İçeriğe Yönlendir

Aracı Stop Etme ve Çalıştırma Kuralı

İlyas Çeliksümer

Recommended Posts

Aydın Sert
Metin Akbal yazdı:

Hakkaten carrttt diye çekmek lazım. Amcamın Focus yokuş kalkış desteği vardı arabayı kaldıramadım iyi mi. El frenine alışmışız. Birde ne sinir birşeyse rampa aşağı geri yanaşamıyorsun da. Ha bire kendi frene basıyor.

Metin hocam benimki de öyle. Rampada geri kaydırmak/park etmek için R ye takmak gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Metin Akbal yazdı:
Alpay Sumer yazdı:
vw debriyajsız calıstırmıyor..
aracı rampada bırakmam. İki sokak öteye götürürüm gerekirse.. Direksiyonu milimetrik düz yaparım. Garip huylar bizimkisi.

Otomatik el frenine güvenemiyorum öyle bir arabam olsa bende bırakmam herhalde.

Alternatör bozulup yolda kaldık, akü de bitik. Çekiciye yükleyip indirirken tabi fren de şişti, mekanik el freni olsa elle ayarlarsın, adam halatı salıyor, fren yap elim altında diyor, akü yok elektronik el freni tutacak mı tutmayacak mı ayrı stres. Tutmaya tuttu ama hafif fren yapamıyorsun, cart diye duruyor. Orada mekanik el freninin kıymetini anladım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Hiç vitese takıp debriyajdan ayağınızı çekerek stop edip, iterek çalıştırdığınız arabanız oldu mu? Dayımlar sağolsun ben her türlüsünü sürdüm küçük yaştan beri. O zamanlar böyle şeylere mecbur kaldığım için kızıyordum ama şimdi çoğu şeye hazırlıklı olduğumu görüyorum.

Debriyaja basarak çalıştırmaya da Focus 2,5 alıştırdı beni. Şimdiki arabamın debriyajsız çalışıp çalışmadığını bilmiyorum bile. Boşta bile olsa kesin debriyaj. Çünkü bazen rampa yere park ettiğimde vitese takıyorum. En doğrusu her çalıştırmada debriyaj basmaya alışmak. Çalıştırınca zaten el vitese bi gidiyor sağ sol yapıyor kendi kendine.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Selim Bilgin yazdı:

Alternatör bozulup yolda kaldık, akü de bitik. Çekiciye yükleyip indirirken tabi fren de şişti, mekanik el freni olsa elle ayarlarsın, adam halatı salıyor, fren yap elim altında diyor, akü yok elektronik el freni tutacak mı tutmayacak mı ayrı stres. Tutmaya tuttu ama hafif fren yapamıyorsun, cart diye duruyor. Orada mekanik el freninin kıymetini anladım. 

kucuk bir voltaj verilse birakikrdi aslinda.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Sani Gerşon yazdı:
Oğuzkan Erışık yazdı:
Ben 1de bekliyorum. Sürekli pedala basılı tutmanın bir zararı var mı acep? 

Debriyaj bilyasi baskinin bacaklarını yiyor. Hem bilya hem baski omrunu cok erken dolduruyor. Bu sebeple her zaman bosta bekleyin gitmediginiz durumlarda.

Eksik/yanlış bildiğim bir şeyi öğrendim sayenizde, teşekkürler. Videoda çok güzel açıklamış :) 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Yurdaer Elay yazdı:

Eksik/yanlış bildiğim bir şeyi öğrendim sayenizde, teşekkürler. Videoda çok güzel açıklamış :) 

Sürüş ensasında ayağımı pedalın üstünde tutma alışkanlığımı bir an önce bırakmam lazım.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...