İçeriğe Yönlendir

Trafik Cezası İtiraz

Selim Bilgin

Recommended Posts

Selim Bilgin

E-devlet'ten mail geldi, 1338 TL 46/2-G maddesinden ceza gelmiş, makas atma yani.

Olayı hatırlıyorum, Haliç'i geçip Halıcıoğlu'ndan yan yola girmek üzere hızlı ilerlerken amcanın biri önüme kırdı, sinyal verdi ama çok ani fren yapmam gerekiyordu, ben de aradan geçtim, hızlı olduğum için ilerideki arabayı da solundan geçip yan yola girdim tekrar. Sonra trafik yavaşlayınca yanıma geldi, yanında eşi de var, çek sağa filan dedi, git işine amca dedim devam ettim. Ya fahri müfettişti ya da tanıdığa yazdırdı.

Sonuç olarak itiraz edeceğim ama başına böyle bir durum gelip sonuç alan var mı?

https://basin.adalet.gov.tr/vatandaslar-adliyeye-gitmeden-uyap-uzerinden-trafik-cezalarina-itiraz-edebiliyor

İtiraz online da oluyormuş bu arada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selim Bilgin yazdı:

Haliç'i geçip Halıcıoğlu'ndan yan yola girmek üzere

orada kameralar bayağı aktif.

Selim Bilgin yazdı:

hızlı olduğum için ilerideki arabayı da solundan geçip yan yola girdim tekrar.

quatro için normal bir durum :)

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Çağlar Bayur yazdı:

orada kameralar bayağı aktif.

quatro için normal bir durum :)

Herkes nizami gitse ödeyip oturacağım da her kuşa ceza yazdılar bi biz kaldık durumu olunca gıcık oldum, bi deneyeyim şansımı.

Taralı alan cezası da yemiştim aynı yerde, o kameradandı ama. :D 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Radar cezasına 1-2kmh için itiraz edilebiliyor, yanılma payından dolayı. Ancak makas, trafiği tehlikeye atma vs sadece araç kamerası ile ispat edilebilir. Hoş, cezayı yazanın suçu ispat etmesi gerekiyor ama.. Bir umuttur yaşamak. S.P. :nargile:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selim Bilgin yazdı:

Herkes nizami gitse ödeyip oturacağım da her kuşa ceza yazdılar bi biz kaldık durumu olunca gıcık oldum, bi deneyeyim şansımı.

Taralı alan cezası da yemiştim aynı yerde, o kameradandı ama. :D 

o bölge fena

Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin

Cezayı fahri müfettiş yazdı ise itiraz edin genelde fahri müfettişlerin ki iptal oluyor. Fahri müfettişler bazen keyfi davrandıkları için. Ceza makbuzunda yada bildirgesinde kimin yazdığı yazar. Memur yazdı ise çok zor.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Son 1 yol içinde 1, 2, 3 km/h farklar ile yediğim iki radar cezası mahkeme kararı ile iptal edildi (1 ve 3 km/h farklı olanlar). 3.de devam ediyor onda fark 2 km/h. @Cem Işıkbeyin verdiği dilekçe örneği bilgi ve belge kaynağımdı. @Selim Bilginkamera kaydı yoksa itiraz edin güzel bir dilekçe ile iptal edilir.  Kamera kaydı varsa şansınız yok.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Metin Uzunoğlu yazdı:

Son 1 yol içinde 1, 2, 3 km/h farklar ile yediğim iki radar cezası mahkeme kararı ile iptal edildi (1 ve 3 km/h farklı olanlar). 3.de devam ediyor onda fark 2 km/h. @Cem Işıkbeyin verdiği dilekçe örneği bilgi ve belge kaynağımdı. @Selim Bilginkamera kaydı yoksa itiraz edin güzel bir dilekçe ile iptal edilir.  Kamera kaydı varsa şansınız yok.

%10 + 1 km miydi hocam?

Geçen bana da 80'lik yolda 89 ile geldi, ona da itiraz edeyim öyleyse.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)

Evet aynen öyle 90 km/h okan yerde 102 km/h iptal edildi aynı şekilde 70 km/h olsn yerde 78km/h iptal edildi. 90 km/h olsn yerde 101km/h mahkemesi devam ediyor. @Cem Işıktan destek isteyebilirsin. Mesleği gereğince olaya bakış açıları ifadeleri farklı oluyor.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Metin Uzunoğlu yazdı:

Evet aynen öyle 90 km/h okan yerde 102 km/h iptal edildi aynı şekilde 70 km/h olsn yerde 78km/h iptal edildi. 90 km/h olsn yerde 101km/h mahkemesi devam ediyor. 

Ne diyoruz dilekçede? Ben daha yavaş gidiyordum, yanlış ölçmüş mü?

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Aynen öyle ama hukuki ifadeler ile.  İlk mahkeme hakiminin kararda yazdığı ifadeleri ikinci mahkeme dilekçesine ekledim okuyunca şaşırdım. 

Yarın pc den örnek olarak atarım özelden.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Selim Bilgin yazdı:

Ne diyoruz dilekçede? Ben daha yavaş gidiyordum, yanlış ölçmüş mü?

Cihazın yanılma payı olduğundan iptalini talep ediyorum demek yeterli galiba. Daha yeni haberlere çıktı 2 kmh iptal edilmis. Eskiden sadece 1 kmh iptal ediliyordu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez

Söylemişler zaten, geçen haberlerde de vardı, fahri müfettişlerde araç kamerasıyla alınan görüntü yoksa cezaları iptal ediliyor diye. Keyfiyetin önüne geçmek için güzel karar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İtiraz et, makas atmadım, amca önüme kırdı, ben de şerit değiştirmenin serbest olduğunu gördüm ve çarpmamak için sağ boştu ve sağa kaçtım, sonra da girmek istediğim yöne geçtim de.. 

Amca önüme kırmasa zaten sol şeride geçecektim de.. 

Ben ederdim.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Sen ceza ödemezsen ben ceza ödemezsem nasıl uçar gökyüzünde o uçaklar... 

İptal davası açın vaz geçmeyin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Geçmiş olsun.

Bence de itiraz edin.

Egodan dolayı yazılmış bir ceza gibi.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

İtiraz ederken önce ödeyip sonra mı itiraz ediyoruz? Bu arada ceza geçen yılın, bu sene olsa 1825 liraymış. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Bende itiraz ederdim ama kanıt isterlerse onu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mahmut Yıldız yazdı:

İtiraz ederken önce ödeyip sonra mı itiraz ediyoruz? Bu arada ceza geçen yılın, bu sene olsa 1825 liraymış. 

Önce ödüyoruz sonra itiraz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Fatih Evcin yazdı:

Bende itiraz ederdim ama kanıt isterlerse onu düşünüyorum.

Yazanın kanıtı aşikarsa kaybedersin, mahkeme harcı ödersin.. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yazanın kanıtı aşikarsa kaybedersin, mahkeme harcı ödersin.. 

trafik cezalarında mahkeme harcı yokmuş.

Yorum bağlantısı
Alpaslan Göktaş

Tek yön olmayan yolda tek yön cezası yazdılar, resimlerle itiraz ettim. Trafik savunma göndermiş başka dönüşlerin başka yollardaki levhaların resimlerini eklemiş. Süresi içinde tekrar itiraz ettim trafiğin eklediği resimler gerçeği yansıtmamaktadır, eklediği resimlerdeki levhalar şu, şu yollarda dönüşlerde diye. Bakalım ne çıkacak. Önce cezayı ödedim, sonra itiraz ettim, kaybedersem ki muhtemel bi dolu faiz geçirirlerdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Alpaslan Göktaş yazdı:

Tek yön olmayan yolda tek yön cezası yazdılar, resimlerle itiraz ettim. Trafik savunma göndermiş başka dönüşlerin başka yollardaki levhaların resimlerini eklemiş. Süresi içinde tekrar itiraz ettim trafiğin eklediği resimler gerçeği yansıtmamaktadır, eklediği resimlerdeki levhalar şu, şu yollarda dönüşlerde diye. Bakalım ne çıkacak. Önce cezayı ödedim, sonra itiraz ettim, kaybedersem ki muhtemel bi dolu faiz geçirirlerdi.

Kurumların bu işleri yapan yorumcuları var. Şikayet itiraz veya savunmada çok güzel işliyor. Üst kurum bunlardan savunma istiyor. Bunlarda şöyle böyle ekliyor. Bu yorumcu arkadaş eline alıyor klavyeyi başlıyor yazıp çizip biçip eklemeye. Öyle böyle böyle değil. Sanırsın bizzat orda o anı yaşamış ve tamamen ikna üzerine. Pes dedirtirler adama.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

İtiraz şart bence de. Denemekten bir şey kaybedilmez. Bu tip dosyalarda duruşma yapılmadığı, evrak üzerinden karar verildiği için (basit usul diye geçer) dava reddedilirse karşı yan lehine avukatlık  ücreti doğması riski de yok, ben olsam denerdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...