İçeriğe Yönlendir

2 Yılda 4000 km için Yağ Bakımı

Mustafa Kaya

Recommended Posts

Murat Sahın
Mahir Yıldız yazdı:

yazılanların hepsini okudum herkesin fikrine saygı duyuyorum ama ben km dolmadan aracın yağını değişmem ister bir yıl ister iki yıl olsun bu yağlarlara dünya paralar veriyoruz kapağı açıldığı zaman 1 yıl içinde kullandınız kullanmadınız değişeceksiniz demek biraz ticaret cambazlığı diye düşünüyorum dediğim gibi bu benim fikrim

Mahir bey tabi ki herkesin fikrine, düşüncesine saygımız var. Biz işin doğrusunu ısrarla anlatmak çabasındayız yoksa insanların kişisel kararları ile ilgili bir sorunumuz yok. Ben havalimanında uçaklara ikram yüklemesi yapan özel bir şirkette çalışıyorum. Bizim kamyonlarımız var uçaklara hizmet verecek şekilde kasa vb. tamamen modifiye edilmiş. Bu araçların trafik tescili yok. Havalimanı dışına çıkamaz haliyle. Ne km anlamında ne çalışma saati (saati şunun için ayrıca söylüyorum, saatlerce hidrolik ayaklar basılı, kasa uçak hizasına kaldırılmış şekilde rölantide çalışan araçlar bunlar, yol yapmazlar, işleri genelde rölantide çalışmak) olarak hiç bir zaman bir yılda yağ bakım aralığına girmiyorlar. Bir dönem bakımları sizin düşündüğünüz şekilde düşünerek ve zaten yatırmakta olduğumuz bir kamyonumuzda baya erteledik. 3 yıl boyunca toplamda bin km yol yapmış ve hatırladığım 600 saat çalışma süresi vardı. 3. yılın başında yağ değiştirttiğimde çıkan yağdan tekniğin görmem için ayırdığı yağ hiç hoş değildi.

Hani attığın taş ürküttüğün kurbağa değsin diye güzel bir söz var, tam o durum bu. Turbo dahil yağlanan her mekanik parça bu motor yağı ile yağlanıyor. Bir aksamda çıkacak arızada yıllarca yağ değişimi yapılacak paralar harcanıyor. 

Dogan Arsiray yazdı:

konu benim arabam degil ama. konu  1 sene yatan bir aracta yag degismeli mi sorusu. ben zaten yarismaya 10 litre yag ile katilip bastan gonulleri fethediyorum.

10 litre yağ mı :) 

Neden çizginin değiştirmemek tarafında olunduğu anlaşıldı. 10 litre yağ ne, bizim kamyon o kadar yağ almıyor :D 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mahir Yıldız yazdı:

yazılanların hepsini okudum herkesin fikrine saygı duyuyorum ama ben km dolmadan aracın yağını değişmem ister bir yıl ister iki yıl olsun bu yağlarlara dünya paralar veriyoruz kapağı açıldığı zaman 1 yıl içinde kullandınız kullanmadınız değişeceksiniz demek biraz ticaret cambazlığı diye düşünüyorum dediğim gibi bu benim fikrim

Satarken bunu belirtin yeter. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Murat Sahın yazdı:

Neden çizginin değiştirmemek tarafında olunduğu anlaşıldı. 10 litre yağ ne, bizim kamyon o kadar yağ almıyor :D 

herhalde soğutmaya yetmiyor daha azı.

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Ülkemizde araçlar ateş pahası olduğu için mümkün olduğunca korumak ve iyi bakmak gerektiğini düşünüyorum.Bir önceki aracımda periyodik bakımı elimde olmayan sebepler sonucunda 500 km geçirmiştim, uykularım kaçmıştı[emoji3]

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Tartışmaya belgelerle noktayı koyuyorum 😄

Bu foruma ilk katıldığım zaman bir konu açmıştım motordan kolay yoldan fazla yağ nasıl tahliye edilir diye, yaklaşık kaç zaman önce bilmiyorum belki 3 belki 5 ay önce yaptığım bir işlemdi. Yarım litre kadar yağ çekip hırdavat dolabına yağı Pet şişe içerisinde hava almayacak güneş görmeyecek ve oda sıcaklığında muhafaza ettim. Aradan geçen 5 aydan sonra yan yatmış halde duran şişenin dibine çöken yağ kalıntısını görüyorsunuz. Yağ tıpkı yukarıda belirttiğim gibi ayrışmış ve özelliğini kaybetmeye çoktan başlamış. Yani burada ticari bir kaygı yok üreticiler hukuk sahibi batı ülkelerinde arabası kıymetli olan tüketiciler kendilerine sonradan dava açmasın diye doğru olanı baştan söylüyorlar.

Bu arada görselde ki yağ motordan çektiğim zaman sadece 5 aylıktı . Benzinli LPG'li her 6-7 Bin km de Yağ - Filtre değişen temiz bir motora sahip olmama rağmen çok kısa bir sürede yağın ne denli içinde tortu topladığını veya eski sahiplerinden kalma yağ yanıklarını temizlemek için nasıl güçlü reaksiyona girdiğini görüyoruz. Söz sizin 😊

4wpqbw3.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Kaya
Alpay Sumer yazdı:

Başlığa ithafen : Hayalim o kadar az km yapmak 😬 

Ama malesef ki Seviyorum arabayla gezmeyi..

Yürü hocam yürü 😀

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...