İçeriğe Yönlendir

Takas Yapmalı mıyım?

Erkut Uysal

Recommended Posts

Hacı Şenyurt
Ona nasıl karar veriyorlar ? Atıyorum benim aracım servis bakımlı garajında yatıyor. Benim de bilmediğim bir şekilde ya da sağ stop farı soketinde ki kısa devreden yangın başladı araba yandı kaskonun suçu bana atma ihtimali mi var ? 
Var. Adamlar baya bilir kişi ile olayı inceliyorlar. Araçla ilgili bakımdan kaynaklı ise ödeme yapmamayi tercih edebilirler.
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Hacı Şenyurt yazdı:
Çağrı Alaf yazdı:
Ona nasıl karar veriyorlar ? Atıyorum benim aracım servis bakımlı garajında yatıyor. Benim de bilmediğim bir şekilde ya da sağ stop farı soketinde ki kısa devreden yangın başladı araba yandı kaskonun suçu bana atma ihtimali mi var ? 

Var. Adamlar baya bilir kişi ile olayı inceliyorlar. Araçla ilgili bakımdan kaynaklı ise ödeme yapmamayi tercih edebilirler.

Bilir kişi aracın bakım periyodunda yer almayan parçalardan kaynaklı çıkabilecek felaketlerden ötürü araç sahibinin sorumlu tutulamayacağını mı biliyor yoksa bazı maddelerin arkasına saklanıp işin içinden sıyrılmayı mı biliyorlar ? Yanlış anlamayın kaskonun mentalitesini bilmediğimden soruyorum.  Geçen ay sol stop lambamın soketi kısa devre yaptı şükür aracım uyarı verdi yol bilgisayarından müdahale ettim veya aracımı ilk aldığımda bagaj kilidi arızasından dolayı plaka lambam 3-5 gün durmadan yandı ve inanılmaz ısınmıştı o konuyu farketmem uzun sürdü. 

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Bilir kişi aracın bakım periyodunda yer almayan parçalardan kaynaklı çıkabilecek felaketlerden ötürü araç sahibinin sorumlu tutulamayacağını mı biliyor yoksa bazı maddelerin arkasına saklanıp işin içinden sıyrılmayı mı biliyorlar ? Yanlış anlamayın kaskonun mentalitesini bilmediğimden soruyorum.  Geçen ay sol stop lambamın soketi kısa devre yaptı şükür aracım uyarı verdi yol bilgisayarından müdahale ettim veya aracımı ilk aldığımda bagaj kilidi arızasından dolayı plaka lambam 3-5 gün durmadan yandı ve inanılmaz ısınmıştı o konuyu farketmem uzun sürdü. 
Bende uzman değilim sadece sigorta şirketleri bilirkişi gönderip incelele yapıyorlar. Bazı sigorta firmaları suçlu araç ya da sahibi olsa da ödeme çıkarabiliyor. Firmanın kararına göre değişir. Ama sonuçta bilirkişi olabilmemininde bazı standartları vardır diye düşünüyorum.
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Hacı Şenyurt yazdı:
Çağrı Alaf yazdı:

Bende uzman değilim sadece sigorta şirketleri bilirkişi gönderip incelele yapıyorlar. Bazı sigorta firmaları suçlu araç ya da sahibi olsa da ödeme çıkarabiliyor. Firmanın kararına göre değişir. Ama sonuçta bilirkişi olabilmemininde bazı standartları vardır diye düşünüyorum.

Emmi birazdan aydınlatır bizi :D 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Erkan Işık yazdı:

Araç elektrik kontagından yangın cıkmıs abi  kapalı garajda imişdi  ödememiş abi

Buradaki olay kapalı garajda olması değil, yangının çıkış sebebidir Erkan. 

Yoksa kapalı garajda olmak bir suç yada sebep değil. 

Çağrı Alaf yazdı:

Genel prensip şu.. Bakımı yapılması gereken bir yerden çıkan yangınları genelde red ederler. Dış kaynaklı olan tüm yangınlar ödenir. 

Araç durduk yere yanıyorsa söndürün arkadaşlar.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağrı Alaf yazdı:

Bir şeyin arkasına sığınmak değil de, yapılan poliçenin hükümlerine uymak diyelim. 

Çünkü poliçelerde ve daha da önemlisi genel şartlarda nelerin ödenip nelerin ödenmeyeceği yazılır. 

Dış kaynaktan bağımsız oluşan yangın olayları genellikle bilirkişiye gider, bilirkişi raporlarına istinaden tavır alınır. Kabaca, bakımı yapılması gereken bir yerden kaynaklı oluşan hasarlar red edilebilir diyebiliriz. 

Net ifadeler kullanmıyorum çünkü, bu tür olaylar kendi içinde özeldir sebepleri ve sonuçları farklıdır, özel değerlendirilir. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir şeyin arkasına sığınmak değil de, yapılan poliçenin hükümlerine uymak diyelim. 

Çünkü poliçelerde ve daha da önemlisi genel şartlarda nelerin ödenip nelerin ödenmeyeceği yazılır. 

Dış kaynaktan bağımsız oluşan yangın olayları genellikle bilirkişiye gider, bilirkişi raporlarına istinaden tavır alınır. Kabaca, bakımı yapılması gereken bir yerden kaynaklı oluşan hasarlar red edilebilir diyebiliriz. 

Net ifadeler kullanmıyorum çünkü, bu tür olaylar kendi içinde özeldir sebepleri ve sonuçları farklıdır, özel değerlendirilir. 

Şimdi oldu Emmi, Teşekkürler 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Ozyurek yazdı:

Abi bişey sorayım. Aracım kaskolu 13 yaşında. Orjinal teybi var ve yandı gitti. Müdahale yok. 
2.sorum. bakım yapılması gereken yerden kaynaklı derken sanayide yaptırdık bakımı nasıl kanıtlayacağız? Zamanı geldi şu duyu değişeyim diyen yok ki. 
Biyerden sıçrayan yangın yoksa yani kendi kendine yanıyorsa söndürüyoruz doğru mu anladım :crazy:

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Benim anladığım kadarı ile sigortalı eviniz yanıyorsa söndürmeyin sigortalı aracınız yanarsa söndürün :)

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Akbal yazdı:

sigortalı eviniz yanıyorsa söndürmeyin

katkı yapayımi başıma geldi: mutfapı yanmadan, makineyi söndürdük, alev iz yapmamış bulaşık makinesi ödemesi alamadık, yutuba video çekip dolap yangını videosu çekseydik, mutfağı yeniler, bir de takipçi kasardık.

• Beğen 3
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Şimdi mutfak yanmaya başlayınca arabayı söndürüp makinayı mı boşaltıyoruz kafa patatese döndü :D

• Beğen 1
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay BAŞARAN yazdı:

Şimdi mutfak yanmaya başlayınca arabayı söndürüp makinayı mı boşaltıyoruz kafa patatese döndü :D

giriş katı ise arabayı mutfak duvarına doğru sürersek...... :crazy: 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

giriş katı ise arabayı mutfak duvarına doğru sürersek...... :crazy: 

Öncesinde hanıma bi hayat sigortası. Arabayı tek yollamamak lazım :D

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Şimdi benim anladığım araba yanmaya başlarsa vuruyoruz duvara. Yangın mı? Çarptıktan sonra çıktı.

Allah korusun ev yanarsa da itfaiyeyi arayıp evden çıkıyoruz ok? 😬

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İlkay BAŞARAN yazdı:

Biyerden sıçrayan yangın yoksa yani kendi kendine yanıyorsa söndürüyoruz doğru mu anladım :crazy:

Aynen.. yangın çıkınca panikle bir yere çarpmadıysanız söndürün. 

Emre Şimşek yazdı:

Allah korusun ev yanarsa da itfaiyeyi arayıp evden çıkıyoruz ok? 😬

Arama zamanı önemli.. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...