İçeriğe Yönlendir

Modern Dönel Kavşak Nedir?

Evren Barış Özbek

Recommended Posts

Evren Barış Özbek
(düzenlendi)

Bu kuralı bir çok sürücü bilmiyor. Kavşağın ortasına gelip duruyorlar ve sağdan gelene yol vermeye çalışıyorlar. Ya da kavşak içinde araç olup olmadığına aldırmadan ve kontrolsüz olarak kavşağa girenler oluyor.

Bu problemi özellikle Söke kavşağı ve Aydın'daki bir çok kavşakta yaşıyoruz.

Genel bilgi olarak burada da bulunsun.

Açıklamalı Video

tarihinde Evren Barış Özbek tarafından düzenlendi
  • Beğen 12
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Güzel video olmuş, kazaların sebeplerinden biri de kavşaktan geçerken uyulması gereken kurallar ve geçiş üstünlüğünün bilinmemesi. 

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Kavşaklar modern de biz değiliz işte sorun orada... 

Hele İstanbul da "yol verilmez, alınır " ilkesi uygulanmakta...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Çoğu kişi bilmiyor, kaç kere ikimiz de durduk bir birimize yol vermeye çalıştık. Videoda hatalı bir şey, kavşak içi dolu iken yaya geçidinin gerisinde beklemek lazım. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Daha bu sabah evimin az ilerisinde bulunan dönel kavşakta kaza yaşanıyodu. Dönel kavşak içerisinde dönüş yapan bir araç, kavşağa dışarıdan oldukça hızlı giren bir servis minibüsü tarafından sıkıştırıldı. Adam olay karşısında çıldırdı ve servis minübüsünü kovaladı. . Bursa için konuşuyorum inanılmaz derecede saygısızız ve kuralsız araç kullanıyoruz.

Dönel kavşak konusunda Bulgaristana mükemmel bir ülke. Burgas şehrinde kavşak içinde dönüş yaparken kavşağa girecek tüm araçlar durup  benim çıkmamı beklemiş, bu olay karşısında acaba hatalı birşey mi yapıyorum diye garipsemiştim.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Videoda gösterilen kavşak sayısı kaç tane acaba onu da söylesinler. Memleketteki dönel kavşakların %90'ı hatalı bir kere. Dönel kavşak aynı videoda olduğu gibi yolu kesmelidir. Yola paralel dönel kavşak yaparlarsa mecbur beklersin.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bizim buraya her kavşağı böyle yaptılar, bence çok güzel oldu. İlk başta yaptıklarına, kavşağa giriş yerine tümsek de koydular. 

1-Kavşağın kendisi (dönel kavşak olduğu için uyulması gereken kurallar)

2-Kavşağa girişte dur tabelası

3-Tabelanın altına yazı ile yol verilmesi gerektiğini gösteren tabela

4-Kavşağa girişe yapılan tümsek

Bütün bu engellemelere rağmen halen geçmeye çalışan mahluklar vardı, halen de varlar ama sayı azalıyor. İnsanlar bilmiyor, kavşağın içinde bekleyip kendine göre yol vermeye çalışanlar var. Kaç kere camı açıp elimle geç artık dediğim oldu. Ancak ben de arkamdan gelen çok hızlıysa bazen durmuyorum. Bunlar da genelde servisler falan olduğu için durmaya korkuyorum. Ama biz ne kadar durursak insanlar o kadar öğrenecekler. Bunun için iki şeridi ortalayıp durduğum bile oldu. Öğrenecekler, başka yolu yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Yönetenler trafiğin de diğer işlerin de düzgün ilerlemesini istemiyorlar, ben artık böyle düşünmeye başladım.

Halen insta yorumlarında 120 ile giden otobüsün 120 ile giden arabadan daha hızlı gideceğini ölümüne savunanlar var, lastiği daha büyük olduğu içinmiş. Bu insanlar yollarda otobüs, kamyon kullanıyor. Düşünün vaziyeti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bu kavşakları ne zaman görsem tedirgin oluyorum. İyiki Ankara"da pek yok.  Ne zaman Konya"ya gitsem kavşağa gelince baya strese giriyorum. Önüne atlayanı mı ararsın, yol verirken arkadan korna çalana mı. Bence yollar bu kavşaklara göre planlanmalı. Dümdüz yol genişletilmeden kocaman kavşağa bağlanınca bence daha tehlikeli oluyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

sakarya ya gelin görün cümbüşü [emoji1787]

Her akşam sabah duayla girip şükürle çıktığımız kavşak. Varmı daha iyisi sizde [emoji1787][emoji1787]333cb4e3e4b02c3911801e2c0cc8aaee.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bazılarında dur levhası var kavşak içinde ,yani dönel kavşaktayım diye her zaman yol bizim değil. Ona dikkat etmek lazım. Kavşak tasarımı hatalı aslında. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Buyrun benim eve yakın olan ve her akşam curcuna ve kaza riski olan dönel kavşak. Sırf buraya girmeyeyim diye yol değiştiriyorum bazen. Şimdi kavşaktakiler nasıl becersin de yoldan gidenlere yol vermesin. Ama dünya heykeli güzel :D

https://www.google.com/maps/@40.8330411,29.2973614,3a,73.1y,323h,83.18t/data=!3m6!1e1!3m4!1sew9QkvKVTCa_Sl0hXrsp2g!2e0!7i16384!8i8192!5m1!1e4

image.thumb.png.e750bc45692f30033717fa1db05d4b1c.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Ne kadar modern kavşak olursa olsun olay yine direksiyon başındaki kavşakta bitiyor. Adam 120 ile kavşağa giriyor, düz gittiği için yol benim kafasında.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Kavşak çıkışı yol başlangıcına ağaç ve çalı gibi şeyler dikiyorlar sağdan geleni göremeyince kavşak içinde mecbur duruluyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Hüseyin Sönmez yazdı:

Ne kadar modern kavşak olursa olsun olay yine direksiyon başındaki kavşakta bitiyor. Adam 120 ile kavşağa giriyor, düz gittiği için yol benim kafasında.

Bmw'nin biri aynen böyle gelmiş olmalı ki kavşağın ortasında çimlerin üstündeydi. Kavşak kavşak üstünde. 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Selim Bilgin yazdı:

Yönetenler trafiğin de diğer işlerin de düzgün ilerlemesini istemiyorlar, ben artık böyle düşünmeye başladım.

Halen insta yorumlarında 120 ile giden otobüsün 120 ile giden arabadan daha hızlı gideceğini ölümüne savunanlar var, lastiği daha büyük olduğu içinmiş. Bu insanlar yollarda otobüs, kamyon kullanıyor. Düşünün vaziyeti.

o hastalık nedense tüm şöför milletinde var lastik büyükse daha hızlı gider hastalığı :D 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Selim Bilgin yazdı:

Bir kilo demir bir kilo pamuktan ağır değil miydi ? :)

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Hamit inan yazdı:

Bir kilo demir bir kilo pamuktan ağır değil miydi ? :)

Havalı ortamda mı havasız mı? diye konuyu uzatasım geldi :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kavşak kuralları şehirden şehire değişir, İstanbul için: kural mural yok bambam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

bu döner kavşak işini terk etmemiz gerekiyor. müsait yollarda herkesi aynı istikamete yönlendirip sonrasında yolu genişleterek u dönüşü yapılacağı bir sisteme geçmemiz gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serhat Işık yazdı:

bu döner kavşak işini terk etmemiz gerekiyor. müsait yollarda herkesi aynı istikamete yönlendirip sonrasında yolu genişleterek u dönüşü yapılacağı bir sisteme geçmemiz gerekiyor.

tekstilkent tarafında yaptılar, sabah herkes tersten geliyor :rofl: lastik kapanı koymuşlar, üstüne paspas örttüler, haberlere çıktı bayağı

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Çağlar Bayur yazdı:

tekstilkent tarafında yaptılar, sabah herkes tersten geliyor :rofl: lastik kapanı koymuşlar, üstüne paspas örttüler, haberlere çıktı bayağı

Sniper yerleştirip geçeni indirecekler başka yolu yok. Ondan sonra zırhlı araba piyasası uçar. 😄

Şaka bir yana, denetim ve ceza olmadıkça çözülmez. Gerisi fasa fiso. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Çağlar Bayur yazdı:

kavşak kuralları şehirden şehire değişir, İstanbul için: kural mural yok bambam

iki yanı boyalı araba ile çok iddalı olunabiliyor :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Ali Gök yazdı:

iki yanı boyalı araba ile çok iddalı olunabiliyor :D 

kaskoda delikse tadından yenmez :)

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Vallahi tam içimi dökecek başlık, istanbula geldikten 1 ay sonra ben de bu şehre uyum sağladım ilk başlarda trafikte çok bekliyordum o geçiyor önüme bu geçiyor taksici kırıyor otobüscü kırıyor dedim la noluyor?. Sonradan alıştım :)  Kavşağı bırak adam tali yoldan çıkarken ana yola yol kendininmiş gibi rahat vaziyette çıkıyor. Arkasına aynadan bile bakmıyor nasılsa yavaşlar ya da en kötü arkadan vurur diye düşünüyor herhalde.

Adana'da bile daha saygılıydı insanlar birbirine trafikte. Daha pazartesi sabahı servisçinin birini kovaladım pat diye önüme çıktı tali yoldan az daha vuruyordum düşünün 50 ile gittiğim halde vuruyordum az daha, öyle bir anda çıktı ki, kornaya abandım korna çala çala söve söve düştüm peşine 01'i görünce heralde manyak bu dedi basa basa kaçtı ilk sağdan döndü.. İyiki yakalamadım akşam haberlerine ve gazetelerin 3. sayfalarına haber olurduk. 

İstanbulda zerre saygı yok kavşakmış tali yolmuş ana yolmuş bam bam bam kim kime ne yedirebilirse. Bekleyeyim geçsinler biri de bana yol verir derseniz yarım saat filan bekleme ihtimali var. Kimse kimseye yol vermiyor. Yol senin hakkın olsa da olmasa da farketmiyor.

Kavşak düzeni küçük şehirlerde işler belki de istanbulda filan hiç sanmam. 

Bu şehirde özellikle taksicilere ve sarı belediye otobüslerine karşı nefretim oluştu. 34 plakalı beyaz fluenceler, arka camı tuğralı doblo ve doblomsu tüm araçlar ve özellikle beyaz renkli egealar, cliolar da ayrı bir dünya gözlemlediğim kadarıyla hep yol kendilerine ait başkasının hakkı yok.. Hepsi değilse de özellikle şirket aracı olduğu belli olanlar net şekilde vahşi kullanıyorlar aracı. Hele o doblocu dayılar sağ şeritten gelip aniden sola önünüze kırıyorlar. Kuş serisinin devri de geçmiş istanbulda, adanadaki kadar görmüyorum gördüklerim de genelde ikitelli ümraniye çamlıca veya köprülerin orda sıkışık trafikte kaput açık yolda kalmış çekici bekler vaziyette oluyor. 

İstanbulda zannımca sistem oturtmak için şehrin tüm yollarını komple yıkıp yeniden yapmak lazım. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...