İçeriğe Yönlendir

Düşük Wifi Hızı için Çözüm

Ali Darbaz

Recommended Posts

Selim Bilgin
Cihat Küçükay yazdı:

Ben superonline modemin wiifi kapatıp tp-link router ile 145 m2 evin her yerine internet veriyorum. Router modem bağlantısını lan kablo ile yaptım. Hız kaybı yok denecek kadar az.

Bende de benzer bir setup var, +1 tane de AP koydum ölü noktalar için. Superonline modemi komple çıkaracaktım da hatta vs. problem olduğunda bahane bulmasınlar diye ellemedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Celal Aydın yazdı:

Bu fiyata harika. Xiaomi’ye

Bir tane daha aldım. bunuda Annemlerin evine takacağım. Onunda internet hızı 50 mbs. Aynı modemi kullanıyor. 

Hiç hesapta yokken 2 adet routere totalde 300 tl ödeme yaptık iyimi :D

format:webp

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Bir tane daha aldım. bunuda Annemlerin evine takacağım. Onunda internet hızı 50 mbs. Aynı modemi kullanıyor. 
Hiç hesapta yokken 2 adet routere totalde 300 tl ödeme yaptık iyimi [emoji3]

format:webp

Aynı ayarda Asus yada Keenetic alacak olsan, en az 700-800₺
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Mehmet Cihat yazdı:

5ghz modem ile çıkabilirsin. 2.4 ile anca bu kadar

aynen çözüm bu. 5ghz model alınmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)
Gökhan Tuna yazdı:
Ali Darbaz yazdı:

Ufak bir duzeltme yapayim, 300 Mbps denilen megabit/saniye dir. Sizin olctugunuz hiz degeri ise megabayt/saniyedir (MBps, B buyuk) . Kabaca 300 Mbps = 35 MBps olacaktir

Yanlışınız var. İnternet hızı Mbps olarak ölçülür, 50 Mbps deniliyorsa 50 mega bit per second dir. Yaklaşık 6 MB/s saniyede 6 megabayt ile indirme yapılır.

Modem 300 olsada bağlanan cihazı 150 ise bağlantı 150 Mbps olur. Bağlantı kalitesi %25 lerde olursa hızda 35 Mbps lerde gezer.

Benim AC1600 modem 5 GHz de 1300 Mbps sunuyor, %10 çekse bile 130 Mbps yapıyor ve 24 Mbps internet hızını sıkıntısız alıyorum.

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Keşke keenetic alsaydın. Araştır istersen. 2.4 5 GHz aynı isimden yayiyor. İki tane yayın yapmıyor yani acayip bı alet. Alet nalet 🤣

Ben kullanıyorum aşırı memnunum

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Hakan Tarım yazdı:

Keşke keenetic alsaydın. Araştır istersen. 2.4 5 GHz aynı isimden yayiyor. İki tane yayın yapmıyor yani acayip bı alet. Alet nalet 🤣

Keentech dediğin alet 555 tl ama . :( 

Evdeki trafik bu şekilde :) 

ACtC-3fDTeEd2MRvaZ5YbZowwsV5utdTcED9pu4R

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Bendeki Notebook Latitude E5450/5450. Bundaki Wifi kartı 860 ghz veri hızı var. 

https://www.intel.com.tr/content/www/tr/tr/products/sku/83635/intel-dual-band-wirelessac-7265/specifications.html

O 5 GHz deki hızı, 2.4 de max kaç destekliyor ona bakmak lazım.

Hakan Tarım yazdı:

O bütün modemlerde var diye biliyorum. Benim kaç yıllık airties 5760 de bile var :)

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
O bütün modemlerde var diye biliyorum. Benim kaç yıllık airties 5670 de bile var [emoji4]

Hayır, bütün modemlerde yok.
2.4 GHz ile 5 GHz arası otomatik geçiş yapan çok az modem var.
Modemden uzaklaştınız, araya bir iki duvar girdi diyelim, otomatik olarak 5GHz’den 2.4GHz’e geçiş yapar kullandığımız telefon ya da tablet (Dual Band destekleyenler)

Tek bir Ağ adında
İki adet bant genişliği
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

ssid’leri aynı verirseniz tümünde olması lazım. arada kopma oluyordur da hissetmiyorsunuzdur. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Celal Aydın yazdı:

Hayır, bütün modemlerde yok.
2.4 GHz ile 5 GHz arası otomatik geçiş yapan çok az modem var

Benim 2014 model cihazda ve gördüğüm birkaç cihazda da olunca hepsinde vardır diye düşündüm, iddia etmiyeyim ama ben hepsinde var diye düşünüyorum.

jEcPjQ.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Benim 2014 model cihazda ve gördüğüm birkaç cihazda da olunca hepsinde vardır diye düşündüm, iddia etmiyeyim ama ben hepsinde var diye düşünüyorum.

jEcPjQ.jpg

Sizin cihaz bayağı iyi bir cihaz. Vatan bilgisayarda 1200₺ görünüyor fiyatı. Stokta kalmamış. Velhasıl Bandsteering(bant geçişi) özellikli bir cihaz.
Bu özellik yoksa, iki bandı aynı ağ adında sunamaz.
Manuel aynı isim girilirse kopmalar olur, kafası karışır cihazların, 2.4’te ise 2.4’te kalmaya devam eder, aygıtların uzak ya da yakında olduğunu algılayamaz (bunu wifi çekim yüzdesi ile yazılımsal yapıyor routerlar)
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Ali Darbaz yazdı:

Keentech dediğin alet 555 tl ama . :( 

Evdeki trafik bu şekilde :) 

ACtC-3fDTeEd2MRvaZ5YbZowwsV5utdTcED9pu4R

Özellikleri bu incele istersen. Aynı ozellkteki cihazlar daha pahalı. Artı olarak işletim sistemi mantığıyla çalışıyor iç yazılımı. Modül ekleme silme vb birçok özelliği var. Ben giga 1300 luk aldım eve. Dubleks daire hic sorun kalmadi. Çocuklarin pclerine DNS filtreleme yaptım, kendi telefonuma ayrı ayar vsvsvs. Hepsini keenetic üzerinde hallediyorum. Bir de Media sunucusu olarak da kullanabiliyorsun, tak USB diski ver paylaşıma 😎

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Hakan Tarım yazdı:

1300 luk aldım

Hele bir eve fiber optşk bağlantı gelsin. Ozaman Ttnet kendi modem getiriyormuş. O zamana kadar idare edecez. Muhtemelen 4 yılı bulur. 

Yorum bağlantısı
Ali Ünal

eski evimde vodafone adsl kullanıyordum ve o zaman ki kampanya ilk 6 ay 50 mbps hız veriyorlardı. 2.4 ghz ağı ile hiç sorun yaşamadan 46-47 mbps ile bağlantı sağlayabiliyordum. yeni evimde ise ttnet fiber modemden başka seçenek yoktu taşındığım zaman ve mecbur ttnet ten 50 mbps hızında hizmet almaya başladım. ttnetin verdiği modem hem 2.4 ghz hemde 5 ghz bandında yayın verebiliyor. 2.4 ile 1-2 mbps bazen de 12-13 mbps görebilirken 5 ghz ile 54 mbps gibi hızları gösteriyordu test siteleri. ttnet ile yoğun kavgalarım sonucu modemi değiştirmelerini sağladım. aynı marka model modem olmasına rağmen şu an 2.4 ghz ile de 45 mbps üzeri hızları görebiliyorum. eski vodafone modem huawei markaydı sanırım. şimdi ttnet modem ise tp-link ac-1200. 

ttnet ile kavga ederken yavaş hız için açıklamaları şöyle olmuştu.

• modemin adını ve wifi şifresini değiştirdiğiniz için güncellemeleri alamıyor ve bağlantı yavaşlıyor. (evdeki bütün otomasyonlu cihazları sıfırladım ve modemi de resetledikten sonra üzerindeki şifre ve modem adıyla kullandım ama değişen bi şey olmadı)
  • 2.4 ghz çok yaygın kullanıldığı için bağlantı yavaşlıyor. kablo ile yada 5 ghz ağında kullanmalısınız. (2.4 ghz 300 mbps hıza kadar desteklerken 1-2 almam sizce normal mi dediğimde diyecek bi şey bulamadılar kendileri de test yaptılar ve şaka gibi 256 kpbs hız yakaladılar.)

2.4 de neden ısrar ettin 5 ghz kullansaydın diye düşünenler için evden çalışma sürecinde işyerimin verdiği hp laptop 2.4 ağlarını görüyor sadece. evdeki telefon ve diğer aygıtları 5 ghz den kullandım ama 5 ghz içinde sürekli bağlantı kopması wifi bağlı olduğu halde internete ulaşım sağlanmaması gibi sorunlar oluyor bilginize. 2.4 daha uzun mesafelerde ve kaliteli sinyal veriyor. 5 ghz için modemin yakınlarında bile olsanız hareket edildiğinde bağlantı kalitesi bozulabiliyor ve hatta sıfırlanıyor. 

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
eski evimde vodafone adsl kullanıyordum ve o zaman ki kampanya ilk 6 ay 50 mbps hız veriyorlardı. 2.4 ghz ağı ile hiç sorun yaşamadan 46-47 mbps ile bağlantı sağlayabiliyordum. yeni evimde ise ttnet fiber modemden başka seçenek yoktu taşındığım zaman ve mecbur ttnet ten 50 mbps hızında hizmet almaya başladım. ttnetin verdiği modem hem 2.4 ghz hemde 5 ghz bandında yayın verebiliyor. 2.4 ile 1-2 mbps bazen de 12-13 mbps görebilirken 5 ghz ile 54 mbps gibi hızları gösteriyordu test siteleri. ttnet ile yoğun kavgalarım sonucu modemi değiştirmelerini sağladım. aynı marka model modem olmasına rağmen şu an 2.4 ghz ile de 45 mbps üzeri hızları görebiliyorum. eski vodafone modem huawei markaydı sanırım. şimdi ttnet modem ise tp-link ac-1200. 
ttnet ile kavga ederken yavaş hız için açıklamaları şöyle olmuştu.
  • modemin adını ve wifi şifresini değiştirdiğiniz için güncellemeleri alamıyor ve bağlantı yavaşlıyor. (evdeki bütün otomasyonlu cihazları sıfırladım ve modemi de resetledikten sonra üzerindeki şifre ve modem adıyla kullandım ama değişen bi şey olmadı)
  • 2.4 ghz çok yaygın kullanıldığı için bağlantı yavaşlıyor. kablo ile yada 5 ghz ağında kullanmalısınız. (2.4 ghz 300 mbps hıza kadar desteklerken 1-2 almam sizce normal mi dediğimde diyecek bi şey bulamadılar kendileri de test yaptılar ve şaka gibi 256 kpbs hız yakaladılar.)
2.4 de neden ısrar ettin 5 ghz kullansaydın diye düşünenler için evden çalışma sürecinde işyerimin verdiği hp laptop 2.4 ağlarını görüyor sadece. evdeki telefon ve diğer aygıtları 5 ghz den kullandım ama 5 ghz içinde sürekli bağlantı kopması wifi bağlı olduğu halde internete ulaşım sağlanmaması gibi sorunlar oluyor bilginize. 2.4 daha uzun mesafelerde ve kaliteli sinyal veriyor. 5 ghz için modemin yakınlarında bile olsanız hareket edildiğinde bağlantı kalitesi bozulabiliyor ve hatta sıfırlanıyor. 
Ben 5ghz bandını kullanmak için usb wifi adaptör aldım. Çok rahattım evden çalışırken.
Yorum bağlantısı
Rifat Berber

Robot süpürge dual bağlantıda (yani 2.4- 5 GHZ aynı ağ ismiyle) kullanınca eğer yakınındaysa 5gHZ olduğu için bağlanmıyor, o yüzden süpürgeye 2.4 sabit ağ şart

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Aletin 2 anteni 2,4 ghz. 2 antende 5 ghz yayın yapıyor. Ben deneme maksatlı kurdum. iki adet wifi gösterdi. 5 ghz ve 2,4 ghz olmak üzere iki tane wifi var. İlginç akşam videolar çekerim.  

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Rifat Berber yazdı:

Robot süpürge dual bağlantıda (yani 2.4- 5 GHZ aynı ağ ismiyle) kullanınca eğer yakınındaysa 5gHZ olduğu için bağlanmıyor, o yüzden süpürgeye 2.4 sabit ağ şart

Benim yukarıda attığım gibi 2.4/5 GHz şeklinde aynı isimde, mop pro var 2.4 GHz destekleyen, sıkıntısız bağlandı ve kullanımda da sıkıntı yok.

@Ali Darbaz yukarıda sormuştunuz arada cevap veren olmamış sanırım.

Ben 5 GHz modem alınca eskiymi 54 Mbps kullanan kayinlara taktım. İsim ve şifre eski modemdekini verince TV ler dahil bütün cihazları otomatik bağladı, tekrardan şifre girmedik hiçbir cihaza.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Ali Darbaz yazdı:

Bendeki Notebook Latitude E5450/5450. Bundaki Wifi kartı 860 ghz veri hızı var. 

https://www.intel.com.tr/content/www/tr/tr/products/sku/83635/intel-dual-band-wirelessac-7265/specifications.html

Aldığınız routher da aynı, benim modem sadece 5 GHz de 1300 Mbps sunuyor, toplamda 1600 diye geçiyor. AC1200 diye isimlendirilince kafa karışıklığı oluyor. 

2.4 de 300, 5 GHz de 900 Mbps (867) sınıflandırma AC1200 oluyor.

Bizdeki telefon ve PC de 867 ile bağlanıyor ama mi box 4K 1300 Mbps yi destekliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...