İçeriğe Yönlendir

Cruze - Hız Göstergesi Dalgalı

Behlül Baş

Recommended Posts

Behlül Baş

Son bir iki haftada fark ettiğim bir durum var. Km ibresi bir iniyor bir çıkıyor.

Diyelim ki 80 km/s hızla gidiyorum ibre 70-80-90 civarında dalgalanıyor inip çıkıyor. OBD ile kontrol ettim hızlar uyuşuyor. Yani göstergede sorun yok. OBD'de de hız dalgalanıyor. Bunu düşük hızlarda pek yapmıyor genelde 70ten sonra yapıyor.

İlk araştırmalarıma göre hız sensörünün gevşemesi olabilir diyen var temassızlık diyen de var. 

Akslarla veya şanzımanla alakası olabilir mi? Porya diyen de var. İlk nereye odaklanmam gerekir?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Umarım km çarkı değildir. Difransiyelin içinde. Sökmesi takması başa bela. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Kruzda var mı emin değilim ama gaz pedalı potansiyometre problemine benzettim.

edit: Devir zannettim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Behlül Baş

Bu konunun üzerine çok düşemedim Kayseri’ye gidip döndüğüm için fakat biraz daha inceledim.

Vites boştayken de hız göstergesi dalgalanıyor. Bizim arabalar hızı ABS sensöründen mi alıyor? 

Vites boştayken de dalgalanması şanzıman ihtimalini ortadan kaldırır mı acaba?

Ve diğer bir konu arabamdaki 4 janttan üçü yamukmuş. Jant yamukluğu buna sebep olur mu eğer hızı lastikten ölçüyorsa? Arabam belli hızlarda böyle atlayarak gidiyormuş zıplıyormuş hissiyatı var janttan şüphelenmeye başladım. Ve bu hız dalgalanması bazen hiç olmuyor bazen de oluyor. Yani bazı hızlarda dalgalanıyor bazı hızlarda sabit.

@Ali Darbaz @Alpay Sumer @Mehmet Cihat

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Bu konunun üzerine çok düşemedim Kayseri’ye gidip döndüğüm için fakat biraz daha inceledim.

Vites boştayken de hız göstergesi dalgalanıyor. Bizim arabalar hızı ABS sensöründen mi alıyor? 

Ve diğer bir konu arabamdaki 4 janttan üçü yamukmuş. Jant yamukluğu buna sebep olur mu eğer hızı lastikten ölçüyorsa? Arabam belli hızlarda böyle atlayarak gidiyormuş zıplıyormuş hissiyatı var janttan şüphelenmeye başladım. Ve bu hız dalgalanması bazen hiç olmuyor bazen de oluyor. Yani bazı hızlarda dalgalanıyor bazı hızlarda sabit.

[mention=19804]Ali Darbaz[/mention] [mention=76599]Alpay Sumer[/mention] [mention=66559]Mehmet Cihat[/mention]
Hızı şanzımandan ölçüyor orası kesin ama dururken dalgalanma yapması garip geldi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Benim hız göstergem bozulduğunda, sigortasını söküp temizlemiştim. Bir daha bozulmamıştı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş
(düzenlendi)
Mehmet Cihat yazdı:
Behlül Baş yazdı:

[mention=19804]Ali Darbaz[/mention] [mention=76599]Alpay Sumer[/mention] [mention=66559]Mehmet Cihat[/mention]

Hızı şanzımandan ölçüyor orası kesin ama dururken dalgalanma yapması garip geldi.

Dururken dalgalanma yok fakat diyelim ki 70-80 km hızlarda dalgalanma var iken vitesi boşa attığımda da dalgalanıyor. Tekerlekteki vibrasyon şanzımandaki hız ölçerin yanlış hatalı ölçmesine sebep olabilir mi acaba? Heralde jantları düzelttirmeden anlayamayacağım 

tarihinde Behlül Baş tarafından düzenlendi
İmla
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Opel olsa daha emin konusabilirdim ama kruz farklı biraz.. Ön taraftaki sigorta kutusunun temizliği yapılmalı.. (fikirdir detay görmek lazım.) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Dururken dalgalanma yok fakat diyelim ki 70-80 km hızlarda dalgalanma var iken vitesi boşa attığımda da dalgalanıyor. Tekerlekteki vibrasyon şanzımandaki hız ölçerin yanlış hatalı ölçmesine sebep olabilir mi acaba? Heralde jantları düzelttirmeden anlayamayacağım 
Jantla alakası yok vites bpşta giderkende bu dişli dönüyor ve sensör okuyor
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Sigortadan olacağını sanmıyorum sigorta ya çalışır ya çalışmaz arası yok. İçiniz rahat edecekse temizleyin hatta değiştirin para değil zaten 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Mehmet Cihat yazdı:
Behlül Baş yazdı:

Jantla alakası yok vites bpşta giderkende bu dişli dönüyor ve sensör okuyor

Tamamdır o zaman biraz daha netleşti hocam ilk bakılacak yer sensör o zaman

Ali Darbaz yazdı:

10 numaralı sigortayı sök, varsa kurumunu temizle. yuvasını incele . Mühtemelen sorun düzelecektir. Benim sigorta sarımtırak bir leke vardı. Silince düzeldi 

http://www.sistemdestekuzmani.com/wp-content/uploads/2020/11/cruze_sigorta_kutusu.jpg

http://www.sistemdestekuzmani.com/wp-content/uploads/2020/11/cruze_sigorta_kutusu.jpg

Basit bir şey bu zaten orayı da bir kontrol ederim abi

Emre Şimşek yazdı:

Bu parçayı bulup değiştirin. %90 hata burada. Honda’larda da olabiliyor bu arıza.

@Behlül Baş

Tamamdır hocam ☺️

Gelişmeleri konuya yazacağım inşallah bu hafta bir gidersem 😁

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Behlül Baş yazdı:

Tamamdır o zaman biraz daha netleşti hocam ilk bakılacak yer sensör o zaman

Basit bir şey bu zaten orayı da bir kontrol ederim abi

Tamamdır hocam ☺️

Gelişmeleri konuya yazacağım inşallah bu hafta bir gidersem 😁

T6 sensör var. Hız ölçerin fişine takılıyor. Esas işi o yapıyor. Onun fişini sök tak bence. 

61zX5r+eQ8L._AC_SL1000_.jpg

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Mehmet Cihat yazdı:

Sigortadan olacağını sanmıyorum sigorta ya çalışır ya çalışmaz arası yok. İçiniz rahat edecekse temizleyin hatta değiştirin para değil zaten 

Aynen alakasız duruyor ama cogu kullanıcı bunla halletmis..

Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Ali Darbaz yazdı:

T6 sensör var. Hız ölçerin fişine takılıyor. Esas işi o yapıyor. Onun fişini sök tak bence. 

61zX5r+eQ8L._AC_SL1000_.jpg

Tamamdır Ali abi yeri biraz zor gibi ama kendim yapmaya çalışacağım zaten bir tek soket çıkarıp takacağım. Yağ falan geldi belki de veya antifriz

Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Ali Darbaz yazdı:

Arabamın hız göstergesi bozuldu :( Hiç çalışmıyor. Umarım sabah çalışır :)

Haydaa seninki sigorta tamamen gitmiş olmasın abi 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Behlül Baş yazdı:

Haydaa seninki sigorta tamamen gitmiş olmasın abi 

Temelli göstergenin kendisi gitti. Obd üzerinden hızı okuyabiliyorum.  Ayrıca km sayacıda çalışıyor. Sayaç doğruda ölçüyor. 18 km test ettim. 

Aracın göstergesi 0 km gösteriyor. Arka plan ışığıda yanıyor. 

Şöyle bir açıklama var.

Hız Ölçer

Gösterge kümesi ECM'den gelen bilgiler bazında araç hızını görüntüler. ECM, araç hızı bilgilerini bir Yüksek Hızlı CAN-Bus sinyali vasıtasıyla BCM'ye gönderir. Sonra BCM bir Düşük Hızlı CAN-Bus sinyali vasıtasıyla araç hızı bilgilerini, araç gereksinimleri bazında, araç hızını kilometre veya mil olarak görüntülemek üzere gösterge tablosu kümesine gönderir. Hızölçer aşağıdaki durumlarda 0 km/saat (0 MPH) olarak varsayar:

•  BCM, ECM ile bir seri veri iletişimi kaybı tespit eder.  

•  Gösterge kümesi, BCM ile bir seri veri iletişimi kaybı tespit eder. 

Bu açıklamaya bakarsak. Fakat devir saati ve km sayacıda aynı sinyali kullanıyor. Onlarda çalışmazdı. 

Devir Sayısı Ölçer

Gösterge kümesi ECM'den gelen bilgiler bazında motor hızını görüntüler. ECM, motor hız sensöründen gelen verileri bir motor devir sinyaline dönüştürür. ECM motor hızı bilgilerini bir Yüksek Hızlı CAN-Bus sinyal vasıtasıyla BCM'ye gönderir. Sonra BCM bir Düşük Hızlı CAN-Bus sinyali vasıtasıyla motor hızının görüntülenmesi için bilgileri gösterge tablosu kümesine gönderir. Takometre aşağıdaki durumlarda 0 dev/dak. olarak varsayar:

•  ECM motor hız sensörü devresinde bir arıza tespit eder.  

•  BCM, ECM ile bir seri veri iletişimi kaybı tespit eder.  

•  Gösterge kümesi, BCM ile bir seri veri iletişimi kaybı tespit eder.  

Sonradan derinlemesine araştırma yaptım. 5 numaralı rolenin hız kadranı ile ilişkisi olduğunu gördüm.  Yarın kontrol edeceğim. 

fuse-box-module-bsi-chevrolet-cruze-chev

AM-JKLXESyKytebs_Gtw7J0SWOqJTZfk1LAnUSLf

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Cruze’da arkadaşın başına geldi sanki söküp Antalya’ya lehime göndermişti(burda bulamamıştı). Ama o tarafta illaki vardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...