İçeriğe Yönlendir

2 Yılda 4000 km için Yağ Bakımı

Mustafa Kaya

Recommended Posts

Murat Sahın
(düzenlendi)
Dogan Arsiray yazdı:

o halde, eski moda düşük güçlü atmosferik motor ise, pek umursamazdım. yeni nesil düşük hacimli aşırı beslemeli, yada dizel DPF li birşey ise riske atmazdım.

100 hp'lik 2004 1.6 atmosferik astram için de fikrim aynıydı :) Onun sigortasını kaskosunu vergisini ödeyen adam onun yağını değiştirmekten imtina etmemeli. Merak edip baktım, 200-300 lira bahsettiğimiz eski moda düşük güçlü atmosferik arabanın yağı, yine değmez riske etmeye :) 

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Murat Sahın yazdı:

200-300

Bir yağ max 170 lira olmalı. Fazlası nakliyeciye para yedirmek. Piyasada 300 liraya satılan yağlar çok kaliteli olduklarından veya o parayı hakettikleri için o paraya satılmıyorlar. Sadece yurtdışı dolum oldukları için Türkiyede o kadar pahalılar. Mesela Liqui Moly Türkiyede 290 Lira, Castrol Türkiyede 150 Lira. Almanyada hepsi 35 Euro. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağrı Alaf yazdı:

Mesela Liqui Moly Türkiyede 290 Lira, Castrol Türkiyede 150 Lira. Almanyada hepsi 35 Euro. 

rakamlarda bir karışıklık olmasın?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Çağlar Bayur yazdı:

rakamlarda bir karışıklık olmasın?

Bu Castrol'ü hangi ara kim bu kadar zamladı🥴

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Çağrı Alaf yazdı:

Bu Castrol'ü hangi ara kim bu kadar zamladı🥴

Yağ ne kullanıyorsun bilmiyorum. Astra'da 5w30 tam sentetik kullanıyordum ben. Öyle olunca birazcık daha pahalı olabiliyor. 5w40 koyulabiliyor kitapçığa göre, hatta kitapçıkta bizim iklime uyan skala çok geniş. 5w40'da ful sentetik az, genelde madeni yağ oluyor. Onu tercih etmiyorum ben. Ful sentetik istediğim için 5w30 kullanıyordum. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Murat Sahın yazdı:

Yağ ne kullanıyorsun bilmiyorum. Astra'da 5w30 tam sentetik kullanıyordum ben. Öyle olunca birazcık daha pahalı olabiliyor. 5w40 koyulabiliyor kitapçığa göre, hatta kitapçıkta bizim iklime uyan skala çok geniş. 5w40'da ful sentetik az, genelde madeni yağ oluyor. Onu tercih etmiyorum ben. Ful sentetik istediğim için 5w30 kullanıyordum. 

Shell kullanıyorum ben, HX6 madeni - HX7 yarı sentetik 10W40 yağın ardından bu haftada HX8 5W40 Tam Sen tetiğe geçiyorum. (150-160₺). Ben yağ olayına çok takığım boş kaldıkça belli markaların testlerini incelerim şimdiye kadar denk geldiğim en güzel yağlar Mobil1 ESP ve HX8 daha da araştırıyorum. Castrol konusunda yanılmama şaşırdım o yağ nasıl 220 lira hayret.

Yorum bağlantısı
Mustafa Kaya
Ali Darbaz yazdı:

Siz arabayı neden yatırıyorsunuz, biraz gezin bence. 

O kadar gezebiliyom valla.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Murat Sahın yazdı:

100 hp'lik 2004 1.6 atmosferik astram için de fikrim aynıydı :) Onun sigortasını kaskosunu vergisini ödeyen adam onun yağını değiştirmekten imtina etmemeli. Merak edip baktım, 200-300 lira bahsettiğimiz eski moda düşük güçlü atmosferik arabanın yağı, yine değmez riske etmeye :) 

benim meselem yağın parası değilki? israf edilen yağ asıl problem. su kaynaklarının kirlenmesi. yoksa 200 300 tl lik yağ meselesi değil bu.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Dogan Arsiray yazdı:

benim meselem yağın parası değilki? israf edilen yağ asıl problem. su kaynaklarının kirlenmesi. yoksa 200 300 tl lik yağ meselesi değil bu.

Öhöm aa evet ben de bu sebeple yazmıştım 😄

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Kaya
Metin Mankal yazdı:

Hem de makyajlı kasa titanyum..Yatarmı o araba..Sigara içiyorsan bırak arabanla gez..

İş eve 5 dakka yürüyerek. Zaten akşam spora geçiyom ora da 5 dakka ordan eve 5 dakka arabaya uzun yola giderken yada yazları denize yada pikniğe giderken kullanıyorum. 

Emre Şimşek yazdı:

Eğer her yıl değişin demeseydi bunca servis nasıl ayakta kalacaktı? Bence sentetik yağa 2 yılda hiç bir şey olmaz.

valla billa aynı kanıdayım ben 2 yılda bir değişiyorum allaha şükür hiç daha problem olmadı. Bana başka seyler söylüyorlar garibime geliyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Kaya
Murat Sahın yazdı:

Hocam konu yağ değil tek. Bunun yok trigeri var lastiği var soğutma suyu var hava filtlesi polen filtresi var benzini var araban varsa bunlara katlancan doğru da var allah var bunlarda.

Yorum bağlantısı
Mustafa Kaya
(düzenlendi)
Murat Sahın yazdı:

Şimdi hangi yağı alcaz kaç lt alcaz arkadaşlar

tarihinde Mustafa Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Mustafa Kaya yazdı:

Şimdi hangi yağı alcaz kaç lt alcaz arkadaşlar

Aracınızın motor özellikleri neler kaç motor kaç beygir? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Kaya
Çağrı Alaf yazdı:

Aracınızın motor özellikleri neler kaç motor kaç beygir? 

1.6 tdci 109 luk

Dizel

2011 focus

Yorum bağlantısı
Mustafa Kaya

Şimdi tam sentetik bunu mu alcaz

n11.com'dan Castrol MAGNATEC 5W30 Tam Sentetik 4 Litre Motor Yağı seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!
https://urun.n11.com/motor-yagi/castrol-magnatec-5w30-tam-sentetik-4-litre-motor-yagi-P452432012

Yoksa partiküllü bumu partiküllü farkı neyse bilmiyom

n11.com'dan CASTROL GTX 5W30 4LT YENİ ÜRÜN PARTEKÜRLÜ KAMPANYA FİYATI seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!
https://urun.n11.com/motor-yagi/castrol-gtx-5w30-4lt-yeni-urun-partekurlu-kampanya-fiyati-P349278749

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

En fazla 3.8 Litre olacak şekilde 5W30 yağ ilavesi yapıyorsunuz. Ford marka hakkında bilgim yok o yüzden uygun yağ markası da öneremem. @Çağlar Bayur abi daha iyi bilir Ford'un huyunu suyunu 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Kaya
Çağrı Alaf yazdı:

En fazla 3.8 Litre olacak şekilde 5W30 yağ ilavesi yapıyorsunuz. Ford marka hakkında bilgim yok o yüzden uygun yağ markası da öneremem. @Çağlar Bayur abi daha iyi bilir Ford'un huyunu suyunu 

Castrol alcaz da partükülşü mü tam sentetik mi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağrı Alaf yazdı:

estağfirullah biz de bazı kazıklar ile tecrübe kazandık. uygun fiyatlı marka yağı tercih ederdim. motro tipine bakıp

Mustafa Kaya yazdı:

Castrol alcaz da partükülşü mü tam sentetik mi

üretim teknolojisini kimyasal formülüne bakacak bir durum yok, yağ üretici sitelerinde motora uyum bakılır kafidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Dogan Arsiray yazdı:

Bence (tamamen kişisel görüş) aracın yılda bir değişen yağına kadar neler var neler çevreyi kirleten. Hassas davranmanızı içtenlikle takdir ediyorum ama konu sahibi dostumuz için, dizel araca sene 2 bin km binip sonra yağı değiştirmeyerek çevrecilik olunmaz, o kadar az km yapılacaksa her şeyden önce daha çevreci bir motor tercih edilmeli. 

Bu arada 3.0 6 silindir dizel amerikan değil miydi hocam sizdeki araç, ona biniliyorsa çevre zaten kirleniyordur :) 

Tabi yine bizim araçlarımıza gelmeden, çevre için çok daha kirletici ve hepimizin bir şekilde kıyısından ucundan dahil olduğumuz çok fazla etken var. En basitinden plastik poşetler. Pet şişeler. 

Emre Şimşek yazdı:

Öhöm aa evet ben de bu sebeple yazmıştım 😄

LPG'li toyota yeterince çevrecidir. Lastiklerin doğaya partikül salınımı ne ki acaba? :)

Mustafa Kaya yazdı:

Hocam konu yağ değil tek. Bunun yok trigeri var lastiği var soğutma suyu var hava filtlesi polen filtresi var benzini var araban varsa bunlara katlancan doğru da var allah var bunlarda.

Araçta kasko, sigorta, vergi harcamalarınızı yıllık hesaplayın. Üzerine bu bakımları ekleyin. Lastiği falan da hesaplayın yıllık olarak. Yine yakıtı falan da eklemek gerek. Totale bakın.

Senede 2 bin km yol için ticari taksiye Aydın'da aşağı yukarı 8 bin lira verirsiniz. Yukarıdaki total ile kıyas yapın :) Eğer ticari taksi ile rakam yakın çıkarsa bir taksici ile anlaşırsınız, sizi daha uyguna taşır, daha ucuza bile gelebilir. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)

Video başlığı alakasız ama içeriğinde yağların neden değiştirildiği, motor içerisine daha bilmediğimiz ne etkilerinin olduğu güzelce anlatılmış. Şahsi tavsiyem; Sessiz, çevreci, sağlıklı ve uzun ömürlü bir motor için yağınızı zamanında değiştirin. 

Video;

https://youtu.be/pPFSR-2lhxY

Yağ değişiminde çıkan yağlar tekrar temizlenmek ve yağ olmak üzere üzere yağ toplayıcılar tarafından alınır diye biliyorum. Ustam benim yağ çıktığı gibi yağ toplama kamyonuna verir yollar. Doğaya salınsa şimdiye kadar doğa diye bir şey kalmazdı yağ çok ciddi bir kirletici. 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Kaya
Murat Sahın yazdı:

Bence (tamamen kişisel görüş) aracın yılda bir değişen yağına kadar neler var neler çevreyi kirleten. Hassas davranmanızı içtenlikle takdir ediyorum ama konu sahibi dostumuz için, dizel araca sene 2 bin km binip sonra yağı değiştirmeyerek çevrecilik olunmaz, o kadar az km yapılacaksa her şeyden önce daha çevreci bir motor tercih edilmeli. 

Bu arada 3.0 6 silindir dizel amerikan değil miydi hocam sizdeki araç, ona biniliyorsa çevre zaten kirleniyordur :) 

Tabi yine bizim araçlarımıza gelmeden, çevre için çok daha kirletici ve hepimizin bir şekilde kıyısından ucundan dahil olduğumuz çok fazla etken var. En basitinden plastik poşetler. Pet şişeler. 

LPG'li toyota yeterince çevrecidir. Lastiklerin doğaya partikül salınımı ne ki acaba? :)

Araçta kasko, sigorta, vergi harcamalarınızı yıllık hesaplayın. Üzerine bu bakımları ekleyin. Lastiği falan da hesaplayın yıllık olarak. Yine yakıtı falan da eklemek gerek. Totale bakın.

Senede 2 bin km yol için ticari taksiye Aydın'da aşağı yukarı 8 bin lira verirsiniz. Yukarıdaki total ile kıyas yapın :) Eğer ticari taksi ile rakam yakın çıkarsa bir taksici ile anlaşırsınız, sizi daha uyguna taşır, daha ucuza bile gelebilir. 

Hocam dolmuş a binerim taksi benim neyime 😀

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Murat Sahın yazdı:

konu benim arabam degil ama. konu  1 sene yatan bir aracta yag degismeli mi sorusu. ben zaten yarismaya 10 litre yag ile katilip bastan gonulleri fethediyorum.

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Kaya

Şimdi konu başka yere gitcek netde dolu sahte castrol yağ videosu var 😀 bu castrol kendi sitesindede satmıyo. Adam video çekmiş hepsiburadadan almış yorumlar hep orjinal yazıyor diyor sahte yağ geldi diyor.

Yorum bağlantısı
Mahir Yıldız

yazılanların hepsini okudum herkesin fikrine saygı duyuyorum ama ben km dolmadan aracın yağını değişmem ister bir yıl ister iki yıl olsun bu yağlarlara dünya paralar veriyoruz kapağı açıldığı zaman 1 yıl içinde kullandınız kullanmadınız değişeceksiniz demek biraz ticaret cambazlığı diye düşünüyorum dediğim gibi bu benim fikrim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...