İçeriğe Yönlendir

B(enimle) M(asrafa) W(armısın) E90 3.18d 2008

Erdem Doğan

Recommended Posts

Erdem Doğan
Çağlar Bayur yazdı:

bi kutu dot4 tür

250 ml 500 ml ve 1 lt kutular var :)

Birde vakum olmadan tüm yağı boşaltıp yenisini ekleyebilirmiyiz?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erdem Doğan yazdı:

2 kutu 500ml o zaman :) 

benim mazda ustası vakum falan kullanmadı. Kaliperin oradan civarayı azıcık gevşetti. Damla şeklinde yağ akmaya başladı. Temiz gelene kadar hidrolik haznesini hep full tuttuk. 

en son bas gevşet sık ile bitirdik. Üstüne bi 30.000km sürmüşümdür. Hiç sorun yaşamadım. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ben 1 lt aldım 300 ml kadar arttı astra g de. 2 kişi olursa kolaylık olur veya yapı marketlerde brake bleeder denen aparattan yok mu oralarda, yoksa da Türk ün pratik zekası da çözer.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

2 kutu 500ml o zaman :) 

benim mazda ustası vakum falan kullanmadı. Kaliperin oradan civarayı azıcık gevşetti. Damla şeklinde yağ akmaya başladı. Temiz gelene kadar hidrolik haznesini hep full tuttuk. 

en son bas gevşet sık ile bitirdik. Üstüne bi 30.000km sürmüşümdür. Hiç sorun yaşamadım. 

Temiz yağı nasıl anlarız, kaba mı boşalttı fren kaliperinin oradan?

Köksal Yılmaz yazdı:

Ben 1 lt aldım 300 ml kadar arttı astra g de. 2 kişi olursa kolaylık olur veya yapı marketlerde brake bleeder denen aparattan yok mu oralarda, yoksa da Türk ün pratik zekası da çözer.

İlla vardır böyle bir ürün. Videolarda cam sil fısfısı takıp o şekilde çekiyorlar 😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erdem Doğan yazdı:

Temiz yağı nasıl anlarız, kaba mı boşalttı fren kaliperinin oradan?

İlla vardır böyle bir ürün. Videolarda cam sil fısfısı takıp o şekilde çekiyorlar 😂

Araba liftte. Kaliperin altına tepsi koyuyor. Temiz yağ kendini çok belli ediyor. Biri saydam gibi diğeri koyu bal renginde

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erdem Doğan yazdı:

vakumla ne işin var? en uzaktan en yakına doğru fren hortumlarını geveşetip pedala basacan sonra vidayı sıkacan, yağı akıta akıta, pedalı pompalaya borulardan yağı alacan, kabına eksildikçe tamamlayacan, her tekerde 3 sefer gibi , yağın rengi önemsiz zaten berrak çıakr, içinde su olur, onun için değiştirilir, fren yağı nemi emer, kaynama noktası düşer, ısınında kaynamaya başlar hidrolik gücü azalır

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

aracı lifte al, 4 tekerin valfleride sök, üstten ver hidroliği, 1-2 kutu ver, baktın hepsinden temiz geliyor, akış devam ederken sık vidaları tek tek, hava almana gerek yok pedala gerek yok devam et :)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
İlla vardır böyle bir ürün. Videolarda cam sil fısfısı takıp o şekilde çekiyorlar [emoji23]
2-3 yıl olduysa değiştir, cihazla bakan ustalar da gördüm. Fotodaki 2 yıllık ften hidroliği ile kutuda kalan yeni hidroliğin hali. Renkten anlaşılmaz muhtemelen ama belki bi fikir olur.

b965989fffdd18843f8ea50577fec0a9.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Köksal Yılmaz yazdı:

2-3 yıl olduysa değiştir, cihazla bakan ustalar da gördüm. Fotodaki 2 yıllık ften hidroliği ile kutuda kalan yeni hidroliğin hali. Renkten anlaşılmaz muhtemelen ama belki bi fikir olur.

b965989fffdd18843f8ea50577fec0a9.jpg

Renk körü değilsek daha ne kadar fark olabilir :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

2018 yılında değişmiş fren hidroliği.. Arka sağ fren kaliperi paslanmış, değiştirirken muhtemelen yağ dökülecek, yağı da komple değiştreyim dedim.. 

Çağlar Bayur yazdı:

vakumla ne işin var? en uzaktan en yakına doğru fren hortumlarını geveşetip pedala basacan sonra vidayı sıkacan, yağı akıta akıta, pedalı pompalaya borulardan yağı alacan, kabına eksildikçe tamamlayacan, her tekerde 3 sefer gibi , yağın rengi önemsiz zaten berrak çıakr, içinde su olur, onun için değiştirilir, fren yağı nemi emer, kaynama noktası düşer, ısınında kaynamaya başlar hidrolik gücü azalır

En uzak valfi açıp yağ kesilene kadar pedalı pompalıyoruz? Sonra yeni yağ koyup valfden yağ gelene kadar yine pedalı pompalıyoruz, doğru mu?

Ali Cihangiroğlu yazdı:

aracı lifte al, 4 tekerin valfleride sök, üstten ver hidroliği, 1-2 kutu ver, baktın hepsinden temiz geliyor, akış devam ederken sık vidaları tek tek, hava almana gerek yok pedala gerek yok devam et :)

Bu yöntem için her tekere 1 kişi gerekmiyor mu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erdem Doğan yazdı:

En uzak valfi açıp yağ kesilene kadar pedalı pompalıyoruz? Sonra yeni yağ koyup valfden yağ gelene kadar yine pedalı pompalıyoruz, doğru mu?

pedala tam bastık somunu geşettik yağ aktı somuınu sıktık pedalı bıraktık, birkaç kez pompaladık sonra yineledik , her tekerde 3 defa falan, bu sırada fren yağ kabını da hiç boş bırakmadık ilave ede ede devam ediyoruz

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erdem Doğan yazdı:

Bu yöntem için her tekere 1 kişi gerekmiyor mu?

Sırayla. En uzaktan. 2 kişi lazım. Hazne boşalmamalı hiç. Fren pompala. Kaliper aç kapa. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...