İçeriğe Yönlendir

Bel Fıtığı

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Son iki aydır bu dertten müzdaribim . Geçen hafta çektirdiğim yeni mr ile biraz daha ilerlediğimi gözledik. Bahçede çalışma ve fazla araç kullanmaktan kaynaklıymış muhtemelen.  Doktorum bu şekilde dikkat ederek yaşamına devam edebiliyorsan et, dayanamam diyorsan ameliyat ederiz diyor. 

Bu konuyla ilgili herkesten farklı tecrübeler dinliyorum. Çoğunluk ameliyat olma diyor. 

Sizlerin de tecrübe ve önerlerinizi dinlemek isterim. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Stresten kesinlikle uzak durulacak. Kilo varsa verilecek tığ gibi olunacak. Ve kesinlikle yüzmeye gidilecek. Sırtüstü yüzülecek 

geçmiş olsun 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Geçmiş Olsun Umarım iyileşirsiniz...

Ben düz yerde yattım ameliyattan kaçındım fizik tedavi ile sonuç alan arkadaşlarım oldu iş yeri doktoru B12 õnerdi ve en çokta o iyi geldi.Tabi siz B12 konusunda Doktorunuza mutlaka danışın.

Birşey kaldırırken mutlak dizinizi kırarak kaldırın bu çok kritik...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Erhan Doruk yazdı:

iki

Sizi üzmek amaçlı söylemiyorum ama vücutta etskini gösterdi mi geri dönüşü yok bu hastalığın. Çok iyi bir doktorun başarılı bir ameliyatıyla rahatlama sağlanıp ömür boyu dikkat ederek rahatça yaşanıyor. Annemde vardı başarılı bir ameliyat yaptırdık kurtuldu ama elbette tam değil hayatı boyunca kendisine dikkat etmesi gerekiyor öyle de yapıyor. 

Bence ilerlemesini beklemeyin ameliyat olun. Emeklemeye başlatıyor insanı ilerleyince annem ağrıdan ağlıyor emekliyordu kalkamıyordu yerinden biri destek olmadan... 

Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bel ve sırtınızı güçlendireceksiniz. Yanlış bir pozisyonda hapşırmak bile bel sakatlığına yol açabiliyor. Ameliyattan korkmayın olup rahatlayan çok tanıdığım var. Sakın çekme itme vb şeylere yönelmeyin. Aslında bahçe işleri beli, sırtı güçlendirir siz belli ki yanlış formda omurganızı zorlamışsınız.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Maden

3 senedir bendede var bel fıtığı. Ameliyat en son  nokta. Yüzme bana çok iyi geldi. Baldizim bir ara zor yürüyordu onada yüzme iyi geldi.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

aslında insanlığı %70 inde var, %90 nı da bununla yaşamayı öğreniyor. geçmiş olsun bende ezelden beri var, birçok makale okuyun ve kendinize rahat geleni uygulayın

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Muhammet Ali Deli yazdı:

Sizi üzmek amaçlı söylemiyorum ama vücutta etskini gösterdi mi geri dönüşü yok bu hastalığın. Çok iyi bir doktorun başarılı bir ameliyatıyla rahatlama sağlanıp ömür boyu dikkat ederek rahatça yaşanıyor. Annemde vardı başarılı bir ameliyat yaptırdık kurtuldu ama elbette tam değil hayatı boyunca kendisine dikkat etmesi gerekiyor öyle de yapıyor. 

Bence ilerlemesini beklemeyin ameliyat olun. Emeklemeye başlatıyor insanı ilerleyince annem ağrıdan ağlıyor emekliyordu kalkamıyordu yerinden biri destek olmadan... 

Geçmiş olsun.

İki ay önce ilk etkisini gösterince mr da başlangıç seviyesindeydi. Yere eğilemiyordum .  Sonrasında dikkat ettim , ağrılar geçti. Yoğun iş temposu nedeniyle uzun sürelerde araç kullanım sonrası fıtık artmış ve siyatik sinirine baskıya başlamış . İlk günler iki adımdan fazla yürüyemiyor, gece uyuyamıyordum. Çok dikkat ediyorum, son iki gündür daha rahatım ancak yürürken 30-40 adımdan sonra sinyali veriyor, devam edersem kasıyor. 

Haftaya iki doktorun daha fikrini alacağım. Önümüzdeki iki hafta duruma bakıp iyileşme görmüyorsam öncelikle fzik tedaviye başlayıp sonuç alamazsam ameliyata bakacağım artık. 

İlkay Başaran yazdı:

Bel ve sırtınızı güçlendireceksiniz. Yanlış bir pozisyonda hapşırmak bile bel sakatlığına yol açabiliyor. Ameliyattan korkmayın olup rahatlayan çok tanıdığım var. Sakın çekme itme vb şeylere yönelmeyin. Aslında bahçe işleri beli, sırtı güçlendirir siz belli ki yanlış formda omurganızı zorlamışsınız.

Bahçede evi büyütüyordum , betopan ve alçıpan plakaları biraz dengesiz kaldırdım sanırım , ondan sonra başladı . Ameliyat ne olursa olsun yine de risk diye bakıyorum. 

özer Yıldız yazdı:

5 kg'dan fazla ağırlık kaldırmayın,araba itmeyin, yerden alacağınız cisimleri dizleri kırarak kaldırın,taşıma esnasında vucudunuza yakın tutun ağırlıkları, kilonuz varsa biraz zayıflayın, bel ve sırt kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yapın. Eğer başlangıç seviyesinde ise kendi kendine geri çekilebilir fıtık, zarın dışına çıktıysa ameliyat(mikro cerrahi) gerekebilir. Bir yerde okumuştum bel fıtığı vakalarının %70'i ameliyata gerek duymadan dikkatli yaşam ile tamamen iyileşebiliyor. Çok geçmiş olsun...Ek olarak araçta bel desteği kullanın belin orjinal formunu bozmadan, Yatağa yattığınızda sırtınıza küçük bir yastık koyun, 1 dakika kalsın çekip alın, bunun sebebi omurların arasını açıp diske binen yükü hafifletip gece boyu üstündeki baskıyı azaltır.

İlk göründüğüm prof . Kolay yerde istersen hemem hallederiz dedi. Ancak çevremde ameliyat öneren kimse yok. Alternatifleri değerlendir son aşamada ameliyat ol diyorlar. Şimdilik sırt üstü yatamıyorum ama yatmaya başlayınca dediğinizi uygularım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ameliyat imkanı varsa olun. 1 saati bulmuyor işlem ve sadece lazer kesiği acısı olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Ben 1 yıldır bununla yaşıyorum. Artık doğduğumdan beridir benle beraber hissiyatı hasıl oldu. Geçen ay fizyo terapiste gittim. Sonra akapunkur yaptırdım. Bu yılan hikayesi gibi birşey. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erhan Doruk yazdı:

Şimdilik sırt üstü yatamıyorum ama yatmaya başlayınca dediğinizi uygularım. 

vucüd hangi pozisyonda rahat ediyorsa... tek bir doğru yok bu konuda,z aten sinir sıkışacak pozisyonda durdurmaz vucüd.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Babam dikkat ederek ve yakı kullanarak tamamen iyileşmişti. 20 sene geçti maşallah halen ses çıkarmadı.

Başka bir arkadaşım bir sürü şey denedi ve iyileşemedi. Gitti ameliyat oldu. iyileşmesi neredeyse 1 yıl sürdü.

Kişiden kişiye değişmekle birlikte yukarıda yazılan tavsiyelerle %90 atlatırsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emre Şimşek yazdı:

Kişiden kişiye değişmekle birlikte

kilit cümle bu: temelde fıtık denen şey omur arası sünger dokunun pörtleyip siniri sıkıştırması bir sürü omur bir sürü farklı şekil var. ve kesinlikle bir dr a görünmeli mr tomografi vs eşliğinde durmun tam teşhisi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Çağlar Bayur yazdı:

kilit cümle bu: temelde fıtık denen şey omur arası sünger dokunun pörtleyip siniri sıkıştırması bir sürü omur bir sürü farklı şekil var. ve kesinlikle bir dr a görünmeli mr tomografi vs eşliğinde durmun tam teşhisi.

Üç dr belirledim , birine göründüm, diğer ikisine de hafta içi görüneceğim. Ortak görüşlerine göre hareket edeceğim. Dr lar da araba ustaları gibi, biri birinin verdiği ilacı bile beğenmiyor. Geçmişlerine bakıp biraz da isim yapmışsa güvenmekten başka çare yok.  

Benim fıtık nisbeten kolay yerdeymiş. L4 ile L5 arasından dışarı doğru çıkmış, siyatiğe basıyormuş. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

2 ayda 1 kilitlenir, kremler yakılar vs ile 1 hafta sorun yaşar sonra iyileşirdim. Taa ki o güne kadar. 1 gün sabah uyandım, belden aşağısı yok.. dokunuyorum elime geliyor bacaklarım ama hissiyat 0. Bel için ilk kez dr a gittim ve 2 ayrı fıtığım olduğunu gördük. 10-15 gün vaktim olduğu , daha fazla beklersem felç riski %95 olduğu söylenince; başka hekimlerden de teyit alıp ameliyat oldum. Ameliyat sonrası iyileştim ben diye düşünüp ağırlık taşımasaydım sorun olmayacaktı. Dikkat edersem çok iyiyim şu an. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Ben de çok çekerim bu sancıları. 

25 ekimde arabaya yürürken, düz yolda belime bir bıçak saplandı ve kendime geçen hafta sonu gelebildim. Videosunu bırakacağım aşağıya. Bu egzersizleri bir kere yaptım ve çok iyi geldi. Göründüğü kadar kolay değil ama. 2 dk sürdü egzersiz 15 20 dk kendime gelemedim çok yorulmuşum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Ben sabah öğlen akşam düzenli olarak ters ve düz barfiks çekerek kurtuldum bu ağrıdan, bir de iç çamaşırı(alt ve üst) kesinlikle ter tutan pamuk, modal vs olmayacak, sporcuların kullandığı çabuk kuruyan, teri dışarı atan tipte olacak, kışın içlikle bacaklar da soğuktan korunacak mutklaka. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Omurgamızın kuvveti ve esnekliği kadar sağlıklıyız. Pilates ve yoga seçeneğini bi düşünün ve doktorunuza danışın derim. Siz sakındıkça beliniz zayuflayacak ve daha dayanıksız daha narin olacak. Vücudumuz hareket odaklı ama doğru formda hareket. Kullanılmayan uzuv zayıflar. Kullanılmayan uzva yatırım yapmaz vücut. Kas dokusu, kemik dokusu, beyin dokusu tümü dahil buna. Yukarıda da yazmıştım ftr kontrolünde güçlenme egzersizleri öneririm. Ameliyattan da korkmayın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu
Erhan Doruk yazdı:

Son iki aydır bu dertten müzdaribim . Geçen hafta çektirdiğim yeni mr ile biraz daha ilerlediğimi gözledik. Bahçede çalışma ve fazla araç kullanmaktan kaynaklıymış muhtemelen.  Doktorum bu şekilde dikkat ederek yaşamına devam edebiliyorsan et, dayanamam diyorsan ameliyat ederiz diyor. 

Bu konuyla ilgili herkesten farklı tecrübeler dinliyorum. Çoğunluk ameliyat olma diyor. 

Sizlerin de tecrübe ve önerlerinizi dinlemek isterim. 

Geçmiş olsun Erhan Bey, uzun süre bel ağrısıyla cebelleştim. Özellikle yaz ve kış geçişlerinde yürüyemez hale getiriyordu beni. ÇARE: Bel kaslarını güçlendirmek.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Bende de var. Fizik tedavi ve kilo vererek hafifledi. Ancak dikkat etmek gerekiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
(düzenlendi)

Kardeşim seneler önce mikrocerrahi ile ameliyat oldu. 1-2 haftada bir arabaya koyup hastaneye iğneye götürürdük. Ameliyat kararından önce bir umut fizik tedaviye gideyim demişti. Fizik tedavi doktoru bile ameliyat ol abi sen deyince ameliyat karar vermişti 😊.  3 fıtığından büyük olanı aldırdı. 1 hafta kadar yattı sonra ufak ufak hareketlere başladı. 10ncu gün araba kullanıyordu. 45 gün kadar rapor veriyorlardı o zamanlar. O günden beri dikkat eder. Sıkıntı yaşadığını duymadım. 

Askerdeki tüfekli tüfeksiz hareketler aklıma gelir hep. Çömelerek birşeyler almak filan. Sağlık için yapılan güzel hareketlermiş😁

tarihinde Baha Kanberoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuluhan Şıpka

Mikro cerrahi ve bulacağın iyi bir doktorla ameliyat sonrası daha önce neden olmadım diyebilirsin…eşim 3 hafta evde yattı sonunda ameliyat oldu…Sonrasında fizik tedavi ile çok iyi oldu…yinede karar senin…eski tip ameliyatları bilenler hep yok olma modundalar ve tavsiye etmiyorlar ama tıp ilerledi…

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Bel fıtığı babamda da vardı, tavsiye etmiş gibi olmayayım, bitane çıkıkçı adama gittiler, belini boynunu bacağını çekti bişeyler yaptı, 1 gün sert zeminde yatacaksın dedi, sonra babam iyileşti, bel ağrısından yatağa düşmüştü şimdi yarım kamyon odunu bodruma taşıyor köyde. 

Lise dönemimde burnum tıkalıydı griptim, hapşırırken tıkalı olduğunu unutup ağzım kapalı hapşırmıştım, basınçtan kasık fıtığım patlamıştı. Saçma sapan sebeplerden fıtık oluşuyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Ebrar Tüfek yazdı:

Bel fıtığı babamda da vardı, tavsiye etmiş gibi olmayayım, bitane çıkıkçı adama gittiler, belini boynunu bacağını çekti bişeyler yaptı, 1 gün sert zeminde yatacaksın dedi, sonra babam iyileşti, bel ağrısından yatağa düşmüştü şimdi yarım kamyon odunu bodruma taşıyor köyde. 

Lise dönemimde burnum tıkalıydı griptim, hapşırırken tıkalı olduğunu unutup ağzım kapalı hapşırmıştım, basınçtan kasık fıtığım patlamıştı. Saçma sapan sebeplerden fıtık oluşuyor. 

İlk fıtık olduğunu duyunca, darağacına ayaktan asıp beli çeken adamlar aklına geldi. İlk izleyince , buna da gidilir mi diyordum ama yaşanan acı bir umut acaba dedirtiyor insana. Belki 100 kişiye uygulayıp birkaç iyi olandan biridir babanız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...