İçeriğe Yönlendir

2003 Fiat Punto 1.2

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Mehaba 

Değerli dostlar bugün değişik bir araba ile tecrube yaşadım. Yeğenim 2003 model Fiat Punto satın aldı. Araba henuz 102k kmde . 20 km test sürüşü yaptım. Çok keyif alarak kullandım. 

AM-JKLX5CsmzXS7xMkv_EAeJt9RKJSu1mat2lrMH

Bu arabada Yok yok. Klima yok, devir saati oda yok, lpg yok. yol bilgisayarıda yok. Yok yani elektrik yiyen veya motor yüke sokan bişey yok. Arabada 4 tane hava yastığı var, incelediğim kadarıyla hepsi orjinal. Sunroof var ve aktif çalışıyor. Sadece güneş perdesi rayından çıkmış . Onuda ufak bir işcilikle halledebiliriz. Farlarda apaçi işi ledler var. Onuda söküp atabiliriz. 

Gel gelelim sürüşe, Arabadaki motor çok ilginç, epi topu 60 beygir. Fakat hikayesi torkunda. Motor sadece 2500 devirde 102 newton tork üretiyor. Hyundai i10 1.0 3 silindir motoru 12 subap olmasına rağmen 3500 devirde 98 newton üretiken bu eski tek egzantrikli alet tam 2500 devirde 102 newton tork üretiyor. Bunu alan yeğenim daha arabanın kaç beygir olduğunu bilmiyor. Lakin araba uçuyor diyor. Haklı, bende 20 km yaptığım süreşte alt devirler arabanın çok dolu olduğunu gördüm. 60 km hızla giderken 5 nci vitesde gaza oturduğunuz arabanın yürüdüğü net bir şekilde görüyorsunuz. 

AM-JKLWQIC7MWbIP5b2Fc2hYeC_k5nhSfHv2IiNV

Motorun tek egzantrikli, Tek egzantrik üzerinde değişken konumlu bir varyatör var. Tam olarak bir varyatörmü bilemedim. bu arabalar için cahilliğime geliyor. Ama arabanın tüm cutaway motor planında bakıncada egzantrik dişlisinin üstündeki parçada yağ kanalları ve yağ vafi olduğu görünüyor. Belki sadece egzantrik yağlamak için, belkide gercekten egzantrik zamanlaması için konulmuştur. yorum size bırakıyorum. Motorun fiat e-learn bulup incelmeke gerekir. Motorumuzun hararetini görebilceğim bir kadran yok. Devir saati yok. O yuzden aşağidaki hesaplamyı yaptım. 

AM-JKLWbD2HGEvs4vsgVCuDXvUHgiBLMGfifE5RP

Vitesler ve devirler. 

155/80 R 13 T lastik ölçüsüne sahip arabanın  3,43 son dişli oranına sahip araba 2500 maksimum tork devrinde saate 90 km/h gps sürat yapabilyor. 

AM-JKLULX0vxGK_VqqNh3mRX7zJ_sYOgPyToeC8o

90 km/h yaparken 2500 devirde ayağınız altında 102 newton tork hazır bekliyor. Yani tam tamına 35 beygir.   Araba teknik tabloda 860 kilo. Ama ruhsat ağırlığı 1047 kilo . Rüzgar katasyısı 0.32 cd. Ön yüz alanı 2.02 m2, olarak hesapladığımıza arabanın 5 nci vitesde 90 km hızla %4,5 eğime sahip rampaları çıkabildiğini hesaplayabiliyoruz. Bu hesaplama yapıldığında arabanın 1147 kilo ağırlık baz alınmıştır. 

Arabanın maksimum hızı 155 km olarak hesaplanmış. Arabamız fabrika ağırlığı ile hesaplanıp yani 860 kilo + 75 kilo sürücü  4ncü vitesde 5500 devir baz alındığında tekerde 55 beygir ulaştığını ölçüyoruz. 

AM-JKLXpHwrRq3n5Dva4OBvO3-1R5T3NgvJ2-Y79

Arabanın fabrika verisi 5,7 litre olarak ölçülmüş. Fabrika verisi bu motor için bana yüksek geldi. 2500 devirde tork almanın bedeli bu olsa gerek. Arabayı 2 çoçuklu yeğenim aldı. Arabanın içine çoçukları ve eşiyle çok rahat sığıyorlar. Ben içine çok rahat sığdım. Ayaklarım direksiyona çarpmıyor . Dün bir Toyota Starlet kullandım. 4 kapı olmasına rağmen diz kapağım debriyajdan çekerken direksiyona çarpıyordu. Hiç bir direksiyon ayarı bulunmuyordu arabada. Koltuk ayarıda pek bir yardımcı olmuyordu.  Bu ön yargı ile Puntoya bindim. Çok ters köşe etti beni. Özelikle kapısı kocaman. Cruze kapsından daha geniş açılıyor , içeri binmek inmek son derece rahat. 

Bu araba 48000 tl fiyata alındı. Ben fiyattan değil ama arabadan çok memnun kaldım. Bakımı muayenesi yeni, Lastikler taze yıpranmamış. İlk 80 km hıza kadar canavar. Sonra nefesi tork güç eğrisinde olduğu gibi kesiliyor . Araba ruhsattaki ağırlıkla yürüyor ise, 90 km hızla giderken 12 beygire ihtiyacı var. Buda eski İ10dan yüksek bir değer. Sonuç olarak arabaya bayıldım. Sürmesi aşırı kolay ve city modunun bunda etkisi var. 

Saygılar 

AM-JKLXRsQgaj3e9G8nFRwHDcMhaC-ZtB7n5B2oQAM-JKLWrxRuv1XXSidOnymwjoInHppWKwp5vEJ2iAM-JKLXVYZQldLyb56LYr4YmUKXxuZ4K_WFNZf2f

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
(düzenlendi)

Türkiye'de neden tutmadı bilmiyorum , çok da yakışıklı duruyor kerata.

tarihinde Fatih Evcin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

8 subap motorların alt devirleri daha iyi olabiliyor. 2 kapılı araçların kapıları daha büyük olur , normal.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Dostlar arabanın ilk plakasının anlamı nedir. Bu araba gümrükden çıkmamı anlamına geliyor 

AM-JKLWYAawAJWDCfiqTE298dwzpXnTLiC_OX-4G

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

büyük ihtimal gümrükten gelmiştir, tofaş tek kapı ithalatı yaptığını sanmam. hayırlı olsun güzel bir şehir içi arabasıdır hafiftir, vites oranları yakındır, 80 e kadar atak gider. 50mm basmalı bunu

istatistik vesilesi: araba arayışına başlarken bütçe ne idi?

Ali Darbaz yazdı:

Araba henuz 102k kmde

2.elde bu km lere ben güvenmiyorum, trgieri falan değişsin bir an önce

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

büyük ihtimal gümrükten gelmiştir, tofaş tek kapı ithalatı yaptığını sanmam. hayırlı olsun güzel bir şehir içi arabasıdır hafiftir, vites oranları yakındır, 80 e kadar atak gider. 50mm basmalı bunu

istatistik vesilesi: araba arayışına başlarken bütçe ne idi?

2.elde bu km lere ben güvenmiyorum, trgieri falan değişsin bir an önce

Abi bu başka bir yeğenim. Diğer Ford ka bakan arkadaş dün Starlet aldı. Bu gün ise yeğenim bana punto alıp gelmiş. Gelene kadar habarım bile yoktu. 

Arabanın vin chek yapabilceğim kapsamlı bir site varmı beyler. Bulduklarım yarım yamalak veriyor. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

punto alan için sormuştumi araba arama bütçe kaç ile başlamıştı, ne çok yeğenin var yahu

italyanca sitelere bakılacak ancak fiat internette biraz zayıf. 500 X lerin çekiş sistemi için bilgiyi kanada sitesinde bulmuştuk mesela

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Buda ilk sürüş videosu. Ne zaman yeni bir oyuncak bulsam seviniyor, video çekesim geliyor. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

cam düğmeleri ortada, arka koltuk tek parça, 860 kg. zamane kasalarda da olması gereken bu. emisyon tantanası için scr lere dpf lere bulaşmaya gerek yok. buna 0,9 turbo yu takacaksın , misss gibi ekonomik ve doğa dostu olacak. insanıık çok şımardı

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Dostlar arabanın ilk plakasının anlamı nedir. Bu araba gümrükden çıkmamı anlamına geliyor 

AM-JKLWYAawAJWDCfiqTE298dwzpXnTLiC_OX-4GwG6oX0WqSk-tavCVaLFeY3tdWvqehVwiN2zcttg0b0Upv5CuSXnCffV3dZIvcrCpciqZJJzMd4gVWD7aUMKv0tllqjMmjjrWDVizgBZqdoDkkKPO-RnCew=w803-h247-no?authuser=0
Gumrukten alindiysa km ile oynanma ihtimali buyuktur abicim ilk muayeneye girerken ne isterse onunla girer diye biliyorum
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

188 yazması zaten gümrük girişi olduğunu belirtiyor. 188 kasa kodu Punto 2. Km yuksek oranda orjinal değildir. Hayirli ugurlu olsun kazasiz belasiz.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Araba içi dışı , motoru olsun bana yıpranmış gelmedi. Km düşürme varsada insaflı davranmışlar. Sonuc olarak yaptığım tespitlerde arabanın tüm bakımları yapılmış olduğunu gördüm. 1 sene önce trigeride değişmiş. Şu ana kadar aldığımız en düzgün masrafsız araba. Umarım lafta kalmaz. Hayırlı olsun dilekleriniz için teşekurler. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Kapı fitillerini aralayıp airbagleri kontrol yerinde olmayabilir. Yine direksiyon kapağı sökülüp direnç olup olmadığı tespit edilmeli.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Hayırlı olsun, bu kasayı ilk defa tek kapı olarak gördüm

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Jant 13 mu

Jantları küçük ama gözle bakmadım. Araba burda fazla kalmadı. Yeni geldi, aşağida şu an. İnip bakmak lazım.  

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

ARabada city mod mu var ben mi yanlış görüyorum? Varsa ve aktifse çok kullanışlı. Klima da olsa tadından yenmezmiş. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

cam düğmeleri ortada, arka koltuk tek parça, 860 kg. zamane kasalarda da olması gereken bu. emisyon tantanası için scr lere dpf lere bulaşmaya gerek yok. buna 0,9 turbo yu takacaksın , misss gibi ekonomik ve doğa dostu olacak. insanıık çok şımardı

Bunun 1.9 jtd olanından vardı bizim sanayide, oda gümrükten gelme idi, pompa, turbo ve enjektör ile oynamıştı, çok zalım gidişi vardı. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Murat Sahın yazdı:

ARabada city mod mu var ben mi yanlış görüyorum? Varsa ve aktifse çok kullanışlı. Klima da olsa tadından yenmezmiş. 

var var. ama aküyü bitirmesin diye kapattım.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

bunda city mod vardı. direksiyonu yumus yumus yapıyordu..

edit: konuyu okumadan yorum yapınca böyle olur 😂

Ali Darbaz yazdı:

var var. ama aküyü bitirmesin diye kapattım.

Yahu ali akü akü deyip duruyosun bizden cok akü bitirdin.. Alternatörün basını yedin 😄

Vazgec rahat bırak su aküyü ya 😬

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Alpay Sumer yazdı:

Yahu ali akü akü deyip duruyosun bizden cok akü bitirdin.. Alternatörün basını yedin 😄

Vazgec rahat bırak su aküyü ya 😬

Dikkatimi çekti arabaya katır gibi binen adamların arabaları sanayi yüzü görmüyor gazını koy yağını doldur bitti, ben arabaya yağmurda galoşla biniyorum ikidebir sorun çıkıyor :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

Dikkatimi çekti arabaya katır gibi binen adamların arabaları sanayi yüzü görmüyor gazını koy yağını doldur bitti, ben arabaya yağmurda galoşla biniyorum ikidebir sorun çıkıyor :D

murphy kanunu, bas gazla git bir şey olmaz, 2 bakım 1 cila yap elinde patlar :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

murphy kanunu, bas gazla git bir şey olmaz, 2 bakım 1 cila yap elinde patlar :)

Nazara inanıyorum abi, insanoğlunda bir göz var dağı deler kuma çevirir :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...