İçeriğe Yönlendir

Telefonlar Beyin Okuyabilir Mi?

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Mustafa Erkan

Akıldan geçenlerin okunması demiyelim biz ona da, daha önce yapıp ettiklerimizin, belli saatte aradıklarımızın daha sonra yakın parametreler oluşunca önümüze getirilmesi olarak değerlendiriyorum bu olayı. Diyelim düzenli olarak hergün evde 21-22 arası internete bağlanıp, dokuz on internet sitesine giriyorsunuz, İlginizi çeken şeylerin fiyatlarına bakıyorsunuz. Bu bakmış olduğunuz ürünler zaten reklam olarak her internete bağlanmanızda sizin önünüze getiriliyor ilave olarak yakın ürün ve hizmetler de bunlara ekleniyor. Mesela ben akşam motor yağlarının fiyatlarına bakmışsam iş yerinde yakın ilgili olmasından dolayı kasko fiyatları reklamları alıyorum.

İş yerinde başımızdan geçen ve bizi dehşete düşüren olayı yazayım size. Müdürümüz ve ben, müdür beyin odasında masa üzerine açılmış bir projeyi inceliyoruz. Projede bu kısım yanlış olmuş, burası mevzuata uygun olmuş falan derken, müdür beyin ağzından bir kelime çıktı. Kelimenin ne olduğunu tam olarak hatırlamıyorum ama söylenen kelime telefon tarafından cımbızla çekilerek Google ın o metalik sesli bayanı tarafından: aradığınız ..... şu adreslerde bulunmaktadır dedi. Biz resmen şok geçirdik. Telefon bizi dinliyor. Açık ve net.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Facebook geçenlerde grup kullanımını değiştirdi. Artık üye olunmadan bir gruba mesaj atılabiliyor. Buna bağlı olarak arayı soğutmama hatırlatması göndermiş olabilir.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Mustafa Erkan yazdı:

Telefon bizi dinliyor. Açık ve net.

Birkaç kere telefon elimde değilken ve hiç bir şekilde müdahale etmemişken, konuştuğumuz esnada Siri açılarak şunları şunları bulduk dedi. Bu arada Siri otomatik ayarda değil, kapalı.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bahsettiğim şey telefonda arama yaptığımız, yazdığımız, fotoğrafına baktığımız veya bunun gibi şeyler sonucu karşımıza çıkardığı gönderiler değil. 

Telefonda hiçbir şey yapmadan, aklımızdan geçen şeyi karşımıza çıkarması. 

mesela bugün öğlen aklıma bir şey geldi. Mazda’nın facebook grup sayfası. Gruptayım ama bildirim, haber kaynağı falan hepsi deaktif durumda. Aylardır ne ben gruba baktım ne de karşıma gönderi çıktı. Bugün öğlen bi girip bakayım millet neler yazıyor diye aklımdan geçti sadece. Sonra unuttum tabi. Ne arattım ne baktım. 

az önce facebook’u açtım. Birden önüme mazda grubundan bir gönderi düştü. 

bunun gibi birkaç olay daha yaşadım. Bu resmen beyin dalgalarını okumak gibi bir şey. Bu kadar tesadüf olamaz

Beyin okuma değil de insanların demografik özelliklerini akıllı cihazlardan sürekli takip edip, arama yapanların yaptıklarını yapmayanların önüne çıkarıyor.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Erhan Doruk yazdı:

Beyin okumak değil de dinlemek olabilir. Mesela geçen uyuşturucu baronu El-chapo nun belgeselini izlemiştim. Adamı yakalamak için olaya ABD de ortak oluyor. Meksikada tüm telefon hatlarını kontrol edip anahtar kelimeler belirlemişler. konuşmada bu kelimeler geçtiği zaman telefon dinlemeye takılıyormuş. Anahtar kelimelerden biri de oğlunun adıymış. Telefondan oğluna ulaşıyor, oğlunun adı dinlemeye takılıp yeri belirlenip yakalanmıştı. Tüm bunlar 2014 de oldu ve kim bilir bugün daha ne teknolojiler vardır. Dandik bir oyun yüklesek de bizden telefonla ilgili birçok yetki istiyor.Bu bilgiler de uluslararası istibarata ve siber korsanlığa hizmet edebiliyor. 

Anahtar kelimeler Türkiye için de geçerli. 

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

6 FB beğeninizden Siyasal eğiliminizi çıkartabilen AI, fonda görünen bir mazda beğeninizden reklamları önünüze getirebilir. Computer Vision.

Bizi görüyor ve duyuyorlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

tek yanıt vereyim: hayır.

beyniniz basit ondan öyle geliyor. Düşünülmesi beklenen şeyleri düşünüyorsunuz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sanal arsa satışları başladı ama çok pahalı. 1-2 dönüm alayım diyorum şimdiden. Yarın bitcoin gibi olacak. Şu Vr gözlükleri bi hafifletseler ne iyi olacak

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Sanal arsa satışları başladı ama çok pahalı. 1-2 dönüm alayım diyorum şimdiden. Yarın bitcoin gibi olacak. Şu Vr gözlükleri bi hafifletseler ne iyi olacak
Sanal arsa ne abi?
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:
Servet Aydın yazdı:

Sanal arsa ne abi?

Oyun. Bozulmayan dsg, yazılımlı tsi’lar falan işte 😁

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Böyle bir şey

8 saatir sandrayı düşünüyorum hala telefon gelmedi? mağdurum

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
8 saatir sandrayı düşünüyorum hala telefon gelmedi? mağdurum

Birazdan çıkıyor yola. Duşta şimdi
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Sandra dendi silvıstır sana doğru geliyor seversin
Ders almaya geliyor.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...