İçeriğe Yönlendir

Otomatik El Frenini Otomatik Çekmemek Mümkün mü?

Çiğdem Bilen
Çözüme git Çiğdem Bilen tarafından,

Recommended Posts

Metin Akbal
Alpay Sumer yazdı:

Paket mi olsun burda mı 😂

IMG_20211227_125219.jpg

Dolap kargo 15.99 a geliyor, Getir de de değişik kampanyalar mevcut :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Ali Cihangiroğlu yazdı:

ve eketro freni tek çekince zaten kitlemez, cama falanda yapıştırmaz, öyle yapıyorsa direk hatadır ölümcül risktir, o araç çağrılır...

aboo pis fakir :tongue:

Fakirlik kanımıza işlemiş. Hem fakir hem de, fukarayız...

Çağlar Bayur yazdı:

deprajjm ı o , giderken bi bassana

Virajda dimi :f1:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Oğuzkan Erışık yazdı:

Sen anahtarı mı mozaikledin ben mi yanlış görüyorum abi😃 ayrıca üst üste 3 takım paspas seren adam el freni falan çekmez virajda bizi yeme 😃😃

Foto cekemedim hazırdan bulduk 😂

Bak haklısın.. İyi bakarım arabalarıma ama denemeden olur mu 😄

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Çiğdem Bilen

Araçta auto hold kapat/aç düğmesi yok. Burada yazılanları denedim olmadı. Daha önce klavuzda bulamamıştım şimdi tekrar bakınca buldum denedim oldu. belki başkasına da lazım olur

- Motor çalışırken el frenini çekin

- Ayağınızı frenden çekip el freni düğmesine 10-15 sn basın 

- Ayağınızı frene basıp el freni düğmesini 2 sn çekin

Ekranda auto hold uyarı ışığı yanıyor

Herkese teşekkürler

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Otomatik el freni siz isterseniz otomatik olmuyor mu?

yani otomatik modu açınca vitesi p’ye alınca kendi el frenini çekiyor. Ama manuel moda alınca el frenini siz düğmeye basarak çekiyorsunuz ve çekmiyorsunuz? 

böyle değil mi? El freni düğmesine basılı tutunca auto on/off olmalı

Araç ilk geldiğinde otomatik çekmesi programlıydı. Otomatik modda da p'ye alınca değil kontağı kapatınca çekiyor. 

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Alpay Sumer yazdı:

Hocam cevaba gidiş seklimden ufak bir kanaat  notu kullanamazmısınız 😄

Sadece opelde çalışmadı yoksa cevap doğru 💯 tam puan tabi ki

😄

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Çok güvenli. El frenini çekmemeyi ayarlamak için sayısalcı olmak lazımmış :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

bendeki durum şöyle, uzun anlatayım, kemer takılı değilse oto hold çalışmaz bu tamam, hemen hemen tüm oto vitesler aynıdır, baı antikalar hariç...

durdum araç D de ve oto hold devrede fren yapıyor, kemeri çıkardım direk el freni çeker, gaza bassamda gitmez önce el frenini elle boşalt der, oto hold kapalıyken yaparsam boşa atar el freni çeker D de olsada yürümez önce P ye al sonra R-D seçersin, gaza basınca el freni salar gider ama kemeri tak diye homurdanır

durdum vites konumu farketmeksizin, motoru kapattım direk el freni çeker

durdum motoru kapadım freni çekti ,vites konumu farketmeksizin, elle freni indir yaparsam el freni boşaltır

durdum motor çalışıyor vites D de, kemer takılı, kapıyı açtım, direk el freni çeker, vites boşa atar bekler uyarı verir dit dit öter, ekranda talimat yazar önce P ye sonra D ye almadan yürümez kapıyıda kapatacaksın tabii

ha kapı açık o şekilde gidicem sonra çalıştırdım,  yürü dersem kapı açıkken D yada R yaparsam el freni salar yürür ama uyarıda verir

kapılardan biri tam kapanmadıysa P den D ye aldım gaza bastım, yürümez uyarı verir el freni çekiliyse bırakmaz

bunların haricinde oto hold açık yada kapalı farketmeksizin el freni çekili, kapılar kapalı, kemer farketmez, D yada R ye alır gaza basarsam kendiliğinden freni boşaltır yürür, oto hold (kemer takılıysa) zaten gaza basınca bırakır

oto hold devreye girdiğinde 3 dk. bekler sonra freni salar vites D yada P deyse kendiliğinden yürür, oto hold 3 dk. san fazla tutmaz unutmamak lazımdır.

bu yazdıklarım değiştirilmez ayarı yoktur, sadece oto hold u açıp kapayabilirim.

manuel kullanımda el freni ne yapıyor denemedim, onuda yarın denerim artık :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bendeki durum şöyle, uzun anlatayım, kemer takılı değilse oto hold çalışmaz bu tamam, hemen hemen tüm oto vitesler aynıdır, baı antikalar hariç...

durdum araç D de ve oto hold devrede fren yapıyor, kemeri çıkardım direk el freni çeker, gaza bassamda gitmez önce el frenini elle boşalt der, oto hold kapalıyken yaparsam boşa atar el freni çeker D de olsada yürümez önce P ye al sonra R-D seçersin, gaza basınca el freni salar gider ama kemeri tak diye homurdanır

durdum vites konumu farketmeksizin, motoru kapattım direk el freni çeker

durdum motoru kapadım freni çekti ,vites konumu farketmeksizin, elle freni indir yaparsam el freni boşaltır

durdum motor çalışıyor vites D de, kemer takılı, kapıyı açtım, direk el freni çeker, vites boşa atar bekler uyarı verir dit dit öter, ekranda talimat yazar önce P ye sonra D ye almadan yürümez kapıyıda kapatacaksın tabii

ha kapı açık o şekilde gidicem sonra çalıştırdım,  yürü dersem kapı açıkken D yada R yaparsam el freni salar yürür ama uyarıda verir

kapılardan biri tam kapanmadıysa P den D ye aldım gaza bastım, yürümez uyarı verir el freni çekiliyse bırakmaz

bunların haricinde oto hold açık yada kapalı farketmeksizin el freni çekili, kapılar kapalı, kemer farketmez, D yada R ye alır gaza basarsam kendiliğinden freni boşaltır yürür, oto hold (kemer takılıysa) zaten gaza basınca bırakır

oto hold devreye girdiğinde 3 dk. bekler sonra freni salar vites D yada P deyse kendiliğinden yürür, oto hold 3 dk. san fazla tutmaz unutmamak lazımdır.

bu yazdıklarım değiştirilmez ayarı yoktur, sadece oto hold u açıp kapayabilirim.

manuel kullanımda el freni ne yapıyor denemedim, onuda yarın denerim artık :)

@İlkay Başaran ben artık bu arabayı anlayamıyorum. Beni çok aştı 😀

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

@İlkay Başaran ben artık bu arabayı anlayamıyorum. Beni çok aştı 😀

Hep 100 doları pipet yapıp pudra şekeri çekmekten.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bir de el freni çekildiği halde kafasına göre gezen araçlar var benim arkadaşın Uno su gibi :)

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Önder Özcan yazdı:

Otomobil Clio 5 ten başlar.😏

kısaca Daalın diyebilirmiyiz :D

ama planda bir 4x4 hafif arazi aracı almak var, lazım oluyor vallahi, geçen zeytinlik dolaşalım dedik arabayı sokamadım, tarla bu girmem dedi el freni çekti, P ye aldı, ikna edemedim :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

aaa suzuki denmiş

evet birde dayhatsuda denmiş olabilir, ileri planda ise land da denecektir belki kim bilir :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

prd araziye girilecek sandıydım

girilicek ama yanda ailede olacak, az yerde olmalı araçta...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

girilicek ama yanda ailede olacak, az yerde olmalı araçta...

hee taamma dayhtasu dendi sandıydım

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ali Cihangiroğlu yazdı:

evet birde dayhatsuda denmiş olabilir, ileri planda ise land da denecektir belki kim bilir :)

Land deme cesaretin var yani? :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
Çağlar Bayur yazdı:

elektrikli el freni bana göre değil, virajlarda manueli sıkça kullanıyorum :f1:

Değil mi yaaaa. Ne o öyle kendi  kendine çalışan el freni mi olur.  

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Yurdaer Elay yazdı:

Land deme cesaretin var yani? :D 

olmamı :)

ahanda deliller, dün yapmış olduğumuz atraksiyon, sıfırdan toplayıp ne istersen motor vs herşey yapan arkadaşım Umut var burada, her şey mümkün :)

orRl48.jpg

Meşhur Ali Deveciye hazırlanıyormuş, Merso Unimog 911 4x4 (normal uni kısa ve ufak bu resmen kamyon, über alet) arka kısmı yapılıyor 2+1 ev gibi :) 450 lt. yakıt 450 lt içme suyu vs her yer dolu, tavanda güneş panli vs olacak tabii...

orR4RH.jpgorRZlU.jpgorV5tv.jpgorVxi0.jpg

ne istiyorum karar vermem yeterli, Land Seri alayı, içinden seç birini , Unimog seç gitsin, paradan haber ver :)

transit dizel motor takılı yapım aşamasında alet, bu bana uyar, toplarken şase Aliağaya gidiyor, kumlama vs orada yapılıp geliyor...

orRFyj.jpg

kenarda bekleyen seri 2 galiba, V8 benzinli motorlu, beklemede

orVVOc.jpg

bu nasıl, toplanmış hazır, çok tatlı ahşap arka taban vs. moto orjinal benzinli içerim kafayı bulurum edişiın :)

orRMio.jpgorVNTM.jpgorVHdy.jpg

kaşıntı tutunca elzem mangal, tabii dağın tepesinde ateşsiz olmaz, günlük kullanım aracımız

yalnız bunda sağlam alt takım var, azda yükseltilmiş, araba taş maş üstünden hızla giderken alt takımda ses yok resmen, içerde tavana vururuz dedim alakası yok, hızlı ve langır lungur gidiyoruz zıplatır dersin demi, yok arkadaş öndeydim ben binek araba gibi yumuşak gidiyor alet, yapacaksan böyle olacak aga...

orR6NA.jpgorVBjH.jpgorVRRt.md.jpgorVz9G.jpgorVKSS.jpgorVpUA.jpg

orRA6S.jpgorR7mG.jpgorR0If.jpg

pis gaza gelirim ona göre :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

transit dizel motor takılı yapım aşamasında alet,

en çok garip olan da bu, transitte takılı iken çöpe atılan motor, bu landlere geçince milyon tl oluyor arabalar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

elektrikli el freni bana göre değil, virajlarda manueli sıkça kullanıyorum :f1:

Ben bidaaya euro5 motor bile almayacağım :)

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...