İçeriğe Yönlendir

WIFI Menzil Artırıcı?

Tayfun Aydın

Recommended Posts

Sani Gerşon
Metin Uzunoğlu yazdı:

Tp Link markasının şu ürünü buldum mesh ile bu sistem arasındayım.

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B00C2ICYPC/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1UNQM1SR2CHM&th=1

Mesh ciddi olarak öneriyorum. Modemin yanına kablo ile takarsınız, sonra diğer tarafa doğru mesh'i genişletirsiniz. Sınırsız genişletme yapabiliyorsunuz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

İki ürünün arasında ciddi fiyat farkı var.

Metin Uzunoğlu yazdı:

Tp Link markasının şu ürünü buldum mesh ile bu sistem arasındayım.

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B00C2ICYPC/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1UNQM1SR2CHM&th=1

Sani Gerşon yazdı:

Mesh ciddi olarak öneriyorum. Modemin yanına kablo ile takarsınız, sonra diğer tarafa doğru mesh'i genişletirsiniz. Sınırsız genişletme yapabiliyorsunuz.

https://www.amazon.com.tr/Tp-Link-Deco-E3-Ac1200-Sistemi/dp/B07VC4X3WZ/ref=mp_s_a_1_8?crid=28WYMA37YTXL9&keywords=tp+link+deco&qid=1638212684&sprefix=tp+link+deco%2Caps%2C201&sr=8-8

Sani Gerşon yazdı:

Mesh betonarme duvardan kayıpsız veya minimum kayıplamı gidiyor? 

Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
Sani Gerşon yazdı:

abi öncelikle iyi bayramlar, wifi dertlileri kervanına ben de katılayım bari.

benim modem alt katta, tavana yakın yerde; pc üst katta, çaprazda, aradaki mesafe 5 m yoktur ama telefonun 30-40 mb aldığı yerde pc keyfine göre çalışıyor, 1,3,5 mb vs. şu an 15 mb mesela.

tp-link sinyal arttırıcı var -ayrı bir ağ olarak- pc'nin olduğu odada, 3 m yok aralarında; ona bağlanınca da aynı şekilde dengesiz, bi düzgün, bi 0. otomatik dns ile de internete bağlanamıyorum, mecbur google dns'i ile bağlanıyorum, bu da diğer bi sorun. sürücü güncelledim vs ama fark etmedi. (realtek rtl8723BE 802.11N pcI-e nIc, yanlış bi şey indirdim de onu es mi geçtim desem o da zor) 

türk telekom servisi binayı vs kontrol etti, onlar da bi sıkıntı bulamadı. acaba modemde bi sorun var da telefonda denk mi gelemiyorum anlayamadım. testleri hep fast ile yapıyorum, telefonda 0'dan başlayıp bikaç saniyede 40'a çıkıyor, pc malum. pc'nin içini açmıştım geçen mousepad için ama bi yerine bi şey yapmış olduğumu da sanmıyorum.

paragraf paragraf yazdım, kafanı şişirdiğim için kusuruma bakma ama sen yetkili bir abiye benziyorsun :D çok teşekkürler abi şimdiden

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Sani Gerşon yazdı:

@Sani Gerşonbey yukarıdaki mesh sistemlerinden hangisini tercih edeyim. Amazon indirimi bitmeden birini alayım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Metin hocam, iki ürün de işini görür. Garip olan, e4 sistem daha pahalı olmalıydı. e4 2'li paket iş görecektir. Daha da fazla alanda çeksin istersen 3'lü paket alabilirsiniz.

Umut Taşlı yazdı:

abi öncelikle iyi bayramlar, wifi dertlileri kervanına ben de katılayım bari.

benim modem alt katta, tavana yakın yerde; pc üst katta, çaprazda, aradaki mesafe 5 m yoktur ama telefonun 30-40 mb aldığı yerde pc keyfine göre çalışıyor, 1,3,5 mb vs. şu an 15 mb mesela.

tp-link sinyal arttırıcı var -ayrı bir ağ olarak- pc'nin olduğu odada, 3 m yok aralarında; ona bağlanınca da aynı şekilde dengesiz, bi düzgün, bi 0. otomatik dns ile de internete bağlanamıyorum, mecbur google dns'i ile bağlanıyorum, bu da diğer bi sorun. sürücü güncelledim vs ama fark etmedi. (realtek rtl8723BE 802.11N pcI-e nIc, yanlış bi şey indirdim de onu es mi geçtim desem o da zor) 

türk telekom servisi binayı vs kontrol etti, onlar da bi sıkıntı bulamadı. acaba modemde bi sorun var da telefonda denk mi gelemiyorum anlayamadım. testleri hep fast ile yapıyorum, telefonda 0'dan başlayıp bikaç saniyede 40'a çıkıyor, pc malum. pc'nin içini açmıştım geçen mousepad için ama bi yerine bi şey yapmış olduğumu da sanmıyorum.

paragraf paragraf yazdım, kafanı şişirdiğim için kusuruma bakma ama sen yetkili bir abiye benziyorsun :D çok teşekkürler abi şimdiden

Telefon ve PC aynı odada, ikisi de wireless mı bağlanıyor?

Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
Sani Gerşon yazdı:

Metin hocam, iki ürün de işini görür. Garip olan, e4 sistem daha pahalı olmalıydı. e4 2'li paket iş görecektir. Daha da fazla alanda çeksin istersen 3'lü paket alabilirsiniz.

Telefon ve PC aynı odada, ikisi de wireless mı bağlanıyor?

evet

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Tv nin oradaki modeme bir deko modeme ethernet  kablosu ile bağlanacak diğeri wifi çekmeyen odaya doğrusudur? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tv nin oradaki modeme bir deko modeme ethernet  kablosu ile bağlanacak diğeri wifi çekmeyen odaya doğrusudur? 
Aynen hocam.
evet
Bilgisayarin wireless kartında sorun olmali. Baska kartla denemenizi oneririm.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Metin Uzunoğlu yazdı:

İki ürünün arasında ciddi fiyat farkı var.

https://www.amazon.com.tr/Tp-Link-Deco-E3-Ac1200-Sistemi/dp/B07VC4X3WZ/ref=mp_s_a_1_8?crid=28WYMA37YTXL9&keywords=tp+link+deco&qid=1638212684&sprefix=tp+link+deco%2Caps%2C201&sr=8-8

Mesh betonarme duvardan kayıpsız veya minimum kayıplamı gidiyor? 

Hocam 5GHz bandında iletişim kurabilirse cihazlar, minimum kayıpla gidiyor. O yüzden konumlandırılacak yerler önem arz ediyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Celal Aydın yazdı:

Hocam 5GHz bandında iletişim kurabilirse cihazlar, minimum kayıpla gidiyor. O yüzden konumlandırılacak yerler önem arz ediyor.

Betonarme duvardan ötürü 2.4 ghz üzerinden iletişim kuracaklar. 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Metin Uzunoğlu yazdı:

Betonarme duvardan ötürü 2.4 ghz üzerinden iletişim kuracaklar. 

Arada çok duvar varsa veya kalın betonarme ise 2.4 Ghz mecburi iletişim kuracaklar. Verimi düşük olma ihtimali var şayet öyle ise.

En güzeli Servet abimin tavsiyesi olan Powerline sistemini kurmanız olacaktır.

Evin elektrik hattını internet hattına çeviriyor, kayıp neredeyse sıfır.

Mesh öncesi onu kullanıyordum.

Tuzlu ve en mükemmel olanı, powerline+mesh sistemini ikili olarak kurmak.

Kayıp yok, o odaya gittim ona bağlan yok, parazit yok, evin her yerinde 5Ghz yayın var.

Ah Dolar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Celal Aydın yazdı:

Arada çok duvar varsa veya kalın betonarme ise 2.4 Ghz mecburi iletişim kuracaklar. Verimi düşük olma ihtimali var şayet öyle ise.

En güzeli Servet abimin tavsiyesi olan Powerline sistemini kurmanız olacaktır.

Evin elektrik hattını internet hattına çeviriyor, kayıp neredeyse sıfır.

Mesh öncesi onu kullanıyordum.

Tuzlu ve en mükemmel olanı, powerline+mesh sistemini ikili olarak kurmak.

Kayıp yok, o odaya gittim ona bağlan yok, parazit yok, evin her yerinde 5Ghz yayın var.

Ah Dolar :)

Salonun üç duvarı 20 cm betonarme ve kürü iyi yapılmış bir beton dolayısıyla boşluk oranı az. Banada powerline mantıklı geliyor @Servet Aydındenemiş. sonuçta mesh de olsa betonarme duvarı aşması lazım. Powerline duvarı aşmadan gidiyor.  Ama @Sani Gerşontecrübe ve deneyimide yadsınamaz bir gerçek. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hocam bende açık alan mesafesi yeterli değil diye kullandım. Wifi güç ünitesi iyi epey

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Metin Uzunoğlu yazdı:

r49g6g6.jpg

Bugün amazon.com.tr den sipariş verdiğim tp link powerline ürünlerini kurdum. Ana ürünü modemin oraya duvar prizinde yer olmadığı için grup prizi kullanarak ümitsizce taktım. Wifi li olanı tuğla duvar yazısının sağ tarafında bulunan prize taktım.  Donuç sürpriz salonda 114, internet çekme sorunu olan odada 52 mbsn olan hız 115 mbsn ye çıktı. Ssıd adını ve şifresini aynı yaptım. Şimdilik iyi 31 ocak 2022 ye kadar iade veya değişim hakkım var olmazsa mesh sistemine geçeceğim.

Ürün linki

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...