İçeriğe Yönlendir

Maaşınıza Ne Kadar Oranda Zam Bekliyorsunuz?

Sani Gerşon

Yüzde Kaç Zam Bekliyorsunuz?  

131 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Ali Gök yazdı:

doların 18 e çıkmasını fırsatıçılıka göre yorumlayabilirmisiniz merak ettim dolarıdamı fırsatçılar yükseltti

Satılan ürünlerin fiyatları dolar kurunun çok üstünde arttı. Dolar 2 kat olduysa ürünler en az 3 kat oldu. Çoğu ürün 4 kat arttı. Bazıları 5-6 kat arttı.

Satıcı veya üretici geleceği fiyatlayarak satış yapar bunu anlarım ama burası türkiye. Üretici veya satıcının ne kadar dürüst olmasını bekliyorsunuz? Elbette manipülasyon var fiyatlarda

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Satıcı veya üretici geleceği fiyatlayarak satış yapar bunu anlarım ama burası türkiye. 

Doğru tespit. Ticaret bunu gerektirir.. Bunu yapmayan batar. 

Yağı 120 lira alıp 130 liraya satarsa, tekrar almaya gittiğinde 140 a alırsa iki yıla kalmadan batar. 

Bu sebeple 120 ye aldığı yağı 150 ye satmak zorunda. 140 bile satsa sadece maliyeti kurtarır, diğer giderleri düşününce batması sadece biraz uzun sürer.. Yine batar. 

Enflasyon kötü bir şeydir. Büyüdüğünü, zengin olduğunu sandığımız şirketlerin bile çoğu gelecek kaygısı yaşamaktadır. Hele ki, sözleşmeli, uzun süreli işler yapan firmaların daha dikkatli olması gerekir. 

Geçen yıl kasımda 155 bin lira kasko bedeli ile sigortaladığımız araç bu yıl ekim ayında kaza yapıp pert oldu. kendisine 435 bin lira ödendi. 

Bu sigorta şirketi bugün poliçe yapıyorsa, gelecek 365 günün neler getireceğini ön görmeli ve hesap etmelidir. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Satılan ürünlerin fiyatları dolar kurunun çok üstünde arttı. Dolar 2 kat olduysa ürünler en az 3 kat oldu. Çoğu ürün 4 kat arttı. Bazıları 5-6 kat arttı.

Satıcı veya üretici geleceği fiyatlayarak satış yapar bunu anlarım ama burası türkiye. Üretici veya satıcının ne kadar dürüst olmasını bekliyorsunuz? Elbette manipülasyon var fiyatlarda

devlet denetlesin o zaman onuda benmi yapim :D 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Gök yazdı:

devlet denetlesin o zaman onuda benmi yapim :D 

pazar fiyatları ilginç ama. geçen sene 10-15 lira olan kıvırcık bugün 10 lira. Bir çok üründe sanki fiyatlar artmadı veya çok az arttı. Marketlere göre kıyaslıyorum tabi. Yanlış mıyım?

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

pazar fiyatları ilginç ama. geçen sene 10-15 lira olan kıvırcık bugün 10 lira. Bir çok üründe sanki fiyatlar artmadı veya çok az arttı. Marketlere göre kıyaslıyorum tabi. Yanlış mıyım?

yanlışsın :D  pazarıda pazarcıyıda sevmiyorum dün balık aldım cam gibiydi tezgahta  telefonla konuşyordum eve geldim yarısı çer çöp resmen gözünü aldığın an hemen dolandırıveriyorlar   

sebze meyvede üretilen ürün miktarının arz talebide etkiliyor fiyatı orası biraz karışık geçen sene ile kıyaslama yani 

devlet istese hepsine bir düzen sağlar istese .  devlet istese hangi üründen kaç ton lazım ne kadar ekilmeli hepsini bilir izler takip eder yaptırır ama isterse 

Ali Gök yazdı:

yanlışsın :D  pazarıda pazarcıyıda sevmiyorum dün balık aldım cam gibiydi tezgahta  telefonla konuşyordum eve geldim yarısı çer çöp resmen gözünü aldığın an hemen dolandırıveriyorlar   

sebze meyvede üretilen ürün miktarının arz talebide etkiliyor fiyatı orası biraz karışık geçen sene ile kıyaslama yani 

devlet istese hepsine bir düzen sağlar istese .  devlet istese hangi üründen kaç ton lazım ne kadar ekilmeli hepsini bilir izler takip eder yaptırır ama isterse 

ayrıca yarısı tezgahta olmayan bayat balıktı rengi bile farklıydı akşam gördüm erken saatte baksaydım geri götürürdüm haftaya üşenmicem gidecem tezgahına  

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Gök yazdı:

ayrıca yarısı tezgahta olmayan bayat balıktı rengi bile farklıydı akşam gördüm erken saatte baksaydım geri götürürdüm haftaya üşenmicem gidecem tezgahına  

biz sabah kahvaltıda balık yerdik trabzon’da. İstanbul’da senede birkaç kez alırım en fazla. balık halinde bile taze balık olmayabiliyor. 

tezgahtan balık alırken lambanın altından çıkarıp gün ışığında bakın. Ve tezgahtaki balıklara genel değil, tek tek seçerek bakın. 

Gözleri parlak olacak. Rengi parlak olacak. Diri olacak. Sümük gibi olmayacak. Solungaçları kırmızı olacak. Tüm bunlara baktıktan sonra tezgahta alınacak balık bulamıyorsun zaten 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Temmuz kasım 5 aylık enflasyonu tüik'e göre %14.

Aralıkta da çıksın %3 eder 17

Ne kadar zam almayı umabiliriz bu şartlar altında?

Herkes biliyor zarların hileli olduğunu.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Gülkokan yazdı:

bu bim konusu nereden çıktı

mapus damından düştü :rofl:

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ali Gök yazdı:

Devlet bazı tercihlerini bilerek isteyerek bilinçli yapıyor.

Ev alan vatandaşı değil evi yapan Müteahhittin tarafını tutuyor, 

Çiftçiyi değil aradaki Hal esnafını tarafında oluyor,

Taksiye binemeyen vatandaşı değil, Taksi plaka sahibini tutuyor.

Vergisini zamanında ödeyen vatandaşı değil ödemeyen şirketin tarafını tutuyor.

Bu örnekler daha çok artırılabilir çünkü vatandaş bireysel örgütlenemiyor (Dernek vs.) diğerlerinin ise hepsinin bir çatı kurumu ve üst kurumu var. Devlet kurumsal yapıları karşısına almak yerine bir araya gelemeyen vatandaşı karşısına alıyor.

Ha isterse Hal yasası, perakende yasası gibi her şeyi yapar  ama bindiği/beslendiği dalı/kökü kesmek istemiyor. Bu satırı @Mehmet Ozyurekdüzeltir diye biraz üzeri örtülü yazdım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Alıntı

2023 seçimlerini kazanmak isteyen hükumetin asgari ücreti 8 bin TL’nin üzerine çıkaracağını, memur maaşlarına ise %50 civarında zam yapacağını iddia etti.

Enflasyon inmez

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Uzunoğlu yazdı:

Devlet bazı tercihlerini bilerek isteyerek bilinçli yapıyor.

Ev alan vatandaşı değil evi yapan Müteahhittin tarafını tutuyor, 

Çiftçiyi değil aradaki Hal esnafını tarafında oluyor,

Taksiye binemeyen vatandaşı değil, Taksi plaka sahibini tutuyor.

Vergisini zamanında ödeyen vatandaşı değil ödemeyen şirketin tarafını tutuyor.

Bu örnekler daha çok artırılabilir çünkü vatandaş bireysel örgütlenemiyor (Dernek vs.) diğerlerinin ise hepsinin bir çatı kurumu ve üst kurumu var. Devlet kurumsal yapıları karşısına almak yerine bir araya gelemeyen vatandaşı karşısına alıyor.

Ha isterse Hal yasası, perakende yasası gibi her şeyi yapar  ama bindiği/beslendiği dalı/kökü kesmek istemiyor. Bu satırı @Mehmet Ozyurekdüzeltir diye biraz üzeri örtülü yazdım.

mesela ben devlet olsam; vatandaş mı şirket mi diye sorsalar, şirketlerin istikbali önceliklidir derdim. 

iyi ki devlet değilmişim 😁

• Beğenme 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Gayri safi milli hasıla içen 858 milyar dolar seviyesine çıktı diyorlar ... Hisseden varmı . Yani 720 milyar dolar seviyesinden 858 milyar dolara yükselmiş. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

mesela ben devlet olsam; vatandaş mı şirket mi diye sorsalar, şirketlerin istikbali önceliklidir derdim. 

Devlete kimin tüyo verdiği belli oldu :)

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Gayri safi milli hasıla içen 858 milyar dolar seviyesine çıktı diyorlar ... Hisseden varmı . Yani 720 milyar dolar seviyesinden 858 milyar dolara yükselmiş. 

rakam/matematik falan yorucu olur bazı zamanlarda, ayrıca gereksiz de olabiliyor yerine göre

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Ama Vatandaşı yaşat ki, Devlet yaşasın.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

rakam/matematik falan yorucu olur bazı zamanlarda, ayrıca gereksiz de olabiliyor yerine göre

Satın alma paritesine bakıncada gayri safi 3,3 trilyon dolar çıkıyor. Dünya 11 ncisi ... Onuda hissetmedim. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Satın alma paritesine bakıncada gayri safi 3,3 trilyon dolar çıkıyor. Dünya 11 ncisi ... Onuda hissetmedim. 

gözlerin ışıldamadığı için hissetmemen gayet normal.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

rakamlar yorar, mesela, bizim gsmh yı kaç kişi üretiyor? biliyor muyuz?

Ali Darbaz yazdı:

Satın alma paritesine bakıncada

mesela benim paritem dünyada 3. sırada o da farklı şey.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Emre Şimşek
Mahmut Yıldız yazdı:

Asgari ücret belli oldu, 8506 TL

Yüzdesel olarak 54 puan diyorlar.

o zaman memura 30+X şeklinde yaparlar dimi? Yapmalılar lütfen çünkü.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Emre Şimşek yazdı:

Yüzdesel olarak 54 puan diyorlar.

o zaman memura 30+X şeklinde yaparlar dimi? Yapmalılar lütfen çünkü.

Öyle bakarsak asgari ücret geçen seneye göre % 100 arttı. Keşke yapılsa. Bize ne olacak onu da göreceğiz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

hayatta herkes kendi faydasını maksimize etmeye çalışır bu gayet normal. ama 10 senedir çalışan ustabaşının maaşı ne olacak onu düşünen yok. bir gün herkes asgari maaşla çalışır olacak bu gidişle.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...