İçeriğe Yönlendir

Fluence - Hareket Halinde Stop Etme ve Çalışmama

Oğuzkan Erışık
Çözüme git Oğuzkan Erışık tarafından,

Recommended Posts

Oğuzkan Erışık

Merhaba 

2011 dizel otomatik 209binde fluence

İş çıkışı eve dönüyordum. İlk çalıştırma ve seyir halinde hiç bir anormallik yoktu. Hareret normal yakıt var. Garaja girdiğimde köşeyi dönerken araba silkeledi ve stop etti. Ekranda arıza ışığı yok. Marşa basıyorum araba çalışmıyor. Marş dinamomun bakıma ihtiyacı vardı ama ertelemiştim. Sanırım ondan kaynaklı marş anında kaçırma yapıyor şuan. Triger devirdaim kızdırma bujilerim yeni. Marş dinamosunun üzerine tornavida ile sertçe vurdum elciği pompaladım ama yine çalışmadı. Sorunu neredr aramak lazım? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Marş dinamosunda sorun olsa da araç stop etmez. Hiç vurdurdunuz mu? Umarım öyle olmamıştır.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Sani Gerşon yazdı:

Marş dinamosunda sorun olsa da araç stop etmez. Hiç vurdurdunuz mu? Umarım öyle olmamıştır.

Yok Sani abi araba otomatik. 

Alpay Sumer yazdı:

Bobin. Kalem olandan. 

Dizel dizel 😃

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Oğuzkan Erışık yazdı:

Dizel dizel 

Hani kaldırıyorlardı ? Ekulocik siystım falan ? 😂

Son hakkımda Enjektör diyorum.. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Alpay Sumer yazdı:

Hani kaldırıyorlardı ? Ekulocik siystım falan ? 😂

Son hakkımda Enjektör diyorum.. 

Yok yok enjektör olmasın. 

Selçuk Bakış yazdı:

Bence yerinden çıkan bir kablo var motorda

Görünen kısımlarda bir anormallik yok. Triger de yerinde. Yani çıkmamış. Atladıysa bilemiyorum. 

Sani Gerşon yazdı:

Yakıt bitmiş olmasın? DCI motor kolay kolay stop etmez.

40 litre yakıt var yaklaşık olarak abi. 

Servet Aydın yazdı:

Hava akışmetre bozuk ise araç durduk yere stop eder.

Elde fazladan akışmetre olmadan nasıl kontrol edebilirim abi? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ilk başta ve tek olarak çok ehil bir yere gösterin, zorla motoru çalıştırmaya çalışırlarsa masrafx10 falan olabilir her türlü tdci motorda

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Obdden baktım arıza kodu da vermiyor. 

Çağlar Bayur yazdı:

ilk başta ve tek olarak çok ehil bir yere gösterin, zorla motoru çalıştırmaya çalışırlarsa masrafx10 falan olabilir her türlü tdci motorda

Abi pompacıya mı gidecek elektrikçiye mi? 

Marşa basarken kışın ha çalıştı ha çalışacak gibi yapıyor. 

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Bence servise götür abi dizel giderken stop etmesi ucagin havada bozulmasi gibi birsey . Sanayide bu motora etherdi balata spreyi idi ne varsa sıkarlar calistirmak icin
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Sani Gerşon yazdı:

Şu gır gır yapıyor mu? Canlı gır gır mı yapıyorsa?

Gır gır gır gır yapmıyor. Gır gır cıvvv gır gır gır cıvv yapıyor. Aralarda kaçırıyor marş. Ama bunun stop etmesiyle alakası yok bence ki olmamalı. 

Levent Güzelkalp yazdı:
Oğuzkan Erışık yazdı:

Bence servise götür abi dizel giderken stop etmesi ucagin havada bozulmasi gibi birsey . Sanayide bu motora etherdi balata spreyi idi ne varsa sıkarlar calistirmak icin

Gidecek mutlaka ama fikir edinmek istiyorum ben. 

Servet Aydın yazdı:

Soketi çıkar dene. Araç çalışır emisyon hatası verir.

Deneyip yazacağım buraya abi sağolasın. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Benim ABS kablosunda yaşadığım kopuklukta araba stop ediyordu. Kablo tamir olduğundan beri stop etmedi. Sende yakın zamanda frenle alakalı bir problem yaşamıştın. Tamda dönerken stop etmesi akla bu ihtimali getiriyor.

Bende ne alaka diyordum şimdi onu yazmadan ekleyeyim 😀

@Zafer Bakar doğru söyle ahın mı tuttu 😀

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Coşkun Basan yazdı:

Egr açık kalınca benzer sorun yapabilir

Olabilir. 

Metin Akbal yazdı:

Benim ABS kablosunda yaşadığım kopuklukta araba stop ediyordu. Kablo tamir olduğundan beri stop etmedi. Sende yakın zamanda frenle alakalı bir problem yaşamıştın. Tamda dönerken stop etmesi akla bu ihtimali getiriyor.

Bende ne alaka diyordum şimdi onu yazmadan ekleyeyim 😀

@Zafer Bakar doğru söyle ahın mı tuttu 😀

Fren abs kütüğü ile alakalıydı abi tekerın oralarla alakalı değil. Bu çocuk başımın belası valla😃 gündüz araba ile ilgili bişey dedi. Maşallah de dedim. Akşam da mesaj attım kredi kartını hazırla diye 😃

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Dönerken oldu dedin ya benimde aklıma bu ihtimal geldi. ABS-hiz sensörünün kablosu olabilir. Torque de hata kodu çıkmıştı bende.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Servet Aydın yazdı:

Marşın kaçırması aküden. Voltaj düşüyor marş selenoidi bırakıyor.

Akü yeni abi. Dinamocu kömürleri ömrüni tamamlamıştır demişti. Önceki zamanlarda da geç çalışıyordu 

Valla çalıştırdım 😃😃

Benzilkten enjektör temizleyici almaya gidiyorum. Otobana çıkayım bi. 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Mazot pompası, enjektör gibi giden bir sıralama geliyor aklıma ama hepsinde emisyonu kontrol ettirin hatası verirdi gibi. Mazot filtresi orjinal mi? 

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Oğuzkan Erışık
Tahir İlter yazdı:

Mazot pompası, enjektör gibi giden bir sıralama geliyor aklıma ama hepsinde emisyonu kontrol ettirin hatası verirdi gibi. Mazot filtresi orjinal mi? 

Yok Tahir hocam delphi marka. 

Arabayı çalıştırınca enjektör pislipinden şüphelendim. Soğukta ilk çalıştırmada devir ibresi milim milim oynuyordu zaten. Würth enjektör temizleyici atıp depoyu fulledim. 4500 5000 arası 35 km yol yaptım. İlk çalışması önceki sıcak motorlara göre daha iyi şu an. Yakıtı hep po dan alıyordum. Depo bitincr shellden almayı düşünüyorum artık. 

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Enjektör problemli olsa da stop etmez ki çalışma sesi değişir , duman atar ama stop edip çalışmama gibi bir durum olmaz bence elektronik bir sorun var kaldi ki enjektör öyle pat diye bozulacak birşey değil.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Furkan Bakırel yazdı:

Enjektör problemli olsa da stop etmez ki çalışma sesi değişir , duman atar ama stop edip çalışmama gibi bir durum olmaz bence elektronik bir sorun var kaldi ki enjektör öyle pat diye bozulacak birşey değil.

Stop ettikten sonra belki 15 sefer marşa bastım. İlk başlarda hiç olmayan ateşleme(yanma) sesi hiç yokken en son marşlara doğru olmaya başladı ve gittikçe arttı. En sonda da aldı. Ateşlemede elektronik bir şey yok. Yani elektronik birşey olsa yanma sesi giderek artmaz. Ya çalışır ya çalışmaz. Benim düşüncem bu yönde. 

Ha şu olabilir; enjektörde diye düşündüğümüz pislik enjektör kütüğünde veya daha öncesinde bir yeri tıkamış olabilir. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...