İçeriğe Yönlendir

Trafik Cezası İtiraz

Selim Bilgin

Recommended Posts

Sami Demirpaz

Fahri memurun düzenlediği makas cezasına itiraz ettim. Cem abinin yazdığı süper dilekçeye rağmen iptal edilmedi. 

Maddeler halinde düzenlediğimiz itiraz dilekçemize bu cümleleri de yazmıştık.   "Ayrıca tarafıma tebliğ edilen cezada bahsedilen tehlikeli şekilde şerit değiştirme iddiası tamamıyla yersiz olup, herhangi bir delil, eds fotoğrafı yahut kamera kaydı da ceza ile birlikte tarafıma sunulmuş değildir. Suçta ve cezada kanunilik ilkesi gereği, cezanın geçerli bir dayanağı olmak zorundadır. Olaya dair aleyhimde herhangi bir delil sunulmuş değildir."   

Emniyetin savunmasında ise aşağıdaki ibareler yer almaktadır.

Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliği' nin Müfettişlerin Görev ve Yetkileri başlıklı 9. Maddesinin (e) bendinde ''Araç durduramaz, sürücülerle muhatap olamaz, belge veya evrak kontrolü yapamazlar '' hükümleri amir olup;

Trafik Kural İhlal Tespit Tutanağı Fahri Trafik Müfettişi tarafından tanzim edildiği için ihlalin görüntülü olarak tespit zorunluluğu bulunmamakta olup, yukarıda ilgili yönetmelikten yapılan alıntılarda belirtildiği üzere fotoğraflama esnasında Fahri Trafik Müfettişinin deşifre olması halinde bu durumun kendileri açısından risk oluşturacağı değerlendirilmektedir.

Muteriz tarafından bu trafik kural ihlalinin kendisi tarafından işlenmediği gerekçesiyle cezanın iptali talep edilmiş ise de; Söz konusu araç tarafından yapılan trafik kural ihlalinin anlık olarak gerçekleşmesi görüntü kaydı alınmasına olanak vermemekte olup, Fahri Trafik Müfettişi tarafından tespit edilerek ceza işlem uygulandığı anlaşılmaktadır.

Anayasa Mahkemesinin kararı ile Yargıtay 19.CD sinin 2015/8943-7786 E.K., 2015/103-961 E.K., sayıl 7.CD sinin 2014/22963-19969 E.K., 2013/1707-5537 sayılı karalarında belirtildiği üzere İdari para Cezası Karar tutanağının resmi evrak niteliğinde bulunduğu ve aksi ispat edilinceye kadar geçerli olduğu, ispat kuvveti bakımından başkaca bir delile (kamera-fotoğraf) gerektiği yönünde mevzuatta bir hükümde bulunmadığı kararı da mevcuttur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sami Demirpaz yazdı:

Anayasa Mahkemesinin kararı ile Yargıtay 19.CD sinin 2015/8943-7786 E.K., 2015/103-961 E.K., sayıl 7.CD sinin 2014/22963-19969 E.K., 2013/1707-5537 sayılı karalarında belirtildiği üzere İdari para Cezası Karar tutanağının resmi evrak niteliğinde bulunduğu ve aksi ispat edilinceye kadar geçerli olduğu, ispat kuvveti bakımından başkaca bir delile (kamera-fotoğraf) gerektiği yönünde mevzuatta bir hükümde bulunmadığı kararı da mevcuttur.

Yani diyor ki "kanıtlanana kadar suçlusun."

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Sani Gerşon yazdı:

Yani diyor ki "kanıtlanana kadar suçlusun."

Sen makas atmadigini kanitla diyor 😅

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

makas nedir ve nasıl atılır diye o müfettişi bir tur gezdirmek lazım :)

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Çağlar Bayur yazdı:

makas nedir ve nasıl atılır diye o müfettişi bir tur gezdirmek lazım :)

40 yıllık ateist'i döndürürüm 2 turda; yanıma alsam:)

Sami Demirpaz yazdı:

Fahri memurun düzenlediği makas cezasına itiraz ettim. Cem abinin yazdığı süper dilekçeye rağmen iptal edilmedi. 

Bu işler dosyaya bakan hakimden hakime değişiyor maalesef. Biri 2x2 =4 derken, diğeri bana göre 5 diyebiliyor. 

Birbirinin aynı 2 dosyam var biri Kartal'da diğeri Çağlayan'da.

Konusu aynı, tarafları aynı. bilirkişi raporları ikisi de lehime. Biri kabul etti, diğeri reddetti davayı.. 

• Mutlu 4
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
İsmail Sefer
Metin Uzunoğlu yazdı:

trafik cezalarında mahkeme harcı yokmuş.

Ceza yedim, cezayı ödeyip itiraz ettim. İtirazım kabul olmadı 5 tl haberleşme (E-tebligat) ücreti çıkardılar.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
İsmail Sefer yazdı:

Ceza yedim, cezayı ödeyip itiraz ettim. İtirazım kabul olmadı 5 tl haberleşme (E-tebligat) ücreti çıkardılar.

UETS /  E Teb. vs yok iken 1 teb. 24 tl gibi ücretli oluyordu, artık kardayız:)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Sami Demirpaz yazdı:

deşifre olması halinde bu durumun kendileri açısından risk oluşturacağı değerlendirilmektedir.

Yok artık. Terör suçu mu işledin?

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Tamer Topaç yazdı:

Yok artık. Terör suçu mu işledin?

Tenhada kıstırırlar diye korkuyorlar:)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Selim Bilgin yazdı:

Herkes nizami gitse ödeyip oturacağım da her kuşa ceza yazdılar bi biz kaldık durumu olunca gıcık oldum, bi deneyeyim şansımı.

Taralı alan cezası da yemiştim aynı yerde, o kameradandı ama. :D 

Cezayı ödeyip itiraz edin. Savunmaya, aniden önüme kırdı mecburen çarpmamak için o hareketi yaptım der(hız sınırında gidiyorsanız tabi) ve en önemlisi karşı taraf insaflı çıkıp bunu kabul ederse (ki zor günümüzde) ceza iptali iade olabilir. Gidilmeyen yerden ceza yazıyorlar şu sıralar. Sizin ceza iptali zor ama şansı denemek lazım. 

İnsafsızca olmuş. Ben olsam sağa çeker sen hayırdır derdim. Gerçi eşi varmış ama yanında ailesi varken çek sağa diyen şahıs her şeyi hakediyordur bence.. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
İsmail Sefer yazdı:

Mahkeme harcı olsa 5 tl ile kurtulamazsınız.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ağam geçmiş olsun. Daha önce iptal edilen ve edilmeyen cezalarım oldu. İptal edilmeyen cezama da herhangi bir harç ödemedim. Tabi yıl 2015 Aralık ve 2016 Eylül idi.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Bu fahri müfettiş olayı sakat iş.  hiç suçun yokken yazarsa ne olacak.  kayıt yok birşey yok.  

hayatımda 1 kere ceza yedim o da kırmızı ışıkta geçmiştim ama gerçekten geçtim.  o yüzden itiraz etmedim suçumu kabul ettim.  kayıtsız ceza seçmek o kadar kolay olmamalı. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

İstanbulda olsam iyi bir kamera takardım arabama. Kanuna bak ya! Adam delilsiz seni suçluyor ve sen de suçsuzluğunu ispat etmek zorunda kalıyorsun. Vallaha bravo.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Emre Şimşek yazdı:

İstanbulda olsam iyi bir kamera takardım arabama. Kanuna bak ya! Adam delilsiz seni suçluyor ve sen de suçsuzluğunu ispat etmek zorunda kalıyorsun. Vallaha bravo.

Kamera bayağıdır aklımda da üşeniyorum, şöyle sırıtmayacak, göze batmayacak bir şey olsa takacağım direk.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Muhammet Ali Deli yazdı:

Cezayı ödeyip itiraz edin. Savunmaya, aniden önüme kırdı mecburen çarpmamak için o hareketi yaptım der(hız sınırında gidiyorsanız tabi) ve en önemlisi karşı taraf insaflı çıkıp bunu kabul ederse (ki zor günümüzde) ceza iptali iade olabilir. Gidilmeyen yerden ceza yazıyorlar şu sıralar. Sizin ceza iptali zor ama şansı denemek lazım. 

İnsafsızca olmuş. Ben olsam sağa çeker sen hayırdır derdim. Gerçi eşi varmış ama yanında ailesi varken çek sağa diyen şahıs her şeyi hakediyordur bence.. 

Dursam elime ne geçecekti? Eskiden olsa kesin dururdum ama artık birisi çok damarıma basmazsa camı bile açmıyorum. İşsiz güçsüz belasını arayan çok trafikte. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Kamera kaç gün kayıt tutacak ki? Ceza en iyi ihtimalle 10-15 gün sonra geliyor. Bir olay olduğu anda kaydı kaydı kilitleyip güvenceye almak lazım ama onu da bilemeyiz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ümit Türk yazdı:

Bu fahri müfettiş olayı sakat iş.  hiç suçun yokken yazarsa ne olacak.  kayıt yok birşey yok.  

Yazacak.. yazabilir. Böyle yasa mı olur ya. 

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Sitenin otoparkından bile çıkarken sinyal yakan bana sinyalden ceza yazmış fahri kişi…sonra olayı hatırladım sıkışık trafikte sürekli arkamdan çakma xenon ları ile taciz eden kişiye ki üniformalı polisti ,yanıma yanaşınca neden sürekli sellektör yapıyorsunuz trafik yürümüyor dediğimi hatırladım..saati ve gün hatırımdaydı…O kişi bana kavşak ta sinyal yakmıyor diye ceza yazmış…dilekçemi verdim cezamı da ödedim…Ama cezanın on katı sövdüm …

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Selim Bilgin yazdı:

Dursam elime ne geçecekti? Eskiden olsa kesin dururdum ama artık birisi çok damarıma basmazsa camı bile açmıyorum. İşsiz güçsüz belasını arayan çok trafikte. 

Dur demedik ki? Ben olsam dedim. Sen durmazsın ben dururum. Sana cevap yazanda kabahat. Ne halin varsa gör. Artist :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Muhammet Ali Deli yazdı:

Dur demedik ki? Ben olsam dedim. Sen durmazsın ben dururum. Sana cevap yazanda kabahat. Ne halin varsa gör. Artist :)

Yani ben şimdi ne diyeyim sana. :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Selim Bilgin yazdı:

Muhmmed ola direk dalardı :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...