İçeriğe Yönlendir

Faiz İndiriminin Devamı Halinde Ev Fiyatları Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sedat Demircan

Recommended Posts

Arda Bülent Güzel

Şu anda evleri yatırımcılar alıyor gerçek kullanıcı almıyor. Benim yaptığım inşaatta durum böyle. Yatırımcının aldığı daireyi ucuz satacağını hiç sanmıyorum. Yatırımcının işin içinde olduğu durumda ne kiralar düşer nede ev fiyatları. Önceden yatırımcı fiyatı kırarak daire alırdı. Şimdi ise nerde bir inşaat temeli görse pazarlık yapmadan daire alıyorlar. Ben daha 1. Kat betonu döktüğüm inşaatta daire kalmadı. Benim tek diyeceğim Allah evi olmayana yardım etsin. Bu hafta sadece pimapene ve cama yüzde 24 e yakın zam geldi. Geçen hafta 6.500 TL olan Demir’in kg su 4 günde 7.300 TL geldi. Varın siz düşünün daire fiyatları düşermi.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Beyler ufukta ucuz kredi imkanımı var. Köydeki evi finanse etmek için bir miktar ihtiyaç kredisi çekmem lazım. Bunuda en düşük faizile yapmalıyım. Kredi çekmek için en uygun vakit ne zamandır. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

ev alacak olan bu faizle alsın. sonra indirim gelirse yapılandırır

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

enerjiye gelecek zam herşeyi etkiler ki ev fiyatlarındaki artışın ana  nedeni faizler değil. Demir fiyatları geçen sene ile bu sene arasında neredeyse 2 kattan fazla arttı.  Çimento %50 arttı, nakliye , işçilik ve birde enflasyonu koyunca inşaat maliyetlerindeki artış uçuk bir seviyeye geliyor. Kredi faizlerinin düşmesi , talebi arttırsa da yeni ev maliyetlerindeki artışlar, yeni yapılacak projelerde fiyatları çoook yukarılara çekecek ve piyasa genel olarak artmasına sebep olacak.  Alabiliyorsanız hemen alın , alamıyorsanız malınıza sahip çıkın (satmayın)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
Mehmet Göktürk yazdı:

Faizlerin geçen sefer düşmesi pandemi için piyasaya para sürerken birileri de zengin olsun şeklinde idi. Yanlış bir para sürme işiydi. Herkesin özellikle fakirin cebine para koysalar daha doğru olurdu. Ki zaten tüm ülkeler öyle yaptı.

Faizlerin düşmesi için ekonominin yoluna girmesi lazım. Bu da en erken 2024 te başlar. Faizler düşse bile ev fiyatları o kadar yüksek ki enflasyon değerinin ev fiyatları değerini yakalamasına kadar ev fiyatları geri gelir. Ev dediğimiz şey atla deve değil. İki taş bi tuğla.. Bunların maliyeti teknoloji geliştikçe illa ki farklılaşır. Elektrikli ulaşım ve uzaktan çalışma yaygınlaştıkça da yatayda arsa ve imar genişlemesi olacaktır. Dolayısı ile verimlilik artışı ve imardaki güzelleşme ile beraber maliyetler de düşecek alternatifler artacak ev sahipleri kasılmayacaklar bunun sonunda fiyatlar erişilebilir hale gelecektir.

Ev fiyatları rakamsal olarak düşmez muhtemelen ama orada bekler. Beklerken her sene yüzde 20 indirim yapılmış gibi olacaktır.

aslında yazdıklarınız temelde bence de doğru fakat ülkemizde bunların yapılması için doğru adımları doğru zamanda atmak gerekirdi fakat atmadılar atacaklarına dair inancım da kalmadı ne yazıkki.Faizlerin düşmesi için ekonominin yoluna girmesini beklemeyeceklerini 23 eylülde 100 bp faiz düşürerek gösterdi devlet ayrıca.Tüm bunlara ek olarak hammaddeye dünyada da aşırı zam geldi bizde daha daha aşırı zam geldiği için iki taş bi tuğla nın maliyetine ortalama %100 zam geldi.Bundan dolayı müteahhitler az bişey kardan zarar etse bile fazlasını etmeyi kabul edemezler gibime geliyor.Enerjiye doğalgaza yapılan her zam hammaddeye maliyet olarak ciddi etki etmeye de devam ettiğini düşünecek olursak benim ümidim yok gelecekten

Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
Arda Bülent Güzel yazdı:

Şu anda evleri yatırımcılar alıyor gerçek kullanıcı almıyor. Benim yaptığım inşaatta durum böyle. Yatırımcının aldığı daireyi ucuz satacağını hiç sanmıyorum. Yatırımcının işin içinde olduğu durumda ne kiralar düşer nede ev fiyatları. Önceden yatırımcı fiyatı kırarak daire alırdı. Şimdi ise nerde bir inşaat temeli görse pazarlık yapmadan daire alıyorlar. Ben daha 1. Kat betonu döktüğüm inşaatta daire kalmadı. Benim tek diyeceğim Allah evi olmayana yardım etsin. Bu hafta sadece pimapene ve cama yüzde 24 e yakın zam geldi. Geçen hafta 6.500 TL olan Demir’in kg su 4 günde 7.300 TL geldi. Varın siz düşünün daire fiyatları düşermi.

arda abi telefonla görüşmüştük bu konuları temmuz ayında sizle bilmem hatırlayabildiniz mi? Mahallemde haziranda 4.kat bi daire vardı 650 bin tl idi(150 bini peşin kalanı teslimde),geçen hafta müteahhit orayı tamamı peşin almak üzere 650 bine verdi.Alan kişi 650 bini bitmemiş eve direk gömdü yani.Pimapene yapılan zamdan haberim yoktu ama şuan yapılmış evler 5-6 ay önceki maliyetler ile yapılmıştı fakat yaza doğru yapılacak evler o zamanki fiyattan yapılmaya başlanacağı için ilk baharda evlere bi %25 zam kesin gibime geliyo.Evi olmayana da olana da allah yardım etsin aslında.Çünkü 4 kişilk bir evin ayda sadece manav-pazar harcaması yaklaşık 300 tl.fırın da 300,kiralar en az 1000 tl.elektrik doğalgaz su faturası en az 750 tl,mutfak giderleri de 750 olsa 3100 tl sadece bunlar tutar,bide dolmuş yada benzin ücreti ayda 500 olsa yapar 3600 tl.Bu adam asgari ücretli ise eşide çalışmadan karnını ancak doyurur.Eşi çalışsa çocuğu bakıcıya verse bakıcıya sadece 1500 tl vermek zorunda..gel çık işin içinden.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sedat Demircan yazdı:

aslında yazdıklarınız temelde bence de doğru fakat ülkemizde bunların yapılması için doğru adımları doğru zamanda atmak gerekirdi fakat atmadılar atacaklarına dair inancım da kalmadı ne yazıkki.Faizlerin düşmesi için ekonominin yoluna girmesini beklemeyeceklerini 23 eylülde 100 bp faiz düşürerek gösterdi devlet ayrıca.Tüm bunlara ek olarak hammaddeye dünyada da aşırı zam geldi bizde daha daha aşırı zam geldiği için iki taş bi tuğla nın maliyetine ortalama %100 zam geldi.Bundan dolayı müteahhitler az bişey kardan zarar etse bile fazlasını etmeyi kabul edemezler gibime geliyor.Enerjiye doğalgaza yapılan her zam hammaddeye maliyet olarak ciddi etki etmeye de devam ettiğini düşünecek olursak benim ümidim yok gelecekten

Ev maliyetlerinde önemli bir kalem en önemli kalem arsadır işçiliktir ve müteahhit ile mal sahibi karıdır. yatırımcılar alıyor dedi Arda. Bu ne demek yatırımcı risk alır demek. 2009 da dünyada yaşandı. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir büyüğümüzün dediğine göre.. 

Enflasyonu doğuran faizin yüksekliği imiş,

faiz düştü, enflasyon da düşecekmiş,  

Enflasyon düşerse ev fiyatları da düşmesi gerekir.  

Bekliyoruz.. 

Ben ekonomi uzmanıyım diyen bir büyüğümüz aklıma geldi :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hamit inan yazdı:

Ben ekonomi uzmanıyım diyen bir büyüğümüz aklıma geldi :)

Benim alanım ekonomi demişti.. Ben güveniyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Benim alanım ekonomi demişti.. Ben güveniyorum. 

:)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir büyüğümüzün dediğine göre.. 

Enflasyonu doğuran faizin yüksekliği imiş,

faiz düştü, enflasyon da düşecekmiş,  

Enflasyon düşerse ev fiyatları da düşmesi gerekir.  

Bekliyoruz.. 

Yav aklıma geldi. Bu 10 milyon dolar bozdura bozdura kayıp dolarlara mı ulaştık?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Çağlar Bayur yazdı:

var, 2el cep tel de vergi indi, aypon 6 alabiliriz artık

Kişi başı en fazla kaç tane alabiliriyoruz?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hüseyin Sönmez yazdı:

Kişi başı en fazla kaç tane alabiliriyoruz?

kişi? her güne 1 adet, hergün aynı cihaz kullanılır mı yahu

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
arda abi telefonla görüşmüştük bu konuları temmuz ayında sizle bilmem hatırlayabildiniz mi? Mahallemde haziranda 4.kat bi daire vardı 650 bin tl idi(150 bini peşin kalanı teslimde),geçen hafta müteahhit orayı tamamı peşin almak üzere 650 bine verdi.Alan kişi 650 bini bitmemiş eve direk gömdü yani.Pimapene yapılan zamdan haberim yoktu ama şuan yapılmış evler 5-6 ay önceki maliyetler ile yapılmıştı fakat yaza doğru yapılacak evler o zamanki fiyattan yapılmaya başlanacağı için ilk baharda evlere bi %25 zam kesin gibime geliyo.Evi olmayana da olana da allah yardım etsin aslında.Çünkü 4 kişilk bir evin ayda sadece manav-pazar harcaması yaklaşık 300 tl.fırın da 300,kiralar en az 1000 tl.elektrik doğalgaz su faturası en az 750 tl,mutfak giderleri de 750 olsa 3100 tl sadece bunlar tutar,bide dolmuş yada benzin ücreti ayda 500 olsa yapar 3600 tl.Bu adam asgari ücretli ise eşide çalışmadan karnını ancak doyurur.Eşi çalışsa çocuğu bakıcıya verse bakıcıya sadece 1500 tl vermek zorunda..gel çık işin içinden.

Hatırladım Sedat evet konuşmuştuk. Ev fiyatları dahada artacak ancak alacak adam olmayacak. Bu gidişle evlenenler eskisi gibi aileleri ile yaşayacaklar. Maalesef [emoji17]
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Şu an ev için kredi çekmek istediğimde, ihtiyaç kredisi için 1,49 altında kredi veren yok. :( 

Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
Arda Bülent Güzel yazdı:

Hatırladım Sedat evet konuşmuştuk. Ev fiyatları dahada artacak ancak alacak adam olmayacak. Bu gidişle evlenenler eskisi gibi aileleri ile yaşayacaklar. Maalesef emoji17.png

eyvallah bülent abi,abi alan olamayacak diye diye arabalar 3 e katladı ama hala en pahalı d segment passatlar en çok satan arabalar konumunda yılda belki 30 bin sadece passat satılıyo.Alanlar nası olsa seneye daha pahalı olacak diye ve garantı yatırım diye araba alıyo çevremde gördüğüm kadarıyla,hani dedinya evi alanlar artık yatırımcılar diye...demekki yatırım amaçlı da olsa ev araba alınmaya devam edecek istediği kadar çıksın hep bi zengin bulunur alacak bence.Milyon olmaya az kaldı orta segent bi daire ve olsa bile bence satılacak zorlanmadan neden çünkü enflasyon öyle böyle değil inanılmaz seviyede hammadde ve enerjiye zam yapıldı,Olası doğalgaz zamları ile hammaddeyi üretmek için kullanılan enerjiye yapılan zamdan dolayı hammaddeye çok daha zamlar geleceğini düşünüyorum.Bunların tamamını durdurmanın tek çaresi bana göre faiz indirimi falan değil yalnızca"üretim"üretim fabrika çarklar döndükçe ancak belli zaman da geçerek düzelir gibime geliyo.ha deyince çözülecek bi konu değil şu enflasyon şu aşamada bence

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki

alan olmadıktan sonra satanın canı cehenneme demişler. (siz arz/talep dengesi diye okuyun.)

özet: alan varsa, fiyat artar. alan yoksa fiyat düşer. 

faizler düşse dahi talep olmadıktan sonra ev fiyatları artmaz. bir noktada dengelenir.

bizde de eve her zaman talep olduğuna göre. gerisini siz biliyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

TL ye güven azaldıkça gayrimenkul ve arsa fiyatları sürekli artar. TL güven arttıkça daire fiyatları yerinde sayar. Şu andaki durum bu. Faizler yüksek ama daire satışları gırla.

Yatırımcı büyük oynuyor şu anda. Müteahhit te daire kalmadıkça yatırımcı aldığı daireleri piyasaya çıkartır yüksek karla.

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
TL ye güven azaldıkça gayrimenkul ve arsa fiyatları sürekli artar. TL güven arttıkça daire fiyatları yerinde sayar. Şu andaki durum bu. Faizler yüksek ama daire satışları gırla.

Yatırımcı büyük oynuyor şu anda. Müteahhit te daire kalmadıkça yatırımcı aldığı daireleri piyasaya çıkartır yüksek karla.
Tam olarak katiliyorum cevrende evi yatirin araci olarak goren cok kisi var
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
ibrahim Tiryaki yazdı:

alan olmadıktan sonra satanın canı cehenneme demişler. (siz arz/talep dengesi diye okuyun.)

özet: alan varsa, fiyat artar. alan yoksa fiyat düşer. 

faizler düşse dahi talep olmadıktan sonra ev fiyatları artmaz. bir noktada dengelenir.

bizde de eve her zaman talep olduğuna göre. gerisini siz biliyorsunuz.

Tam öyle olmuyor. 55 bin yuroya malettim ben diyor bizim müteahhit. 1 tl altına vermem diyor. Haklı mı haklı.

MAliyetine zaten vermez. 55 bin yuro artı kar yani.

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
İlkay BAŞARAN yazdı:

Tam öyle olmuyor. 55 bin yuroya malettim ben diyor bizim müteahhit. 1 tl altına vermem diyor. Haklı mı haklı.

MAliyetine zaten vermez. 55 bin yuro artı kar yani.

ben maliyetine versin demedim. yazdığımı iyi okuyun. kimse kimseye bedava ev vermez.

faizler düşerse arttıracağı fiyatı talep yoksa arttıramaz diyorum. bizde de ev talebi (nüfus artış hızımız avrupa'dan yüksek.) sürekli olduğu için fiyatlar artar.

müteahhit savunucusu değilim, hatta pek sevmem bu güruhu.

ama bizim türk insanı şunu kaçırıyor; müteahhitler neden zam yapıyor neden zam yapıyor diyor faizler düşünce.

e be güzel kardeşim dünyanın her yerinde talep fazlaysa arz az ise fiyatlar zaten artar. bu temel ekonomi bilgisinden bile yoksun insanlarımız var.

fiyatı sana fazla geliyorsa alma, demek ki onu alabilecek parası olanlar var.

orta üst lüks semtte ev fiyatlarına bakıp bu evlere 1 milyon tl kim veriyor der aynı gurüh. bende demek ki verebilen var ki bu fiyata satıyorlar diyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
ibrahim Tiryaki yazdı:

faizler düşerse arttıracağı fiyatı talep yoksa arttıramaz diyorum.

iktisadi olarak doğru

ibrahim Tiryaki yazdı:

dünyanın her yerinde talep fazlaysa arz az ise fiyatlar zaten artar

bu da doğru

Lakin bizdeki sektörler, ve özelikle konut sektöründe, fiyat formülü içindeki değişkenler o kadar fazla ki....

Sonuca bakarsak fiyatlat düşemez, bir iki semtte bir iki konut o an düşebilir, rakamı oynar diyelim, onun haricinde şu rakamdan aldım ama şimdi şu kadar düştü denen bir konuta ben rastlamadım, var ise değerlidirelim :)

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Çağlar Bayur yazdı:

iktisadi olarak doğru

bu da doğru

Lakin bizdeki sektörler, ve özelikle konut sektöründe, fiyat formülü içindeki değişkenler o kadar fazla ki....

Sonuca bakarsak fiyatlat düşemez, bir iki semtte bir iki konut o an düşebilir, rakamı oynar diyelim, onun haricinde şu rakamdan aldım ama şimdi şu kadar düştü denen bir konuta ben rastlamadım, var ise değerlidirelim :)

çağlar abi türkiye 2 paralı bir ekonomidir. dolar ve tl. fiyatlamalara baktığımızda dolar bazında ev fiyatlarının düştüğünü bile yer yer görebiliriz. dolayısıyla tek sorun değersiz türk lirasıdır.

faiz indirmeye devam ettikçede değersizleşmeye devam edecektir.

bol para = bol enflasyon

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...