İçeriğe Yönlendir

Almanya'da Yaşam

Mustafa Yenigün

Recommended Posts

Emre Şimşek

Babam 2015'te Portekiz'de mide kanaması geçirdi. Bir kaç gün hastanede yattı.

Bilmem kaç bin öroyu ödemezseniz hastayı çıkartamazsınız dedilerdi. Sonra elçilik devreye girdi çıkartmıştık.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

hamburgta olsa ambulansta beklerdi 1 ay

Yıllarca umutsuzca bekliyor olmaktan kısa...

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Cem Işık yazdı:

4 ay kadar önce eşimle kızım 5 günlük paris gezisi planladılar, gittikleri günün akşamı otele döndüklerinde benim kız yorgunluk-uykusuzluk vs derken bayılmış yatakta otururken. 2-3 dk da kendine gelmiş. Hemen ambulans çağırıp hastaneye gitmelerini söyledim. 

Ambulans 15 dk'da gelip alıp hastaneye götürmüş, dr kontrolü, EKG vs derken, önemli bir bulgu yok, ülkenize gidince detaylı baktırın diyerek taburcu etmişler. 

Ödeme yapayım demiş eşim, adresinizi verin fatura yollarız diyerek göndermişler bizimkileri.

5 kuruş ödemeden çıktılar , ertesi gün ilk uçakla dönüp geldiler. Burada detaylı kontrol yapıldı, herhangi bir sorun çıkmadı şükür ki. 

Ama hastaneden fatura vs de gelmedi. 

Zor bela araştırarak sıkıştırarak fatura çıkarttırdık paristen. 47 Euro gibi bi faturayı zor şer ödedik. Fransa da bizi kıskanıyor sanırım..

Ambulansi bosuna mesgul etmekten ceza gelebilirdi mesela. Bizim acil anlayisimizla onlarin acil anlayisi farkli

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hamburgta tesla almak için kaç yıl sonrasına randevu veriliyor acaba bu kadar çökmüşse sağlık sistemleri

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Forumda araç güvenliğini anlatan bi arkadaş vardı hatırlarsınız. İsveç volvo’da iş buldu gitti. Geçen kızı hastalanmış. Kaç kere doktora götürmüş. Kızın yüzü gözü şişmiş morarmış. Ateşten havale geçirecek duruma gelmiş. Aile hekimi kızı sürekli eve göndermiş. Hastaneye zorla sevk almışlar. Sonra hastanede bi ilgi bi ilgi. Otel gibiymiş. Öyle diyor. Çocuğa binbir tetkik ile antibiyotik vermişler. Çocuk iyileşmiş. En son doktor, babaya “biz de çok korktuk kızınız gözünü kaybedebilirdi” demiş. Videosu var kanalında. İsveç sağlık sistemi bence iyiydi diye söylüyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

aile hekimi suri olabilir nereliymiş?

Hamburgludur.. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hamburgludur.. 

isveçe sürülmüşyür o zaman  , yok inanmam

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

isveçe sürülmüşyür o zaman  , yok inanmam

İsveçi kıskanıp gitmiştir.. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

aile hekimi suri olabilir nereliymiş?

Doktoru görünce “ıığğyy sen göçmensin” desek o da bize “lan sen sanki vikingsin diyebilir :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Servet Aydın yazdı:

Tl döviz ile eşit olsaydı kim kaçardı ülkeden?

Ekonomi o kadar ütopik şekilde iyi olsaydı, yabancılar bize gelmek için birbirini çiğneyebilirdi.. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Petrol zengini gibi ülkeyiz. Beyaz rusya ile aynı fiyata satılıyor benzin :)

rusyadan da biraz pahalı

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Cem Işık yazdı:

Ekonomi o kadar ütopik şekilde iyi olsaydı, yabancılar bize gelmek için birbirini çiğneyebilirdi.. 

Almazdık.  Onlar bizi alıyor mu 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

rusyadan da biraz pahalı

En son 101 milyar dolarlık bulduk.  
Önce 1 bulduk. Sonra 100 
Yakıtın da yıl sonuna kadar araç başı en az 100 litre ücretsiz yapılmasını bekliyorum. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Almazdık.  Onlar bizi alıyor mu 

En son 101 milyar dolarlık bulduk.  
Önce 1 bulduk. Sonra 100 
Yakıtın da yıl sonuna kadar araç başı en az 100 litre ücretsiz yapılmasını bekliyorum. 

ama ben ucuz diye herkes alabilecek demedimki. Euro bazında ucuz :) 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

rusyadan da biraz pahalı

Yeraltı kaynaklarımız 1 Petrol, 2 Jelibon.. 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Haşmet Güngör yazdı:

Gebze'de Euro madeni bulunmuş diyorlar.

saç madeni diye duymuştum ben

• Beğenme 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Haşmet Güngör yazdı:

Gebze'de Euro madeni bulunmuş diyorlar.

Aman boş geçmeyin beni

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

saç madeni diye duymuştum ben

Hadi yukarıda yazan yaşlı amca. Sen nereden aldın bu cesareti yiğidim

• Teşekkür 1
  • Mutlu 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cem Işık yazdı:

Yeraltı kaynaklarımız 1 Petrol, 2 Jelibon.. 

yersütü kaynaklarımız daha eğlenceli yahu

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Aman boş geçmeyin beni

Hadi yukarıda yazan yaşlı amca. Sen nereden aldın bu cesareti yiğidim

abi sence saç mı değerli euro mu

Yatırım için soruyorum 

🙈

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

abi sence saç mı değerli euro mu

Yatırım için soruyorum 

🙈

Pilli araba

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Pilli araba

ben pozisyon aldım bekliyorum :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ben pozisyon aldım bekliyorum :)

uzun süre beklersen kireçlenme olur

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
Mustafa Yenigün yazdı:

Burada bir yanlis anlama olusabilir, o nedenle bir seyler eklemek istiyorum. Notarzt dedigimiz "acil doktorlari" normalde bizim acil olarak adlandirdigimiz her sey icin gelmiyor. Yani Türkiye'de gece ates, öksürük vs. nedeniyle bir hastanenin acil servisine gidebiliyorsunuz, burada da bunun karsiliginda acil doktoru gelip evde müdahale ediyor gibi düsünmemek gerekiyor.

Durum aslinda su sekilde calisiyor. Evde acil bir durum oldugunda 112'yi ariyorsunuz. Oradaki operator sizden acil durumun detaylarini ogreniyor. Burada onemli olan nokta su : Acil duruma sahip olan kisinin ciddi bir kanamasi, bilinc kaybi durumu, nefes alma zorlugu, kalp problemi vs. gibi zaman kaybetmeden müdahale edilmesi gereken bir durumu var mi? Eger varsa, bu durumda eve bir ambulans bir de yukarida gordugunuz acil doktoru araci geliyor. Cünkü burada ambulanslarda sadece teknikerler mevcut. Onlarin gorevi risk tasimayan durumlarda, size basit ilk mudahaleyi yapip gerekirse durumu evde cozmek, risk gorurlerse de sizi hastaneye goturmek.

Yani operatör durumu basit acil olarak degerlendirirse sadece ambulans, ciddi acil olarak degerlendirirse ikisi birden geliyor. Ama siz kendi imkanlarinizla acil servise gidebilecek durumdaysaniz, zaten kendiniz kalkip gidiyorsunuz.

Bizde kar yağıp köy yolları kapanınca, ambulans çağrılır, mecbur yollar açılmak zorunda kalır.Vatandaş hastaneye gelir,hem gezmiş olur, hem tansiyonunu filan ölçtürür. Sonra evine kadar yine ambulansla döner.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...