İçeriğe Yönlendir

Araç Gövde Dayanımları Hakkında

Bahattin Akkaya

Recommended Posts

Çağlar Bayur

önce ıslatıp dipfirzde bekletecektin

pudingi de soğuk banyoda 10 dak mikserle soğutup bunları en üste

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Soğudu gidip yiyeyim. Eğer 5 dakikaya kadar yazmazsam 112yi arayın. İsmimi verin adresi bilirler anahtarları var yedek

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Alpay Sumer yazdı:

herkes baksın siz bakmayın.. Siz gidip direkt  alıyosunuz sonra icime oturuyor 😂

Yok yeni 2008e geçemedim hep başka şeyler çıktı lansmanından beri alacaktım ama corsa falan derken ona sıra gelmedi olmadı ama fırsat kolluyorum bakalım nasip👍yeni 308 de çok güzel gelsin bakalım yapacağız yine bir psa daha 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Soğudu gidip yiyeyim. Eğer 5 dakikaya kadar yazmazsam 112yi arayın. İsmimi verin adresi bilirler anahtarları var yedek
9 dakika olmuş yazmadı. :crazy: süper ya evreka! Oh be
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Servet Aydın yazdı:

Beyoğlu çukalatası attım içine.. Sıcak pudingin eriteceğini hesap etmeyi unuttum

4821387cf03373d0b9993a5e5213dd5a.jpg

Yeşil çay mı onlar 🤦‍♀️ Resimde yeşil çay var değil mi doğru görüyorum bu saatte başka ne olabilir ki 😄 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Yok yeni 2008e geçemedim hep başka şeyler çıktı lansmanından beri alacaktım ama corsa falan derken ona sıra gelmedi olmadı ama fırsat kolluyorum bakalım nasip👍yeni 308 de çok güzel gelsin bakalım yapacağız yine bir psa daha 

Korkum 308 😨 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay BAŞARAN yazdı:

9 dakika olmuş yazmadı. :crazy: süper ya evreka! Oh be

buzdolabına koymuş bir de pudingi.... teyyyy

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ekmekle yemeseydi bari :D
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
9 dakika olmuş yazmadı. default_crazy.gif süper ya evreka! Oh be

Yeşil çay mı onlar [emoji2356] Resimde yeşil çay var değil mi doğru görüyorum bu saatte başka ne olabilir ki [emoji1] 

Yeşil çaylı puding deneyeyim birazdan

Hemde sıcakken
Ekmekle yemeseydi bari default_lol.gif

Öyle olmuyormuydu
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Bahattin Akkaya yazdı:

Muhammet Bey, bu soruyu 2019 model ve üstü araçlar için değerlendireceğim. 

B segment: Toyota Yaris 

C HB : Seat Leon

C Sedan: Hyundai Elentra

D Segment : Volvo S60

Teşekkür ederim. :)

Reno Megane ve Corolla Hybrid hakkında gözlemleriniz nelerdir? Megan kullanıyorum halihazırda hibritte eşim için düşünüyorum. Şu an 2015 focus kullanıyor aslında hibritin hbsi daha iyi bence ama piyasada olan sedan. Yaris demişsiniz. Otomatik yariste düşünebilirim eşim için. Ciddi manada güvenli bir araç mı bu? 

Volvo ayrı bir dünya hb modellerini çok beğeniyorum ama şu an bütçemi fazla zorlar Volvo.. .

Sizce Corolla hybrid mi Yaris mi bir kadının kullanımı açısından daha iyi? Focusu satıp araç değiştireceğim çünkü. 

Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
Çağlar Bayur yazdı:

passat ve diğerleri... yani passat harici hepsine rahatça giydirme yapılabiliyor :rofl: şaka objektiftir burası şimdiye kadar marka fanları olmadı, ben bile tsi sahibiyim o derece yani

çay kırmızı çizgimiz ama bardak ne ki, damacana ile demlik gördü bu güzler

sıkıldığınız dv6 3k hb'leriniz değerinde alınır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Muhammet Ali Deli yazdı:

Reno Megane ve Corolla Hybrid hakkında gözlemleriniz nelerdir? Megan kullanıyorum halihazırda hibritte eşim için düşünüyorum. Şu an 2015 focus kullanıyor aslında hibritin hbsi daha iyi bence ama piyasada olan sedan. Yaris demişsiniz. Otomatik yariste düşünebilirim eşim için. Ciddi manada güvenli bir araç mı bu? 

Volvo ayrı bir dünya hb modellerini çok beğeniyorum ama şu an bütçemi fazla zorlar Volvo.. .

Sizce Corolla hybrid mi Yaris mi bir kadının kullanımı açısından daha iyi? Focusu satıp araç değiştireceğim çünkü. 

Hb corolla octavia’da, corolla önde çıkmış. Sedan corolla ile focus karşılaştırması vardı. Benim gördüğüm çok yakın neredeyse aynı güvenlikte idiler. Detaylı bakmadım. 

Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Tam da onu yazacaktım corsa neyse de 2008 e iyi yorum geldi 😄 durduk yere başka suvlara bakmaya başlamıştım ncap sitesinde 

Yine de aklınızın kenarında her ne kadar 2008 kadar jan janlı olmasada T-Roc dursun derim. Hatta Cupra Formentor alabilirseniz bence hem güvenli hem de sportif bir suv sahibi olmuş olursunuz.

Servet Aydın yazdı:

Açılın ben geldim!

Adam ete kemiğe bürünmüş ansiklopedi ve 4yüz bilmem kaç takipcisi var. Dayağı hak ediyor di mi? Evet İzmir çıkarması için geri sayım başladı

Estağfurullah sadece bildiğim yerden geldi sorular :) 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Hoş geldiniz Bahattin Bey. Foruma hızlı bir giriş yapmışsınız. Güzel de konuşulmuş, tüm mesajları okuyamadım ve de videolarınızı izleme imkanım olmadı. Ama en yakın zamanda, fırsat bulur bulmaz izleyeceğim. Ben de meslektaşınızım, makine mühendisiyim. Merak ettiğim hangi analiz programlarını kullanıyorsunuz. Ansys, Matlab gibi mi? Yoksa size özel yani şirket vb. üzerinden yazılan, tedarik edilen programlar mı? 
Kolay gelsin size. 

Cenk Bey Merhaba, Hoş bulduk.

Fatiuqe ve Statik analizler için Hypermesh ve çözücüsünü kullanıyoruz. 

Dinamik analizler için Adams 

Matematiksel çözüm için matlab

Fluid Dynamics için sanırım Ansys kullanılıyor. 

Metin Uzunoğlu yazdı:

Yanlış siteye bakıyorsunuz  doğru site https://www.iihs.org/

Malesef PSA grubunun araçlarını IIHS üzerinde bulamazsınız. Mecburen NCAP e bakılacak

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Maden
Bahattin Akkaya yazdı:

Yine de aklınızın kenarında her ne kadar 2008 kadar jan janlı olmasada T-Roc dursun derim. 

Ben aklımda duracağına kapımda  dursun dedim aldım. Jan jan isteyene gizli özellikleri artırınca memnun ediyor.

Hoş geldiniz.

Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya
(düzenlendi)
Muhammet Ali Deli yazdı:

Hem coralla hybrit(kibrit diyenler var :) ) hemde yarsi sınıfının bence gayet güvenli araçları. Coralla Hybrit ile Bursa - İzmir arası deneyimim olmuştu. Araç çok güzel ama arkadaş nasıl bir yakıt tüketimidir o. Yaris i bence şuan yayınlanan B segmenti içerisinde en güvenlisi (yeni fabia henüz yayınlanmadı) yeni ncap test sisteminde 1400 kg lık 50 km hızla giden cisimle çarpıştırılıyor(B8 passat ile 50 km hızla çarpması gibi düşünün) 5 yıldız alıyor. En çok hoşuma giden yanı ise yandan alınan darbelerde yolcu ile sürücünün kafa tokuşmasını önlemek için iki koltuk arasından airbag çıkması.

Benim eşim passat kullanamadığı için fabia aldım. Eğer Corolla büyük gelmez ise coralla ama büyük derse eşiniz yaris çok mantıklı bir araba.

Megane için ise bizim şirket araçlarımız ve günlük kullanıyorum. EDC arada saçmalamasa aslında gayet güzel araç. Reno Fransız ailesinde güvenliğe önem veren bir firma PSA nın önünde gelir benim için ancak şahsıma alır mıyım? Bu kadar çok seçenek varken sanırım başka markaya yönelirdim.

tarihinde Bahattin Akkaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hb corolla octavia’da, corolla önde çıkmış. Sedan corolla ile focus karşılaştırması vardı. Benim gördüğüm çok yakın neredeyse aynı güvenlikte idiler. Detaylı bakmadım. 

Sedan Coralla ile Focus karşılaştırmasında coralla 2 defa çarptırılsa dahi focustan iyi çıkar. C sedan ailesinde şuan güvenlik açısından en kötü araç bence. Yeni tanıtılan araçta bunu umarım aşmışlardır. Kanalda Focus u Civic ile karşılaştırmıştım. Focus small overlap te güncel araçlarda hakikaten kötü sonuç veriyor. Ncap te ise orası karışık 2018 de 85 puan yetişkin koruması test değişmeden (aynı araba yeni test yapılmadan) 2019 yılında yeniden değerlendirmeye giriyor bu sefer 96 alıyor. Kafa karıştırıcı yani.

Serkan Maden yazdı:

Ben aklımda duracağına kapımda  dursun dedim aldım. Jan jan isteyene gizli özellikleri artırınca memnun ediyor.

Hoş geldiniz.

Aslında T-Roc vs 2008 videosunda gayet net açıkladım. Güvenlik ise ana etken T-roc varken 2008 den söz edilmemeli.  Bunu anlatmak için 4 dk yeterli bir süre

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya

Video içerisinde biraz soft geçmişim şimdi tekrar izleyince. Çarpışma esnasında sürücünün kafasına dikkat edin 2008 de emniyet kemeri o kadar kötü çalışıyor ki sürücü airbag ten resmen sekip kafayı kapı direğine vuruyor. T-Roc daha güvenli ve ben Serkan Bey gibi tercihimi yapardım

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Bahattin Akkaya yazdı:

Sedan Coralla ile Focus karşılaştırmasında coralla 2 defa çarptırılsa dahi focustan iyi çıkar. 

Daaalın 😁

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Muhammet Ali Deli yazdı:

Sen Clio al fiestadan sonra bence toprağım. Her yönden avantajlı Cliolar. NCAP testinde hile döneceğini düşünmüyorum. Öyle olsa emisyon skandalında yakalanan vag her sene 5 alırdı tahminimce. :)

Toprağım yakıtı clionun daha güzel. Bu yönden tsi motora fark atar. Bakıyorum bakalım. Gönlümde fabi varda, nasipte ne var bilinmez. 190 dan aşşağıda temiz fabia yok. Hatta kilometreleride yüksek. Alacağım araba en az 8 binde olmalı. Çok yol yapıyorum. Fiestayı 55 binde aldım 80 bini geçti. 8 binde alırsam en az 2 sene binebilirim ömür yeterse tabi.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Şimdi FBI gelip bundan sonrasını biz hallederiz dese süper olurdu.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bu videolardaki hasar farkları tasarımdan kaynaklı değil mi artı zaman faktörü artı yükseklik farkı. (farklı bir testte yükseklikleri farklı iki focusu çarpmışlardı birbirlerine ve alçak olan daha çok hasar almıştı.) Volvo ne kadar sağlam da olsa 90ların tasarımı. Modüs 2000 sonrası. Araç tasarımları 2000 den sonra ciddi iyileşti denir. 2019 dan sonra daha da iyi.

https://www.youtube.com/watch?v=qBDyeWofcLY

Birtane de land ve espace vardı. 

Üstteki link volvo ile modüsün testi. Görüntü olarak vermiyor nedense link olarak kaldı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Dün baktım, iki sayfaydı, sonra okurum dedim. Bugün baktım 6 sayfa. Siz ne yapıyorsunuz, gece gece işiniz mi yok. Bugün okumazsam yarın kim bilir kaç sayfa olacak. 

Renault'un durumunu merak ettim. Ben iyidir diyerek aldım ama uzman gözü ile yorumunuz nedir. Aracım kadjar. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Çarpışma testelerinde 2 kez çarptırılan Corolladan kötü sonuç verebilecek  fokuzlarınız ölü fiyatına alınır. Takaz fiyatım farksızdır.

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...