İçeriğe Yönlendir

Almanya'da Yaşam

Mustafa Yenigün

Recommended Posts

Mustafa Yenigün
Mahmut Yıldız yazdı:

Yine de sizin verdiğiniz değerler çok artmış görünmüyor. İtalya'da bizim şirketin bir çalışanı 150 euro falan faturam (elektrik/doğalgaz tam emin değilim) 1500 euroya çıktı demiş. Buna benzer 10 kat artışlar duyunca merak ettim. 

İnfrared ısıtıcılar ve soba satışları burada iyi. Kömür sobası ya da pelet sobası üreticileri gayet iyi iş yapıyor. Tabi pelet satışları da arttığı için fiyatlar da artıyor. Tonu 7-8 bin lira civarıydı. 

Peki fuel-oil bulamama durumunda ne yapacağınızla ilgili planınız var mı? Ben olsam gözüme uyku girmezdi. Gerçi ben tek olsam sorun olmaz, çoluk çocuk asıl problem.  

150'den 1500'e cikis bana biraz yüksek geldi. Yani tabii ülkeye ve bölgeye göre degisiklik vardir tabii. Ama tahmini hesap yapsam, eskiden elektrik + dogalgaza ödedigim toplam 100 Euro, bugünkü fiyatlarla muhtemelen maksimum 300-400 Euro arasina yükselirdi.

Yakit bulamama konusunda net bir planim yok. Genelde sonraki siparisi verirken, tanklarda bir ton kadar yakit kalmis olmasini hedefliyorum. Bu tür bir isinma sistemini daha önce kullanmadigim icin benim de acemiligime geldi acikcasi. Tonunu 950 Euro'dan aldigimda tüm tanklari doldursaydim bugün keyfime bakardim. Ama o zamanlar Rusya olayi yoktu ve her kis yakit fiyatinda 650 Euro'dan 950'ye dogru bir cikis oluyordu. Talep azalinca tekrar 650'lere düsüyordu. Ben de oraya düsünce toplu siparis verecektim. Tabii bir daha o noktalari asla görmedik. Ayni hatayi 1350 Euro'dan siparis verirken de yaptim, eninde sonunda inecek diye düsündüm ve tabii ki inmedi. Ancak yine de yakit bulmanin sorun olacagini sanmiyorum, sadece cok yüksek bedellerle almam gerekecektir.

Mehmet Ozyurek yazdı:

75 gün yetmez ya 

Yakit tanklarinin durumunu periyodik olarak not ediyorum ve hesaplama icin bir uygulama kullaniyorum. Cok eski bir isinma sistemine sahip oldugum icin (kendisi 25 yasinda falan) günlük tüketimi yaz döneminde sicak su icin yaklasik 2 litre ve kis döneminde isinma ve sicak su icin yaklasik 12 litre. O nedenle 75-80 gün arasinda gidiyor diyebilirim. Sag ve soldaki komsularda da günlük tüketim ayni.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yok öyle değil.. kış daha uzun sürer demek istemiştim.. :)

Arıza yapmıyor mu ? 

Biz işhanında kullanırdık.. sık sık arıza yapardı o sistem.. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yok öyle değil.. kış daha uzun sürer demek istemiştim.. :)

Arıza yapmıyor mu ? 

Biz işhanında kullanırdık.. sık sık arıza yapardı o sistem.. 

Orasi öyle tabii :) Iki hafta izindeydim, giderken arabada klima kullaniyorduk, dönüste koltuk isitma. Maalesef kis basladi gibi gözüküyor. Mart - Nisan'a kadar bizi zor günler bekliyor, yasayarak görecegiz.

Sistemin yillik bakimi yapiliyor. Ben tasindiktan bir ay sonra yakit pompasi ariza yapmisti. Yakit cekerken evi inletiyordu, onu degistirdiler. Sagolsunlar, pompa degisimi esnasinda bir sensörü yerine tam takmamislar, cihazin ici komple kurum yapip bir hafta sonra hepsini disari kusmustu. Kokuyu ve kiri anlatamam. Umarim bu sene bizi üzecek bir sey yapmaz.

Kendisi soyle bir sey...

Piec Viessmann Vitola-comferral 33kW - 7551124580 - oficjalne archiwum  Allegro

tarihinde Mustafa Yenigün tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Yazın kullanılan günlük 2 lt yakıt ne kadar sıcak su sağlıyordur(umarım doğru sorabilmişimdir)? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
Köksal Yılmaz yazdı:

Yazın kullanılan günlük 2 lt yakıt ne kadar sıcak su sağlıyordur(umarım doğru sorabilmişimdir)? 

Sistem ev tipi kombi gibi anlik isitma yapamadigi icin, kendisine bagli bulunan su tankinda bulunan suyu, anlik kullanimlarda sicak su saglayabilmek icin sürekli belli bir derecede tutmaya calisiyor. Litre bazinda bir yorum yapmam cok zor ama biz iki kisi olarak dus veya mutfakta hicbir zaman sicak su sorunu yasamadik. Yandaki evde 5 kisilik bir aile oturuyor. Isinma sistemleri bizimki ile ayni. Onlarda da hic sorun olmuyor. Bu iki litrelik günlük tüketim onlarda da ayni gözüküyor. Tabii sistemi kisisel kullanimlara göre ayarlamak da mümkün. Örnegin sadece sabahlari veya aksamlari sicak su saglayacak sekilde ayarlayabiliriz. Ama komsularin deneyimlerine göre cok az bir tüketim farki yaratiyor ve ugrasmaya degmiyor. Bunu ekonomi konusunda dogustan uzman Alman komsular böyle söylüyorsa, inanmak gerekir diye düsünüyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Yenigün yazdı:

Ben su anda isinma icin yag kullaniyorum, sanirim buna Türkiye'de fuel-oil diyorduk.

sorular birikti , farkllı coğrafyalardaki yaşamların bu derece farklı olduğunun farkına varıyor insanlık (yavaş yavaş)

bu yakıt türü ile ısınmanın çevreye saldığı emsiyon hiç konuşulmadı mı oralarda bugüne kadar? tüm evlere doğalgazlı kombi takılmamış mı oralarda?

Mustafa Yenigün yazdı:

ici komple kurum yapip bir hafta sonra hepsini disari kusmustu

brülörden çıkan kurumu nereye atıyorsunuz?

Mehmet Ozyurek yazdı:

75 gün yetmez ya 

senin mutfaktaki ocağa gelen gaz kesilirse, kaç günlük makarna çay yapma syoğun var enerji olarak?

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Bu arada aklima gelmisken, Almanya genelinde bir de rutubet problemi mevcut. Yani duvarlar sürekli küf yapmaya müsait. Bu nedenle odalarin yaz / kis düzenli olarak havalandirilmasi gerekiyor. Yazin kolay olmasina karsin, kisin bunu yapmak enerji maliyetlerini arttiriyor. Maalesef bu havalandirma konusu kira kontratlarinda bile yaziyor, yani kiraci evin düzenli olarak havalandirilmasindan sorumlu. Kisin ortasinda 15 dakika cam acinca evde ne sicaklik kaliyor ne baska bir sey. Bu da ayri bir dert.

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
Çağlar Bayur yazdı:

sorular birikti , farkllı coğrafyalardaki yaşamların bu derece farklı olduğunun farkına varıyor insanlık (yavaş yavaş)

bu yakıt türü ile ısınmanın çevreye saldığı emsiyon hiç konuşulmadı mı oralarda bugüne kadar? tüm evlere doğalgazlı kombi takılmamış mı oralarda?

brülörden çıkan kurumu nereye atıyorsunuz?

senin mutfaktaki ocağa gelen gaz kesilirse, kaç günlük makarna çay yapma syoğun var enerji olarak?

Caglar abi, normalde her yil baca kontrolü ve baca gazi degerlerini ölcmek icin biri geliyor. Her sey yolundaysa kullanmaya devam ediyoruz. Dogalgaz konusuna gelirsek, Almanya'daki merkezlerden uzak yerlesim tipinde cogu evde veya apartmanda benim kullandigim bu sistem var. Dogalgaz bu sistemlerin kuruldugu zamanlarda bu kadar yaygin degilmis. Simdi evlerindeki bu sistemi dogalgaz ile degistirenler var ama onlar da genelde sistemin ömrünü tamamlamasini bekliyorlar. Yanlis hatirlamiyorsam, bu sistemlerin 30 yilda bir yenilenmesi gerekiyor. Ev sahipleri bu ömrün sonuna kadar bekliyorlar. Bendeki sistemin de en az 5 yil omru daha vardir.

Bildigim kadariyla 2026 yilindan itibaren Almanya'da evlerde yag ile isitma sistemlerinin kurulmasi yasaklanmis olacak. Bu durumda yeni evlerde bu cihazlarin bulunmasi yasak. Eski evlerde ise ömrü tükenen cihazlarda, yag ile isitan bir cihaz takilmasi yasak olacak. Bu durumda bölgede dogalgaz varsa, ev sahibi belki o sisteme gecmeye karar verebilir. Yoksa pellet ile isinma yapan bir sisteme gecilebilir. Yeni cihazlar hem elektrik hem de yakit tüketimi konusunda oldukca ekonomikler. Su anda bende bulunan eski sistemin sadece su dolasim pompasi bile asiri yüksek bir tüketime sahip.

Kurum konusuna gelirsek, periyodik yillik bakimlarda makinenin icini acip kurumu firca ile temizliyor ve sonrasinda süpürge ile cekip götürüyorlar. Ancak sistem bakim oncesi kurum kusmaya baslarsa bu temizligi gelip onceden yapiyorlar. Sistem neresinden tutarsan tut, sorunlu, pahali, tüketimi yüksek bir sistem. Ancak dedigim gibi inanilmaz yaygin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

3 gün.. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İmkanı olan rüzgar türbini sistemi kurmalı ve katı yakıt ısıtması yapmalı mevcut sistemi. Türbin 5kw verse yaşam için fazlaca yeterli olur. Varsın bir odada yaşasın insan

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Yenigün yazdı:

normalde her yil baca kontrolü ve baca gazi degerlerini ölcmek icin biri geliyor. Her sey yolundaysa kullanmaya devam ediyoruz

biri geliyor ölçüyor orada sorun yok zaten herşeyin bir şeyi var orada da, ne kadar emisyon salıyor bacadan? yağlı mazotlu ısıtma sisteminin bayağı emisyon salacağı bir sır değil, yani bir yanda arabalara emisyon tantanası yapıp diğer yanda yağ yakılıyor resmen. yakıt fiyatlarına gelince, biz de yakıt enerji elektrik nispeten ucuz zira, şbizim şu an yaktığımızın faturasını bizim torunlar ödeyecek , fark orada.

Servet Aydın yazdı:

İmkanı olan rüzgar türbini sistemi kurmalı

merso almanya duydu sesini, fabrikanın %15 enerji ihtiyacı 100mega bilmemne wayttını rüzgardan elde edecekmiş

Servet Aydın yazdı:

katı yakıt ısıtması yapmalı

bizde tüm evlere boru döşeyip kombi yi kastıracaklarını bunu yapmaları lazımdı zamanında, ayran içmeye ne ile gidermiş atalar?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

20kw kombi iki evi fırın yapıyor. İzolasyon iyi ise 500mkare eve yetiyor.. Bizde de 60mkare eve 24kw koyuyoruz. Pasata kamyon motoru koymak gibi 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

merso almanya duydu sesini, fabrikanın %15 enerji ihtiyacı 100mega bilmemne wayttını rüzgardan elde edecekmiş

Gel yapalım iki tane bağ evi diyorum, dinlemiyorsun. 

Elektrik güneşten rüzgardan. Yiyecekler bahçeden. tavuk da besleriz, sağlıklı beyaz ete döneriz. Yumurta da beleş.

Bahçeye ter örgü çekeriz, servet de elektrik verir. 

Servet Aydın yazdı:

20kw kombi iki evi fırın yapıyor. İzolasyon iyi ise 500mkare eve yetiyor.. Bizde de 60mkare eve 24kw koyuyoruz. Pasata kamyon motoru koymak gibi 

Benim bir müşterim, 120 metrekare evi şömüne ile ısıtıyordu. 

Romanyalı idi, inşaatçı idi, evi kendi yapmıştı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

3 gün.. 

Piknik tüpü mü abi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Köksal Yılmaz yazdı:

Piknik tüpü mü abi?

Evet :)

Mert Gülkokan yazdı:

iş arkadaşım köyde yaşıyor köye taşındı doğalgaz yok köyde

elektrkli kombi takmayı düşünüyor

çok girer mi fatura abi ? ev 2 oda 1 salon 100 metre kare diyelim lokasyon Sakarya 

Elektrikle ev mi ısınır ya.. 

Soba kursun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Mert Gülkokan yazdı:

çok girer mi fatura abi ? ev 2 oda 1 salon 100 metre kare diyelim lokasyon Sakarya 

Elektrikli kombinin tek artısı kendisinin ucuz olması. Isınılmaz onunla çok zor..

Çalışma mantığı şu şekilde, boylerin içinde 4500 wattlık 3-4 tane rezistans var, minimum saatte 4500 watt harcayacak ortalama 6-7000 watt/saat..

İkinci el ısı pompası bakabilir mi arkadaş?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mert Gülkokan yazdı:

Tansiyonum düştü 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Ben bekar olsaydım eve gitmezdim faturalarım şişmesin diye :D şirkette yatar kalkardım. 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Gel yapalım iki tane bağ evi diyorum, dinlemiyorsun. 

vakti zamanı gelince 10 saniyede çökerler

Mehmet Ozyurek yazdı:

Elektrikle ev mi ısınır ya.. 

Soba kursun. 

geçen kış kömür sobası yerine yağlı radyatör daha karlı ya gelmişti müstakil yalıtımsız evde

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Almanya’da evlerde ısı yalıtım yok mu? Küflenme hangi devirde kaldı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Almanya’da evlerde ısı yalıtım yok mu? Küflenme hangi devirde kaldı?

kanada da tüm ev çevresinde beton yasak,su  toprağa geçecek şart

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...