İçeriğe Yönlendir

Almanya'da Yaşam

Mustafa Yenigün

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
İlkay Başaran yazdı:

Bizde böyle parayla olsa müslüman kalmaz memlekette :D

Buluruz bi hilesini 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Ozyurek yazdı:

Buluruz bi hilesini 

Çağlar abi girişte kontrol var mı diye boşuna sormamıştır

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Çağlar abi girişte kontrol var mı diye boşuna sormamıştır

Pedere bir şey soracaktır ama ne

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Buluruz bi hilesini 

lem gerek yok hileye, zaten kapıda kontrol yok muş ki

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Pedere bir şey soracaktır ama ne

şemsiyem kalmış mı orada mı diye bi sorup çıkcam

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

lem gerek yok hileye, zaten kapıda kontrol yok muş ki

şemsiyem kalmış mı orada mı diye bi sorup çıkcam

Bi kere girince geri çıkmak var mı? Mesela artık inanmıyorum deyip o güne kadar ödenenleri geri istetebiliyor muyuz?

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bi kere girince geri çıkmak var mı? Mesela artık inanmıyorum deyip o güne kadar ödenenleri geri istetebiliyor muyuz?

işte girişimcilik ruhu

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

O zamana kadar inandıklarına say

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Köksal Yılmaz yazdı:

O zamana kadar inandıklarına say

aklım inanmadıklarımda 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İhbar süresi var aynı iş kanunundaki gibi. Çıkmadan 8 hafta önce söylüyorsun 10 yıllık inanansan.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

İhbar süresi var aynı iş kanunundaki gibi. Çıkmadan 8 hafta önce söylüyorsun 10 yıllık inanansan.

oo kıdem de var o zaman. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sistemi 2 günde nasıl da geliştirdik proce bile yaparız girişimciyiz

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

sistemi 2 günde nasıl da geliştirdik proce bile yaparız girişimciyiz

Neleri göze aldığımızın farkında bile değiller :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Neleri göze aldığımızın farkında bile değiller :) 

bişi olmaz , baktık yakalandık aaa tüh der yeni sayfadan devam ederiz yahu

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim usta da nevşehirdeki servisi kapamış.. 

Frankfurta servis açıyormuş. 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Adresi ver de oraya gitmeyelim 😂

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Erdem Doğan yazdı:

iyi ustadır. Vagdan anlar :)

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kilise vergisinden haberi var mı? Stopajı mumla aramasın :D

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erdem Doğan yazdı:

hans olsa hans ı desteklerdi

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Çağlar Bayur yazdı:

hans olsa hans ı desteklerdi

Hans hans i memleketinde destekler tabii. Toprak kaymasi nedir bilirmisin 😂

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

iyi ustadır. Vagdan anlar :)

Altın yumurtlayan tavuğu kesip içine bakacak galiba :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erdem Doğan yazdı:

Hans hans i memleketinde destekler tabii. Toprak kaymasi nedir bilirmisin 😂

yok hans ihraç ettiği ülkede de hans ın servisi harici çalışmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Yenigün

Bir süredir yazamiyordum basliga, gecen gün arabayi servise ve muayeneye götürdüm, biraz bu sürecten bahsedeyim.

Türkiye'ye benzer olarak burada da, yeni arac icin 3 yilda bir, sonrasinda da 2 yilda bir hem egzoz hem de arac muayenesi zorunlu. Muayene tarihini kacirinca büyük bir sorun olmuyor, 2 ay daha esneklik taniyorlar. Sonrasinda ise ceza islemeye basliyor. Bende de durum biraz boyle oldu, Ocak basinda yaptirmam gerekiyordu ama Subat sonuna kaldi.

Burada farkli olarak su sansimiz var, TÜV tek yetkili degil. Yetkili olarak belirlenmis baska firmalar da var, örnegin GTÜ, DEKRA veya KÜS gibi. Yani randevu bulmak vs. nispeten daha kolay.

Hatta bir güzellik daha var. Bircok servisin direk bu firmalarla anlasmasi var, yani aracinizi bakim icin biraktiginizda talep ederseniz yetkili kurumlardan sorumlu biri gelip orada muayeneyi hallediyor. Ben de acikcasi bunu tercih ettim. Servis egzoz muayenesini yapti. Ardindan DEKRA'dan biri geldi ve muayeneyi tamamladi. Ben de araci hem bakimi hem de muayenesi yapilmis sekilde teslim aldim.

Fiyatlara gelirsek, arac muayenesi icin DEKRA 90 Euro almis. Egzoz muayenesi icin 52 Euroya yakin bir sey ödemisim. Ayrica servis bu hizmeti vermek icin 40 Euro ek ücret talep ediyor. Bu nedir derseniz, DEKRA'dan sorumlu cagirmadan önce, onun kullanacagi ayni Check liste ile araci kontrol ediyorlar. Eger bir sorun varsa size ulasip önden bildiriyorlar. Cünkü aracin muayeneden kalmasi durumunda yeni her randevu icin DEKRA'ya 15 Euro ek ödeme yapmaniz gerekiyor.

Kisaca muayene konusu bana toplam 182 Euro'ya geldi diyebilirim.

Periyodik bakim konusuna gelirsek, aracim 2016 model ve 74bin kilometrede. Bu Almanya'da araci ikinci kez yetkili servise götürüsüm. Arac benden önceki sahibinde 5 yil boyunca hep yetkili serviste bakima girmis, ben de bu düzeni devam ettirdim. 

Burada isterseniz tüm servislerden (ayni markanin farkli sehirlerdeki servislerinden de) bakim öncesi mail ile tek tek yazili teklif talep edebiliyorsunuz. Gecen sene servise götürmeden önce aracin sasi numarasini ve kilometresini bildirip fiyat istemistim. Sonra da Volvo yetkili servisinden aldigim teklifi, diger özel ama güvenilir servislerle karsilastirmistim. Aralarinda cok kücük bir fark oldugu icin, yetkili servise götürmeye karar vermistim.

Bu yil da, gecen yil gittigim servisten randevu alirken arac km'sini bildirip teklif istedim. Onlar da degismesi gereken parcalar ve iscilik maliyetlerini iceren tekliflerini gönderdiler.

Türkiye'ye nazaran buradaki bakimlar biraz ilginc diyebilirim. Oradayken periyodik bakim dedigimizde, tüm filtreler degisirdi mesela. Ama burada hava filtresini iki bakimda bir degistiriyorlar. Arac cok kilometre yapan bir aracsa genelde 30-40bin km'de bir degisiyor. Örnegin Volvo özelinde triger degisimi en erken 8 yil veya 180bin km sonrasinda yapiliyor. Acikcasi merak ediyorum, 5 yil sonrasinda bir sekilde triger kayisi kopsa ve masraf ciksa, bu masrafi kim karsilayacak? Aslinda biraz da bu nedenle yetkili servisle yola devam etmek isime geliyor. Sonucta her bakimda ayni servis araci kontrol ediyor, eger erken degismesi gereken bir sey varsa da bildirmek onlarin sorumlulugunda diye dusunuyorum.

Sonuc olarak, bu yilki bakimda yag, yag filtresi, polen filtresi ve fren hidroligi degisti. Malzemeler 270 Euro, iscilik ise 178 Euro tuttu. Bildiginiz gibi iscilik maliyeti, daha dogrusu saat ücreti burada oldukca yüksek. Bu nedenle bakim vs. gibi konularda iscilik ücretleri maalesef her zaman cok yüksek oluyor. Alternatif olarak daha ucuza is yapan bir servis arayabilirsiniz ya da fatura almadan is yaptirmaya calisabilirsiniz. Evet burada da bu mümkün ve tabii ki genelde vatandaslarimiza ait servislerde :) Ama faturasiz is yaptirmak, sonradan cok üzebilir. Cünkü bakim sirasinda yapilan bir hatadan dolayi cikan bir sorunu, buradaki iscilik ücretleri yüzünden ucuza cözme sansiniz olmayacak. Bu nedenle elinizde fatura ile bilirkisi üzerinden servisi dava edip masraflari alma sansiniz cok yüksek.

Iscilik ücretinin detayina biraz daha inersek, faturaya baktigimda yag degisimini ayri bir iscilik kalemi olarak belirtip 100 euro sabit iscilik almislar. 78 Euro'luk diger kisim ise, hidrolik ve hava filtresi degisimi icin yazilmis ve toplam calisma saati 0,6 saat olarak belirlenmis. Bir saate vurursak, Volvo'da saatlik iscilik ücreti 130 Euro oluyor ki, maalesef biraz pahali.

Benzer sekilde Stuttgart bölgesinde diger yetkili servislerde de iscilik ücretleri benzer diyebiliriz, ayni süre calisma icin Volkswagen da 120 Euro talep ediyor. 400 km kadar arac sürüp Almanya'nin dogusuna gidersek, ayni iscilik icin VW yetkili servisinde saatlik olarak 65 Euro'ya kadar inmek mümkün. Özel servislerde bu saatlik iscilik ücretinin 50 ile 120 Euro arasinda degistigi söyleniyor. Olay aynen Türkiye'deki gibi servisin bulundugu yere bagli diyebiliriz.

• Beğen 10
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Yenigün yazdı:

yani aracinizi bakim icin biraktiginizda talep ederseniz yetkili kurumlardan sorumlu biri gelip orada muayeneyi hallediyor.

Hubble-home-banner-video-fallback-1200x1

orası neresi bi rbakayım

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

Hubble-home-banner-video-fallback-1200x1

orası neresi bi rbakayım

Ooo elektrikliye geçiş yapılmış :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ooo elektrikliye geçiş yapılmış :) 

füzyonu da halledelim gaz tam marsa devam

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...