İçeriğe Yönlendir

Faiz İndiriminin Devamı Halinde Ev Fiyatları Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sedat Demircan

Recommended Posts

Çağlar Bayur
ibrahim Tiryaki yazdı:

dolar bazında ev fiyatlarının düştüğünü bile yer yer görebiliriz.

onu görürürüz de kısa sürer, bir dönem sonra toparlar. yukarı doğru

çok para = çok mutluluk :)

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

iktisadi olarak doğru

bu da doğru

Lakin bizdeki sektörler, ve özelikle konut sektöründe, fiyat formülü içindeki değişkenler o kadar fazla ki....

Sonuca bakarsak fiyatlat düşemez, bir iki semtte bir iki konut o an düşebilir, rakamı oynar diyelim, onun haricinde şu rakamdan aldım ama şimdi şu kadar düştü denen bir konuta ben rastlamadım, var ise değerlidirelim :)

Bende müteahhit savunucusu değilim ama burada en alt sınıf beton 400 tl den başlıyor m3 rakamı. Pompa hariç. Arsa rakamları zaten uçtu. Demir nereye geldi biliyor herkes. Şu an hiç talep olmasın rakamlar yine artmaya devam eder. 100 kalem mal var bir evin yapımında. Hiçbiri yerinde durmuyor hiçbirşeyin durmadığı gibi. Haftasonu 1.5 kg dış cephe boya aldım balkon için. 85 tl. 
150 liralık boya ile evi komple boyuyorduk.

ibrahim Tiryaki yazdı:

ben maliyetine versin demedim. yazdığımı iyi okuyun. kimse kimseye bedava ev vermez.

faizler düşerse arttıracağı fiyatı talep yoksa arttıramaz diyorum. bizde de ev talebi (nüfus artış hızımız avrupa'dan yüksek.) sürekli olduğu için fiyatlar artar.

müteahhit savunucusu değilim, hatta pek sevmem bu güruhu.

ama bizim türk insanı şunu kaçırıyor; müteahhitler neden zam yapıyor neden zam yapıyor diyor faizler düşünce.

e be güzel kardeşim dünyanın her yerinde talep fazlaysa arz az ise fiyatlar zaten artar. bu temel ekonomi bilgisinden bile yoksun insanlarımız var.

fiyatı sana fazla geliyorsa alma, demek ki onu alabilecek parası olanlar var.

orta üst lüks semtte ev fiyatlarına bakıp bu evlere 1 milyon tl kim veriyor der aynı gurüh. bende demek ki verebilen var ki bu fiyata satıyorlar diyorum.

Bende öyle dediniz demedim zaten. Sizde iyi okuyun. Özünde aynı şeyi konuşuyoruz. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay BAŞARAN yazdı:

Tam öyle olmuyor. 55 bin yuroya malettim ben diyor bizim müteahhit. 1 tl altına vermem diyor. Haklı mı haklı.

MAliyetine zaten vermez. 55 bin yuro artı kar yani.

Vermesin taş yesin.

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Vermesin taş yesin.

Müteahhit Taş yemez, parası azalmışsa müteahhit bitmiş daireye kredi çeker. Bir sene bekler kredi faizini koyar bu sefer öyle satar. Altı boş müteahhit ise temelde zararına satar, temelde alan kişide ucuz aldım sanar sevinir sonra müteahhit kaçınca da küfür eder tüm müteahhitlere.
Şimdi burda başkasına zarar ettirdim diye daire alarak sevinenmi suçlu yoksa kaçan müteahhit mi . Şimdi müteahhit te o paraya daire satmadaydı diyen arkadaşlar çıkacak. İyide zaten o adam müteahhit değildi ki vur kaççı idi. Her sektörde olduğu gibi vurdu ve kaçtı.

Hadi forumdaşlar size soru. Kim suçlu ?
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Vermesin taş yesin.
Taş yememek için zararına satacak duruma geldiklerindeki eşikten sonra bu fiyatları da mumla ararız. Yeni yapılmıyor, stok aynı, nüfus 110 milyon olmuş. Para ile ev bulmak mesele olur. Ya da çekirdek aile olayı eski kalabalık aileye döner belkide bilmiyorum. 4 aile bir evde...
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Arda Bülent Güzel yazdı:

Müteahhit Taş yemez, parası azalmışsa müteahhit bitmiş daireye kredi çeker. Bir sene bekler kredi faizini koyar bu sefer öyle satar. Altı boş müteahhit ise temelde zararına satar, temelde alan kişide ucuz aldım sanar sevinir sonra müteahhit kaçınca da küfür eder tüm müteahhitlere.
Şimdi burda başkasına zarar ettirdim diye daire alarak sevinenmi suçlu yoksa kaçan müteahhit mi . Şimdi müteahhit te o paraya daire satmadaydı diyen arkadaşlar çıkacak. İyide zaten o adam müteahhit değildi ki vur kaççı idi. Her sektörde olduğu gibi vurdu ve kaçtı.

Hadi forumdaşlar size soru. Kim suçlu ?

Gelir dağılımı bozuk. Sıkıntı burada. Biri tek daire satıyor 500 bin lira net kar ediyor diğeri o para için 10 sene çalışıyor. Ne anladım ben bu işten?  500Bin kazanan daha mı çok çalıştı? Daha mı zeki?

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Gelir dağılımı bozuk. Sıkıntı burada. Biri tek daire satıyor 500 bin lira net kar ediyor diğeri o para için 10 sene çalışıyor. Ne anladım ben bu işten?  500Bin kazanan daha mı çok çalıştı? Daha mı zeki?

Hocam tartışma çıkması için söylemiyorum. Şimdi 500 bin kazanan adamın o parayı kazanana kadar neler kaybetti neler tecrübe ettiğini ve o aşamaya gelene kadar nelerden geçtiği bilmiyoruz. Sadece rakama takılmayalım bence.
Hocam mesala herkes yapabilir inşaat. Bu kadar kazanç olan bir işi siz neden yapmıyorsunuz. İnşaattaki riskleri gördükten sonra yapmaktan vazgeçen çok tanıdığım var hocam. 500 bin TL kazanan adam büyük ihtimalle ağaoğludur yada Cengiz inşaattır. 3-5 büyük inşaat dışında kimse kazanamaz diye düşünüyorum.
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Arda Bülent Güzel yazdı:

Hocam tartışma çıkması için söylemiyorum. Şimdi 500 bin kazanan adamın o parayı kazanana kadar neler kaybetti neler tecrübe ettiğini ve o aşamaya gelene kadar nelerden geçtiği bilmiyoruz. Sadece rakama takılmayalım bence.
Hocam mesala herkes yapabilir inşaat. Bu kadar kazanç olan bir işi siz neden yapmıyorsunuz. İnşaattaki riskleri gördükten sonra yapmaktan vazgeçen çok tanıdığım var hocam. 500 bin TL kazanan adam büyük ihtimalle ağaoğludur yada Cengiz inşaattır. 3-5 büyük inşaat dışında kimse kazanamaz diye düşünüyorum.

takıl takıl. neler kaybetti biliyoruz. benim işim var gücüm var. kendim için konuşmuyorum. ama önüne gelenin de müteahit olduğunu emlakçı olmaya kalkıştığını saçma sapan şeyleri al sat yaparak birilerine ilişki ile mal vererek köşe döndüğünü çok iyi görüyorum. Görünen köy kılavuz istemez. Sitede range rover ile gezen bayanlar var her yerini satsan böbrekleri dahil o parayı kazanamaz. 

Sefa Çelik yazdı:

..

500 bini 1 yılda kazanan ile 10 yılda kazanan arasında hiç bir fırsat farkı yok. 

Fırsat farkı olmaması için mülkiyeti kaldırman lazım. Bu derin bir konu. Olmaz mı var tabi fark.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

80 tane 100 tane dairesi olup kira toplayan kişiler var..bunların emlak vergileri adil değil. misal. 

müteahhitlikte risklerin olması mesleğin ayıbıdır. Planlı programı normal ölçüde karlı bir çalışma olsa hem çalışan hem sermaye sahibi hakkıyla kazansa alıcı da alabilse en doğrusu. Bizde en büyük sıkıntı arsa üretiminin çok yanlış ilerlemesi. Arsa payının bu kadar yüksek olması saçmalık. 

Ülkedeki ev fiyatları amerika almanya ile kapışıyor. ingilitere ile kapışıyor. 

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Fırsat farkı olmaması için mülkiyeti kaldırman lazım. Bu derin bir konu. Olmaz mı var tabi fark.

Hocam bu dedikleriniz tüm sektörlerde var. Siz daireyi 500 bin karla satan dediniz diye cevap verdim. Biz gerçek müteahhitler böyle değil.
Mesala biraz önce haber geldi. Geçe bekçisi ısınmak için inşaata odun yakmış nerdeyse inşaat kalıbını komple yakıyormuş zor söndürmüş. Bu arada elektrikli ısıtıcısıda var. Bunlar küçük şeyler daha.

Ben zaten herkesin bu işi yapmasına karşıyım. Almanya nüfus olarak bizimle hemen hemen aynı. Almanya’daki müteahhit sayısı toplam 4.000 civarı. Türkiye’de sadece Mersin’de 3.000 civarı. Tüm Türkiye’deki sayısı siz düşünün.

Neyse inşaat yapmak için satılık land larınız ölü fiyatına alınır.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

80 tane 100 tane dairesi olup kira toplayan kişiler var

gurbetçi onlar

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Çağlar Bayur yazdı:

değerlidirelim

Nakit değerlendirilir😂

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Arda Bülent Güzel yazdı:

..

Neyse inşaat yapmak için satılık land larınız ölü fiyatına alınır.

Bu arada ben bile müteahhit olmuşum. E devlette çıkıyor. eski yaptırdığım evde.

land satılık. gerçekten. forumdan alan olursa uygun fiyata veririm. arsalarda tarlalarda havalı olur.

Not: tabi dediğim tüm sektörlerde var zaten dedim ya gelir dağılımı sorunu asıl sorun. 

Sistem herkesin eşite yakın insanca yaşamasını çok abarmamasını hedeflemek yerine yürü ya kulum ve otur len modunda çalışıyor. gelişmiş ülkelerde öyle değil.

dolar 8.96 oldu şu an..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...