İçeriğe Yönlendir

Ehliyet Sınıfı Değiştirme İşlemi

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi

B den D ye ehliyet değişimi yapacam. 

Sinavdi sertifika idi o işler tamam.

Nüfustan randevu da aldım.

Harç işini çözemedim evvelden bankada alıyorduk. Devlet artık özelde yatirtmiyor harç işini.

Kurstan ATM den yatircan diyor da evvelden yok harç, yok değerli evrak,yok trafik vakfı felan bisiler ödüyorduk. 

Bu yıl bu işi yaptıran var mı  kaç kalemde yatircaz

Yorum bağlantısı
Ali Gürbüz

Hayırlı olsun hocam.Süreci biraz anlatabilir misin ? Maliyet , sinavlar vs ? Benim de B den D ye çıkarmam gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Sadece direksiyon sınavı var. Kursa para bayılıyoz ama o koydu. Bı hafta felan bı direksiyon eğitimi yaptık maksat arabaya alışmak.  Harç işini öğrenecem şimdi vergi dairesinden

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Burada detaylı bilgiler mevcut.

https://randevu.nvi.gov.tr/pages/applicationprices

İlk Defa Sürücü Belgesi Alımı veya Sınıf Ekleme İşlemleri İçin Ücret (TL)
Vakıf Hizmet Bedeli” Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Hesaplarına 45,00 TL
Değerli Kâğıt Bedeli” Vergi Tahsil Yetkisi Verilen Banka Hesaplarına 225,00 TL
A, A1, A2, F” sınıfları için (Engelli "A" Sertifikaları da Dahil) harç ücreti Vergi Tahsil Yetkisi Verilen Banka Hesaplarına 272,00 TL
B” sınıfı için (Engelli "B" Sertifikaları da Dahil) harç ücreti Vergi Tahsil Yetkisi Verilen Banka Hesaplarına 820,10 TL
B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, G, M” sınıfları için harç ücreti Vergi Tahsil Yetkisi Verilen Banka Hesaplarına 1368,40 TL
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Travego alıp Esadaş'ta çalışmaya başlayacakmış, hayırlı olsun, forum olarak toplanıp Mercedes logolu yüzük alalım.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Vakıf bankası içerden alıyor ödemeyi diğerleri ATM ye yolluyor.

Vergi dairesi yakındı. Ordan ödedim iki kalemi harç ve evrak bedeli. Vakıf payı da Vakıfbank tan içerden ödedim.

Toplamda 1650 gibi bişi  yukarıdaki tablodaki doğru

Mert Gulkokan yazdı:

D alıp planın nedir Mustafa ?

Aslında geciktirdim 5 yıl önce alacaktım . Hayatta bı b planı olmasi lazım . A planı iyi gitmezse. 

Src1 ve psikoteknigi de Alicam biraz toparlanalim.

2000 lira civarı kurs 150 lira mi ne sınav bedeli 1650 de harç evrak işi 4000 gibi Total maliyeti var ehliyetin.

Selim Bilgin yazdı:

Travego alıp Esadaş'ta çalışmaya başlayacakmış, hayırlı olsun, forum olarak toplanıp Mercedes logolu yüzük alalım.

Elazığ Murat turizm düşünüyorum. 1.5 milyon gibi bı Travego var . Ama ben kırmızı istiyom :) ama artık yaştan kurtarmıyor bunlar da

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ8B70UogTE-fiX5Md_RjUSWtS8X4mWFSnX40IQ5UWBTy3rAUvNHqV-Hps&s=10

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

D ehliyeti ne yapacaksın :)

Bak demedi deme. çekicilerin trafik sigortaları çok pahalı :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben B ehliyet ile 16+1 Ducato kullanabiliyormuyum. 16+1 Ducatoyu 2+2 konfigurasyona çevirip karavan statüsüne çekince sigortası binek araba kıvamına geliyormu. @Mehmet Ozyurek

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici
Mehmet Ozyurek yazdı:

çekicilerin trafik sigortaları çok pahalı :)

Sigortası pahalı da kaskosu nasıl acaba? 😀

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mehmet Ozyurek yazdı:

D ehliyeti ne yapacaksın :)

Bak demedi deme. çekicilerin trafik sigortaları çok pahalı :)

Yok d otobüs sürüyor sadece. Tır kamyon şuan almıyom.  

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Ben B ehliyet ile 16+1 Ducato kullanabiliyormuyum. 16+1 Ducatoyu 2+2 konfigurasyona çevirip karavan statüsüne çekince sigortası binek araba kıvamına geliyormu. @Mehmet Ozyurek

Bildiğim kadarı ile 14+1 e kadar 2016 öncesi B ehliyetliler kullanabiliyor. 

14+1 üzeri olanlar arka tekerler çift oluyor ve o zaman D1 değil D gerekiyor olması lazım. 

tarihinde Ü.Emre Kartal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

Ben B ehliyet ile 16+1 Ducato kullanabiliyormuyum. 16+1 Ducatoyu

Kullanıyorsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Benzer bir soru da ben sorayım, kimliğim ve ehliyetim eski tip.

Yeni kimliğe ehliyet de tanımlanıyormuş, sıralaması nasıl yapılıyor yaptıran var mı?

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Nihat Palolu yazdı:

Yeni kimliğe ehliyet de tanımlanıyormuş, sıralaması nasıl yapılıyor yaptıran var mı?

Öyle haber çıktı evet ama pilot uygulaması var sanırım onda.  Türkiye geneline yayılmadı diye okumuştum en son. Ben yeni tip kimliklere ve ehliyete geçince ikisini aynı anda yaptırdım. iyi oldu. işin kötü tarafı Ehliyetler sınıfına göre mesela bende B 10 yıllık  2029 da tekrar yenileyeceğim kötü oldu. Son güne kadar zaman kazanın derim. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Nihat Palolu yazdı:

Nasıl oluyor ki o ben ikisini de yenilicem

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Artık kimliğe yükleniyor ekstra ehliyet taşımaya gerek yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ümit Türk yazdı:

Öyle haber çıktı evet ama pilot uygulaması var sanırım onda.  Türkiye geneline yayılmadı diye okumuştum en son. Ben yeni tip kimliklere ve ehliyete geçince ikisini aynı anda yaptırdım. iyi oldu. işin kötü tarafı Ehliyetler sınıfına göre mesela bende B 10 yıllık  2029 da tekrar yenileyeceğim kötü oldu. Son güne kadar zaman kazanın derim. 

O kafayla yenilemedim ben hatta bugün  randevu açık gördüm diye başvurdum . Bı aydır ehliyet için randevu vermiyordu sistemde.

Birde eski kimlikler bazı işlemlerde sıkıntı oluyor. Gelen müşteriye bende söylüyorum diye artık yenilicem

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Mustafa Tüfekçi yazdı:

O kafayla yenilemedim ben hatta bugün  randevu açık gördüm diye başvurdum . Bı aydır ehliyet için randevu vermiyordu sistemde.

Birde eski kimlikler bazı işlemlerde sıkıntı oluyor. Gelen müşteriye bende söylüyorum diye artık yenilicem

Evet bazı işlemlerde sıkıntı o zaman güncel bilgi olarak yenileyelim diyelim :)

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Tek kartta hem kimlik hem ehliyet. Ama bir sıralaması olması lazım. Ehliyet mi önce alınacak kimlik mi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ben B ehliyet ile 16+1 Ducato kullanabiliyormuyum. 16+1 Ducatoyu 2+2 konfigurasyona çevirip karavan statüsüne çekince sigortası binek araba kıvamına geliyormu. [mention=23]Mehmet Ozyurek[/mention]

Karavan olarak tescil edilince çok artar sigorta.
Sigortası pahalı da kaskosu nasıl acaba? [emoji3]

Kaskosu da çok pahalı. :(
Yok d otobüs sürüyor sadece. Tır kamyon şuan almıyom.  

Önceden otobüs E idi. Çekicinin bi üstü idi.
Değişti mi bu.
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mehmet Ozyurek yazdı:

Karavan olarak tescil edilince çok artar sigorta.
Kaskosu da çok pahalı. :(
Önceden otobüs E idi. Çekicinin bi üstü idi.
Değişti mi bu.

Yeniler de kodlar ve sürecekleri değişti. Eskiden e sınıfı galiba alayını sürüyordu. 

Şimdi c ile kamyon d ile otobüs ce ile tır ve kamyon .  Sonuna e takısı geldikçe aracın arkasına römork takabilip sürüyon ama de  kodu ile ce yani tır süremiyon. CE ile de otobüs süremiyon. Mantık yük taşıyan ayrı yolcu taşıyan ayrı. Sonuna e takısı römork çekmek icin önce o sınıf ehliyet alıyon. O yüzden tır için önce kamyon alacan gibi gibi.

Çekme karavan için yeni ehliyete be alman lazım ceza keser bilmem şuan. Zaten römork karavan vs takinca hız kuralı OGS HGS tipi vs değişiyor

Tablo

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTi_i7b9pRDl3kd1EeWM0hGWowmQwil3-PfRmYoDIMNYZ-Y2Z6ZDC-VTmg&s=10

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Nihat Palolu yazdı:

Tek kartta hem kimlik hem ehliyet. Ama bir sıralaması olması lazım. Ehliyet mi önce alınacak kimlik mi.

Nüfus dairesinde yeni ehliyet için başvuru yapacaksınız sonrasında da aynı anda kimliğe de tanıtmak istediğinizi söyleyeceksiniz. Yeni ehliyeti her türlü veriyorlar, ekstradan kimliğe tanıtılıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Sani Gerşon yazdı:

Nüfus dairesinde yeni ehliyet için başvuru yapacaksınız sonrasında da aynı anda kimliğe de tanıtmak istediğinizi söyleyeceksiniz. Yeni ehliyeti her türlü veriyorlar, ekstradan kimliğe tanıtılıyor.

Onuda yaptırayim ayrı para veriyoz mu. Da aynı anda olmaz gibi çünkü hemen vermiyorlar kimliği galiba. Bu arada evde kimse yok adresi iş yeri nasıl yapacam posta için. Adres alıyor mu nüfus posta için yoksa aps adresine direk mi yolluyor

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

yeri gelmişken sorayım, 750 kg altı çekme karavanlar için BE şartı aranmıyor değil mi  ?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Römork un kilosu felan bilmem çeki demirine takıyorsan polis sorar. İster yat çek ister el arabası 😛

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...