İçeriğe Yönlendir

ÖTV Matrahları Degişti

Onur Bulut

Recommended Posts

Erdem Doğan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

O fatura kesilince arabayı almış oluyoruz zaten. Anladım. Müşteri gibi bayide sıraya girmiyoruz

Proforma teklif gibi, bu rakama aracı veririm diyor. Normal fatura ise aldıktan sonra kesiliyor, o zaman almış oluyorsun. Kaskodan parayı almak firmaya göre 15-150 gün arası değişiyor. Bence bu indirim döneminde müşteri zarar edebilir. İndirim biter parayı sonra alırsak ne olacak, aradaki farkı tekrar öderlermi bilemedim.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Proforma taahhüttür.
Arabayı o paraya vermeyecek olan proforma vermez zaten.

Örnek veriyorum, 10 Mayısta aracı 300 bine aldım. 10 Haziranda indirim geldi, araç 250 bin oldu. 10 Temmuzda araç pert oldu. Bayiden proforma aldık 250 bine. 30 Temmuz a kadar 250 bin sonra 300 bin olacak. İndirim bitiyor. Kasko bana parayı en iyi ihtimalle Ağustos ayında verecek. Arada 50 bin fark olacak?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Örnek veriyorum, 10 Mayısta aracı 300 bine aldım. 10 Haziranda indirim geldi, araç 250 bin oldu. 10 Temmuzda araç pert oldu. Bayiden proforma aldık 250 bine. 30 Temmuz a kadar 250 bin sonra 300 bin olacak. İndirim bitiyor. Kasko bana parayı en iyi ihtimalle Ağustos ayında verecek. Arada 50 bin fark olacak?

Kasko şirketini sağlam seç
Proforma en son iştir. Proformadan sonra 5 gün içinde paranı al.

Kazadan itibaren 22 günde pert ödedi Allianz daha geçen ay.
En uzunu 40-50 gün sürer.
O da servis geciktirir, eksper geciktirir. Arabada vergi borcu haciz rehin vs çıkar, ihalede sorunlar çıkar vs.
Onlardan olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Forumdan bi arkadaşımızın aracına çarpmışlardı. 10 ağustosta dosyası açılmıştı.
Dosyası bugün kapatıldı, yarın 19 ağustosta parası ödenecek, ödeme günü verildi.
Ben isim vermeyim, görürse kendi yazar.
Öyle 150 gün falan sürmez hasar ödemesi.

Çalıntı uzun sürer,
Onun 30 gün bekleme süresi var, 30 gün sonunda araç bulunamadı yazısı alınır emniyetten.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Sanırım bugün bazı zamlar olmuş. Sınırdaki araçlar tekrar %80’e girmiş. 

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Mehmet Ozyurek yazdı:

...haciz, rehin vs...

Trafik cezası falan var mı diye kontrol etmek için e-devlete girmiştim (araç babamın üstüne). Vergi borcu yok, trafik cezası yok, o yok bu yok derken, mesaj kutusundaki bildirim dikkatimi çekti. 3 ay önce ödediğim trafik cezasına tıkladığım zaman beni bir şekilde araç tescil sorgulamaya yönlendiriyor site. Orada 2010 yılından beri sahibi olduğumuz Fiorino'nun üzerinde Mayıs 2012 tarihli rehin kararı çıkıyor. Ankara 7. icra dairesi vs vs yazıyor sorgulamada. Bugüne kadar karşımıza çıkmamış olması ya da dikkatimizden kaçmış olması ilginç. 

Adliyeye mi gitmeli, yoksa İl/İlçe trafik müdürlüğüne gitsem bilgi alabilir miyim? Bilgisi/tecrübesi olan var mıdır aramızda? :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yurdaer Elay yazdı:

Trafik cezası falan var mı diye kontrol etmek için e-devlete girmiştim (araç babamın üstüne). Vergi borcu yok, trafik cezası yok, o yok bu yok derken, mesaj kutusundaki bildirim dikkatimi çekti. 3 ay önce ödediğim trafik cezasına tıkladığım zaman beni bir şekilde araç tescil sorgulamaya yönlendiriyor site. Orada 2010 yılından beri sahibi olduğumuz Fiorino'nun üzerinde Mayıs 2012 tarihli rehin kararı çıkıyor. Ankara 7. icra dairesi vs vs yazıyor sorgulamada. Bugüne kadar karşımıza çıkmamış olması ya da dikkatimizden kaçmış olması ilginç. 

Adliyeye mi gitmeli, yoksa İl/İlçe trafik müdürlüğüne gitsem bilgi alabilir miyim? Bilgisi/tecrübesi olan var mıdır aramızda? :) 

Konu avukatlık ama, fikrimi beyan edeyim.

İcra dosyası olsa rehin değil haciz olması gerekirdi. Arabayı kredili mi almıştınız.. ?

Rehin ise kredili ise banka kaynaklıdır. 

İcra müdürlüğünden zor bulurlar o dosyayı.. Bence direk bağlı olduğun trafiğe git.. 

Benim arabada da haciz varmış :) 

Tesadüfen gördüm, hak mahrumiyeti yazıyordu.. Detaylara baktım, Belediye haciz koymuş. 

Ne olabilir ki derken, ilan reklam vergisini ödememişiz, cezası ile 500 lira olmuş.. Aftan faydalandım, 400 liraya kapattık anında kaldırdılar. 

Tabela asmak 400 lira. Kaldırmak ayrı bir prosedür.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Mehmet Ozyurek yazdı:

Konu avukatlık ama, fikrimi beyan edeyim.

İcra dosyası olsa rehin değil haciz olması gerekirdi. Arabayı kredili mi almıştınız.. ?

Rehin ise kredili ise banka kaynaklıdır. 

İcra müdürlüğünden zor bulurlar o dosyayı.. Bence direk bağlı olduğun trafiğe git.. 

Benim arabada da haciz varmış :) 

Tesadüfen gördüm, hak mahrumiyeti yazıyordu.. Detaylara baktım, Belediye haciz koymuş. 

Ne olabilir ki derken, ilan reklam vergisini ödememişiz, cezası ile 500 lira olmuş.. Aftan faydalandım, 400 liraya kapattık anında kaldırdılar. 

Tabela asmak 400 lira. Kaldırmak ayrı bir prosedür.. 

Peşin almıştık Mehmet abi. Borç vs yok. Ödenmemiş hiçbir trafik cezası yok. Vergi borcu yok. Olsa zaten muayeneden geçmez. Babam yıllardır emekli zaten ve üzerinde kayıtlı başka herhangi bir vergi borcu da çıkmıyor sorgulamalarda. Gidip bir soruşturmak lazım. Ben eksik/yanlış yazmışım. Tam olarak Ankara 7. İcra dairesinde dosya açılmış Mayıs 2012'de ve açıklamada (Hak Mahrumiyeti {HACİZ(H)} ibaresi var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Yurdaer Elay yazdı:

Google a uyap vatandaş portal yazıp e-devlet şifresi ile girin. Solda dosya sorgulama var. Sorgu ekranında icrayı seçin gözükür orada dosya. Tabi bunu araç kimin üzerine kayıtlıysa o yapsın. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

İcra dosyası biraz dertlidir aslında. Cüzi bit borçtan koyulmuş olma ihtimali de var, fazlası da mümkün. İşin içinden biri olarak nacizane, ankaradan birini bulup dosya numarasını verip, dosya borcunu öğrenmesini istemek gerek. E devletten öğreneceğiniz rakam net olmayacaktır. Misal borç 100 tl görünür uyapta, ama icraya gittiğinizde 160 tl ödemeniz gerektiğini öğrenirsiniz dosyayı kapamak için. Bizzat birinin gidip sorması daha iyi olur kısacası

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Cem Işık yazdı:

İcra dosyası biraz dertlidir aslında. Cüzi bit borçtan koyulmuş olma ihtimali de var, fazlası da mümkün. İşin içinden biri olarak nacizane, ankaradan birini bulup dosya numarasını verip, dosya borcunu öğrenmesini istemek gerek. E devletten öğreneceğiniz rakam net olmayacaktır. Misal borç 100 tl görünür uyapta, ama icraya gittiğinizde 160 tl ödemeniz gerektiğini öğrenirsiniz dosyayı kapamak için. Bizzat birinin gidip sorması daha iyi olur kısacası

Kuzenim avukat ona söyledim bakalım. Fırsatını bulunca ilgilenecek. Dosya arşivdedir çıkartmak biraz zor olabilir dedi. Ben yine de trafik şubeye bir sorayım. Uyap'tan da kontrol ederim akşam. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağatay Kılınç yazdı:

Ceza veremezler. İndirimden bir hafta önce araba alıp da bir gecede malının fiyatının 40-50 bin düştüğünü görmek ne acı olurdu. Firma sahipleri sattıkları ürünün piyasa değerini de korumak istemiş olabilirler. 

konunun doğruluğu yanlışlığı tartışmasız herkesin aleyhine ama bu sorun markalardan ziyade oynak kur ve enflasyonda aranmalı

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ceza veremezler. İndirimden bir hafta önce araba alıp da bir gecede malının fiyatının 40-50 bin düştüğünü görmek ne acı olurdu. Firma sahipleri sattıkları ürünün piyasa değerini de korumak istemiş olabilirler. 

konunun doğruluğu yanlışlığı tartışmasız herkesin aleyhine ama bu sorun markalardan ziyade oynak kur ve enflasyonda aranmalı

Evet lakin olayın bir de şu yönü var. Bu ÖTV düzenlemesi neden ve kim için yapıldı? Amacına ne kadar ulaştı? Son tüketici bundan ne denli faydalanbildi? Ben olaya tüketici açısından bakıyorum çünkü birçok bayinin dürüst çalışmadığını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

İzmir de uçak havaalanı karşısında büyük bir otoparka park edilen yüzlerce aynı marka araç var. Muhtemelen ÖTV indirimi olunca araçlar, kendi şirketlerine fatura edildi. Tüketici bayiye gidince de kırk dereden su getirtiyorlardır..

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Cavit Çırakoğlu yazdı:

İzmir de uçak havaalanı karşısında büyük bir otoparka park edilen yüzlerce aynı marka araç var. Muhtemelen ÖTV indirimi olunca araçlar, kendi şirketlerine fatura edildi. Tüketici bayiye gidince de kırk dereden su getirtiyorlardır..

Bunun için stokçuluk cezaları var. O farklı bir konu

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Cavit Çırakoğlu yazdı:

image.thumb.png.8e4262ac89002da2cf1594d69f1ab5f2.png

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Tamam işte batılaşıyoruz :) @Sefa Çelik yazdı ya, arabaya 4000 verdim park ve yollara 1000 verdim diye :) 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sefa Çelik yazdı:

Arabaya 400 hocam :D

400 müş gerçekten. O kadarına gözlerim bile inanamamış :) 

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Hocam 12-24 saat 52 TL yazıyor. Muhtemelen valeye bırakmış. Onlarda fiyat öyle olabilir. Yada bir yanlışlık vardır .

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sefa Çelik yazdı:

Bu iyi birşey değil aslında. Daha doğrusu iyi olup olmadığı nereden baktığına bağlı. 

O arabayı birisi sıfırken 40bine aldı 4bine sattı. 36bin kaybetti. Ondan birisi 3000'e aldı 2000'e sattı derken dip 400'e kadar indi. Yani birileri fena para kaybetti. Son sahibi de salladı çöpe gitti. 

Hani 600 euro taksitle sıfır araba satılıyor diye özeniyorlar ya, onun türkçesi bu arabayı 30 bin euroya al, 600 - 600 öde, sonra da 3000'e satarsın. Yani 27.000 eurosunu havaya saçacak birini arıyoruz demektir. 

Bizde en azından 250 bine alıp 250-300 bine satıyorsun. Birileri enflasyon, kâr etmiyorsun, aslında zarardasın şu bu diyecek ama 250 bine alıp 25 bine satmaktan iyidir. 

Parabolik bir düşüş var. Mesela sıfırı 25bin. 2 yaşında olunca 16-17 bin. 5 yaşında olunca 8-9 bin. 10 yaşında olunca 2bin. 10 yaş üstü arabalar 1-2 bin pound gerçekten. 

Yorum bağlantısı
Fikri Keleş
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Parabolik bir düşüş var. Mesela sıfırı 25bin. 2 yaşında olunca 16-17 bin. 5 yaşında olunca 8-9 bin. 10 yaşında olunca 2bin. 10 yaş üstü arabalar 1-2 bin pound gerçekten. 

Ben 2015 de 38k e polo almıştım.Bana göre o araba şu anda 20-25k etmesi lazım.6 sene geçti ve tonlarca km yaptı.Böyle olsa 2015-2018 arabaları 20-25 e alabiliyor olsaydık,trafikte gördüğümüz bir çok araba da kalkıp gidicek.

Ama bugün durum ortada

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Fikri Keleş yazdı:

Ben 2015 de 38k e polo almıştım.Bana göre o araba şu anda 20-25k etmesi lazım.6 sene geçti ve tonlarca km yaptı.Böyle olsa 2015-2018 arabaları 20-25 e alabiliyor olsaydık,trafikte gördüğümüz bir çok araba da kalkıp gidicek.

Ama bugün durum ortada

38k o zamanlar iyi paraydı ama 

Yorum bağlantısı
Fikri Keleş

orası öyle,onu da güç bela almıştık.Şuan sıfırın hayali bile kurulmuyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...