İçeriğe Yönlendir

Otoclubturkiye Üretim Kooperatifi

Mehmet Göktürk

Katılma Anketi  

56 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Arkadaşlar,

Hepimizin içinde birşeyler yapma arzusu var. Hep beraber bir kooperatif kurup çok da abartılı bir para vermeden ortak bir arazi alalım içine yerine göre zeytin ceviz kestane gibi ağaçlar dikelim. Arada fırsat buldukça gider mangal vs etkinlik de yaparız.

Kabaca bu gibi yerler bursa/iznik/gemlik/yalona  o dolaylarda olabilir. 

50 kişi girsek 10 bin lira kişi başı versek üzerimize 500 bin liralık pek de fena olmayan bir tarla alabiliriz.

Buna ek olarak mesela forum video gelirleri de kooperatife işletme gideri olarak eklenebilir ilerde (eğer gelir olursa) yahut başlangıçta yıllık 100 lira ek bütçe koyarız kişi başı (temizlik sulama ağaç dikme vs)

Dolayısı ile buna ne dersiniz? Hatta Silver Gold Platinum diye 3 kademe hisse yapalım 

Platinum 20bin tl

Gold 10 bin tl

Silver 5 bin tl

aidat: yıllık 200TL (hepsine)

Bunun içine mekanda ücretsiz kamp mangal ve varsa mevcut meyvelerden yeme içme serbest. 

Alınacak yer köy yanı biryer olursa elektrik su kampinge ve kısmen konaklamaya uygun olur. Gidip çalışmak bir elemana az bir ücret verip baktırmak mümkün olur. Sahiplik kooperatif üzerinden yine bize ait olacak.

Sonuçta bi scooter olmuş 10 bin lira. Olaya böyle bakın. evet konu açtım ki buradan devam edelim. fikirler görüşlere açığız.

• Beğen 23
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

İlginç ve güzel bir teklif. Ancak tapu, sahiplenme vs gibi detayları nasıl olur bilemedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hisse getirisi 2 haftada %50 olursa olur, bünye hızlı işliyor malum, hocamm SS koop kurulursa alayımız borçlu çıkarız

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

hisse getirisi 2 haftada %50 olursa olur, bünye hızlı işliyor malum, hocamm SS koop kurulursa alayımız borçlu çıkarız

getirir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Kenarına bi konteyner koyarız. Hafta sonu ailecek de gideriz. Varsa iş yaparız. Mangal da yaparız. Çocuklar toprakla buluşur

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hüseyin Sönmez yazdı:

İlginç ve güzel bir teklif. Ancak tapu, sahiplenme vs gibi detayları nasıl olur bilemedim.

Kooperatif bir şirkettir. Ticaret siciline kayıtlı olur. 

Ancak ana sözleşme kuralları dışına çıkılmazsa kurumlar vergisinden muaftır. 

Katma değer vergisinden muaftır. 

Minimum 7 ortak ile kurulur. 7 kişinin üstünde kaç kişi olacağı ana sözleşmede belirtilir. 

Tüm ortaklar, tüm varlıkların ortağı olur. Hisse devri mümkündür ancak kime devredilebileceği ana sözleşmede belirtilir.

Yönetin ve denetim kurulları olur. Yılda bir genel kurul yapılır, her yıl yönetim seçimi yapılıp yapılmayacağı ana sözleşme ve genel kurullarda belirlenir. 

Temsil için bir başkan veya başkanlar seçilir, ancak imza yetkisinin kaç kişiye nasıl verileceği genel kurulca belirlenir. 

Yani başkan tek başına yada başkanlar tek tek yetkili olsun yada başkanların hepsinin imzası gereksin denebilir. 

Ortaklık için gayet uygun bir yöntemdir. 

Benim mali müşavirlik yaptığım dönemlerde böyleydi kurallar. Hala böyledir muhtemelen. 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kenarına bi konteyner koyarız. Hafta sonu ailecek de gideriz. Varsa iş yaparız. Mangal da yaparız. Çocuklar toprakla buluşur

Hemen mangala bağlamayın ya :)

• Beğen 8
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kooperatif bir şirkettir. Ticaret siciline kayıtlı olur. 

Ancak ana sözleşme kuralları dışına çıkılmazsa kurumlar vergisinden muaftır. 

Katma eğer vergisinden muaftır. 

Minimum 7 ortak ile kurulur. 7 kişinin üstünde kaç kişi olacağı ana sözleşmede belirtilir. 

Tüm ortaklar, tüm varlıkların ortağı olur. Hisse devri mümkündür ancak kime devredilebileceği ana sözleşmede belirtilir.

Yönetin ve denetim kurulları olur. Yılda bir genel kurul yapılır, her yıl yönetim seçimi yapılıp yapılmayacağı ana sözleşme ve genel kurullarda belirlenir. 

Temsil için bir başkan veya başkanlar seçilir, ancak imza yetkisinin kaç kişiye nasıl verileceği genel kurulca belirlenir. 

Yani başkan tek başına yada başkanlar tek tek yetkili olsun yada başkanların hepsinin imzası gereksin denebilir. 

Ortaklık için gayet uygun bir yöntemdir. 

Benim mali müşavirlik yaptığım dönemlerde böyleydi kurallar. Hala böyledir muhtemelen. 

Hemen mangala bağlamayın ya :)

Tamam şimdi bağlamadım ama 2.sayfada kesin bağlanacak :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yılda bir genel kurul yapılır,

alanya da mı ? tamam derhal toplanalım

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Göktürk yazdı:

Dolayısı ile buna ne dersiniz? Hatta Silver Gold Platinum diye 3 kademe hisse yapalım 

Platinum 20bin tl

Gold 10 bin tl

Silver 5 bin tl

aidat: yıllık 100TL (hepsine)

Önce kesin talepleri toplarız, olacağını aklımız keserse yer bakar işi ciddileştiririz, yer bulursak acil değilse kooperatifi kurar kooperatif adına alırız.. Acil bir yer olursa, müsait olan birisi üstüne alır, sonra kooperatife satış yapar. 

Bursa/iznik/gemlik/yalova

Buralardan yer fiyatlarını araştıralım. Bütçeyi buna göre belirleyelim. 

Zeytini becerebilir miyiz bilmiyorum, cevizi yaparız, şeftali olabilir.. 

Hatta yakın bir yer olursa meyve ağaçları olmazsa içinde, ağaçlar yetişene kadar sebze işine bile girebiliriz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Çağlar Bayur yazdı:

alanya da mı ? tamam derhal toplanalım

Nefis bir mazeret. 

-Acilen gitmem lazım başkan çağırdı. 

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hüseyin Sönmez yazdı:

Nefis bir mazeret. 

-Acilen gitmem lazım başkan çağırdı. 

emmi bize koop pdf i ayarlar, oldu bu iş :friends:

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Çağlar Bayur yazdı:

emmi bize koop pdf i ayarlar, oldu bu iş :friends:

Alanya'ya giderken Afyon'da termalde 1 gece kalınır. İhtiyar adamız sonuçta kemiklerimiz ısınır.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Benzer bir kuruluşu özetleyeyim.

2017 yılında bir grup öğretmen tarım kooperatifi kuruyor. Didim de 1600 dönüm arazi 49 yıllığına kiralık olarak tahsis ediliyor. Gojyberry üretmek üzere. Ayrıca üyelerine prefabrik ev yapmak şartıyla 5 şer dönüm arazi. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

kooperatifi kurar kooperatif adına alırız..

hibe nedir nasıl alınır? :seytan:

Metin Uzunoğlu yazdı:

Didim de 1600 dönüm arazi 49 yıllığına kiralık olarak tahsis ediliyor.

tahsis hazırken mi koop kuruluyor, koop kurulup tahsis mi alınıyor, püfü oradadır :mamba:

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Metin Uzunoğlu yazdı:

Benzer bir kuruluşu özetleyeyim.

2017 yılında bir grup öğretmen tarım kooperatifi kuruyor. Didim de 1600 dönüm arazi 49 yıllığına kiralık olarak tahsis ediliyor. Gojyberry üretmek üzere. Ayrıca üyelerine prefabrik ev yapmak şartıyla 5 şer dönüm arazi. 

Bazı illerde dönem dönem ilana çıkıp ihale ile kiralandığını duyuyorum ama nerede yayınlanır, nasıl alınır bilmiyorum.. 

Çağlar Bayur yazdı:

hibe nedir nasıl alınır? :seytan:

O iş sende, ben yasal boyutlarına bakarım :)

Kiralama ilanları  https://www.milliemlak.gov.tr/Rent/PreparedRent

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Konaklama yeri olmamalı. Ardiye vs olabilir. Hisse sınırı olmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Servet Aydın yazdı:

Konaklama yeri olmamalı. Ardiye vs olabilir. Hisse sınırı olmalı.

araç üstü çadır

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Servet Aydın yazdı:

Olabilir. Cılkı çıkar yoksa

Gidildiğinde sağda solda unutulmuş eşyalar bulunma ihtimali.

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

tahsis hazırken mi koop kuruluyor, koop kurulup tahsis mi alınıyor, püfü oradadır :mamba:

Orasını tam bilmiyorum öğrenip yazarım.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kesinlikle
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Kesinlikle

Kamera da koyarız kalan eşyalar için 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Hüseyin Sönmez yazdı:

Eşyadan tespitmisin peki :)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Valla yatırımı çoktan zivasa yaptık. Borç çok olmasa hayel kurabilirdim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Valla yatırımı çoktan zivasa yaptık. Borç çok olmasa hayel kurabilirdim. 

robot süpürge parası bu ama sen bilirsin

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...