İçeriğe Yönlendir

İstanbul-Muğla Arası En İyi Rota ve Yol Bilgileri

Kadir Kaya29

Recommended Posts

Kadir Kaya29

Persembe sabah ilk uzun yoluma çıkıyorum aslında uçak tercih ederdim ama eşimi ikna edemedim.Bu uzun yol için mecbur gibiyim.

Cesaret var olması gereken kadar özgüven de var ama yine de tereddüt oluyor.

Ve bir uzun yola çıkmadan uzun yol tecrübesi de edinilmiyor.

Eşim ücretsiz yoldan gitme taraftarı.Ben ücretli yol.

En iyi rota hangisi.Hangi rotada nerelerde dikkat etmeliyim.Alternatif güzergahlar var mı ?

Not: gece yolculuğu olmayacak.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Zaten tek rota var. Dağlardan patikalardan köy yollarından gitmeyi düşünüyorsanız başka. İzmir'e kadar zenginlerin otobanı yada devlet yolu. Oradan İzmir-Aydın otobanı sonrasında Aydın-Muğla yolu.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Tavsiyelerimi maddeler halinde yazıyorum.

1-Aracınızın bakımları tamam olsun. Yağ yağ filtresi, hava filtresi, motor kayışları, Soğutma sıvısı, Fren hidroliği. Yedek lastik şişik mi ? kontrol edin. Bakımsız ve arızalı araçla uzun yola çıkılmaz. Acil bir durum veya arıza için mutlaka B planınız olsun. 

2-İlk uzun yolunuz olacağı için İstanbul dan Osmangazi köprüsünü kullanarak  Bursa çıkışına kadar otoyoldan gelin. ( Yorulmaz kafanız karışmaz sinirlenmezsiniz. İzmit veya arabalı feribot ile gelirseniz Bursa da havlu atabilirsiniz.) 

3-Hazırlıklarınızı bir gün önceden yaparak eşyalarınızı valizlere koyun . Gece iyi bir uyku uyuyun. Bu şekilde sabah kalkar kalmaz hiçbir şeyi unutmadan harekete hazır olursunuz.

4- Maksimum 2,5 - 3 saatten fazla araç kullanmayın. Mutlaka durup kahve molası verin.

5-Gideceğiniz güzergahı iyi bilmiyorsanız, google maps üzerinden inceleyerek mücbir noktaları not alın. 

6-Acemisi olduğunuz yollarda sürat yapmayın. 

7-hayırlı yolculuklar :)

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
(düzenlendi)

İzmir'e kadar parasız yoldan gelecekseniz radarlara dikkat edin yoksa otoban parasının dört katına kadar ceza ödeyebilirsiniz. Çine- Muğla arasında rampa boldur. Güzergahınız Muğla'dan aşağıya doğru devam edecekse Sakar Geçidinde tehlikeli virajlar var. Son olarak, klima çalışsa da kolunuzu bacağınızı yakan kızgın bir güneş hep tepenizde olacak. İyi yolculuklar.

tarihinde Sühan Bozdağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

Şimdiden hayırlı kazasız belasız yolculuklar
Yolda yorulduğunuzu, bezmişliğinizi, uykusuzluğunuzu v.s. hissettiğiniz an ilk yerde durun araçtan inin ufak bir tur atın.
Az daha dayanırım sakın demeyin.
Gündüz gideceksiniz tek solukta giderim diye acele etmeyin. Gerekirse İzmir ya da aydın tarafında bir yerde ufak bir mola verin dinlenecek kadar.
O2 ler var güzergahınızda durup kahve alabilirsiniz dinlenmiş te olursunuz
Parasız yoldan gidebilirsiniz ama radarlara dikkat.
CC varsa araçta önünüzün boş olduğuna eminseniz biraz da olsa yorulmanızı engeller ama sakın aaa süpermiş hep kullanayım demeyin uzun yolda dalgınlık yaptırır bilginize
Güzel tatil yapıp dönmeniz dileğiyle
[emoji1309]

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Verin parayı Zengin olmanın keyfini şanını yaşayın. Yanınızda eşiniz de olacağı için o rahattt miss gibi yolun tadını muhabbet ederek çıkarın. 

Geçen istanbula gittim geldim, bastım parayı girdim otobana, o ne güzellik o ne rahatlık ohhh 

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Kadir Kaya29

Sağolun tavsiyeleriniz ve iyi dilekleriniz için.

Ne kadar kaliteli bir platform.

Çoluk çocuk yok trollük yok hakaret yok küçümseme yok en iyi şoför benim havası minimum.

Abi normal hayatta nerelerdesiniz siz:)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emre Durna

Yanınızda atıştırmalık bir şeyler olsun. Gözünüz dalmasın sakın. Gözünüzün dalmaya başladığını hissettiğiniz anda atıştırın. Ben genelde havuç , kuruyemiş ,ceviz, fındık tüketirim. Birde termosta kahveniz olsun. Mola verdiğinizde içersiniz. Molada elinizi yüzünüzü yıkayın kollarınızı ensenizi ıslatın. Faydası olacaktır. 

İyi yolculuklar 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Hüseyin Sönmez yazdı:

Zaten tek rota var. Dağlardan patikalardan köy yollarından gitmeyi düşünüyorsanız başka. İzmir'e kadar zenginlerin otobanı yada devlet yolu. Oradan İzmir-Aydın otobanı sonrasında Aydın-Muğla yolu.

Adapazarı-kütahya-denizli yolunu kullansa nolur? Hiç gitmedim o yüzden soruyorum 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Adapazarı-kütahya-denizli yolunu kullansa nolur? Hiç gitmedim o yüzden soruyorum 

Denizli - Muğla yolu hep yeşilliktir, dolambaçlıdır virajlıdır. İnsan istemsiz olarak devaml tetikte olur. Ama her an heryerde mola verebilme imkanı vardır, heryer pikniklik :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Sağolun tavsiyeleriniz ve iyi dilekleriniz için.
Çoluk çocuk yok trollük yok hakaret yok küçümseme yok en iyi şoför benim havası minimum.
Abi normal hayatta nerelerdesiniz siz:)

Ben Güngören de iş Sarıyer tam adresi burdan yazmayalım [emoji1]
O yol çekilmez hocam. Gezmek uğramak için tabi ki tercih edilir. Ben Antalya dönüşü ufak bi Kütahya yapmak istiyorum belki ilave Eskişehir de olur. Ama arkadaşın hedef ters kalıyor birazcık
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Ilk uzun yol tecrubesi olarak dusunursek. En temizi otoban olur benim fikrim. Eski yol dediginiz yol 2 gidis 2 gelis. Kendinizi sagda tutma imkaniniz olsa kamyon vsden dolayi surekli sollama halinde olacaksiniz. Solda gideyim deseniz hiz limitlerine uymayan suruculerin selektorlerine tampona girislerine maruz kalip stress olacaksiniz. En temizi otobandan gidip en azindan gidis stressini atarsiniz. Donus icin eski yolu tercih etmeyi dusunursunuz belki.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

sıkıntısız bir yol. muğlaya kadar duble yol bence tercih edilebilinir. pazartesi bnde aynı güzergahı kullanarak sakaryadan marmarise geçecem.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Kadir Kaya29 yazdı:

Persembe sabah ilk uzun yoluma çıkıyorum aslında uçak tercih ederdim ama eşimi ikna edemedim.Bu uzun yol için mecbur gibiyim.

Cesaret var olması gereken kadar özgüven de var ama yine de tereddüt oluyor.

Ve bir uzun yola çıkmadan uzun yol tecrübesi de edinilmiyor.

Eşim ücretsiz yoldan gitme taraftarı.Ben ücretli yol.

En iyi rota hangisi.Hangi rotada nerelerde dikkat etmeliyim.Alternatif güzergahlar var mı ?

Not: gece yolculuğu olmayacak.

ilk uzun yol unutulmaz olur :) 

Ehliyet ne zamandır var yada ne zamandır araç kullanıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Kadir Kaya29
Fatih Evcin yazdı:

ilk uzun yol unutulmaz olur :) 

Ehliyet ne zamandır var yada ne zamandır araç kullanıyorsunuz?

1 ay. :) yaş 30. Bu yaş a kadar neredeydin demeyin hocam. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Geceden eşyalarınızı aracınıza yerleştirip deponuzu fullerseniz sabah telaşsız şekilde yola çıkarsınız.

Atıştırmalıklar,termos dolusu kahve,Rahat ayakkabı,kıyafet .Güneş gözlüğü,

Hayırlı yolculuklar.Allaha emanetsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Kadir Kaya29 yazdı:

1 ay. :) yaş 30. Bu yaş a kadar neredeydin demeyin hocam. 

Eşimde 30 yaşında aldı ehliyetini , hiç bir şey için hiç bir zaman geç değil bence.

Panik-stres yapmadan sağdan sağdan gidip gelirsiniz inşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yola çıkılmış olmalı :) 

Hayırlı yolculuklar olsun.. İyi tatiller. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Yolunuz açık olsun, söylenmesi gereken her şey söylenmiş zaten. İyi tatiller :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile yolda iseniz forumu okumayın dikkat dağıtır

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Kadir Kaya29

İyi dilekleriniz için saolun arkadaşlar çok şükür mugladayım kazasız belasız.

Genel olarak 110 la geldim.

80 i geçmem diyordum ama 80 otoban a uygun değil.120 ve bazen 140a çıktığım oldu.

Paralı otoyol çok kalabalıktı.

5 te yola çıktık ama o saate göre kalabalıktı.

Dikkatimi TIR ve kamyonlar çekti otoyolda olmaz diyordum ama yoğun sayılabilecek kadar vardılar.

Makas atanlar sinyalsiz sollayanlar ve  sağlayanlar hayli fazlaydı.

Aşırı lüks araç vardi e tabi hız 180/200.

İzmir çıkışı trafiği tehlikeli ve yoğundu.

Aşırı ruzgar vardi yollarda araçlar hafiften savruluyor.

Yemekler Aşırı pahalı.

Benim gibi ilk yol tecrübesi yaşayacaklara tavsiyem;

Öndeki araçların manevralarini tahmin edin, öndeki ve yandaki araçlara asla güvenmeyin.

Çok hız yapmayın otoyol için 110 ideal. 

Diğer yollar 90 yeter.

1,5 saate bir mola iyi geliyor.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Kadir Kaya29 yazdı:

80 i geçmem diyordum ama 80 otoban a uygun değil.120 ve bazen 140a çıktığım oldu.

başarılı bir tahlil, trafiğe uyulmalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Kadir Kaya29 yazdı:

En güvenlisi akışa uymaktır.. 

Daha yavaşı da daha hızlısı da risklidir.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Kadir Kaya29 yazdı:

Yemekler Aşırı pahalı.

Aşırı pahalının yanında kaliteli yemek bulmak her güzergahta mümkün olmuyor tatilde sindirim problemi hiç çekilmez. Ben mümkün oldukça gideceğim yere kadar idare edecek yolluk ayarlarım. Uyku getirmeyen ağırlaştırmayan yiyecekler,  müzikler önceden hazırlarım. Yolda en önemlisi diğer sürücülere takılmamak lazım anlık agresiflik getirecek konulara muhabbetlere girmemek lazım. Uyku önemli 2 şoför varsa diğeri sürerken nitelikli dinlenmek gerekiyor. Gözünüz ağırlaştığı an ilerde şurada burada dinlenirim diye kendinize hedef koymayın ilk fırsatta çekin sağa dinlenin. 

Kadir Kaya29 yazdı:

Öyle :) zibidilik görünce tepki verir herkes

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

Benim gibi ilk yol tecrübesi yaşayacaklara tavsiyem;
Öndeki araçların manevralarini tahmin edin, öndeki ve yandaki araçlara asla güvenmeyin.

İşte şoförlük denen şey o noktada başlıyor. Yoksa herkes gaza frene basmayı biliyor.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...