep telefonu wifi den tek diş çekiyor. Arıza için ekipleri çağırdım sonuçta modemi arka odaya taşıyıp tv de tivibu yu iptal ederek çözüm ürettik.

Modemi eski yerine yani tv nin yanına alıp arka odadaki wifi gücünü nasıl artırabilirim. 

Xioami https://www.epey.com/router/xiaomi-mi-router-4a-gigabit.html rollerin bu konuda faydası olurmu? 

Aynı sorundan bende müzdariptim. En arka odada tek dil çekse bile internet performans vermiyordu. Sizin linke eklediğiniz xiaomi 4a aldım. Koridora repeater modunda koydum. Şu an evde sıkıntı kalmadı. Hatta sokakta arabayı parkederken bile telefon wifiye bağlanıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Servet Aydın yazdı:

Hocam bende var. Kablolu sinyali evin başka yerinde yine kablolu olarak transfer ediyor. Verimi çok iyi. Kablolu çıkışa repeater de bağlanabiliyor.

Ürünün marka ve modelini paylaşabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Metin Uzunoğlu yazdı:

Ürünün marka ve modelini paylaşabilirsiniz. 

Hocam bütçenize uyarsa Mesh Sistemini de düşünebilirsiniz. 

Evin her yerinde kesintisiz internet sunuyor, hangi cihaza yakınsanız ona otomatik bağlanıyor, geçişleri anlamıyorsunuz, kopmalar sıfıra iniyor.

Tek bir ağ adı, tek bir şifre, evin her yerinde full çeken internet(konulacak cihaz sayısına göre)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Benim evimde aynı şekilde tünel sistemle yapılmış bir ev, aynı sorun bende de vardı. Ana modem evin girişinde olduğu için en arkadaki çocukların odası çekme yönünden sorunluydu. Koridora ana modemden 3 m CAT6 kablo çektim, TP Link router koydum. Şu anda herhangi bir sorun yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Cihat Küçükay yazdı:

Benim evimde aynı şekilde tünel sistemle yapılmış bir ev, aynı sorun bende de vardı. Ana modem evin girişinde olduğu için en arkadaki çocukların odası çekme yönünden sorunluydu. Koridora ana modemden 3 m CAT6 kablo çektim, TP Link router koydum. Şu anda herhangi bir sorun yok.

Teşekkür ederim, kablosuz çözmeye çalışıyorum. çözemezsem tivibuyu kullanmayacağım.

Celal Aydın yazdı:

Hocam bütçenize uyarsa Mesh Sistemini de düşünebilirsiniz. 

Evin her yerinde kesintisiz internet sunuyor, hangi cihaza yakınsanız ona otomatik bağlanıyor, geçişleri anlamıyorsunuz, kopmalar sıfıra iniyor.

Tek bir ağ adı, tek bir şifre, evin her yerinde full çeken internet(konulacak cihaz sayısına göre)

@Sani Gerşonbeyde önerdi ama kablolu olduğu için şimdilik düşünmüyorum.

iki gündür modemi çocukların odasına taşıdım tivibu dışında sıkıntı yok. tivibu olmasada olurmuş aslında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Mesh sistemde sadece ana ünite kablolu bağlanır, diğerleri kablosuz bağlanır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Metin Uzunoğlu yazdı:

Teşekkür ederim, kablosuz çözmeye çalışıyorum. çözemezsem tivibuyu kullanmayacağım.

@Sani Gerşonbeyde önerdi ama kablolu olduğu için şimdilik düşünmüyorum.

iki gündür modemi çocukların odasına taşıdım tivibu dışında sıkıntı yok. tivibu olmasada olurmuş aslında.

Cihazlar birbiri ile kablosuz iletişim kuruyor, aslında bir nevi menzil artırıcı, sadece sistemi farklı.

Tıpkı baz istasyonu gibi, araçla seyahat ederken çokça kez baz istasyonları arasında geçiş yapar ya telefonumuz, aynı o mantık.

şuradan inceleyebilirsiniz hocam

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...