İçeriğe Yönlendir

Düşük Wifi Hızı için Çözüm

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba değerli dostlar. 

Evdeki modem 2016 model, internet hızım 50 mbs çıkarılınca bir sorun ile karşı karşıya kaldım. Kullandığım Ttnet modemi, wifi olarak hızı bir hayli düşük kalmaya başladı. Lan kablosu ile 50 mbs hızı görebiliyorum. Ama Wifi olarak bu hızın yarısına bile erişemiyorum. Evdeki 4 cihazımda aynı sorundan müzdarip. Yutube videosu izlerken wifi üstünden bağlantı hızı 13 14 mbs olarak hesaplanıyor. Ama kabloya geçince 38 mbs ile videolar oynatılabiliyor. Muhtemelen aşağıdaki modeme sahip her ttnet üyesi aynı sorunu yaşıyordur. Zamanında 50 100 mbs hızlara sahip değildik, wifi hızı sorun teşkil etmiyordu. İnternetten %100 wifi hızında faydalanabileceğim bir çözüm yolu varmıdır. Bant genişliği 2,4 ghz üstüne çıkmıyor. Özeliklerinde 300 mbs kadar çıkabilir yazıyor. Lakin en gürültüsüz kanalda çalışsam bile hızım wifi 27 mbs üstüne çıkmadı 

Modem  :Zyxel vmg3312-b10b

Wifi Bant genişliği 9 kanal - 2,4 ghz.

mceclip7.png

Wifi hızı 

11622546381.png

Kablo hızı 

11621755612.png

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Ben 24 Mbps i bile tam verimli kullanıyordum 2.4 modem ile. 20 Mbps üstü için 5 GHz elzem.

Modemin kablosuz ayarlarına girip 20 Hz den 40 Hz e çekip denenebilir. Muhtemelen şuan 300 değil 150 Mbps de kablosuz ağınız. Şu uygulama ile hangisi hızda olduğunu ve yüzde kaç çektiğini görebilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.analiti.fastest.android

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Ben 24 Mbps i bile tam verimli kullanıyordum 2.4 modem ile. 20 Mbps üstü için 5 GHz elzem.

Modemin kablosuz ayarlarına girip 20 Hz den 40 Hz e çekip denenebilir. Muhtemelen şuan 300 değil 150 Mbps de kablosuz ağınız. Şu uygulama ile hangisi hızda olduğunu ve yüzde kaç çektiğini görebilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.analiti.fastest.android

40 hz çektim ama işe yaramadı. Ac 5 ghz olacakmış. İnternette araştırdım :(

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

İki cihaz fazla elektirik yakar diye ben 250 TL ye 5760 modem almıştim 😁

Valla 50 mbs hıza 150 lira internet faturası ödeyip, üstüne 20 mbs hızla çalışmak çok zoruma gitti :(

https://www.youtube.com/watch?v=zXzLGmSzw3Q

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

İki cihaz fazla elektirik yakar

Test etmişler 5,6 watt yakıyor. 

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

2.4 ghz kablosuzda çok yavaş. 5 ghz modem edinirseniz tatmin eder.

Yorum bağlantısı
Rifat Berber

xiaomi gigaversiondan 2 tane kullanıyorum, 5GHZ mevcut ama araya duvar vs. girerse ciddi hız kaybına uğruyor. Diğer yandan cihazın wifi alıcısı da çok önemli, benim yan komşunun Samsung TV benim 5GHZ ağa bağlanıp 50mbite yakın hız alıyor, ama aynı mesafede telefonum 5GHZ ağı zor görüyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Rifat Berber yazdı:

xiaomi gigaversiondan 2 tane kullanıyorum, 5GHZ mevcut ama araya duvar vs. girerse ciddi hız kaybına uğruyor. Diğer yandan cihazın wifi alıcısı da çok önemli, benim yan komşunun Samsung TV benim 5GHZ ağa bağlanıp 50mbite yakın hız alıyor, ama aynı mesafede telefonum 5GHZ ağı zor görüyor.

80 metrekare evde kullanıcam. Oturma odasında full çeke yeter. Siyal mesafesi uzatmak yerine maksimum veri hızı için ihtiyacım var. Evdeki Robot bile etkileniyor wifi sinyalinden. 

Ben bu alet kurulduğunda aynı Wifi ismi ve aynı Wifi şifresini versem hiç bir kopma yaşanmadan cihazlarım bağlanırmı . 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Sağlam bir tp-link wifi router, modeme lan ile bağlanacak. routing'i ve wifi'ı kaliteli cihaz yönetecek. Başka türlü zor.

Ali Darbaz yazdı:

Ben bu alet kurulduğunda aynı Wifi ismi ve aynı Wifi şifresini versem hiç bir kopma yaşanmadan cihazlarım bağlanırmı . 

Bağlanır ama arada kopup gelir. Kopmaması için mesh yapman gerek.

5ghz'ın kapsaması belirgin şekilde düşük bu arada. Ona göre konumlayın routerınızı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Ali Darbaz yazdı:

Evdeki Robot bile etkileniyor wifi sinyalinden

Muhtemelen 5 GHz desteği yoktur, 2.4 var sadece mop pro da.

Geçiş olayı sıkıntı iki cihaz arası, modemin wi-fi kapatılıp sadece routher kullanmak daha sağlıklı olur, 2.4/5 GHz aynı isimde olunca geçişler sıkıntı olmuyor.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Muhtemelen 5 GHz desteği yoktur, 2.4 var sadece mop pro da.

Geçiş olayı sıkıntı iki cihaz arası, modemin wi-fi kapatılıp sadece routher kullanmak daha sağlıklı olur, 2.4/5 GHz aynı isimde olunca geçişler sıkıntı olmuyor.

Modem wifi kapatılacak. Kablo + Mi router + Aygıt. Pingler nasıl olur diye aklımda soru işareti. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
Ali Darbaz yazdı:

Özeliklerinde 300 mbs kadar çıkabilir yazıyor. Lakin en gürültüsüz kanalda çalışsam bile hızım wifi 27 mbs üstüne çıkmadı 

Ufak bir duzeltme yapayim, 300 Mbps denilen megabit/saniye dir. Sizin olctugunuz hiz degeri ise megabayt/saniyedir (MBps, B buyuk) . Kabaca 300 Mbps = 35 MBps olacaktir

2.4 ghz, duvarlardan sinyalin daha uzaga tasinmasina ve daha cok cihazin baglanmasina olanak saglarken 5ghz'de kaba tabirle menzil ve ciihaz kapasitesi sinirlidir; ancak size cok daha fazla hiz verir.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Rifat Berber

Xiaomi gigaversion olan modelin işinizi göreceğini düşünüyorum.Kurulumu ve yönetimi de basit. Diğer seçeneklerde mevcut fakat rakam çok yükseliyor.

Bu arada bizim robot s5max 2.4GHZ görüyor, 5GHZ desteği bulunmuyor.

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Selim Bilgin yazdı:

Sağlam bir tp-link wifi router, modeme lan ile bağlanacak. routing'i ve wifi'ı kaliteli cihaz yönetecek. Başka türlü zor.

Bağlanır ama arada kopup gelir. Kopmaması için mesh yapman gerek.

5ghz'ın kapsaması belirgin şekilde düşük bu arada. Ona göre konumlayın routerınızı.

Ben superonline modemin wiifi kapatıp tp-link router ile 145 m2 evin her yerine internet veriyorum. Router modem bağlantısını lan kablo ile yaptım. Hız kaybı yok denecek kadar az.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Wifi güçlendirici ixomi pro wifi güçlendirici aldım tak calıstır yapdık ama evde herkes acınca modem kasmaya baslıyor kopuyor gelıyor ana modemdem bunun ayarını nasıl yapacaz ana modem türk telekom ac 1200 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Wifi güçlendirici ixomi pro wifi güçlendirici aldım tak calıstır yapdık ama evde herkes acınca modem kasmaya baslıyor kopuyor gelıyor ana modemdem bunun ayarını nasıl yapacaz ana modem türk telekom ac 1200 

İşletim sistemli yeni nesil bir modeme geçmenizi tavsiye ederim. Telekomun verdiği modemler adamı hasta eder.

Modem wifi kapatılacak. Kablo + Mi router + Aygıt. Pingler nasıl olur diye aklımda soru işareti. 

Robot, evde mesh sistemi olsa dahi, süpürme işlemi yaparken, routerlar arası geçiş yapmaz.
Neye bağlı ise ona bağlı kalmaya devam eder. Aksi halde kafası karışır.

Benim evde oturma odasında ana modem var, salonda router var, üst katta da router var, mesh sistemi kurdum.
Robot süpürge salonda duruyor, salondaki router’a bağlantı kuralı oluşturdum, sadece ona bağlı kalıyor, diğer modem ve routerlara bağlanması yasak.
5GHz desteklemediği için bağlantıda kopma yaşanmıyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Celal Aydın yazdı:

mesh sistemi

Ben mesh yapmayacam. Ev küçük olduğu için sadece Routerden tüm yayını yapacam. Modemden kablo ile Routere. Routerden wifi yayını şeklinde olacak 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
5 ghz. bantlı modem haricinde istenilen hızlara ulaşmanız zor.

Modemi yada router’ı gören odada veya alanda olmak şartıyla. Araya bir duvar dahi girince işin rengi değişiyor.

Aslında burada kanal seçimi önemli, kanal düşük frekanslarda ise, çekim mesafesi artıyor.

Ben mesh yapmayacam. Ev küçük olduğu için sadece Routerden tüm yayını yapacam. Modemden kablo ile Routere. Routerden wifi yayını şeklinde olacak 

80 metre kare ev için, tek bir router yeterli.
Konumu oturduğunuz odada olursa, 5GHz bandına bağlanabilirsiniz. Ama uzaklaşınca, araya bir duvar girince kopma yaşanır. Dolayısıyla Roaming destekleyen bir router almanızda fayda var. Yani 5GHz-2.4GHz arası otomatik geçiş yaptırabilen modeller. Tek bir ağ adı, iki adet frekans.
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Celal Aydın yazdı:

ani 5GHz-2.4GHz arası otomatik geçiş

Bu router o işi yapıyor hocam. Piyasa değeri 267 İnternette 150 tl. Az önce Mi shopda inceledim. 

3 oda  kat duvar arkasından 44 mbs tetsi yapmışlar resim vardı. 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Bu router o işi yapıyor hocam. Piyasa değeri 26İnternette 150 tl. Az önce Mi shopda inceledim. 
3 oda  kat duvar arkasından 44 mbs tetsi yapmışlar resim vardı. 

Evet şimdi inceledim, varmış. Bu fiyata harika. Xiaomi’ye tekrardan helal olsun. Hayırlı olsun şimdiden. İnceleme yorumlarını bekliyorum hocam.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...