İçeriğe Yönlendir

Bel Fıtığı

Erhan Doruk

Recommended Posts

Mahmut Yıldız
Erhan Doruk yazdı:

Ancak çevremde ameliyat öneren kimse yok. Alternatifleri değerlendir son aşamada ameliyat ol diyorlar. 

Son ana kadar bekleyip fıtık kötüleştikten hatta insan yerden kalkamaz hale geldikten sonra olunan ameliyatın başarısı düşüyor. Ve bunları görenler yukarıdaki yorumu yapıyor.  Çevremde acele etmeyip son ana kadar bekleyenler hep sıkıntılı. Erken müdahalede başarı oranı yüksek. 

Ancak her fıtık için ameliyat da gerekmez. Doğru yaşam şekli ile sorunsuz devam edebilirsiniz. Dediğiniz gibi başka doktorların fikrini de alıp karar vermek en doğrusu.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
(düzenlendi)

Fizik tedavi vb. şeyler yaşam tarzıyla ilgili. Fizik tedavi birşeyleri toparlıyor ama iyiyim diye düşünüp aynı şekilde devam ederseniz mancınık etkisi de yapabilir.

Mevcut durumda yaşam tarzınızı daha ergonomik hale getirme şansınız var mı? Ameliyat tedavi arasındaki kararı verirken bu da etkili olacak bir unsur. Sürekli araba tepesinde kalmaya devam edecek misiniz mesela? Ameliyatlı insan ağırlık, zorlama tarzı şeylerde kendini daha çok sakınabiliyor. 

Erhan Doruk yazdı:

İlk fıtık olduğunu duyunca, darağacına ayaktan asıp beli çeken adamlar aklına geldi. İlk izleyince , buna da gidilir mi diyordum ama yaşanan acı bir umut acaba dedirtiyor insana. Belki 100 kişiye uygulayıp birkaç iyi olandan biridir babanız. 

Aman hocam. Bu işin ehli insanlar önemli. O çıkıkçının elinde kalmakta var. Bursa da sanayide birisi bir alet yapmıştı. Milleti ayağından bağlayıp baş aşağı sallıyordu. O aklıma geldi bir anda. Haberlere bile çıkmıştı. 

Kayropratik diye bir olay var. Kas iskelet sistemi sıkıntılarıyla uğraşıyorlar ama fıtık için gidilir mi veya ileri derece de fıtıklarda ne kadar etkili olurlar bende tam bir soru işareti. Yine Bursa da birisiyle konuşmuştuk hanımın boyun fıtığı için. 4-5 sene önce bizden 5 bin dolar civarına denk gelen bir TL meblağ istemişti. Belki biraz fazla da olabilir. 2 günde bir seans yapacaktı. 20-25 günde Bursada kalmamız gerekiyordu. Benim aklıma yatmadı mevzu. Gitmedik. 

tarihinde Baha Kanberoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Erhan Doruk yazdı:

Haftaya iki doktorun daha fikrini alacağım. Önümüzdeki iki hafta duruma

Hocam fizik tedavi uyguladı annem de geçmeyince ameliyat oldu. Bazıları 1 saatlik ameliyat filan diyor da annem 5.5 saat kaldı ameliyatta.. 

İnşallah fizik tedavi ile geçer de ameliyata gerek kalmaz hocam.. 

Ebrar Tüfek yazdı:

köyde

Bu nasıl bir yorum arkadaş ya? Senin gibi aydın bir insana yakışıyor mu kırıkçı çıkıkçı övmek? :D

şaka bir yana fayda gören 1-2 kişi biliyorum ben de. Yosma etme desem de bizimkiler de götürdü annemi 2 kişiye. Bir işe yaramadılar. Ameliyat çözdü. 

bu konuda hep bilimden yanayım. Bana hiç inandırıcı gelmiyor her ne kadar iyi geldiğine şahit olduğum çıkıkçılar olsa da..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Boyun fıtığı var bende de.. Bazen atak yaptığında kafamı elimle kaldırıyorum uyutmuyor bile. Allah kolaylık versin hocam..

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Muhammet Ali Deli yazdı:

Bu nasıl bir yorum arkadaş ya? Senin gibi aydın bir insana yakışıyor mu kırıkçı çıkıkçı övmek? :D

şaka bir yana fayda gören 1-2 kişi biliyorum ben de. Yosma etme desem de bizimkiler de götürdü annemi 2 kişiye. Bir işe yaramadılar. Ameliyat çözdü. 

Abi harbiden öyle, görmeden önce bende kızıyodum felç kalacan ölecen bişey olacak diyordum gidenlere, birebir şahit olduktan sonra tamamen fikrim değişti :D dümdüz yatıyor bacaklarını uzatıyor, bi bacağı diğerinden daha kısa, adamı tahtaya yatırıp makarayla ters çeviriyor kafa aşşağıda, belinden çekiyor, düz yatırıp bide bacaktan çekiyor, tekrar kontrol ediyorlar 2 bacak birbirine eşit :D gözüyle görmeyen hadi lan der normaldir bende diyordum :D

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ebrar Tüfek yazdı:

Abi harbiden öyle, görmeden önce bende kızıyodum felç kalacan ölecen bişey olacak diyordum gidenlere, birebir şahit olduktan sonra tamamen fikrim değişti :D dümdüz yatıyor bacaklarını uzatıyor, bi bacağı diğerinden daha kısa, adamı tahtaya yatırıp makarayla ters çeviriyor kafa aşşağıda, belinden çekiyor, düz yatırıp bide bacaktan çekiyor, tekrar kontrol ediyorlar 2 bacak birbirine eşit :D gözüyle görmeyen hadi lan der normaldir bende diyordum :D

Ben de çok inanmam. Kardeşim de gitti, giderken merdiven basamağını çıkmak için bile ayağını kaldıramıyordu. Yüz üstü yatırıp bel omurlarını parmağıyla kontrol etti. Kardeşime sorunlu olan yerleri söyleme dedi, kendi parmağıyla bakarak şunlarda sorun var dedi ve doğru bildi. Parmağıyla basarak masaj falan yaptı, dönüşte dizini karnına kadar rahatça kaldırabiliyordu. Ama maalesef bir kaç ay sonra eskiye döndü. Yani bu masajcıların yaptıkları kesin çözüm olmuyor genelde, kısa süreli rahatlatıyor.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mahmut Yıldız yazdı:

Ben de çok inanmam. Kardeşim de gitti, giderken merdiven basamağını çıkmak için bile ayağını kaldıramıyordu. Yüz üstü yatırıp bel omurlarını parmağıyla kontrol etti. Kardeşime sorunlu olan yerleri söyleme dedi, kendi parmağıyla bakarak şunlarda sorun var dedi ve doğru bildi. Parmağıyla basarak masaj falan yaptı, dönüşte dizini karnına kadar rahatça kaldırabiliyordu. Ama maalesef bir kaç ay sonra eskiye döndü. Yani bu masajcıların yaptıkları kesin çözüm olmuyor genelde, kısa süreli rahatlatıyor.

Masaj çok farklı, benim dediğimde masaj yok, çekme işleminde patır kütür ses çıkıyor vücuttan. Babam 5 yıldır sağlam, halam fıtıktam yataktan kalkamıyordu, aynı işlemi ona da yaptılar şimdi tarla kazıyor ekip biçiyor bahçede oda yaklaşık 3 4 yıl oldu yaptıralı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Üç doktora göründüm. Ellerinizden öper iki fıtığım varmış. Doktorlar duramayacak seviyeye gelirsen ameliyat ederiz diyorlar. Acilen yüzmeye başla, bel kaslarını güçlendir dediler. Fizik tedaviye gideyim mi dedim. Gerek yok sen kasları güçlendir bir bakalım dediler. Uzun yürüyüşler yapmaya başladım. Ağrıdıkça durup dinlendiyorum. Geçen haftaya göre çok daha iyiyim. Ağrı sadece gece yatınca geliyor , kalkıp evde biraz yürüyüp yine yatıyorum. Bir süre böyle yaşayacağım bakalım.  

İşyerinden bir arkadaşım da uzun süre çekmiş fıtığı sonra alternatif tedavici birini bulmuş. Adam beline balık derisi sarmış. Birkaç gün dursun demiş. Sonra eliyle düzeltme yapmış, şimdi çok sağlıklıyım diyor. 

Bu fıtık olayı ilginç birşey. İyleşen de çok var, bacakta güç kaybı olan da. Ameliyat olup düzelen de , daha kötü olan da. Tam bir kumar . 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erhan Doruk yazdı:

Uzun yürüyüşler yapmaya başladım.

bunu Dr mu tavsiye etti?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Çağlar Bayur yazdı:

bunu Dr mu tavsiye etti?

Koşmadığın sürece sıkıntı yok, yürüyebilirsin dedi. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Genelde yüzün derler, uzun yürüyüşten de kaçının, hele yokuş hiç düşünmeyin derler.. Tıp ilerliyor:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Cem Işık yazdı:

Genelde yüzün derler, uzun yürüyüşten de kaçının, hele yokuş hiç düşünmeyin derler.. Tıp ilerliyor:)

Yürümek bana baya iyi geldi. oturdukça ağrım geçiyor ama ayaka kalkıp yürümeye başlayınca kaslarda spazm oluyor. yürüyünce bir süre sonra açılıyor. Dün yatana kadar hiç ağrı/kasılma çekmedim. Ancak sabah 5 gibi yine uyandırdı namıssız.

Yüzmeye de başlıyorum. Bir iki seneye boğazı geçmeye başlarım. :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mert Gülkokan yazdı:

Fıtık ameliyatı zor bizim akraba hafif bükük kaldı düz duramıyor

Her ameliyatın kendine göre risk faktörleri var. En önemlisi operatör ve yöntem. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Ameliyat olma kararı ezbere alınmamalı, ben 3 dr dolaştım, hepsi de sözleşmiş gibi gecikirsen (15-20 günden fazla) felce gider deyince mecburen ameliyat oldum.. uzun süre hareketsiz kalmak, sabit konumda oturmak yaramıyor. 2 Ay kadar geceleri halı üstüne ince yorgan serip öyle yattım, yumuşak yatak kabustu.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Erhan Doruk yazdı:

Yürümek bana baya iyi geldi. oturdukça ağrım geçiyor ama ayaka kalkıp yürümeye başlayınca kaslarda spazm oluyor. yürüyünce bir süre sonra açılıyor. Dün yatana kadar hiç ağrı/kasılma çekmedim. Ancak sabah 5 gibi yine uyandırdı namıssız.

Yüzmeye de başlıyorum. Bir iki seneye boğazı geçmeye başlarım. :)

Yüzmeninde stili var yani size gerekli olacak olan stilde yüzün. Skolyoz için yüzmeye başlayıp yanlış stil sebebiyle skolyozun derecesini arttıran arkadaşım var. aman dikkat.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bende açıklığı sağa bakan skolyoz vardı. 2 yıl içinde sporla bildiğiniz s olan omurga düzene girdi. Bu hareketlere ömür boyu devam lazım. 3 gün yatayım hemen ağrı başlıyor. İlk kare önceki hali ama tümünü göstereni bulamadım e nabız hata veriyor.
Sırt s idi bariz.
Alttaki 2 ay önceki ya da 3.
4af4c0bde4b1dd5a3413d71a454e57e4.jpge4bab07525d6c7a53eb5b04ca4bd1479.jpg

Omurgamızın sağlığı ve esnekliği kadar sağlıklıyız daha önce de yazmıştım. Geçmiş olsun.

Kulaklar on numara çıkmış ilk karede bu arada :crazy:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Sağlık, kişiden kişiye değişir çünkü, herkesin vücut anatomisi farklıdır. 

Ameliyat olunsa da, olunmasa da dikkat edilmesi lazım. Soğuk ve rüzgarlı havalarda korunaklı olmak, ağırlık kaldırıp indirirken nizami hareketlere uymak, belirli jimnastik hareketlerini uygulamak, uygun sporları yapmak, karın ve bel kaslarını güçlendirmek (ki sorunun büyüğü buradan başlıyor) ve rahat edilen pozisyonlarda oturmak kalkmak. Bunları sizin belirlemeniz gerekli.

2003 yılında ameliyat olmam gerekiyordu, 2005 ve 2008' de de. Olmadım, fizik tedaviyle yola devam ettim. Arada sırada ben buradayım unutma diyorlar bel ve boynumdakiler.

İyi araştırarak karar alınmalı ve tek doktorla karara bağlanmamalı düşüncesindeyim. Fıtık ile ilgili çok kulaktan duyma bilgiler var aman dikkat.

Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Cem Işık yazdı:

Ameliyat olma kararı ezbere alınmamalı, ben 3 dr dolaştım, hepsi de sözleşmiş gibi gecikirsen (15-20 günden fazla) felce gider deyince mecburen ameliyat oldum.. uzun süre hareketsiz kalmak, sabit konumda oturmak yaramıyor. 2 Ay kadar geceleri halı üstüne ince yorgan serip öyle yattım, yumuşak yatak kabustu.. 

Ağrınız duramayacak kadar çok muydu.  

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Erhan Doruk yazdı:

Ağrınız duramayacak kadar çok muydu.  

İğne yapılmadan kıvrandırıyordu, düz ve dik duramıyordum. 2 gün dr a bile gidemedim ayaklanıp. Emeklediğimi hatırlıyorum. Ama benim durum epey ileri bir seviye idi, kendinizle kıyaslamayın beni. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Cem Işık yazdı:

İğne yapılmadan kıvrandırıyordu, düz ve dik duramıyordum. 2 gün dr a bile gidemedim ayaklanıp. Emeklediğimi hatırlıyorum. Ama benim durum epey ileri bir seviye idi, kendinizle kıyaslamayın beni. 

Ameliyat olma eşiğini anlamaya çalışıyorum. Arkadaşın eşi de aynı durumdaydı , iki kez ameliyat olarak kurtulabilmiş. 

Yorum bağlantısı
Tuluhan Şıpka

Aralarda sadece ayak ucu veya arkaya basarak kuvvet vererek güç kaybı olup olmadığını kontrol et.Güç kaybı hissedersen hemen doktora git. Güç kaybı çok önemli bu fıtık olayında demişti doktorumuz…

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Tuluhan Şıpka yazdı:

Aralarda sadece ayak ucu veya arkaya basarak kuvvet vererek güç kaybı olup olmadığını kontrol et.Güç kaybı hissedersen hemen doktora git. Güç kaybı çok önemli bu fıtık olayında demişti doktorumuz…

Teşekkürler. Haftaya yüzmeye de başlayacağım. Ara sıra doktorun muayenende ettiği gibi kontrol edeceğim. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Erhan Doruk yazdı:

Ameliyat olma eşiğini anlamaya çalışıyorum. Arkadaşın eşi de aynı durumdaydı , iki kez ameliyat olarak kurtulabilmiş. 

Ben ameliyatsız 3-5 gün iğne ile rahatlardım gibi düşünüyorum ama fıtığın yeri kötü olup, 15 gün içinde felç ihtimali %95’i 3 dr’dan duyunca, mecbur kaldım diyelim. Felç riski dile gelmese dayanırdım. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...