İçeriğe Yönlendir

Mac OS

Erdem Doğan
Çözüme git Selim Bilgin tarafından,

Recommended Posts

Erdem Doğan

Selamlar herkese,

Mac OS hakkında sormak/öğrenmek istediklerim var. Böyle bir konu var ise, birleştirelim, yok ise buradan sorayım.

Telefondaki galeriyi yedekledim, fotoğraflar uygulamasında arşiv kısmına geldi herşey. Buradan harici diske nasıl alabilirim? Sağ tık kopyala>yapıştır yapılmıyor. Tut sürükle bırak yapınca öylece bekliyor. Dışa aktar vs yok mu?

Bir de harici diskte klasör içine yeni klasör açamıyorum, disk windows üzerinde oluşturulduğu için mi? Yoksa başka bir şekilde mi yapılması gerekiyor.

Teşekkürler,

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Photos uygulamasında export seçeneği olması lazım. Sürükle bırak da yapabilirsin.

Ancak harici disk NTFS ise yazabilmen için Tuxera NTFS benzeri bir şey kurman lazım. Mac'ler NTFS'e yazamıyor diğer türlü. Diski sadece Mac ile kullanacaksan direk Mac'in dosya sistemiyle formatlarsan daha rahat edersin, ama bu sefer de Windows bilgisayarlar görmeyecektir.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Şimdi anlaşıldı, ben NTFS e yazamadığını bilmiyordum. Tuxera alternatifi ücretsiz yazılım var mı?

Bir diğer sorum, açtığım klasörler küçük boyutta açılıyor. Üst panele çift tık yapınca yine tam ekran olmuyor. Köşeden tutup tam ekran yapıyorum ama klaösörü kapatıp açınca yine küçük boyutta açılıyor. Son ayaları hatırla, yada hepsini tam ekran aç seçeneği nerede acaba?

Bir de, kapattığım uygulamalar aşağıda açık kalıyor. Mesela bir word-pdf dosyasına bakıyorum. Çarpıdan kapatıyorum ama simge aşağıda, içi de boş olarak bekliyor. Outlook da öyle, kapatmama rağmen açık bekliyor. Bu seçenekler nerede acaba?

Teşekkürler,

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erdem Doğan yazdı:

Buradan harici diske nasıl alabilirim

onu yapabildikten sonra, o harici diskin başka bir laptopta açılıp açılmadığını da ayrıca kontrol et, bol sabır ve  başarılar dilerim

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Erdem Doğan yazdı:

Şimdi anlaşıldı, ben NTFS e yazamadığını bilmiyordum. Tuxera alternatifi ücretsiz yazılım var mı?

Bir diğer sorum, açtığım klasörler küçük boyutta açılıyor. Üst panele çift tık yapınca yine tam ekran olmuyor. Köşeden tutup tam ekran yapıyorum ama klaösörü kapatıp açınca yine küçük boyutta açılıyor. Son ayaları hatırla, yada hepsini tam ekran aç seçeneği nerede acaba?

Bir de, kapattığım uygulamalar aşağıda açık kalıyor. Mesela bir word-pdf dosyasına bakıyorum. Çarpıdan kapatıyorum ama simge aşağıda, içi de boş olarak bekliyor. Outlook da öyle, kapatmama rağmen açık bekliyor. Bu seçenekler nerede acaba?

Teşekkürler,

NTFS için free toollar vardı. https://macbold.com/top-free-alternatives-to-tuxera-ntfs3t5/ Şuraya bakabilirsin.

Mac'in process ve pencere yönetimi Windows'tan farklıdır. Çarpıya basınca o pencereyi kapatır uygulamayı değil. Uygulamayı kapatmak için File menüsünden, ya da Dock'taki ikona sağ tıklayıp Quit demek lazım. Close ve Quit farklı şeyler yani. Ya da Cmd+Q kısayolu ile de hemen kapatılabilir, ben öyle yapıyorum.

Üstteki panele çift tıklayınca tam ekran yapmanın bir ayarı olması lazım, tam yerini hatırlayamadım şu an. Önceki durumu hatırlaması lazım öyle yapınca.

Çağlar Bayur yazdı:

onu yapabildikten sonra, o harici diskin başka bir laptopta açılıp açılmadığını da ayrıca kontrol et, bol sabır ve  başarılar dilerim

Çözüm: başka laptop kullanmamak. :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Selim Bilgin yazdı:

NTFS için free toollar vardı. https://macbold.com/top-free-alternatives-to-tuxera-ntfs3t5/ Şuraya bakabilirsin.

Mac'in process ve pencere yönetimi Windows'tan farklıdır. Çarpıya basınca o pencereyi kapatır uygulamayı değil. Uygulamayı kapatmak için File menüsünden, ya da Dock'taki ikona sağ tıklayıp Quit demek lazım. Close ve Quit farklı şeyler yani. Ya da Cmd+Q kısayolu ile de hemen kapatılabilir, ben öyle yapıyorum.

Üstteki panele çift tıklayınca tam ekran yapmanın bir ayarı olması lazım, tam yerini hatırlayamadım şu an. Önceki durumu hatırlaması lazım öyle yapınca.

Çözüm: başka laptop kullanmamak. :D 

Programa bakacagim. Cmd+Q kisayolunu degistirmek mümkün mü? @ yapmak isterken option yerine cmd ye basiyorum bazen, kapaniyor hersey. Tam ekran ayarini bulursan yazarmisin yoruldum onunla ugrasmaktan :)

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Çağlar Bayur yazdı:

Sırf bu yüzden hiçbir apple ürünü kullanamıyorum. Başka işletim sistemlerine alışmışsanız 1 dklık bir işlem için bir sürü kafa karışıklığı ayrıca dosya uzantılarıyla alakalı uyumsuzluklar orada açılmaz burada tanınmaz gerçekten sabır dilerim

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Erdem Doğan yazdı:

Programa bakacagim. Cmd+Q kisayolunu degistirmek mümkün mü? @ yapmak isterken option yerine cmd ye basiyorum bazen, kapaniyor hersey. Tam ekran ayarini bulursan yazarmisin yoruldum onunla ugrasmaktan :)

Buldum.

Cmd+q'yu değiştirmek mümkündür kesin ama bir süre sonra alışıyorsun. :)

System Preferences -> Dock -> double click a window's title bar to -> Zoom

Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Sırf bu yüzden hiçbir apple ürünü kullanamıyorum. Başka işletim sistemlerine alışmışsanız 1 dklık bir işlem için bir sürü kafa karışıklığı ayrıca dosya uzantılarıyla alakalı uyumsuzluklar orada açılmaz burada tanınmaz gerçekten sabır dilerim

10 yılı geçti mac kullanıyorum, yanlış şeylere alışmışsak bir yerde vazgeçmekte fayda var. :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Selim Bilgin yazdı:

10 yılı geçti mac kullanıyorum, yanlış şeylere alışmışsak bir yerde vazgeçmekte fayda var. :) 

👍

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Selim Bilgin yazdı:

Buldum.

Cmd+q'yu değiştirmek mümkündür kesin ama bir süre sonra alışıyorsun. :)

System Preferences -> Dock -> double click a window's title bar to -> Zoom

Bulamadım ama doğru yerdemiyim?

https://ibb.co/88fC47y

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Hakan Tarım yazdı:

Doğru yerdesin.

Burda çift tıkla yakınlaştırı göremedim?

Çift tıkla büyüt/küçült var ama ben tam ekran yapmayı ve ayarları hatırlamasını arıyorum.

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Pencereyi küçült büyüt işte. Macos ismi bu :p Tam ekran vs değil. 

Sizim tam yapmak istediğiniz ne acaba ? 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Erdem Doğan yazdı:

Burda çift tıkla yakınlaştırı göremedim?

Çift tıkla büyüt/küçült var ama ben tam ekran yapmayı ve ayarları hatırlamasını arıyorum.

Aynen orası. Başka yok. :) Ayar bu şekildeyken pencerenin üst kısmına çift tıklayınca büyütmesi lazım. Ya da sol üstteki yeşil ikona basarsan gerçek anlamıyla full screen olur, yani yeni bir desktop olur o pencere. Dört parmakla sağa sola sürükleyerek aralarında gezebilirsin.

Birebir windows karşılığını aramamak lazım. Burada olup Windows'ta olmayan bin tane kolaylık var mesela. :) 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Hakan Tarım yazdı:

Pencereyi küçült büyüt işte. Macos ismi bu :p Tam ekran vs değil. 

Sizim tam yapmak istediğiniz ne acaba ? 

Windowsta klasörün üstteki bara tıklayınca tam ekran yapar, bunda tam ekran olmuyor. Tam ekran yapıp klasörü kapatınca yine tam ekran olarak açılmıyor.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Tamamdır oldu şuan, tam ekran açılıyor klasörler :) Bir benmiyim bu klasörleri tam ekran yapmak isteyen? Alışkanlık mı, takıntılı olmak mı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erdem Doğan yazdı:

Tamamdır oldu şuan, tam ekran açılıyor klasörler :) Bir benmiyim bu klasörleri tam ekran yapmak isteyen? Alışkanlık mı, takıntılı olmak mı :)

sen cihazı tam kullanmaya çalışıyorsun, mac te böyle şeyler yapılmaz

laytinkten bağla otomatik  kaydedsin, kapağı kapa. sorgulama

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

2 yıldır MacBook Pro [emoji335] kullanıyorum. İlk balta tuhaf geliyor ama çoklu ekran vb. çalışmada windowsa göre daha rahat.
NTFS’e yazmak için Paragon programı da kullanılabilir.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Çağlar Bayur yazdı:

sen cihazı tam kullanmaya çalışıyorsun, mac te böyle şeyler yapılmaz

laytinkten bağla otomatik  kaydedsin, kapağı kapa. sorgulama

Ne güzel işte kafa rahat, basit, hızlı ve sorunsuz 😂

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

2 yıldır MacBook Pro emoji335.png kullanıyorum. İlk balta tuhaf geliyor ama çoklu ekran vb. çalışmada windowsa göre daha rahat.
NTFS’e yazmak için Paragon programı da kullanılabilir.

Bilgi için teşekkürler hocam, bakacağım. Aman windows demeyin, birazdan karşılaştırma başlar, o iyi bu kötüye gelir konu :)

Applea birkaç cihaz ile adapte olununca, çok rahat ve kullanışlı.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erdem Doğan yazdı:

Bilgi için teşekkürler hocam, bakacağım. Aman windows demeyin, birazdan karşılaştırma başlar, o iyi bu kötüye gelir konu :)

Applea birkaç cihaz ile adapte olununca, çok rahat ve kullanışlı.

karşılaştırma olmaz, kullanmayacaksan mascos güzel mesela :mangal:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Cihaza one drive kurduktan sonra outlook her açılışta hesap için parola istiyor. Parola kaydet seçeneği de yok. One drive başka bir hesap için, outlook başka bir hesap için. Neden kaynaklanır, nasıl çözebilirim? Error Code: 50058 yazıyor. Outlooktan hesabı kaldırıp tekrar giriş yapsam, mailler tekrar mı iner yoksa cihazda kalır mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...