İçeriğe Yönlendir

Maaşınıza Ne Kadar Oranda Zam Bekliyorsunuz?

Sani Gerşon

Yüzde Kaç Zam Bekliyorsunuz?  

131 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Öner Kurukuz yazdı:

Bim dost süt 10.50 tl.

Yarım yağlı süt alıyoruz çocuklar için.

4 kutu alıyorum yaklaşık 1 hafta gidiyor çocuklara.

File’de %3,1 yağlı süt 10,9 lira. 

Levent Güzelkalp yazdı:

1 top dondurma 15 tl

1 top salepli katkısız sade dondurma 7 lira. Kilosu 110 lira. Yakınım yaptığı için içini de dışını da biliyorum. Ama mado’da 15 lira, doğru

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Dolar 5 aydır 18-18,5 lira civarı sabit. Hatta bu amerika’nın faiz artırımlarına rağmen böyle. Ama piyasada haftalık aylık bazda sürekli zam yapma furyası devam ediyor. Bunun kırılması lazım. 

Bakan asgari ücret için gerçek rakamlar için masaya oturalım diyor. Ama bu şartlarda %50-60’den az olması mümkün değil. 

marketler kar marjının düşük olduğunu, önce enflasyona çözüm bulun diye atar yapıyor. Ama şunu söylemiyor. Raflardaki ürünleri önce kendi taşeronlarına aldırıp, taşerondan markete getiriyorlar. Mal 10 lira. Taşeron bu malı markete 30’ye satıyor. Market 31 liraya rafa koyuyor gibi. 

üretimden rafa gelene kadar müfettiş teftişleri lazım. Garip şeyler dönüyor piyasada. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

marketin peyniri soğuk tutma maliyeti sürekli artıyor ama? Artmıyor mu?

Elektriğe sürekli zam yapıp sonra market dövmek de bana biraz komik geliyor.

MArketler (özellikle zincirler) birbirlerinden 10 kuruş ucuz satabilmek için zaten canhıraş uğraşmıyorlar mı?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

marketin peyniri soğuk tutma maliyeti sürekli artıyor ama? Artmıyor mu?

Elektriğe sürekli zam yapıp sonra market dövmek de bana biraz komik geliyor.

Eylülde yapılmıştı en son %25. O günden bugüne peynir fiyatı 2 katına çıktı. Bunun birde mazot arttı tarafı var. Taşınan ürünün kilosuna vurunca kum tanesi kalıyor. Yol ücretleri 1 yıldır sabit. Alt kesimle üst kesim gelir farkının bu kadar açılmasının sebebi bence bu. Zengin daha çok kazanıyor, fakir daha çok fakirleşiyor. Ülke verileri açıklanıyor. Şöyle uçuyoruz böyle kaçıyoruz. Ee maaşlı adamın cebi daha da boşalmış. Nasıl oluyor bu? 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Tarım ürünlerini. Tarladan çıkışı ile market rafı arasında 4 5 misli fark var

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Eylülde yapılmıştı en son %25. O günden bugüne peynir fiyatı 2 katına çıktı. Bunun birde mazot arttı tarafı var. Taşınan ürünün kilosuna vurunca kum tanesi kalıyor. Yol ücretleri 1 yıldır sabit. Alt kesimle üst kesim gelir farkının bu kadar açılmasının sebebi bence bu. Zengin daha çok kazanıyor, fakir daha çok fakirleşiyor. Ülke verileri açıklanıyor. Şöyle uçuyoruz böyle kaçıyoruz. Ee maaşlı adamın cebi daha da boşalmış. Nasıl oluyor bu? 

Uçmadığımız kesin. Bimdeki peynirde 6 kg sütten imal edilmiştir yazıyordu. 5 e çekmişler. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Uçmadığımız kesin. Bimdeki peynirde 6 kg sütten imal edilmiştir yazıyordu. 5 e çekmişler. 

gübreye zam oluyor. Süt de zamlanıyor. Sütün zamlandığını gören gübreci tekrar zam yapıyor. Sonra sütcü zam. Sonra gübreci altta kalır mı, o da yapıştırıyor zammı. Sorsan gübre fiyatları neden artıyor diye? Arz talep dengesi bozuldu. Taşıma maliyetleri, savaş, yasaklar bilmem ne. Yav bırakın. Dünya bir yere bilerek sürükleniyor ama hayırlısı olsun

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

gübreye zam oluyor. Süt de zamlanıyor. Sütün zamlandığını gören gübreci tekrar zam yapıyor. Sonra sütcü zam. Sonra gübreci altta kalır mı, o da yapıştırıyor zammı. Sorsan gübre fiyatları neden artıyor diye? Arz talep dengesi bozuldu. Taşıma maliyetleri, savaş, yasaklar bilmem ne. Yav bırakın. Dünya bir yere bilerek sürükleniyor ama hayırlısı olsun

Aynı yere geliyoruz işte. Sadece markete bağlamak saçma bu zamları.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Aynı yere geliyoruz işte. Sadece markete bağlamak saçma bu zamları.

Yok marketteydim. Ondan yani

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Dolar 5 aydır 18-18,5 lira civarı sabit. Hatta bu amerika’nın faiz artırımlarına rağmen böyle. Ama piyasada haftalık aylık bazda sürekli zam yapma furyası devam ediyor. Bunun kırılması lazım. 

Cümlenin başı ile sonu hem birbiri ile çok alakalı hem de çok alakasız.

Birbiri ile alakalı çünkü:

Doları bu seviyede tutmak için KKM'ye para harcanıyor, rezerv yakılıyor, kara para sokuluyor hazineye. Kısa vadede dolar tutuluyor ama enflasyon yardır yardır artıyor.

Birbiri ile alakasız çünkü:

Dolar bu seviyede tutulmak için harcanan para kısa vadede işe yararken uzun vadede enflasyona sebep oluyor. Bununla beraber her şeye zam geliyor. Üstüne üstlük reel enflasyon da açıklananla çok alakasız. E siz üretici olsanız, zararına satış yapar mısınız?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Cümlenin başı ile sonu hem birbiri ile çok alakalı hem de çok alakasız.

Birbiri ile alakalı çünkü:

Doları bu seviyede tutmak için KKM'ye para harcanıyor, rezerv yakılıyor, kara para sokuluyor hazineye. Kısa vadede dolar tutuluyor ama enflasyon yardır yardır artıyor.

Birbiri ile alakasız çünkü:

Dolar bu seviyede tutulmak için harcanan para kısa vadede işe yararken uzun vadede enflasyona sebep oluyor. Bununla beraber her şeye zam geliyor. Üstüne üstlük reel enflasyon da açıklananla çok alakasız. E siz üretici olsanız, zararına satış yapar mısınız?

tamam doğru. Peki gelir farkının artma sebebi nedir? 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Üretimimiz ve hammadde büyük oranda dışa bağlı. Döviz sabit Kalsa bile hammadde ve üretim maliyetleri ciddi yükseldi.  Mesela uluslararası piyasada cam 1 yılda 3 katına çıktı. Biz ülke olarak çok etkileniyoruz, çünkü üretimden çok tüketime alıştırılmışız. 3-5 yıl dişimizi sıkıp , dışa bağımlılığı azaltıcı hamleler yaparsak belki düze çıkarız. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

tamam doğru. Peki gelir farkının artma sebebi nedir? 

Gelir farkını açabilir misiniz? Çok yönlü bir şey çünkü.

Yani ben daha çok çalışıp daha iyi zam alabiliyorkan, benden 3 kat fazla çalışıp patronu yüzünden para alamayan vs gibi bi şey mi?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Gelir farkını açabilir misiniz? Çok yönlü bir şey çünkü.

Yani ben daha çok çalışıp daha iyi zam alabiliyorkan, benden 3 kat fazla çalışıp patronu yüzünden para alamayan vs gibi bi şey mi?

Yok. Genel anlamda maaşlı çalışanların alım gücünün düşmesi. Diğer yandan satılan mercedes bmw sayısının bu krize rağmen artması

Doğru çalışan kendini geliştiren her zaman kazanır zaten. O başka bir olay. Sınıf değiştirmek gibi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yok. Genel anlamda maaşlı çalışanların alım gücünün düşmesi. Diğer yandan satılan mercedes bmw sayısının bu krize rağmen artması

Buna gelir farkı denmez ki. Alım gücü denir. Sonuçta gelir pozitif artarken, karşılığında alınabilir ürünler negatif düşüyor.

Yine enflasyon ve kur karşımıza çıkıyor. Asgari ücret 2binTL iken çok daha iyi şeyler alabiliyorduk. Şimdi 5.5binTL alan asgari ücretli alamıyor onları.

Asgari ücret tekrar artacak. Muhtemelen 8-9bin arasına konumlayacaklar. O zaman yine alım gücümüz düşecek çünkü yine her şeye zam gelecek.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Buna gelir farkı denmez ki. Alım gücü denir. Sonuçta gelir pozitif artarken, karşılığında alınabilir ürünler negatif düşüyor.

Yine enflasyon ve kur karşımıza çıkıyor. Asgari ücret 2binTL iken çok daha iyi şeyler alabiliyorduk. Şimdi 5.5binTL alan asgari ücretli alamıyor onları.

Asgari ücret tekrar artacak. Muhtemelen 8-9bin arasına konumlayacaklar. O zaman yine alım gücümüz düşecek çünkü yine her şeye zam gelecek.

bunu sormadımki. Neyse :) 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bunu sormadımki. Neyse :) 

Zengin fakir arası açılacak o zaten evrenin kuralı. Fakir ekmekten başka birşey alamıyor, gün geçtikçe de hiçbirşey alamayacak konuma geliyor. Enflasyona karşı kendini koruyabileceği hiçbirşey yok.

Zenginin aldığı mal mülk aldı yürüdü. Para paragı çekti bizim çene yoruldu. 

3 milyona aldığı arsa 20 milyon oldu.

İlk paragraftaki adamın soy ağacını dirilt alamaz o tarlanın 3 milyonkenki halini.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Ne kadar zam alınırsa alınsız döviz bazında kazanç olmadığı sürece hep enflasyonun gerisinde kalacaktır. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

E siz üretici olsanız, zararına satış yapar mısınız?

bunu en son soran görevden affını istedi , ulu orta söylenmez :rofl:

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

bunu en son soran görevden affını istedi , ulu orta söylenmez :rofl:

Görevden affı kaldıracaklar mayısı bekleyin :spiteful:

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yıllık olarak yeniden değerleme oranından daha az zam yapmamaları gerekir.  

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bir ürün satan kendisini koruyabiliyor. Örneğin benim sütçü teyze bile geçen sene 5 liradan sattığı sütü bu sene 15’e kadar çıkardı.

Ama maaşlı çalışanlar maaşını kendisi belirleyemediği için alınan zam oranı reel enflasyonun altında kaldığı için bahsedilen farklar oluşuyor.

Bence satılan ürünlerin bazıları fahiş şekilde artıyor. Yapılan bu fırsatçılık sayesinde bazıları zenginleşirken geri kalan herkesin alım gücü düşüyor. Eyyorlamam bu kadar.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Emre Şimşek yazdı:

Bir ürün satan kendisini koruyabiliyor. Örneğin benim sütçü teyze bile geçen sene 5 liradan sattığı sütü bu sene 15’e kadar çıkardı.

Ama maaşlı çalışanlar maaşını kendisi belirleyemediği için alınan zam oranı reel enflasyonun altında kaldığı için bahsedilen farklar oluşuyor.

Bence satılan ürünlerin bazıları fahiş şekilde artıyor. Yapılan bu fırsatçılık sayesinde bazıları zenginleşirken geri kalan herkesin alım gücü düşüyor. Eyyorlamam bu kadar.

doların 18 e çıkmasını fırsatıçılıka göre yorumlayabilirmisiniz merak ettim dolarıdamı fırsatçılar yükseltti

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Ali Gök yazdı:

doların 18 e çıkmasını fırsatıçılıka göre yorumlayabilirmisiniz merak ettim dolarıdamı fırsatçılar yükseltti

Kurları bir türlü anlayamadım anlayamıyorum. Mutlaka manipülasyon var. Çıkması gereken zamanda çıkmıyor sonra aniden fırlıyor. Mutlaka orada da birileri zenginliklerini arttırıyordur.

Bu arada mal satan herkese fırsatçı demedim bunu demek çok büyük haksızlık olurdu. Ama sabit gelirlinin hepsi mağdur..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...