İçeriğe Yönlendir

Astra J 'Aracı En Kısa Sürede Servise Götürün' Uyarısı

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal
Mert Yeldan yazdı:

General ne ya elektrik mi 

Rütbe olması lazım :fiuw:

Nihat Palolu yazdı:

Termostatın olduğu soketin arkasında ne varsa o bozuk bence.

Soketin oradaki ne sensörü ise artık sanırım o bozuk.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Metin Akbal

Değerli arkadaşlar. Yağ soğutucuyla beraber termostatta değişti ve sorun ortadan kalktı. Termostatımız arızalı imiş.

Hararet müşiri mi termostat mı anlamak için soketlerini sökerek test edilebilir. Termostat soketi sökülü iken araç tepkisinde değişme olmaz iken hararet müşirini sökünce araç direk hata verdi.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Akbal yazdı:

Termostat soketi sökülü iken araç tepkisinde değişme olmaz iken hararet müşirini sökünce araç direk hata verdi.

termostat soketine bağlı olan sensörün görevi ne imiş

Ali Darbaz yazdı:

1948 veya 1946 bu yıllarda gm 4 valve patentini almış yada satın almış. Detayı bilmiyorum. 

üretim tekniği patenti dir belki, valf sayısı patenti olmaz

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

termostat soketine bağlı olan sensörün görevi ne imiş

üretim tekniği patenti dir belki, valf sayısı patenti olmaz

Abi bu sensör fela değil. Map kontrollü, termostat ısıtıcısı. 90 derecede termostatın tam açılmasını sağlıyor. Termostadın üstündeki elektrik prizi. Elektrik verip flamenti ısıtıyor. Isınan termostat erken açılıyor. 

chevrolet-cruze-1-6-termostat-orjinal-gm

Bak burda videosu var. https://youtu.be/RdNWfh2GAig

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Abi bu sensör fela değil. Map kontrollü, termostat ısıtıcısı. 90 derecede termostatın tam açılmasını sağlıyor. Termostadın üstündeki elektrik prizi. Elektrik verip flamenti ısıtıyor. Isınan termostat erken açılıyor. 

chevrolet-cruze-1-6-termostat-orjinal-gm.jpg?revision=1553948723

Bak burda videosu var. 

Peki benim tetmostatta bozulan ne? Termostat açılıyordu ama fan sürekli çalışıyordu.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sevmedim iptal ederdim o motoru kullanıyor olsam, hatta iptal bile edilebilir bol su iyidir :f1:

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:

Peki benim tetmostatta bozulan ne? Termostat açılıyordu ama fan sürekli çalışıyordu.

Valla benim termostat açık kalmıştı. Araba ısınmıyordu. Rampa inerken motor soğuyor idi. Araba termostat arıza veriyordu. Asla fan açmazdı. Sendeki durumun ne olduğunu ben anlamadım. Termostat gövdesinde ısı müşürü var. Resmini atmıştım hatırlarsan. Oraya ayrı bir fiş bağlanıyor. Belki müşür bozuktu ve komple değişince düzelmiş olabilir. 

Komple termostat alınca böyle bişey alıyorsun. İçinde gözüken bakır rengi olan parça ısı müşürü. 

opel-astra-j-a16xer-komple-termostat-gm-

Çağlar Bayur yazdı:

sevmedim iptal ederdim o motoru kullanıyor olsam, hatta iptal bile edilebilir bol su iyidir :f1:

Abi elektrikli termostat açılmaz ise , 105 dereceye kadar mekanik açılmayı beklersin. Öyle oluncada araba yeryer 120 derecelere fırlar. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Valla benim termostat açık kalmıştı. Araba ısınmıyordu. Rampa inerken motor soğuyor idi. Araba termostat arıza veriyordu. Asla fan açmazdı. Sendeki durumun ne olduğunu ben anlamadım. Termostat gövdesinde ısı müşürü var. Resmini atmıştım hatırlarsan. Oraya ayrı bir fiş bağlanıyor. Belki müşür bozuktu ve komple değişince düzelmiş olabilir. 
Komple termostat alınca böyle bişey alıyorsun. İçinde gözüken bakır rengi olan parça ısı müşürü. 

Eklemeyi unuttum termostat komple değişmedi değiştirmedi usta bu yeter dedi. Isı sensoru veya hararet müşiri sağlam onun testini yaptım. Hararet müşiri soketi sökünce araba sapıttı yüksek motor sıcaklığı sebebi ile motor durduruldu tarzı birşey yazdı araba marş almadı veya uzadı torque da hararet sonsuz gösterdi soketi takınca düzeldi. Termostatta herhangi bir tepki olmadı. Benim termostat normal çalışıyordu düz yolda sabit hızda da seyrettim düşme vs yok ama fan deli gibi çalıştı. Termostattaki sensör neyse çalışma sistemi bir garip demekki.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...