İçeriğe Yönlendir

Şebeke Bağlantılı Güneş Enerjisi - Enerjiyi Dorukta Kullanın

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Evet arkadaşlar elektriğe yüzde 125 zam yapılması sonucu güneş paneli iyice rantabl olmaya başladı. Evet bu işi yapanlar var ama eliniz alet tutuyorsa doğrudan da yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şey:

1- Güneş gören panel koyabilecek alan (adet size kalmış, metrekarede günlük 1Kwh gibi bir kazancınız olur, anlık 200-250W gibi)

2-şebekeye bağlı inverter (aşağıda linki paylaşacağım)

3- Güneş paneli ya da panelleri. 

4-Montaj için demirler profiller vidalar civatalar demir testeresi, çelik dübel vs vs.

sistem ürettiği enerjiyi şebekeye veriyor. siz bu verilenden fazla illa ki kullanıyorsunuz küçük sistemlerde bu sayede harcamanız düşüyor. Eğer daha az harcıyorsanız şebekeye elektrik hediye ediyorsunuz. Baktınız iyi gidiyor çift yönlü sayaç için sonra müracaat da edebilir şebekeye satış yapabilirsiniz. ancak dağıtım şirketleri dağıttıkları elektrik üzerinden ücret aldıkları için (bence hatalı, abone başı almalılar sabit) çoğu kez binbir dereden su getirip bağlamanızı istemezler.

İlgili ürün linki aşağıda..500W 750W alırsanız ev için uygun boylardır. 3-4 panele kadar işinizi görür. tek panel olarak da görür. ama ben bi panel koycam bi bakcam derseniz 250w inverter de olur.

Bu konuda insiyatif alıp eve takıcam diyenlere yardımcı olmaya çalışırım. Aslında bu işe girerim vaktim olsa. Hem kendi hem başkalarının cebine hem ülkeye faydalı.

https://tr.aliexpress.com/item/1005001947974383.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.c9706b10yVejcZ&algo_pvid=c24f98bd-7434-4a68-a48f-8aba1abb7ed7&algo_exp_id=c24f98bd-7434-4a68-a48f-8aba1abb7ed7-0&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000021816329560"}&pdp_pi=-1%3B1167.36%3B-1%3B-1%40salePrice%3BTRY%3Bsearch-mainSearch

image.png.bb78438c62db065be7a69f1e214a7a81.png

bu iş için çok üretmiyor iseniz bu derece bir iki panelde izin mizin hiçbirşeye ihtiyaç bulunmamaktadır.

• Beğen 18
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Başlık çok ilgi çekici :) okuyalım hocam

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ben 8 sene önce aldığım inverter ile şebekeye bağlanıyorum. Hatta çinden o tarihte aldığım firma arada mail atıp duruyor. oluyor yani sistem doğru.

8 yıl önce gireyim sektöre demiştim. 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Burada yılda 2 gün güneş oluyor, neredeyse evlerin yarısında var. Fazla elektriği firmaya satıyorlar. TR'de mevsimler daha uygun ve elektrik pahalaşıyorken müstakil evi olan bence de yapmalı. 2021 de tarifemiz KW/27 cent idi. O firmanın kampanyası bitti. 2022 de 29 cent olarak dağıtıcıdan alacağız. Sanırım Avrupa da en pahalı elektrik Almanya da.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Her evde olması gerek artık. Maalesef yasal yollarla yapmak isteyenler için bin dereden su getiriliyor. Hocam şebeke bağlantılı sistemlerde güvenlik için enerji kesintilerinde panel tarafından üretilen enerjinin de kesilmesi gerekiyor. Sanıyorum bu inverterde bu özellik var. Fakat fazladan üretilen elektriğin şebekeye basıldığı durumda; maalesef tek yönlü sayaçlar sistemden enerji çekiyormuşçasına endeks yazıyor bilginiz olsun. Bu durumun üstesinden gelebilen inverterler de var. Üretilen enerji ihtiyaçtan fazlaysa inverter çıkışını ihtiyaç oranında kısıyorlar.  O tarz bir cihaz seçmek lazım. Maliyeti biraz daha yüksek olabilir.

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Fazlı Özdemir yazdı:

Her evde olması gerek artık. Maalesef yasal yollarla yapmak isteyenler için bin dereden su getiriliyor. Hocam şebeke bağlantılı sistemlerde güvenlik için enerji kesintilerinde panel tarafından üretilen enerjinin de kesilmesi gerekiyor. Sanıyorum bu inverterde bu özellik var. Fakat fazladan üretilen elektriğin şebekeye basıldığı durumda; maalesef tek yönlü sayaçlar sistemden enerji çekiyormuşçasına endeks yazıyor bilginiz olsun. Bu durumun üstesinden gelebilen inverterler de var. Üretilen enerji ihtiyaçtan fazlaysa inverter çıkışını ihtiyaç oranında kısıyorlar.  O tarz bir cihaz seçmek lazım. Maliyeti biraz daha yüksek olabilir.

Birinci sorunun yanıtı tüm inverterlerde bu özellik var. ikinci sorunun yanıtı sayaca göre değişir. denemek lazım. O kadar üretim zaten genelde olamıyor.

mekanik sayaçlar tersine dönüyordu.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Mantığını bilmediğimden soruyorum;

Çatım müsait 2 tane panel koyduk. İnvertera bağladık. Anlık ihtiyacımın yetmediği yerde şebekeden mi karşılayacak? Diyelim ki bana 60 lazım. Panelden 20 aldık kalanı şebekeden 40 mı çekecek. Mesela evde kimse yok. Panel üretecek ama tüketim yok. Üretilen nereye gidecek. Tüm bu geçişleri inverter kendi mi yapıyor otomatik. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yunus Gökhan Ay

2 sorum var ?

1. Bunu takınca direkt elektrik saati tersine çalışıyormu prizden,

2. Bu invertöre göre mi panel almak gerekiyor?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

paneli iyi seçmek lazım, çin panelleri yazıda vaat edenleri vermeyebiliyor gibi me geldi, akü şarj bile edemedim

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mert Yeldan yazdı:

Çatım müsait 2 tane panel koyduk. İnvertera bağladık. Anlık ihtiyacımın yetmediği yerde şebekeden mi karşılayacak? Diyelim ki bana 60 lazım. Panelden 20 aldık kalanı şebekeden 40 mı çekecek. Mesela evde kimse yok. Panel üretecek ama tüketim yok. Üretilen nereye gidecek. Tüm bu geçişleri inverter kendi mi yapıyor otomatik. 

Tüketim olmadı mı sıkıntı, üretip dışarı verilen de size yazar bu sistemlerde.

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Anlık 10500  watt kullanımım var 🤪🤪

Bı 50 60 tane koymam lazım herhalde 🍆

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mert Yeldan yazdı:

cevap evet.

onun için akım sensör rölesi koyarsın geri enerji basmak istemiyorsan. zor bir iş değil. (kaçak akım rölesi gibi)

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Tüketim olmadı mı sıkıntı, üretip dışarı verilen de size yazar bu sistemlerde.

Bunun çaresi var eğer saat geri yazıyor ise. genellikle yazmaz.

Yunus Gökhan Ay yazdı:

2 sorum var ?

1. Bunu takınca direkt elektrik saati tersine çalışıyormu prizden,

2. Bu invertöre göre mi panel almak gerekiyor?

tersine yeni saatler çalışmaz. sadece yavaşlıyor ürettğin kadarı içerden karşılıyorsun.

12v ve 24 v sistemler var ona göre  takmak lazım yahut iki paneli seri bağlarsınız en kötü. (zaten içerde aynı şekilde bağlanarak 24 v ya da 48v paneli üzerinde)

Mert Yeldan yazdı:

..Üretilen nereye gidecek. Tüm bu geçişleri inverter kendi mi yapıyor otomatik. 

vatana millete gidiyor.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

150 kilowatt barajını geçtiğimiz kadarını kendimiz üretip kullansak bile iyi olur. Bizim aylık ortalama tüketimimiz 200 kilowatt.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal
(düzenlendi)

Uzun yıllar Delta grentech firmasının 50Kw invertörlerine servis verdik konuya iyi kötü biraz vakıf olduğumu söyleyebilirim.

Mevcut şartlarda on grid sistemleri evde kullanmak bize katkı sağlamaz, aksine elektronik sayaçlar her 2 yönde de harcama yazacağından tüketim artışı gibi görünür, faturamızı arttırmaktan başka bir işe yaramaz.

Mekanik bir sayaca sahip olanlar kullanabilir, onlar tersine dönüyor du.

Prosedürü bilmiyorum fakat eğer çift yönlü sayaç takmaya izin varsa o zaman olur, size elektrik satmayacağım sadece sayacımın çift yönlü olmasını istiyorum diyebiliyorsak.

tarihinde Osman Ünal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Osman Ünal yazdı:

Uzun yıllar Delta grentech firmasının 50Kw invertörlerine servis verdik konuya iyi kötü biraz vakıf olduğumu söyleyebilirim.

Mevcut şartlarda on grid sistemleri evde kullanmak bize katkı sağlamaz, aksine elektronik sayaçlar her 2 yönde de harcama yazacağından tüketim artışı gibi görünür, faturamızı arttırmaktan başka bir işe yaramaz.

Mekanik bir sayaca sahip olanlar kullanabilir, onlar tersine dönüyor du.

300-500 w paneller çoğu kez tüketimin altındadır. ayrıca akım sensörü ile invertörü ayırabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

paneller evden 60 mt yukarıda ise? kablo daki kayıp çok olur mu?

Osman Ünal yazdı:

aksine elektronik sayaçlar her 2 yönde de harcama yazacağından tüketim artışı gibi görünür,

kötü bu

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

2 kollektörlü 700 wattlık bir sistemi kurmanın maliyeti kaç dolar ortalama?

Elektrik özellikle bizim bölgede ısınma, soğutma demek, sıcak su demek, kimi evlerde ocaklar da indüksiyonlu.. Komşuyla ortak bir sistem düşünüyorduk biz de..

Yorum bağlantısı
Osman Ünal
Çağlar Bayur yazdı:

kötü bu

Kablo kesiti arttırılır yani maliyet.

Dağıtım şirketlerine sorup bilgi almak lazım, kombi sayaçlara izin veriyorlarsa iş kolay.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

kötü bu

inverteri yukarı koyuyorsun hemen panelin yanına bii yere. oraya kadar 220 çekiyorsun priz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

inverteri yukarı koyuyorsun hemen panelin yanına bii yere. oraya kadar 220 çekiyorsun priz.

bizim bina 10 kat ama

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Osman Ünal yazdı:

Kablo kesiti arttırılır yani maliyet.

Dağıtım şirketlerine sorup bilgi almak lazım, kombi sayaçlara izin veriyorlarsa iş kolay.

10 KW kadar izin veriliyor. Ama ille de proje firması isterler ucuz proje firmaları da yok değil. o zaman anahtar teslim yaptırılır. zaten o şekilde oluyor normalde.

Çağlar Bayur yazdı:

bizim bina 10 kat ama

sizin olmaz. anca asansöre vs vs. ortak merdiven ışığı şu bu..o sisteme takılır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Son iki şantiyemde çatıya panel kurmak imar mevzuatı için zorunluydu. Bunun için trafo falan da kuruldu. 

tamamen yasal şekilde üretilen enerji hesaplanarak sitenin total faturasından düşülüyordu. İhtiyaç fazlası üretim olmuyordu ama olsaydı sisteme verilen kadar da faturadan düşülüyordu. 

Evde yokken tek çalışan şey buzdolabı. Ve prize takılı halde kapalı bekleyen elektronik cihazlar. Buzdolabı sürekli çalışmıyor. Haliyle fazla enerji ortaya çıkıyor. 

Panellerden gelen enerji ev ihtiyacından fazlaysa otomatik kapanırsa, sayacın fazla yazma sorunu ortadan kalkar. Basit bi devre olduğunu düşünüyorum. 

benim anlamadığım şu, inverterden gelen enerjiyi eve nereden entegre ediyoruz? 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...