İçeriğe Yönlendir

Cam Film Işık Kırılma Sorunu

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
Ersin Gökdemir yazdı:

Hocam, belki yazdığınızı ben üzerime alınmış olabilirim, fakat kanunlara karşı kesinlikle saygım vardır. Bu seviyeye inmiş gibi görünme sebebi ise kanunların kişilere göre uygulanmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü tanıdığım bir kaç polis memurunun arabası bile içi görünmeyecek derecede film kaplı.

Benim arabamda da film var, ama gösteriş için değil. Eşimde tansiyon, bende şeker var. Güneşe maruz kalmak iyi gelmiyor.

evet.. işte polislerin seçkinlerin ayrıcalıklıların bu uygulamaları nedeniyle kanuna uymaz olduk. Ön camda filim yasaktır. Bitti. AB normları uygulanır. Ön yanda ve önde olamaz. Güneşten kolunuz yanıyorsa uzun kollu giymek gerekiyor. Malesef ülkemizde durumlar böyle. Haklısınız. Ancak seviye de bu seviyeye inmiş durumda dediğiniz gibi. 

Fransa'da Almanya'da İtalya'da bu yapılamıyorsa bizde de yapılamamalı.  Afganistanda İranda yapılıyor olabilir o beni ilgilendirmez. 

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Mehmet Göktürk yazdı:

evet.. işte polislerin seçkinlerin ayrıcalıklıların bu uygulamaları nedeniyle kanuna uymaz olduk. Ön camda filim yasaktır. Bitti. AB normları uygulanır. Ön yanda ve önde olamaz. Güneşten kolunuz yanıyorsa uzun kollu giymek gerekiyor. Malesef ülkemizde durumlar böyle. Haklısınız. Ancak seviye de bu seviyeye inmiş durumda dediğiniz gibi. 

Fransa'da Almanya'da İtalya'da bu yapılamıyorsa bizde de yapılamamalı.  Afganistanda İranda yapılıyor olabilir o beni ilgilendirmez. 

Haklısınız. Dediğiniz ülkelerde kanun yasak dediği zaman, kanun yapıcılarda, uygulayıcılarda bu yasağın kapsamında oluyor. Ama bizde maalesef durum farklı.

Film konusunda da öyle. Kanun yasak diyor, bir kişi ceza kesilmesin diyor ve kanun ikinci plana atılıyor. Korona yasaklarında olduğu gibi. (yasağı koyanda aynı, çiğneyende aynı)

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Ön camlara önermem illa yaptırayım derseniz de en şeffaf olanı 1 numarayı tercih edin sıkıntı yaşamayın. Ön camı koyu görürlerse basarlar cezayı affetmezler. Bence de ön camı karartmak mantıksız 1 numara film bile %85'e düşürüyor görüşü.. Diğerlerine karışmıyorlar. Arka cam ve kapılar 3 önler 2 numara olursa sorun yaşamazsınız kötü de durmaz. ön kapıları da 3 veya 4 numara yaparsanız dikiz aynasını görmek için cam açmak zorunda kalabilirsiniz. 

Çok koyu olsun camlarım diyorsanız da arkalar komple 4 ön kapılar 3 numara yaptırabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aydın hocam salih diye bir arkadaş vardı, o bu sene ayrılmış. Onun iyi iş çıkardığını duydum hep. Ama yenisi nasıl bilmiyorum açıkçası

merak ettiğim ön arka camda gece görüş azalması ve ışık kırılması olayı. Sizde oldu mu hiç?

Benim ön cam atermik. 

Arka camlar ve bagaj ise orj fabrikasyon karartmalı cam.

Buna istinaden sadece ön yan camlara 1 numara yaptırdım.

Güneş ışınlarını önemli derecede kesiyor. Cam açıkken seyahat edemeyecek derecede yakarken, camı kapattığımda çok rahatım.

Gece parkı konusunda hiçbir sorun yaşamadım.

Film kaliteli olduğu için 1 numara bile yeterli koyulukta. Dükkanda karar vermeyin numaraya. Güneş altında farklı duracak.

Cam tavan perdesi kapalı olduğu halde bile içerisi görünüyor. Güvenlik açısından iletişimde problem yok.

Perde açıkken zaten sorun yok. Daha aydınlık oluyor.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Kaliteli filmde film ne kadar koyu olursa olsun içeriden dışarıyı görmekte sorun yaşamazsınız, onu belirteyim. Eğer gece aynayı filan görmek için camı açıyorsanız film kalitesizdir.

Mert Gulkokan yazdı:

Benim arkadaş tüm aracı filmle kaplatmak için Eskişehirden kalkıp bursa lumar ana bayisine gitti
Renksiz film yok diye biliyorum sadece uv ışınlarını kesecek şekilde
Bir şekilde hafif renk tonu oynaması lazım

Çok çok hafif bendeki renk, dışarıdan bakınca camın kendi rengiyle ayırt etmesi çok zor. Polis farkettiyse film vs. işlerini çok iyi biliyor olması lazım. Şanssızlık olmuş.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Afganistanda İranda yapılıyor olabilir o beni ilgilendirmez. 

lakin birçok konuda bizden önde çıkıyorlar artık listede, dünya değişiyor

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Keşke önleri 50 yapsaydım. Bu hali ön cam air80, diğerleri atr35  İlk izlenim yazmıyorum. Çünkü film içindeki sıvı kurumadı. Birkaç içinde kurur dediler. Montajı kelebek camları ve kapıları sökerek yaptılar. Söken çocuk toyota serviste cam film taktığı için eli çok alışkındı. Sorunsuz şekilde montaj olduHuIm8sBxsBOPT2w8Yj41XQ_p6k36ItUvAovRUBIn

JMgDpG1qWS6ADZN3C0w6XDH0Tggx9cT82Pt6nM_SM2zH66JolIjc9-CQosYrwoFdXOKterUUElq5aD_wNtpLrUoyptgLoidrG-cWgoLZbmt1WgXgypPGKIYxX1z1S-x7QKSEWlLn1GN7y9kqiVSLv3VJzdu0qpvQHePe8PdSuS8zh5o3PGaJJic-_9i-a_nOsRsFTE4Zda7TGLMfuJ9zGdq1ahC3NZk3LKngex6KSfwVE7iCocFVEVaw9QhoLJSrt8731K5eoT_5-xzvOrUoTfHRHmQxaHajsXUIET84TR0wUp2JK0Mh1tpeR6J4ZA7wIuaQUqLhkzsvb710eHPPcYbeNB3LRCgRdBbwz7ZP

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ön camda film olduğu çok belli. Güneşte değil ama gölgede çok kolay anlaşılır. Yansıma belli ediyor. Polis dikkat ederse belki sorun çıkarır. Ama ısınmaya etkisi olacağı kesin. 

Diğer camlar da iyi olmuş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mert Gulkokan yazdı:

Gzüel olmuş ama diğer mesajda dediğim gibi air80 kendini belli ediyor
Air50 daha mı açık yoksa atr50 mi demek istedin

Air 50 mi varmış? Ön yan camları atr 50’ye çevirebilirim. Böyle siyah apaçi gibi oluyor sanki. Sindiremedim. Ön cam hariç hepsi atr35 şu an

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Gece araç içinde tavan lambaları yakıldığında hem ön hem yan camlardan içerisi çok net ve aydınlık şekilde gözüküyor. Film yokmuş gibi bile söyleyebilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Gece araç içinde tavan lambaları yakıldığında hem ön hem yan camlardan içerisi çok net ve aydınlık şekilde gözüküyor. Film yokmuş gibi bile söyleyebilir. 

Cam filminde karanlıktan bakan aydınlık tarafı net görür. Tam tersten bakan da bir şey görmez. Nasıl gündüz filmli camdan bakıp içerisi karanlık oluyorsa gece de iç aydınlatmalar açıkken dışarısı öyle karanlık olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Satıcı, film altına sıkılan su kurudukça rengi bir tık daha açılır dedi. Olmadı ön yan camları atr 50’ye çeviririm. Akşam arabanın içine oturdum, yan aynalara baktım. Bizim sokak da karanlıktır. Yan aynalardan arkayı çok rahat görüyorum. Yani film var denmese görüş performansındaki fark anlaşılmaz düzeyde bence. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selim Bilgin yazdı:

ATR35 çok optimum bir film. Sorun yaşayacağını sanmıyorum görüşte.

Görüşte hiç sorun yok. Apaçi olmak istemiyorum :) 

Yani polis baktığında beni görebilsin, trafikte karşı taraf yüzümü görebilsin istemiştim

Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş
Görüşte hiç sorun yok. Apaçi olmak istemiyorum [emoji4] 

Yani polis baktığında beni görebilsin, trafikte karşı taraf yüzümü görebilsin istemiştim

Hayırlı olsun. Yalnız fotolar görünmüyor..
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Oktay Göktaş yazdı:

Hayırlı olsun. Yalnız fotolar görünmüyor..

tşkler. ilk yüklediğimde telefondan görülüyordu. şimdi görülmüyor ama bilgisayardan siteye girildiğinde ben görebiliyorum fotoları

Mobil sürümde fotoların görünmesine engel bir şeyler olmalı

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Tansu Kalafatoğlu

İlk defa gece sürüş tecrübesi yaşadım. 

Öncelikle yan camlarda film olması ne ayna görüşünü ne de başka şeyi hiç etkilemedi. Bunu geçiyorum. 

arka cam rezistans çizgilerinin filmde tepe yapması sonucu çizik çizik ışık kırılmaları oluyor. Normalde gündüz anlaşılmayan bu durum gece aynaya bakınca fark ediliyor. Sürüşü etkiliyor mu? Benim etkilemedi. Şöyle bir görüntü oluştu. 

bmUO8s1dkSRm5SNVSFSTXiT1igfLexKVnbngRUJz

gelelim ön cama. Air 80 yaptırmıştım. İlk söylemem gereken şey ışık geçirgenliği. Işık anlamında görüş kaybı sıfır diyebilirim. Yolun veya uzağın görünmesi hiç etkilenmedi. Filmin görüşü azaltması kesinlikle söz konusu değil. Fakat, şöyle bir sorun var. Karşıdan gelen ışıklar dağılıyor. Özellikle karşıdan gelen far ışıkları ciddi dağılıyor. Göz bir süre sonra alışıyor. Ben son yolculuğumda hep bölünmüş yolda yaptığım için sorun yaşamadım. Sorunsuz şekilde sürdüm. Film varmış yokmuş pek anlamadım. Bu ışık dağılması beni etkilemedi. Stop ışıklarında belli belirsiz bir dağılma oluyor ama göz alışıyor buna. Fark etmiyorsunuz. Işıksız cisimlerde zaten sorun yok. 

en önemli noktayı söylüyorum. Bölünmemiş yolda gece yolculuk yapanların bu filmi taktırmalarını tavsiye etmem. O tarz yollarda ciddi sorunlar olabilir. Tehlikeli olarak görüyorum. Işık miktarı arttıkça yansıma dağılma artıyor. Sol öndeki siyah aracın stoplarına dikkat edin. 

M53ZvBgInRMOv2s5v5N1Swd0KbVhVwo3NyasRl25

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bende aynı olay var. Hangi marka takarsam takayım o dağılma oluyor. Ön camın yapısıyla alakalı bence. Aynı film yan camda yapmıyor dağılma

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Ön camın yapısıyla alakalı bence.

zaten arasında naylon olan sandviç bir yapıda. bir naylon daha gelince belki dikeyde kesişiyor ışık filmi 90 derce çevirip yapıştırıp denemeli

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Alanya gidip geldikten sonra sanki hem arka hem ön camdaki ışık dağılma olayı biraz azaldı. Takip edip 1 ay daha bekleyecem. Bazıları öyle yazmış. Ön cam filmi 2 ay sonra netleşti diyenler var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Alanya gidip geldikten sonra sanki hem arka hem ön camdaki ışık dağılma olayı biraz azaldı. Takip edip 1 ay daha bekleyecem. Bazıları öyle yazmış. Ön cam filmi 2 ay sonra netleşti diyenler var

Araya kullanılan sprey sıvı kaynaklı da olabilir.. bekle daha da düzelir bence🤗

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
zaten arasında naylon olan sandviç bir yapıda. bir naylon daha gelince belki dikeyde kesişiyor ışık filmi 90 derce çevirip yapıştırıp denemeli

Belarus'ta güneşin yansıma açısına göre montaj yapan yer varmış
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Belarus'ta güneşin yansıma açısına göre montaj yapan yer varmış

Belarus mu? Cam filmi turizmi patlar :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...