İçeriğe Yönlendir

Siyah Çay Çeşitleri

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Celal Aydın
El yapımı denilenin kilosu 300 lira

Onun üzerinde beyaz çayı duruyor Emmi, işlenmeden, ayrıştırılmadan direkt kurutuluyor, ondan sanırım.

Beyaz çay çok pahalıdır. 7 gramı 45₺ sitede.
Zaten o tek başına demlenince tadı yok, yeşil çay ile siyah çay arasında bir tadı var. Bir tutam atıyorum demliğe bundan. Aylarca bitmiyor kutusu.

Neyse bigün buluşmada demlerim, yada Nevşehire gelim de, demleyip içelim [emoji16] şu lanet virüs biteydi, uzun yola vuracağım kendimi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Celal Aydın yazdı:

Neyse bigün buluşmada demlerim, yada Nevşehire gelim de, demleyip içelim emoji16.png şu lanet virüs biteydi, uzun yola vuracağım kendimi.

Valla biz de kebabı özledik ama neyse bu konuyu da kebaba bağlamayalım :)

Çay güzel görünüyor.. 

Kızıl maskeyi deneyebilirim.. Ancak N11 de çok pahalı, kendi sitelerinden almak lazım. 

Bergamot'u alacağım zaten. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Valla biz de kebabı özledik ama neyse bu konuyu da kebaba bağlamayalım [emoji4]
Çay güzel görünüyor.. 
Kızıl maskeyi deneyebilirim.. Ancak N11 de çok pahalı, kendi sitelerinden almak lazım. 

Yolum düştükçe Abbas Ustaya gidiyorum, maziyi yad ediyorum. Ahmet Kiriş ağabeyim sağolsun, güzel mekanda toplanmamıza vesile oldu Adanada [emoji1]

Kızıl olanı ve bergamotu tavsiye ederim, diğer tüm yaprak el yapımı olmazsa olmaz değil. O harmanın bir parçası bende sadece, bir tutam.

Etkinlikleri dört gözle takipteyim, inşallah şu süreçten sonra sağ salim buluşalım abi.
Saygılar, selamlar.
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bergamotu bende alacağım. Arama yapınca trendyolda da çıktı ordan da fiyat kontrolü yapabilirsiniz 😊

Celal Aydın yazdı:

Elimdeki çaylar bitince ordan kızıl olanı da alırım bir de öyle deneriz. Ama bergamot kesinlikle alacağım tam aradığım şey 😊

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Elimdeki çaylar bitince ordan kızıl olanı da alırım bir de öyle deneriz. Ama bergamot kesinlikle alacağım tam aradığım şey [emoji4]

Ürünün açıklamasında;
Kokusu yeterli gelmezse rondoda veya bıçakla kıyın, o şekilde demleyin diyor.
Yorumlarda gömmüşler epey, kokusu gelmiyor diye
Halbuki geliyor ki, kokusundan ziyade tadı için kullanıyorum ben. Kıymadan tek parça atıyorum, onu da en son demliğin üstüne yavaşça bırakıyorum ki, çayın tadının önüne geçmesin diye.
Genelde tomurcuk çayı veya early grey içenler, çayın tadından ziyade, bergamotun tadının ön planda olduğu çayı içtiklerinden, beklentilerinin altında kalabiliyor. Ben ise tam tersi, çayın lezzeti ön planda sevdiğim için, tam aradığım üründü, gayet de beğendiğimi söyleyebilirim.
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Celal Aydın yazdı:

Ben de  bergamot kokusunu severim. Ama benim için de tadı ön planda. Earl Grey çayların bergamot tadı da kokusu da fazla yok. Bir kaç tane farklı bergamot kokulu çay karıştırırsam anca tadı oluyor.

Bir önceki karışım fena değildi ama arada acı oluyor diye bu sefer lipton ağırlıklı gittim ama bu sefer de çay tadı gitti 😊 o yüzden bu kabuk bergamot kafama fazlasıyla yattı 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Valla biz de kebabı özledik ama neyse bu konuyu da kebaba bağlamayalım [emoji4]
Çay güzel görünüyor.. 

Gelsen de bi Adana yapsaydık ne iyi olurdu
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Muhittin Kaplan yazdı:

Marka Ayırmam. İçerim.

İşte gerçek içici.😀

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Kemal Korkmaz yazdı:

Gelsen de bi Adana yapsaydık ne iyi olurdu

Allah sonumuzu hayretsin.. 

Bazen çok canımız çekiyor, eve sipariş veriyoruz, onu bile evde tekrar fırında pişirip öyle yiyebiliyoruz. 

Şu hastalık işi bi şeklini bulsun da, yine gideriz inşallah.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ertan Çabuk
Zafer Ayvacı yazdı:

Konuya cevaben ben de yazmak isterim ki; Türkiye'deki en iyi çay Servet Aydın'ın Lipton fabrikasından çal...aman aldığı çaydır. Kilosu 7900 euro muydu neydi. Tabi biz para vermiyoruz, yoldan geçerken gel bak burada "sac kavurma" var deyip çeviriyoruz. Siyah poşetlerle çayını alıp gönderiyoruz.

Bu çay bildiğin İstanbul gibi... Fatihi tek @Servet Aydın fethi zor.

Daha ulaşılabilir çaylardan gidersek tabi, ikinci sırada Çaykur 42 Nolu Tirebolu geliyor. Hani şu yeşil paket Tirebolu 42 diye satılanlar hikaye. Karıştırmayın aman. Bununla Altınbaş birbirine çok yakın bence. Bu çaylardan harman yapan da var ama bana sade daha güzel geliyor. Harman için forumda çok eskilerden kalma formül; 4+4+1; 500 gr Tirebolu 42 + 500 gr Altınbaş + 125 gr Tomurcuk. Bunların yanına değişiklik olsun diye son zamanlarda Doğuş Gurme içiyorum ben. O da favorilerimden. Fiyat olarak da uygun tabi diğerlerine göre.

Son olarak geçenlerde Ankara Çitlekçi mağazasında çay sattıklarını gördüm. Siyah 400 gramlık paketler halinde. Denemek için aldım, gayet güzel çay o da. Var kendine has bir tadı ama fiyat olarak değmez. 400 gr normal paket 24, metal kutulusu (hediyelik gibi) 29 liraydı. 

Öyle işte. Bir de @Ertan Çabukbu konuya cevap yazmazsa konunun kilitlenmesini talep ediyorum. Eşşek kadar "arpa suyu" bardağında yeniden karşılıklı çay içebilmek ümidiyle. 

Esen kalın. 

Çay candır. Ama dostlarla muhappette

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Ertan Çabuk yazdı:

Çay candır. Ama dostlarla muhappette

Köprüyü geçersen muhabbet hazır abi😜

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Demliğin altındaki sıcak suyu koyarken bazen faşır fuşur ederek taşa taşa dökülüyor, neden yapar?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Çok sıcak zemin. Alt kısımda su hemen kaynıyor ve sıçrama oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Köksal Yılmaz yazdı:

Demliğin altındaki sıcak suyu koyarken bazen faşır fuşur ederek taşa taşa dökülüyor, neden yapar?

Suyu kızgın bir yüzeye atınca nasıl hoplayıp zıplıyorsa aynı şey. Çaydanlığın su değmeyen yerleri (su çıkış yeri) çok ısındığından, zaten sıcak olan su oradan geçerken fokurdamaya başlıyor. Her çaydanlıkta oluyor mu bilmiyorum ama bizim ki yapıyor. Suyu dökmeden bir iki defa suyu ileri geri yapıyorum metal soğusun diye :) 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Suyu kızgın bir yüzeye atınca nasıl hoplayıp zıplıyorsa aynı şey. Çaydanlığın su değmeyen yerleri (su çıkış yeri) çok ısındığından, zaten sıcak olan su oradan geçerken fokurdamaya başlıyor. Her çaydanlıkta oluyor mu bilmiyorum ama bizim ki yapıyor. Suyu dökmeden bir iki defa suyu ileri geri yapıyorum metal soğusun diye [emoji4] 
Aynen abi günlük kullandığımız küçük demlikte yapıyor çoğunlukla, büyükte tık yok.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Köksal Yılmaz yazdı:
Yurdaer Elay yazdı:

Suyu kızgın bir yüzeye atınca nasıl hoplayıp zıplıyorsa aynı şey. Çaydanlığın su değmeyen yerleri (su çıkış yeri) çok ısındığından, zaten sıcak olan su oradan geçerken fokurdamaya başlıyor. Her çaydanlıkta oluyor mu bilmiyorum ama bizim ki yapıyor. Suyu dökmeden bir iki defa suyu ileri geri yapıyorum metal soğusun diye emoji4.png 

Aynen abi günlük kullandığımız küçük demlikte yapıyor çoğunlukla, büyükte tık yok.

Su kaynadıktan sonra ocağı mümkün olduğunca kısmak lazım o zaman.

Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN
Yurdaer Elay yazdı:

Suyu kızgın bir yüzeye atınca nasıl hoplayıp zıplıyorsa aynı şey. Çaydanlığın su değmeyen yerleri (su çıkış yeri) çok ısındığından, zaten sıcak olan su oradan geçerken fokurdamaya başlıyor. Her çaydanlıkta oluyor mu bilmiyorum ama bizim ki yapıyor. Suyu dökmeden bir iki defa suyu ileri geri yapıyorum metal soğusun diye :) 

Yıllar önce arkadaşımda aynı sorun vardı,  dökmeden önce  boğaz kısmına üflüyordu soğuyordu hemen :) çaydanlığınızı değiştirirseniz iyi olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

Mayıs 25 itibariyle %18 zam geliyor çaykura,afiyet olsun milletimize 

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Erdem Bozkurt yazdı:

Varlık fonuna para lazım :) 

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Erdem Bozkurt yazdı:

Kaynak kesin mi? Stok yapalım ona göre. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin

Ben bekleyemedim 42 no yu koli bazında sipariş ettim. Çay bekledikçe kalitesi artıyor.

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
Osman Yücel Çetin yazdı:

Kaynak kesin mi? Stok yapalım ona göre. :)

1 haziran itibariyle zam geçişi var gıda^da,çay,pet şişe su,şekerleme büskivi grubu,şarküteri grubu,et grubu,alköllü içecekler zamsız günümüz 

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Erdem Bozkurt yazdı:

1 haziran itibariyle zam geçişi var gıda^da,çay,pet şişe su,şekerleme büskivi grubu,şarküteri grubu,et grubu,alköllü içecekler zamsız günümüz 

Sen yetkili bir abiye benziyorsun. :) Maden suyu stokladım bugün biraz. 😄

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
Osman Yücel Çetin yazdı:

yetkili

Marketçiyim zamları takip edemiyorum artık fireni patlamış rampa aşşağı giden kamyon gibi,vatandaşa Allah kolaylık versin...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...