İçeriğe Yönlendir

Biz Çok mu Zenginiz ?

Metin Mankal

Recommended Posts

Metin Mankal

Bir haftadır çocuklara kitap dağıtıyoruz..Devlet kitapları ücretsiz yaptı.Çok ta iyi yaptı ama her işte olduğu gibi bunun da ..okunu çıkardı..Lisede 300 civarı öğrencimiz var..Bu 300 öğrenciye  iki binin üzerinde kitap verildi..İlkokul oratokul toplam Sekiz binin üzerinde  kitap dağıtıldı..Ve bu her sene tekrarlanıyor..Öğrencinin kitabı tekrar teslim etme gibi bir zorunluluğu yok.Geri dönüşüme atarsa ne ala..Dün atölyemdeki çöp kutusu ağzına kadar devlet kitabıyla doluydu..Çıkardım baktım ,inanın bazılarının hiç kapağı açılmamış..Eğitim zaten kaynak kitaplardan yürüyor.

Ha bu arada Almanya'da kitabı ücretsiz veriyor ama öğrencinin kitabı temiz bir şekilde teslim etmesi gerekiyor..Bir kitabın kullanım ömrü minimum 7 yıl..

IMG_20210922_161359.jpg

• Beğen 13
  • Şaşkın 1
  • Üzgün 5
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Bence çok zengin değil, çok bilinçsiz ve bi o kadarda görgüsüzüz Metin hocam...

• Beğen 17
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Hocam benim okul lise 1000 ün üzerinde aktif öğrencimiz var. Toplamda 7 8 binden fazla kitap dağıtılıyor. Karşılaşacağımız tablodan emin olduğumuz için herkese üstüne bastıra bastıra geri getireceksiniz kitapları diyoruz ama kime diyoruz... Sene içerisinde bir çoğu yırtılıyor eve götürülmeyip sınıfta yerlerde ayaklar altında geziyor veya eve giden de geri gelmiyor. Görev yaptığım yerde ücretsiz olan bir şey genelde kıymetsiz oluyor. Dyk kursları da böyle adam dersaneye yığınla para veriyor ama okulda dersaneden daha fazla imkanımız var tenezzül etmiyor. Maalesef yaptırım adına elimizde hiçbir şey yok. Çok şey zoruma gidiyor bir öğretmen olarak.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

Kitap ya da diğer tüm nimetlerin yokluğunu görmedikleri için yada yokluğunun nasıl olduğunun çocuklara anlatamayan / anlatmayan ailelerin eseridir.

Kendi okuduğum zamanda sıfır kitap pahalı olduğu için 2. El kitap satan yerlerden kitap alır, eski kitaplarıda düşük bir fiyata aynı yerlere satardım.

Eğitimdeki bu sorun da ancak ailedeki eğitim ile çözülecek diye düşünüyorum. İşimiz biraz zor gibi

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bal tatlı hocam, bal. Bir gün düzelir ama ne zaman..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Eski bir meslektaşınız olarak, Fatih projesi kapsamında kullanıma alınan akıllı tahtalarda kullanım oranı %10'u geçmedi. Dağıtılan tabletlerin akıbeti belli değil, hakeza amacına uygun kullanılmadı. Ücretsiz kitaplar dağıtıldı, çoğu dağıtıldığı hafta çöpe atıldı. Atılmayanların ise en az yarısı hiç açılmadan yıl tamamlandı. Sobalarda yakıldı, uçak yapılıp sağa sola atıldı falan.

Almanya'daki kültür bizde oturmadığı için, işe yanlış yerden başladığımız kanaatindeyim. Masif tahtadan yapılıp üzerine sert vernik atılmış sıralara kurşun kalemle yazı yazan, hatta komple delik açan öğrencilerimiz var.

Sistem çökmüş durumda. En son yazılı kağıdına adını yazabilen öğrencilerin azınlık olduğu bir meslek lisesinde "adını dahi yazmadan" boş kağıt veren öğrencileri sınıfta bırakarak dönem sonunda tutturulması gereken başarı yüzdesini tutturamadığım için müfettişlerin ilgisine mazhar olmuştum. Bahsettiğim okul lisedir bu arada. Adını yazamayan öğrenciler lise sıralarında oturmaktaydı. Müfettişler sınavda gerekli başarı yüzdesini tutturamadığımda sınavın tekrar edilmesi gerektiğini tebliğ etmişlerdi ve bende boş kağıtları gösterip isimlerini yazmayan öğrencilere telafi sınavı yapsak ne değişecek diye sorunca "sizde test yapın" cevabını almıştım. Soruların %80'inin doğru cevabı a şıkkında yer alacak 10 soruluk test yapıp sınav esnasında bütün sorulara a şıkkı işaretlerlerse 80 alacaklarını söylememe rağmen 0 alan bir sürü öğrenci olmuştu. Arkadaş "okuma bilmiyorlar ki şık işaretlesinler hoca" deyince tekrar telafi sınavı yapıp bu sefer işaretlenecek şıkları şahsen işaretleyip, testi cevaplanmış şekilde dağıtarak öğrencilere geçer not verip yıl sonunda da öğretmenliği bıraktım. Vebal aldığıma, aldığım paranın karşılığını veremediğime inanıyordum. Şimdi kafam rahat, pişman da değilim. 

Yanlış anlaşılmasın, öğrenciye suç bulmuyorum, sorun tamamen sistemde.

Vesile ile, mevcut sistemde bence en son dert edilecek şey kitaplara ayrılan bütçe. Çocuklarımız heba oluyor, geleceğimiz heba oluyor. Kitap ne ki?

• Beğen 5
  • Şaşkın 1
  • Üzgün 8
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Türkiye'deki öğrenci sayıssı 20 milyon civarı..Bir öğrenci 7-8 kitap alıyor...20.000.000 x 8 160.000.000  inanın bu 200 ü geçer..Ve bu her sene sil baştan tekrarlanıyor...Yazık çok yazık..

Murat Sahın yazdı:

Vesile ile, mevcut sistemde bence en son dert edilecek şey kitaplara ayrılan bütçe

Bütçe değil zaten dert..Her yıl kaç bin dönüm ormanımız gidiyor acaba..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Sene 1989, Eskişehir Anadolu Lisesine başladım, ilk sene İngilizce kitapları satın aldık, ucuz değildi; sonradan öğrendim ki (sülalede ve etrafımızda ilk anadolu lisesine giden bendim) bir üst sınıfa geçenler kitaplarını bir alt sınıfa daha cüzi bir bedele satıyormuş. 7 sene böyle devam ettik, kitaplarımı özenle kullandım, bir alt senedeki kuzenime verdim, o da güzel kullandı, sattı, parasını bana verdi. En az 3 sene kitaplarım kullanıldı, harçlık da çıkardım, o harçlıkları okuduğum diğer kitaplara harcadım. 

Ne yazık ki elimizdekilerin kıymetini bilmek nesilden nesile azalıyor gibi hissediyorum

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Metin Mankal yazdı:

Türkiye'deki öğrenci sayıssı 20 milyon civarı..Bir öğrenci 7-8 kitap alıyor...20.000.000 x 8 160.000.000  inanın bu 200 ü geçer..Ve bu her sene sil baştan tekrarlanıyor...Yazık çok yazık..

Bütçe değil zaten dert..Her yıl kaç bin dönüm ormanımız gidiyor acaba..

Sadece son bir yılda eğitemediklerimizin yaktığı orman miktarından daha azdır proje başladığından beri. Zaten bir şekilde geri dönüşüme gidiyor, çöpe bile atsalar ayıklıyorlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Çocuklar genelde emek vermeden elde ettikleri şeylere değer vermez. Çocuğunuza iyilik yapmak istiyorsanız , elde etmek istedikleri için uğraşmalarını sağlayın. Dünyaları önlerine sererseniz daha fazlasını alamadıkları için mutsuz olurlar.  

Biz üç kardeştik. Ablamın kitaplarını abim, abimin kitaplarını da ben kullanmıştım. Benden sonra da ihtiyacı olan birine vermiştik. 

Çocuğumu da elden geldiğince böyle yetiştirmeye çalışıyorum ancak tüketim toplumu olmaya her alanda baskılandığımız ülkemizde bunu başarmak çok zor. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Mankal yazdı:

Öğrencinin kitabı tekrar teslim etme gibi bir zorunluluğu yok.

çok uğraştık okula geri dönüşüm kurduramadık, acıyorum o kadar kağıda, ben ortaokulda 3. veya 4. sahibi olduğum kitaplar ile okumuştum, benden sonra da başkasına vermiştik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Okul müfredadında sınavlara yönelik olsa kiyaplarda öyle olsa bir kitap iki yılı kapsasa nasıl olur.

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

Yönetenler müktesebatı zırt pırt değiştirmezse, kaynak kitapların tekrar kullanımını talep ederse, ülkemiz kazançlı çıkar, hepimiz kazanırız.
Peki, kim kazançlı çıkamaz?
Ticari işleyişe teslim edilmiş sistemde, bu sorunun cevabı, kamu menfaati değildir sanıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Gökhan Tuna yazdı:

Sene 1989, Eskişehir Anadolu Lisesine başladım, ilk sene İngilizce kitapları satın aldık, ucuz değildi; sonradan öğrendim ki (sülalede ve etrafımızda ilk anadolu lisesine giden bendim) bir üst sınıfa geçenler kitaplarını bir alt sınıfa daha cüzi bir bedele satıyormuş. 7 sene böyle devam ettik, kitaplarımı özenle kullandım, bir alt senedeki kuzenime verdim, o da güzel kullandı, sattı, parasını bana verdi. En az 3 sene kitaplarım kullanıldı, harçlık da çıkardım, o harçlıkları okuduğum diğer kitaplara harcadım. 

Ne yazık ki elimizdekilerin kıymetini bilmek nesilden nesile azalıyor gibi hissediyorum

Siz yazınca aklıma geldi. Bende lisede kitaplarımı temiz kullanır sonra Kızılay'da Konur sokakta satar sonra 2.el okul kitaplarımı alırdım şimdi okul dağıtıyor kitapları ama öğretmenler okul kitabından ne ödev veriyor ne de ders işliyor. Alıyoruz sene sonu iade ediyoruz. Hep kaynak kitaptan yapıyorlar dersleri ve ödevleri.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Erkut Uysal yazdı:

Bence çok zengin değil, çok bilinçsiz ve bi o kadarda görgüsüzüz Metin hocam...

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bal tatlı hocam, bal. Bir gün düzelir ama ne zaman..

Kerem Kurluva yazdı:

Yönetenler müktesebatı zırt pırt değiştirmezse, kaynak kitapların tekrar kullanımını talep ederse, ülkemiz kazançlı çıkar, hepimiz kazanırız.
Peki, kim kazançlı çıkamaz?
Ticari işleyişe teslim edilmiş sistemde, bu sorunun cevabı, kamu menfaati değildir sanıyorum.

Bu üç yorum tüm ülkenin tüm durumunu özetliyor.

Ve ekliyorum

lale devrenin son dönemlerini yaşıyoruz. Bu yemenin, boldan savunmanın hepimiz için birde çıkarması olacak...

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Bir oxford sözlük icin bir üst sınıftaki cocuğa baskasina verme bana sat diye 1 hafta yalvarmıstım.. 

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

4 çocuğum var. İkisi ilköğretimde Devlet her sene kitap dağıtır ancak her yıl ben bütün çocuklarıma muhakkak kaynak kitap alırım. Devletin verdiği kitaplar da kitaplığa konur orda durur. Bir yıl sonra çöp. Ben devlet kitabını kullanarak ders veren öğretmen görmedim, göremedim. Peki neden bu kitaplar her yıl bastırılır, yayınevleri iş yapsın diye mi; Bence bir an evvel bu uygulamadan vazgeçilmeli, Eğer kitap yardımı yapılacaksa nakit olarak verilmeli ya da alanında uzman öğretmenler görevlendirilerek o yıl çocuklara verilecek müfredata uygun kitaplar tespit edilmeli ve yardımcı kitap uygulamalarına son verilmeli. Velileri yayın evlerine boğdurmamalı. Kırtasiye kırtasiye gezmekten de kurtarılmalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Çok zengin değiliz ama bizim insanımızdaki iki mantığı açıklayayım.

İşi bilicen işe gitmicen.
Nerde beleş oraya yerleş.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Kültür Kültür Kültür... ve Kul Hakkına dikkat.

İkiside yok bizde, düzelmez :   bugünlerede az sayıda aklı başında çalışan fedakar okuyan insanlar sayesinde geldik, bu kesimide yoketme derdindeler, bütün amaç bu, sonra zaten dükkanı kapat.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

mevzu çocuklara bedava kitap dağıtmakmıydı , ben mevzuyu fatura kesmek die tahmin ediyordum bu işte

keşke asgari ücretli insan çocuguna kitap alabilecek bir kazanca sahip olsada paralı olsa kitaplar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bizim memleket evin gelirinin yarısını tekele verip (sigara, alkol vb) kalanıyla havanda su döven bilinçsiz kitle gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

ücretsiz dağıtılan kitapların basım yerlerini araştırsak sonuç pek uzakta değil gibi.

yapmış olmak için yapılan bir uygulama.

Özel okullar bu kitapların hiç birini görmüyor .

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Devlet okullarının bir çoğu ödenek verilmediğinden çok zor durumda. TYP, İŞKUR personelleri olmasa hizmetli calistirimaz. Nitekim okullar açıldığında hizmetli yoktu. Olanda da 1 tane vardı. Bütün işi o kişi yaptı. Bakan bey açıklama yapıyor okullar eğitim öğretime hazır diye ama... Öğrencilerimin kitaplarını ben taşıdım sınıfa kadar. Taşırım da gocunmam. Ama bunun temizliği var, tuvalet temizliği var var da var. Tamam kitabı bedava veriyorsun ama okullar kan ağlıyor. İdarecilerin hepsine sorun aynı şikayetleri dinleyeceksiniz. 

Kendi şahsi görüşüm. Kitaplar kesinlikle paralı olmalı. Kitap ayrılan para ile okulllarin fiziki imkanları gelisitirilmeli. Akıllı tahtası olmayan hatta normal tahtası bile doğru düzgün olmayan okullar biliyorum. Her sene veliler zaten yardımcı kaynak kitap adı altında kitap alımı yapıyorlar. Ders kitaplarını da alırlar. Hem içeriği de daha güzel olur ders kitabinin. Tanıdığım çok ünlü bir öğretmen yazar arkadaşım var. Bütün sosyal medya hesaplarından ve resmi olarak ücretsiz bir şekilde branşı ile ilgili ders kitaplarını ücretsiz bir şekilde yazmayı teklif ediyor. MEB kapı duvar maalesef. 

Bu konu hakkında konuşulacak çok konu var. İşin mutfağında olan birisi olarak bizlerde rahatsisiz bu ücretsiz kitap mevzusundan

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Serdar Göktaş yazdı:

Bakan bey açıklama yapıyor okullar eğitim öğretime hazır diye

Al birini vur ötekini. Gelen gideni aratıyormuş.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...