İçeriğe Yönlendir

Otomatik El Frenini Otomatik Çekmemek Mümkün mü?

Çiğdem Bilen
Çözüme git Çiğdem Bilen tarafından,

Recommended Posts

Çiğdem Bilen

Aracımı yağmurlu havada kullanıp park ettiğimde el frenini çekersem sonraki ilk hareketimde yapışan fren tak diye ses çıkarıp açılıyordu. Ben de böyle zamanlarda kapalı garajımda zemin de düz olduğu için viteste bırakıp el frenini çekmiyordum. Fakat şimdiki aracımda otomatik olduğu için kontağı kapattığım gibi el frenini ben çekmezsem o çekiyor. Ertesi gün ilk harekette bazen yapışma sesi çoğu zaman da cızırtı sesi oluyor. Otomatik el frenini otomatik çekmemenin bir yolu var mıdır?

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Mümkün.. Stop ettikten sonra kapıyı acın. Yarim kontak yaptıktan sonra tekrar manuel olarak el frenini indirin. tekrar cekmiyor.. Tabi sizin aracta sıralaması veya Şekli değişik olabilir.. 

• Beğen 3
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Yalnız bunu yaparken ayağınızla frene basmazsanız el frenini bırakmaz. Kontağı açtıktan sonra, ayak frenine basarken eliniz ile manuel indirin. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Mümkün, Leond yarım kontak yapıp el freni indirilince çekmiyor birdaha.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Herkese teşekkürler hepsini deneyeceğim corsada da olur büyük ihtimal

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Auto hold tuşu var vw grupta onu devre dışı bırakırsanız kendiniz çekmeniz gerekli. Buna benzer bir tuş olmalı sizin aractada.

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Serkan Maden yazdı:

Auto hold tuşu var vw grupta onu devre dışı bırakırsanız kendiniz çekmeniz gerekli. Buna benzer bir tuş olmalı sizin aractada.

Eminmiisin? Deaktifkende cekiyor bende yani galiba sanirım 🤔

Yorum bağlantısı
Serkan Maden
Alpay Sumer yazdı:

Eminmiisin? Deaktifkende cekiyor bende yani galiba sanirım 🤔

Çekmez.

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Birinci kasa C-max de otomatik el freni düğmesine basılı olarak kontağı çıkarınca freni tekrar çekmiyor. Belki aynı yöntem bunda da vardır. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Aynen araci stop ettikten sonra, tekrar yarım kontak açarak frene basın ve el frenini manuel indirin. Sonra ayağınız frenden çekip kontağı kapatın, viteste olduğuna emin olduktan sonra.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Elektronik el frenli arabalarınız değerinde ...

çok beklersin :D  

bu arada oto tutucu açık kapalı farketmez her türlü el freni çekmeli araba, zira oto holdun el freni ile alakası uzak yakın yoktur.

Not: düz yerde el freni çekmem bende, hafif gelip dayanan bir araç olduğunda araba az esnemeli, yoksa her yeri sensör dolu tamponlar çat çut gider... yalnız oto şanzımanda P de şanzıman pim ile dişli kitler, bu biraz sakat aslında, manuel araçta bu dert yok, viteste olan araba itilince önce biraz gider, itmeye devam edersen yavaştan kompresör kaçıran silindir arabanın biraz tur daha gitmesine izin verir, oto şanzıman izin vermez buna, manuel her türlü daha iyi bu açıdan.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Çağlar Bayur yazdı:

elektrikli el freni bana göre değil, virajlarda manueli sıkça kullanıyorum :f1:

Ben denedim. Ayarı yok imansızın. Bian cigerlerim yerinden cıktı sandım. Evde denemeyiniz 😨

Metin Akbal yazdı:

Elektronik el frenli arabalarınız değerinde ...

Paket mi olsun burda mı 😂

IMG_20211227_125219.jpg

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Maden
Ali Cihangiroğlu yazdı:

çok beklersin :D  

bu arada oto tutucu açık kapalı farketmez her türlü el freni çekmeli araba, zira oto holdun el freni ile alakası uzak yakın yoktur.

Vw de auto hold kapalı olursa çekmiyor el frenini.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Serkan Maden yazdı:

Vw de auto hold kapalı olursa çekmiyor el frenini.

hatalı yazılım :tongue: şaka bir yana oto viteste çekmeli her türlü...

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Alpay Sumer yazdı:

Ben denedim. Ayarı yok imansızın. Bian cigerlerim yerinden cıktı sandım. Evde denemeyiniz 😨

Paket mi olsun burda mı 😂

IMG_20211227_125219.jpg

Sen anahtarı mı mozaikledin ben mi yanlış görüyorum abi😃 ayrıca üst üste 3 takım paspas seren adam el freni falan çekmez virajda bizi yeme 😃😃

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:
elektrikli el freni bana göre değil, virajlarda manueli sıkça kullanıyorum :f1:

Biz ne yapalım

7f950cc587b630d670368622778ab917.jpg

tarihinde Tamer Topaç tarafından düzenlendi
Temsilidir :D
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Oğuzkan Erışık yazdı:

Sen anahtarı mı mozaikledin ben mi yanlış görüyorum abi😃 ayrıca üst üste 3 takım paspas seren adam el freni falan çekmez virajda bizi yeme 😃😃

ve eketro freni tek çekince zaten kitlemez, cama falanda yapıştırmaz, öyle yapıyorsa direk hatadır ölümcül risktir, o araç çağrılır...

Tamer Topaç yazdı:

Biz ne yapalım

7f950cc587b630d670368622778ab917.jpg

aboo pis fakir :tongue:

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Otomatik el freni siz isterseniz otomatik olmuyor mu?

yani otomatik modu açınca vitesi p’ye alınca kendi el frenini çekiyor. Ama manuel moda alınca el frenini siz düğmeye basarak çekiyorsunuz ve çekmiyorsunuz? 

böyle değil mi? El freni düğmesine basılı tutunca auto on/off olmalı

Yorum bağlantısı
Serkan Maden
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Otomatik el freni siz isterseniz otomatik olmuyor mu?

yani otomatik modu açınca vitesi p’ye alınca kendi el frenini çekiyor. Ama manuel moda alınca el frenini siz düğmeye basarak çekiyorsunuz ve çekmiyorsunuz? 

Aynen böyle benim kullandığım vw lerde. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Serkan Maden yazdı:

Aynen böyle benim kullandığım vw lerde. 

Toyota da böyle. 

hatta geçen gün el frenini manuel çekip geri vitese attım. Milim geri gitmem lazımdı. Gaza basınca bıraktı el frenini. Güzel programlamışlar. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...