İçeriğe Yönlendir

Agresif Sürüş

Kadir Kaya29

Recommended Posts

Kadir Kaya29

Yaklaşık 2,5 aydır yollardayım.

Takip edenler bilir yeni sürücülerdenim.

Çok şükür bu süreçte en ufak sıkıntı dahi yaşamadım.Uzun yola da gittim.Kurallara uyuyorum.

Aceleci degilim.Ayna sorunum vardı onları da hallettim.

Sadece biraz agresif sürdüğümü farkediyorum.Arabayı yoruyorum.

Biraz sert kullandığımı anladım.Nasıl aşabilirim.Nedeni ne olabilir.

Önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkür ederim.Kazasiz belasız sürüşler.

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Bir musibet bin nasihattan iyidir lafı geldi aklıma.

Allah kaza bela vermesin. Bu sadece araç kullanmak ile ilgili değil. sabır konusunda zayıf olabilirsiniz. O açıdan değerlendirin

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Agresif sürüş derken trafikte sinirleniyor musunuz yoksa arabayı sert kullanmaktan mı bahsediyorsunuz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Agresif araç kullanmadan kastınız yolda sınırlı olmanız tahammül edememeniz veya birine kızıp makas atmak gibi ise sorununuz net bir şekilde içinde bulunduğunuz psikolojinizden kaynaklaniyordur.

Bunun için destek alabilirsiniz veya kendiniz çözümler üretebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Zevk için motor sporları var. Onun haricinde agresif kullanırsanız hem kaza riski artar hem araba yorulur hem çok yakar. 

sakin giderseniz gitmek istediğiniz yere birkaç dakika geç gideceksiniz. Bu hayatınızı kısıtlar mı? Bence etkilemez. O yüzden agresifliğe gerek yok. 

ayrıca kaza tek taraflı değil. Başkasına vurup çocuğuna zarar verdiğinizde ömür boyu hem maddi hem manevi vicdani cezasını çekersiniz. Bunları düşünerek sürün. 

Yorum bağlantısı
Kadir Kaya29
(düzenlendi)

Teşekkür ederim.

Konuyu tam anlaşılır açıklamam gerekirse aracı sert kullanıyorum. arabayı yoruyorum.

Sabırsız değilim.Cok fazla küfür ediyorum :) kabul ama birilerine sinirlenipte gaza gelmiyorum.

Sadece arabayı yordugumu farkediyorum.Hiz yapmıyorum. kurallara uyuyorum.Hatta uymayanlari da uyarıyorum.

Tam açıklayacak bir terim de bulamıyorum açıkçası. :D

tarihinde Kadir Kaya29 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Kadir Kaya29 yazdı:

Küfür

Motosiklette kaskın içinden bağıra bağıra şarkı söylerdim araba da ilk zamanlarımda bende kendi kendine söylenen, küfürbaz herifin teki olmuştum. Sonraları yavaş yavaş geçti tekrar eski halime döndüm sayılır. 

1- Arabadan korkuyordum içinde daralıyordum motordan geçince alışamadım bu yüzden küfre alıştı gibi oldu ağzım. Kontrol ettiğim alan çok geniş olunca ben büyük yollar dar her an herkes bana çarpabilir psikolojisine girmiştim. Eğer öyleyse zamanla geçiyor şu an pamuk gibi şoförüm iyi de hakimiyetim var araç üzerinde elim ayağım gibi oldu.

2- Trafikte küfür etmemize sebep olan kişilerin %95'i kötü bir niyete sahip değil. Yanlış zamanda yanlış yerde sadece. Bu yüzden alttan almak anlayışlı olmak her zaman kazanıyor. Bazen insan hayatı tehlikeye girdiğinde kızabiliyoruz bu doğal. Lakin her ufak hata yapana da küfretmek yanlış bir şey. 

3- Ses kaydına alın kendinizi ettiğiniz küfürleri akşam yatarken sakin kafayla dinleyince kendinizden soğursunuz. Yakıştıramadığınız bir şeyi de gün içinde kullanmazsınız bunu da yöntem olarak kullanabilirsiniz. 

Sert kullanma konusunda akıcı sürüş prensiplerine uymaya çalışın. Ben Vites attığımı araba içindekiler hissetmesin arkaya öne kafaları gitmesin diye hep hızlı ve kibar değiştirmeye çalışırım kendimce eğlenirim. Veya Vites düşürürken debriyaj ile beraber gaza basar doğru devirde vites atar ayağımı debriyajdan çekerim başardığımda çok hoşuma gider. Böyle böyle oyunlar oynayın hep sürüşünüz çok kaliteli olacak hem eğleneceksiniz hemde araç ve yakıt için faydalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Yaptıklarınızın sizde alıskanlık olarak kalmaması adına komple herseye reset atmanızı öneririrm. Bir yerden sonra artık cıkmaz durumu yasarsınız..  2.5 ay cok kısa bir surec.. tecrübe zor kazanılır. Aceleci olmayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Zamanla çözeceksiniz.  Sabır ve sakin bir şekilde devam. Nerede nasıl davranacağınızın bilincinde olduğunuz sürece olayı çözeceksiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Agresif sürülecek durumlar da oluyor defansif sürülecek durumlar da. Gençliğin deli çağı geçtikten sonra özellikle de evlendikten sonra agresif sürüş yerine defansif sürüşe geçtim fakat zaman zaman çok sert kullandığım oluyor bindiğim araçları. Mahalle içinde sokak arası agresif süreyim derseniz Allah korusun can alabilir can verebilirsiniz. Otobanda veya genel yollarda zaman zaman akışa göre agresif sürdüğüm oluyor. Agresiflikten kastım öyle makas filan değil aracın limitlerini zorlayarak sert kullanmak bankaya hastaneye filan yetişmem gerekirse bu şekilde kullanıyorum genelde o an 5 dk erken gitmek bile çok önemli oluyor çünkü, makas atmayı sevmem atanı da sevmem söverim. Veya durduk yere sinyalsiz önüme kıranın trafikte kendini akıllı sananın ağzını burnunu kırmışlığım vardır. Şimdilerde daha sakin kalmaya çalışıyorum. Küfür edip geçiyorum. 

Genelde defansif sürüşü tercih edin kaza denen şey anlık 2-3 saniyede olup bitiyor sonra vah etmeyin. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

araba yorulmaz üzülmez, , bazı parçalar sık değişim isteyebilir, ben de motor ve şanzıman kulakları mesela sık değişir :f1: diğer sürüclerin davranışlarını incelemeyin, defansif sürün. zira araba alarmını öttürdü diye ufacık komşu kızını kemer ile döven bir kitle var dışarıda....

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Saygın Can Oğuz yazdı:

En iyi şoför frene en az basandır sözüne uymaya devam 😊💪

eskilerden bir yarışçı ağbmizin sözü: gaz güldürür, fren öldürür...

not:evde denemeyiniz

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Bir otobüs kaptanının bir sözünü kiç unutmuyorum yıllar önce gazetede okumuştum. Adam 25 yıldır hiç kaza yapmamış. Bunu nasıl başardınız diye sormuşlardı cevap; karşımdakinin alacağı tedbirleri de ben aldım araç içinde insan olmadığını düşündüm demişti. Çok ilginç...

Şuradan başlayabilirsiniz kavşaklara yaklaşırken 200~300 m önceden gazdan ayağınızı çekin. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Çağlar Bayur yazdı:

eskilerden bir yarışçı ağbmizin sözü: gaz güldürür, fren öldürür...

not:evde denemeyiniz

Ya da "If in doubt, flat out!" Colin mcrae. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Akşam eve dönerken düşündüm de, ben bu konuda tavsiye vermek için doğru kişi değilim sanırım. 😄

• Beğen 1
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz
Metin Uzunoğlu yazdı:

Şuradan başlayabilirsiniz kavşaklara yaklaşırken 200~300 m önceden gazdan ayağınızı çekin. 

Ben bunu yapıyorum, ama arkamdaki genellikle tepemden atlamaya çalışıyor.:D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

iki sebep tahmin ediyorum siz hemşiresiniz diye rahat söyleyeyim 1- cinsel durum 2- sünnet  bunları bi gözden geçirelim sakinleşelim. hoşgörülü olmayı ve çevreye bakmayı deneyin. diğer insanların çocukluklarını gözünüzün önüne getirin. aracın anlık yakıt göstergesini de sürekli açık tutun bilgisayarda.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Saygın Can Oğuz yazdı:

Ben bunu yapıyorum, ama arkamdaki genellikle tepemden atlamaya çalışıyor.:D

13 yıldır hipermilciyim daha üstüme çıkan olmadı. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

13 yıldır hipermilciyim daha üstüme çıkan olmadı. 

hiç zekeriyaköye gittinmi anayoldan araba ile?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...