İçeriğe Yönlendir

Araç Gövde Dayanımları Hakkında

Bahattin Akkaya

Recommended Posts

Bahattin Akkaya
Alpay Sumer yazdı:

Selam. Hızlı bir giriş olmuş 👋

Merhaba Alpay Bey, Açıkçası bende beklemiyordum saolsun forumdaşlar çok sıcak karşıladı beni. Hepsine teşekkür ederim tekrar. Saygılar

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

kibrit  :) 

Bunu yazarken elbet birgün tutulur bu demiştim 😂

Bahattin Akkaya yazdı:

Merhaba Alpay Bey, Açıkçası bende beklemiyordum saolsun forumdaşlar çok sıcak karşıladı beni. Hepsine teşekkür ederim tekrar. Saygılar

Tabiki.. Burası samimi bir ortamdır.. Yeter ki reklam veya Tıklama uğruna yapılmamıs yenilikler olsun.. Onu da zaten belirtmissiniz.. diger konularda da görüsmek dileğiyle .. Tekrar hos geldiniz. keyifli forumlar..

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bahattin Akkaya yazdı:

konu ısınsın , daha bollaşır buralar, eskiden dutluktu.

Güzel bilgiler. elinize klavyenize sağlık

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Haa, bizlerin alabileceği olarak düzeltelim bunu :) 

egea ozaman :D başlangıç modeli 250 bin filan olmuştur hehralde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Bahattin Akkaya yazdı:

Dün hızlı giriş yapan avekçi vardı ama girişi pek uygun olmayınca birdaha görünmedi burası arkadaş kulübü önce saygı sevgi, seviyeli forum oldugu için güzel  

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Doğan Arşiray yazdı:

egea ozaman :D başlangıç modeli 250 bin filan olmuştur hehralde.

Egea’nın kendi başlangıç zaten. Sayı doğrusunda eksi tarafa mı geçelim ne yapalım daha :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya
Çağlar Bayur yazdı:

konu ısınsın , daha bollaşır buralar, eskiden dutluktu.

Güzel bilgiler. elinize klavyenize sağlık

Çok teşekkür ederim, hepimizin yüreğine sağlık

Alpay Sumer yazdı:

Bunu yazarken elbet birgün tutulur bu demiştim 😂

Tabiki.. Burası samimi bir ortamdır.. Yeter ki reklam veya Tıklama uğruna yapılmamıs yenilikler olsun.. Onu da zaten belirtmissiniz.. diger konularda da görüsmek dileğiyle .. Tekrar hos geldiniz. keyifli forumlar..

İş yerinde ve evde fırsat buldukça buralarda olmaya çalışacağım. Forumu yavaş yavaş keşfediyorum. Teknik sohbet başlığını görünce direkt daldım buraya:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Egea’nın kendi başlangıç zaten. Sayı doğrusunda eksi tarafa mı geçelim ne yapalım daha :) 

Maalesef çok haklısınız. 2016 yılında  Corsa D satıp (26500tl) B8 Passat almıştım 105bin TL'ye. 5 yıl bindim 85000 km de 270 bin e sattım aracı. Fabia aldım 78000 binde 160 bine. Maaş 5 yılda 2 katına geldi ama yeniden Passat alayım desem alamazdım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

@Bahattin Akkaya

Hocam psa grubunun yeni araclari da mi kötü? Bildigim kadariyla yeni şaseye gecis yaptilar. Opel yeni katildi aralarina. Opelin onceki ve simdiki modelleri arasinda fark vamidir?

Jeep fiat grubuna ait. Jeepin diger modelleri nasildir. Fiat ve grubu ne durumdadir bu konuda?

Gerci simdi hepsi Stellantis ismi altinda birlesti...

Kusura bakmayin seri sormus oldum :)

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Metin Uzunoğlu yazdı:

2000 li yıllarda Tofaş eğitim müdürünün ifadesi "toyota Ereğli Demir Çelik ten gelen sac ile aynı sağlamlık ta corolla üretseydi en az 200 kğ daha ağır olurdu " demişti.  Toyota halen belçikadan sac getiriyor.

Birkaç yıl önce dacia ya sac üretiyorlardı. Halen oraya satıyorlar mu bilemiyorum. Hatta içeride 7 koltuklu loganları servis olarak kullanıyorlardı. 1.90 boyumla birkere en arkaya oturmuştum, dizlerim çeneme değecekti neredeyse😊

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya
Eren Gökmen yazdı:

@Bahattin Akkaya

Hocam psa grubunun yeni araclari da mi kötü? Bildigim kadariyla yeni şaseye gecis yaptilar. Opel yeni katildi aralarina. Opelin onceki ve simdiki modelleri arasinda fark vamidir?

Jeep fiat grubuna ait. Jeepin diger modelleri nasildir. Fiat ve grubu ne durumdadir bu konuda?

Gerci simdi hepsi Stellantis ismi altinda birlesti...

Kusura bakmayin seri sormus oldum :)

PSA grubunun baz araçlar yani ekstra güvenlik ekipmanı olmadan araçlarının hiç biri 5 yıldız alamadı. Kanalda bir çok aracını inceledim ve hepsi hayal kırıklığı benim açımdan. Opel Mokka mesela GM de iken tasarımı pek iyi değildi belki ama güvenlik olarak çok iyi durumdaydı. O mokka PSA'nın elinde Reno Kango dan dahi kötü sonuç veriyor. 

Jeep markasının ürettiği araçlar içerisinde yeni compass dışındakiler çok çok kötü. En çok satılan Renegade modelinin fren faciasını duymuşsunuzdur. 2015 yılında frenden fail eden araç makyajlı kasada bu problemi halen gideremedi. Fiat grubunu açıkçası çok takip etmiyorum. Jeep benim jenerasyonumun hayalini süsleyen araçtı. Sektöre ismini veren bir markaydı ve bence şuan sürünüyor maalesef.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bahattin Akkaya yazdı:

En çok satılan Renegade modelinin fren faciasını duymuşsunuzdur.

sani arkadaşımız var, renegadei var  mürüvetini görmedik daha aman diyeyim :)

Bahattin Akkaya yazdı:

Jeep markasının ürettiği araçlar içerisinde yeni compass dışındakiler çok çok kötü.

yani alfa romeo iyi iş çıkarmış

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Erkan Işık yazdı:

Dün hızlı giriş yapan avekçi vardı ama girişi pek uygun olmayınca birdaha görünmedi burası arkadaş kulübü önce saygı sevgi, seviyeli forum oldugu için güzel  

Çok hızlıydı forumcap tan 0 yıldız alınca konu kapandı 🤣

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya
Çağlar Bayur yazdı:

sani arkadaşımız var, renegadei var  mürüvetini görmedik daha aman diyeyim :)

yani alfa romeo iyi iş çıkarmış

Abi arkadaşa söyle satsın o Renegade'i başka bir SUV bulalım ona 😀 Gerçekten kötü araç güvenlik açısından. Yeni Alfa'yı henüz incelemedim. Yakında yeni test sonuçları açıklanacak belki onuda görürüz.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bahattin bey rijitlik = sağlamlık diyebilir miyiz? Ya da eşit olmasa da çok fikir verir değil mi? Mesela kaldırıma çıkarken ön panelinden çıtır çıtır ses gelen araçlar. Model yazmayayım bi arkadaş diyelim (hep öyle olur ya) buz kaplıydı arabanın üzeri resmen. Kaldırımdan indik araçla buz kalmadı üzerinde süper bir gözlem olmuştu benim için. Tavanda 8 10 çatlak oluştu mesela buzda. Göz fark etmiyor normalde esnemeyi. Bu araçla kaza yapmak istemezdim mesela. Çarpma anında kimbilir nasıl bükülecek.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Bahattin Akkaya yazdı:

Abi arkadaşa söyle satsın o Renegade'i başka bir SUV bulalım ona 😀 Gerçekten kötü araç güvenlik açısından. Yeni Alfa'yı henüz incelemedim. Yakında yeni test sonuçları açıklanacak belki onuda görürüz.

Bahattin bey sıfır araç alıncak gıbı degil , ikinci elde de gezmek gerekiyor yıldız ı düşükde olsa bakmıyoz bu ara artık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)
Bahattin Akkaya yazdı:

PSA grubunun baz araçlar yani ekstra güvenlik ekipmanı olmadan araçlarının hiç biri 5 yıldız alamadı. Kanalda bir çok aracını inceledim ve hepsi hayal kırıklığı benim açımdan. Opel Mokka mesela GM de iken tasarımı pek iyi değildi belki ama güvenlik olarak çok iyi durumdaydı. O mokka PSA'nın elinde Reno Kango dan dahi kötü sonuç veriyor. 

Jeep markasının ürettiği araçlar içerisinde yeni compass dışındakiler çok çok kötü. En çok satılan Renegade modelinin fren faciasını duymuşsunuzdur. 2015 yılında frenden fail eden araç makyajlı kasada bu problemi halen gideremedi. Fiat grubunu açıkçası çok takip etmiyorum. Jeep benim jenerasyonumun hayalini süsleyen araçtı. Sektöre ismini veren bir markaydı ve bence şuan sürünüyor maalesef.

5 yildizdan kasit ncap ise 2016dan sonra bir tek 508 almis galiba. Sanirim 2016 dan sonra ekstra paketsiz secim yapilabiliyor sadece.

Ncap baz alinirsa dacia cok cok kotu gibi bence

Bir de mesela bir arac güvenlik paketi olmadan 4 yildiz almis ( yetiskin yolcu 91, cocuk 84, yaya 62, güvenlik yardimcisi 68)

baska bi arac 5 yildiz almis (yetiskin yolcu 85, cocuk 83, yaya 70, güvenlik yardimcisi 73)

Buradaki yildizdaki etken yaya guvenligi midir? Arac icindekiler icin 4 yildiz alan arac daha guvenli degil midir?

Yoksa ncap a cok takilmayalim mi ? :)

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya
İlkay BAŞARAN yazdı:

Bahattin bey rijitlik = sağlamlık diyebilir miyiz? Ya da eşit olmasa da çok fikir verir değil mi? Mesela kaldırıma çıkarken ön panelinden çıtır çıtır ses gelen araçlar. Model yazmayayım bi arkadaş diyelim (hep öyle olur ya) buz kaplıydı arabanın üzeri resmen. Kaldırımdan indik araçla buz kalmadı üzerinde süper bir gözlem olmuştu benim için. Tavanda 8 10 çatlak oluştu mesela buzda. Göz fark etmiyor normalde esnemeyi. Bu araçla kaza yapmak istemezdim mesela. Çarpma anında kimbilir nasıl bükülecek.

İlkay Bey maalesef her zaman Rijitlik=Sağlamlık diyemeyiz. Torsional (burulma) Strenght ve Bending (bükülme) Strenght diye iki tür dayanım vardır ve bunlar kazadan ziyade aracın fatiuqe diye bahsettiğimiz ömrünü ilgilendiren konulardır. Kaldırıma çıkıldığında gelen gacur gucur sesleri genelde gövdenin esnemesi ancak kapının esnememesi esnasında kapı fitillerinden gelir. Bahsettiğiniz çatlaklar ise tamamen ısıl problemdir. Aşırı soğuk bir ortamda bir nesneyi esnetirseniz çatlak oluşumu mutlaka gözlenir. Bunlar mikro çatlaklar da olabilir ve aracın ömrüne direkt etki eder.

Erkan Işık yazdı:

Bahattin bey sıfır araç alıncak gıbı degil , ikinci elde de gezmek gerekiyor yıldız ı düşükde olsa bakmıyoz bu ara artık

Haklısınız diyecek çok bir şey yok maalesef. Yakın zamanda bende yaşadım bu durumları. Bilmiyorum sizde de oluyor mu ben ne zaman malum sarı siteye mecbur kalsam bunalıma giriyorum resmen. Darlanıyorum, darlanıyorum sonra kapatıyorum 1 saat sonra tekrar başa sarıyorum

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Eren Gökmen yazdı:

Yoksa ncap a cok takilmayalim mi

katkı yapayım: seneye sınav var, ve soruları önceden verip çocukalara hazırlanın diyorum? ve 10 sene önce ki sınav kağıtlarının alıp, yeni sorduğum soru ile tekrar değerlendiriyorum. ncap kahve falı gibidir: inanma ama falsız da kalma

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Bahattin Bey oncelikle hosgeldiniz.

Youtube kanalinizin reklami yapmiyorsunuz; ama yapmalisiniz/yapmaliyiz 🙂

Verdiginiz bilgilerin kalitesine gore "subscriber" sayiniz cok az, ben hemen takibe gectim, izlemeye basladim.

Emeginize saglik, keyifli forumlar.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bahattin Akkaya yazdı:

Haklısınız diyecek çok bir şey yok maalesef. Yakın zamanda bende yaşadım bu durumları. Bilmiyorum sizde de oluyor mu ben ne zaman malum sarı siteye mecbur kalsam bunalıma giriyorum resmen. Darlanıyorum, darlanıyorum sonra kapatıyorum 1 saat sonra tekrar başa sarıyorum

şahan alıp içine takla barı takarsak ?

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Demekki aşırı şoğuk yerlerden 2.el araba almıyoruz. Alaska gibi. :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya

Kendim ile ilgili bir bilgi daha vereyim. Trenler konusunda da sağlam tecrübem ve bilgim vardır. Şuan istanbulda T4 (Topkapı-Mescid-i Selam) hattında çalışmaya devam eden tramvayın gövde ve iç trim tasarımı benim çok fazla dirsek ve kafa çürüttüğüm bir araçtır. Kanalda videosu vardı ama Metro A.Ş. şikayette bulununca savcılığa silmek durumunda kaldım :) 

Bunun dışında MAN Truck ta çalıştım uzunca bir süre şuanda ise BMC de gövde tasarım ekibinin yöneticisiyim. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
şahan alıp içine takla barı takarsak ?
Takla atmasak ? :crazy:
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...