İçeriğe Yönlendir

2003 Fiat Punto 1.2

Ali Darbaz

Recommended Posts

Alpay Sumer
Ebrar Tüfek yazdı:

Dikkatimi çekti arabaya katır gibi binen adamların arabaları sanayi yüzü görmüyor gazını koy yağını doldur bitti, ben arabaya yağmurda galoşla biniyorum ikidebir sorun çıkıyor :D

Ebrarım Yerine göre.. Dostun gibi bak düsman gibi sür mottosunu severim..

Bilenler vardır aşırı titizimdir..Kuş pislese tshirtümü cıkarıp silerim..  cocugun boyu yetmiyor arabaya binerken arka kapıdan sürünerek (siyah plastik ve conta olan yere ayağiyla basmamak adına) giriyor 😂

Ama yeri geliyor arabanın ciğerini söküyoruz.. Bakmak sevmek yerine göre..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Alpay Sumer yazdı:

Ebrarım Yerine göre.. Dostun gibi bak düsman gibi sür mottosunu severim..

Bilenler vardır aşırı titizimdir..Kuş pislese tshirtümü cıkarıp silerim..  cocugun boyu yetmiyor arabaya binerken arka kapıdan sürünerek (siyah plastik ve conta olan yere ayağiyla basmamak adına) giriyor 😂

Ama yeri geliyor arabanın ciğerini söküyoruz.. Bakmak sevmek yerine göre..

Kesinlikle abi, öz evladım gibi bakarım ama binince çalmışım gibi sürerim. O kadar para ve zaman harcayıp emek veriyorsam beni mutlu etmek zorunda. Ben araba kullanırken stres atıyorum keyif alıyorum. Psikiyatriye gitmek yerine bi çarşamba havalimanı yoluna çıkıyorum zımba gibiyim :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Ebrar Tüfek yazdı:

Kesinlikle abi, öz evladım gibi bakarım ama binince çalmışım gibi sürerim. O kadar para ve zaman harcayıp emek veriyorsam beni mutlu etmek zorunda. Ben araba kullanırken stres atıyorum keyif alıyorum. Psikiyatriye gitmek yerine bi çarşamba havalimanı yoluna çıkıyorum zımba gibiyim :D

Ben ölümüne hızla keyif alanlardan değilim.. Ama hızlı (yerine, müsaitligine göre ) kullandıgımı söylerler. Asırı defansif takılırım.. Kayınpeder uzun süre binmedi benim araca.. Oglum kalbim sıkışıyor diyordu 😂

Sonradan cok sevdi öldursen baska arabaya binmiyor. binince uykum geliyor rahat ediyorum diyor 😂😂

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Alpay Sumer yazdı:

Ben ölümüne hızla keyif alanlardan değilim.. Ama hızlı (yerine, müsaitligine göre ) kullandıgımı söylerler. Asırı defansif takılırım.. Kayınpeder uzun süre binmedi benim araca.. Oglum kalbim sıkışıyor diyordu 😂

Sonradan cok sevdi öldursen baska arabaya binmiyor. binince uykum geliyor rahat ediyorum diyor 😂😂

Kesinlikle abi, boş yerde limitleri denerim yerine göre giderim, hız felakettir lafına da çok katılmıyorum, hız kabiliyettir, kırmızı da beklerken de ölebilirim mesela. Eskiden çok gaza gelirdim artık duruldum, kimseye takılmıyorum efendi efendi gidiyorum :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ebrar Tüfek yazdı:

Kesinlikle abi, boş yerde limitleri denerim yerine göre giderim, hız felakettir lafına da çok katılmıyorum, hız kabiliyettir, kırmızı da beklerken de ölebilirim mesela. Eskiden çok gaza gelirdim artık duruldum, kimseye takılmıyorum efendi efendi gidiyorum :D

Aynayı , tamponu çizdirmemek , tehlikeliyi sezebilmek kabiliyettir bana göre.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Keşke eskiden aküler hakkında daha bilinçli olsaydım . Hyundai i10 üzerindeki sistemi kavrayamadığım için 1 tane akü eskittim. Daha sonra aküyü yanlış seçim aldım. 60 lık Varta almak yerine 45lik AGM akü alsaydım bomba gibi olurdu. 

Agm Efb ve diğer aküler hakkındaki bilgiyi son 1 yıl içinde öğrendim. İşte bu tecrubeleri sayesinde şimdi çok doğru karar verebiliyorum. Cruze üzerindeki 11 yıllık Alternatör kömürünü bitince, sanayiye kadar 36 km yolu gidebileceğimi bildiğim için rahat rahat sürdüm. Başkası olsa arabayı çektiridi. 

Akü ve alternatör ile ilgili öğreneceğim herşeyi öğrendim. Şimdi Debriyajları ile ilgili makaleleri okuyorum. Debriyajı ve disk frenleri 200000 km geçmesini istiyorum. Ayrıca şanzımanın motor kulaklarına verdiği stresi engelleyecek yenilikci bir vites değişim planı üzerinde çalışıyorum. Şuan tek sıkıntım, yağ basıncı düşükken ve yüksekken oluşan farklı senkron kaymaları. Devirin hızlı düşmesine yetişemiyorum. Bunu aradan çıkaracak absore edecek ayaklarımı alıştıracak egzersizlere başladım. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Evren Erakçora yazdı:

Aynayı , tamponu çizdirmemek , tehlikeliyi sezebilmek kabiliyettir bana göre.

Onlar da kabiliyet tabiki, her araç kullanıcısının beceremediği şeyler, otobanda yavaş gidenlerin kazaya sebebiyet verme riski daha fazla bana göre. 120 sabit otobanda giderken orta şeritteki arabayı sollamak için önüme atlıyor 90 ile, içimden geçen sol arkadan dokunup takla attırmak yoluma devam etmek... Ancak yapacak birşey yok. Ya sabır diyip yola devam. Yerine göre seri gitmeyi bilmek gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Şimdi Debriyajları ile ilgili makaleleri okuyorum. Debriyajı ve disk frenleri 200000 km geçmesini istiyorum. Ayrıca şanzımanın motor kulaklarına verdiği stresi engelleyecek yenilikci bir vites değişim planı üzerinde çalışıyorum. Şuan tek sıkıntım, yağ basıncı düşükken ve yüksekken oluşan farklı senkron kaymaları. Devirin hızlı düşmesine yetişemiyorum. Bunu aradan çıkaracak absore edecek ayaklarımı alıştıracak egzersizlere başladım. 

tsi dsg yani, bunların tümünü araba beyni zaten yapıyor

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

tsi dsg yani, bunların tümünü araba beyni zaten yapıyor

Abi Cuprayla ilgili paylaşım yapmıyorsun artık, kavrama ne durumda, yakıt tüketimi gidişi duruşu vs. Sabah akşam okurum ne yazarsan. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

Abi Cuprayla ilgili paylaşım yapmıyorsun artık, kavrama ne durumda, yakıt tüketimi gidişi duruşu vs. Sabah akşam okurum ne yazarsan. 

otoparkta dinleyior stok halde, yıllık yağ değişimi geldi, km sabit

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

Şu piyasada stok kalmış cupra, muazzam

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Çağlar Bayur yazdı:

Yatan araç hangi periyotlarda, ne kadar süre çalıştırılmalı? Ya da en mantıklısı çıkıp bir tur atıp geri gelmek mi?

Bir de yatan aracın sadece yağını değiştirmek kafi midir? Yağ filtresi, polen, hava filtresi değişimi de gerekir mi?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arabayı sabah inceledim, üzerinde 175/65 R14  jant lastik kombini var. Arka tekerlerde davlumbaz yok. Ön motor koruma sacı yok . Bulmak lazım..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yurdaer Elay yazdı:

Yatan araç hangi periyotlarda, ne kadar süre çalıştırılmalı? Ya da en mantıklısı çıkıp bir tur atıp geri gelmek mi?

Bir de yatan aracın sadece yağını değiştirmek kafi midir? Yağ filtresi, polen, hava filtresi değişimi de gerekir mi?

ayda bir en az turlanırsa iyi olur, lastikler de taban yapmasını da önler, motoru sirke ile siliyorum bazen kedi leri falan uzak tutuyor. hiç km yapmadığımda filtre değişmem sade yağ değişirim, polen ve hava filtresi göz kontrolü ile bakılır, değişmesi gerekmez. vesile ile kağıt hava filtresini 5000 km de bir değişirim, kN i 10 bin de bir temizlliyorum şahsen. hobi işi.  aküyü de yılda bir çıkartıp cihaz ile şarjlıyorum. yeni aküler çok cansız

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Çağlar Bayur yazdı:

ayda bir en az turlanırsa iyi olur, lastikler de taban yapmasını da önler, motoru sirke ile siliyorum bazen kedi leri falan uzak tutuyor. hiç km yapmadığımda filtre değişmem sade yağ değişirim, polen ve hava filtresi göz kontrolü ile bakılır, değişmesi gerekmez. vesile ile kağıt hava filtresini 5000 km de bir değişirim, kN i 10 bin de bir temizlliyorum şahsen. hobi işi.  aküyü de yılda bir çıkartıp cihaz ile şarjlıyorum. yeni aküler çok cansız

İhtiyaç fazlası Cupralarınız değerinde alınır bir kaç sene sonra. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Araba vin kodu ile eperden baktım. 60 S 1.2 8V E3 3 PORTE olarak görünüyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

3 PORTE

italyancayı da sökeriz bundan bunda, ben aldante seviyorum

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Çağlar Bayur yazdı:

italyancayı da sökeriz bundan bunda, ben aldante seviyorum

Biz quattroporte seviyoruz. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selim Bilgin yazdı:

çıtayı yukarı çekme

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Selim Bilgin yazdı:

benissimo benissimo

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Araba italyan arabası, kendi iç pazarları için üretilmiş. Vin ile eperde aratınca bu şekilde bir sonuca vardım. Arabanın ön koruma ve alt muafaza demiri çıkma buldum. Alt plastik 540 lira etiket fiyatı var. 

Arabanın kullanma klavuzunu halen bulamadım. Sanırım fazla detaylı bakmadım

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
Ali Darbaz yazdı:

AM-JKLWYAawAJWDCfiqTE298dwzpXnTLiC_OX-4G

Vesile ile, böyle bir sorguyu kendi aracımız için nasıl yapabiliriz?

Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Punto'nun bence en güzel kasası, bir arkadaşımda 1.8 HGT versiyonu var yaklaşık 15 senedir sorunsuz kullanıyor. Bu kasa fiat tarafından sadece 3 adet HGT olarak türkiyeye giriş yapmış, Daha sonra gelen farklı motor seçeneklerinde ki araçların tamamı gümrük girişli.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...