İçeriğe Yönlendir

Düşük Devirli Araç Kullanımı

İlyas Çeliksümer

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
Can Coşkun yazdı:

Geçen gün tamirciye gittim klima açıkken araba gitmiyor dedim, yüksek devirli bir şekilde kullandı aracı, ben bir fark göremedim dedi. Klima açıkken özellikle yokuş yukarı ışıklarda duruyorsam kalkışlarda araba çok cansızlaşıyor, hatta aracı söndürdüğüm de oldu. Usta devirli kullanınca siyah duman attığını söyledi, 3000 devirde 20km sür dedi. Araç 2008 Focus 2.5 kasa DPF yok sanırım bunlarda.

Onlar 120 bin km de motor yapar ustalar. araç onların değil ki?

Yeni nesil araçlarda sıkıntı olmuyor pek elbette arabayı öldürmeyeceksiniz. Hızlanma gereksinimi olunca vitesi epeyce düşürmek sonra adım adım yükseltmek lazım. Benzinde de dizelde de. Arada hızlı gidince zaten temizlenir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

katkı yapayım : stajdayım, kapalıçarşıda güzel bir cümle duydum: en kolay harcanan para, başkasının parasıdır diye. unutmam

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Can Coşkun
Mehmet Göktürk yazdı:

Onlar 120 bin km de motor yapar ustalar. araç onların değil ki?

Yeni nesil araçlarda sıkıntı olmuyor pek elbette arabayı öldürmeyeceksiniz. Hızlanma gereksinimi olunca vitesi epeyce düşürmek sonra adım adım yükseltmek lazım. Benzinde de dizelde de. Arada hızlı gidince zaten temizlenir.

Ben genelde kısa mesafelerde kullanıyorum aracı, dizel de olunca hararet ortaya gelmeden araç söndürüyorum kimi zaman. O nedenle yüksek devirli kullanamıyorum. Ne zaman bir ustaya gitsem (farklı farklı) şu araca bir bak desem dip gaz yapıyor bakmak için. Yani aslında benim sıkıntım klima kapalıyken aracı ne kadar gaz verip kaldırıyorsam açıkken de o şekilde kaldırabilmek. Ama dediğim gibi araç biraz yokuş yukarı durur vaziyette olsun klima açık çok cansızlaşıyor bana göre. Ustalara göre sıkıntı yok. Zaten ustalarla hiç anlaşamadım. Çoğu özensiz, kendini geliştirmekten uzak. Aslında bu araçtan ya da genel anlamda araçlardan anlayan Adanalı bir forumdaşa göstermek isterim. Çevremde de aynı araçtan yok ki bir de ona binip denesem. Bir dönem Focus 3 kullandım hiç böyle bir sıkıntı yaşadığımı hatırlamıyorum, tabi o araç kondisyon olarak bu araca göre epey yeniydi.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

mazota %5  katkı fazla olmasın?

motor buyuk olunca sorun olmaz. zaten 10 litre yakiyor, 4 saatte tamam.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Gayet düşük. Araba kendi yapıyor bunu. 1000 devirle hafif tırmanırken

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...