İçeriğe Yönlendir

Tiguan 2.0 TSI 4Motion Kalkışta Gaza Basıp Bırakınca Alttan Gelen Lakırtı Sesi

Ümit Bilgin

Recommended Posts

Ümit Bilgin

Herkese selamlar,

2016 model Tiguan 2.0 4motion DSG 180 beygir araç sahibiyim.

İleri yada geri hareket ederken kalkışta gaz verip bıraktığımda gelen rahatsız edici bir ses var.

Serviste bu sesten dolayı şanzıman, volant ve ön Sol aks komple yenisi ile değişti  fakat sorun hala devam ediyor.

Youtube da paylaştığım videoyu aşağıya link olarak bıraktım.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ümit Bilgin

Hareket etmeyince ses yok, eğer basıp  gidersem de bi daha ses yok.

Sadece kalkışlarda 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

sanki 4 çeker özelliğinden kaynaklı gibi geldi bana, arka kısma ve bağlantılara bakıldımı? sorun şanzıman yada ön akstan değil sanki, servis nasıl bulamadı hayret...

Yorum bağlantısı
Ümit Bilgin

Salı günü  Hareket etmeyince ses yok, eğer basıp  gidersem de bi daha ses yok.

Sadece kalkışlarda 

Salı günü  servise gidecek yine bu kez önden arkaya haldex şanzımana uzanan bağlantı  kontrol edilecek.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Ümit Bilgin yazdı:

Salı günü  Hareket etmeyince ses yok, eğer basıp  gidersem de bi daha ses yok.

Sadece kalkışlarda 

Salı günü  servise gidecek yine bu kez önden arkaya haldex şanzımana uzanan bağlantı  kontrol edilecek.

şaft haldex arkaya doğru ilerleyin, en başta bakacakları yeri atlamışlar nedense, birde aracı başkasına sürdürün ve siz dışardan sese bakın, bakalım nereden geliyor ses.... servise bak hele...

Hayrettin Bahadir yazdı:

Şanzıman ve motor kulağı sanki

şanzıman değişmiş, kulak sanmam, servisin tam tırtolması lazım, şu durum bende olsa mahkemelikti şuan o servis....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Sanki aks başından ses yapıyor gibi. Direksiyon düz şekilde kalkarken az, direksiyon sağa veya sola çevrili iken kalkarken taktaktak diye ses yapar. Ama bunu servisin hemen anlaması gerekirdi. Acaba araçta kasık olarak takılan bir parçamı var ?

Arıza tespitinde en güzel yöntem, bir başkası aracı kaldırsın siz de sesin geldiği yere yoğunlaşın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Bilgin

Bakalım  sonuç mahkemelik olsun istemiyorum ama.

Bu arada ben almanyada yaşıyorum kısmetse önümüzdeki  hafta  yolculuk memlekete. 

Gelince bu konuda bana yardımci olabilecek servis ve usta önerilerinize de ihtiyacım var arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Normalde otomatik park frenini bırakırken balatalardan ses gelebiliyor. Ama bu ses enteresan gerçekten. Sanki sistem vitese geçip geçmemekte kararsızlık yaşıyor gibi.  İşin içinde Haldex olunca iş değişiyor tabi 4 çekerden dolayı. Kavramadan kaynaklı bir ses gibi. 

Yorum bağlantısı
Ümit Bilgin

Ben sese yoğunlaşınca sesin yavru şanzımandan geldiğini düşünüyorum.

Ama şanzıman ile birlikte o da değişmiş  üzerinde 04.02 2021 üretim tarihi var 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ümit Bilgin yazdı:

Gelince bu konuda bana yardımci olabilecek servis ve usta önerilerinize de ihtiyacım var arkadaşlar.

İstanbul'a gelirseniz Mekatronik Servis - M. Akif Kahraman 05055829385 mutlaka uğrayın. Çözer ya da doğru yönlendirir. Maslak Atatürk oto sanayide.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Mutlaka uğrayın.

Bana da kavramadan gibi geldi bu arada, şanzıman komple değiştiyse haldex tarafına bakmak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Bilgin
(düzenlendi)

Bakalım haftaya ne diyecekler.

İnşallah  sorun çözülür  

Arkadaşlar bu arada araç soğuk  iken hiç ses yok sadece iyice ısındığı zaman ortaya çıkıyor 

Bu sorun 

tarihinde Ümit Bilgin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Bilgin

Bir detay daha araç 37.000 km de 

32.000 kam civarından beri bu sorunu fark ettim 

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir
Ali Cihangiroğlu yazdı:

şaft haldex arkaya doğru ilerleyin, en başta bakacakları yeri atlamışlar nedense, birde aracı başkasına sürdürün ve siz dışardan sese bakın, bakalım nereden geliyor ses.... servise bak hele...

şanzıman değişmiş, kulak sanmam, servisin tam tırtolması lazım, şu durum bende olsa mahkemelikti şuan o servis....

Abi aynısı benim başıma geldi, Pejonun şanzıman onarımı sınra bu sese benzer ses oldu servise gittiğimde "şanzıman takozları değişmemiş ki" dediler. O parçayı şanzımandan saymıyor bazı servisler.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

sanki 4 çeker özelliğinden kaynaklı gibi geldi bana, arka kısma ve bağlantılara bakıldımı? sorun şanzıman yada ön akstan değil sanki, servis nasıl bulamadı hayret...

Masrafı düşünemiyorum. Ben vazgeçtim. İki çeker yeter bana. 

geçmiş olsun. Bir yerlere değen çarpan bir aksam da olabilir. Egzoz borusu gibi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bariz lakır lukur ses bu, araç kanala girer, altta usta sesin kaynağını bulur, sonrası kolay, bunu yapmadan onu değiş bunu değiş? ben bu ses varken 3000km yola çıkamazdım açıkçası

el freni çekip veya lastikleri bir yere yaslayıp teker dönemezken kalkış yapmaya çılışınca da ses var mı? hiç denediniz mi?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sesin geldiği yeri bulma yöntemi keşetmeleri lazım , zira ses bariz belli , kaynağı kolay bulunur. kanal yöntemi ile ford explorer da çok ses bulurduk, kaynak belli olduktan sonra tamirat gün içinde biter genelde

lakin hansı kanala sokup üstünden araba geçirmeye izin verirler mi bilmem :) sigara dumanı ile hava kaçağı bulurduk o zevkli idi :keyifli:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Bilgin

İşte öyle bi kanal bulamadım 🤣 yoksa Hansı sokacam o kanala da.

Şaka bi tarafa hocam ben bu esnada aracı provake  ediyorum  gaz pedalina dokunup bırakıyorum. Yoksa normal  kalkış yapıp giderken sorun yok.

200 de bile sakin sessiz. Direksiyon sola kırık  iken en çok yapıyor sesi.

Gittiler  Sol aksı  yenilediler. Sola kırınca direksiyonu araç  sağa yaslanmaz mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...