İçeriğe Yönlendir

İstanbul'un Göbeğinde Arabayı Çalışır Halde Bırakmak..

Cem Işık

Recommended Posts

Cem Işık

Geçenlerde kızımı okuldan aldım, eve dönüşte de kırtasiyeye uğramamız gerekti, ancak 300 mt mesafede park yeri bulabildim. İndik arabadan, kapıları kilitledim (anahtarsız çalıştırma var araçta), kırtasiyeye gittik. 15-20 dk sürdü işimiz, sonra fırına girelim ekmek alalım dedik. Orada da bi 3-4 dk oyalandık. Bakkal market derken 20-25 dk kadar sonra döndük ki arabanın park lambaları yanıyor. Neden yanıyor, kilitlememiş miydim acaba? diye düşünürken , arabaya geldim ki, motor çalışır vaziyette bırakmış gitmişim.. Motor stop edilmediği için de anahtar kapıları kilitlememiş.. Ben kilitlediğimi sanmışım.. Kilitleme düğmesine bastım eminim de motor çalıştığından kilitlememiş kapıları. 

Ne yapılabilir bu konuyla ilgili, yorumları alalım :)

Benim aklıma gelen, kapı kilitleme-açma esnasında korna ile uyarı yapma özelliğini aktif etmek şu aşamada. 

• Beğen 6
  • Mutlu 1
  • Şaşkın 4
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

geçmiş olsun iyi ki birine denk gelmemiş 

bu anahtarsız çalıştırma anahtar araçtan uzaklaşınca uyarı vermiyor mu anahtar yok diye. sonra otomatik stop etmesi gerekmiyor mu?

benim note 4 telefonumda bile uyarı var kalemini çıkarınca bazen masada unutuyorum biraz uzaklaşınca kalem yok diye uyarı veriyor. :) 

anahtar araç içinde ve ya  yakınında olmadan çalışması bana saçma geldi.

kilitleyince dörtlüler yanmıyor mu senin araçta

ben biraz pinpirikliyim galiba aracı kilitledikten sonra mutlaka kapı kolundan kontrol ederim kilitlemiş mi diye. 

Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek
Cem Işık yazdı:

Geçenlerde kızımı okuldan aldım, eve dönüşte de kırtasiyeye uğramamız gerekti, ancak 300 mt mesafede park yeri bulabildim. İndik arabadan, kapıları kilitledim (anahtarsız çalıştırma var araçta), kırtasiyeye gittik. 15-20 dk sürdü işimiz, sonra fırına girelim ekmek alalım dedik. Orada da bi 3-4 dk oyalandık. Bakkal market derken 20-25 dk kadar sonra döndük ki arabanın park lambaları yanıyor. Neden yanıyor, kilitlememiş miydim acaba? diye düşünürken , arabaya geldim ki, motor çalışır vaziyette bırakmış gitmişim.. Motor stop edilmediği için de anahtar kapıları kilitlememiş.. Ben kilitlediğimi sanmışım.. Kilitleme düğmesine bastım eminim de motor çalıştığından kilitlememiş kapıları. 

Benim aklıma gelen, kapı kilitleme-açma esnasında korna ile uyarı yapma özelliğini aktif etmek şu aşamada. 

Aynısı babamın başına geldi.

Arabayı stop etmeden arabadan iniyor. Nasıl olsa kendi kilitleniyor diyip alış verişe gidiyor. 30-40 dakika sonra arabanın yanına geldiğinde arabanın çalışır vaziyette olduğunu fark ediyor. Çok korkmuştu.

Çözüm olarak araç menüsünden anahtarsız girişi iptal ettim. (Araç Kadjar) Şimdi rahat.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

bu anahtarsız çalıştırma anahtar araçtan uzaklaşınca uyarı vermiyor mu anahtar yok diye. sonra otomatik stop etmesi gerekmiyor mu?

benim note 4 telefonumda bile uyarı var kalemini çıkarınca bazen masada unutuyorum biraz uzaklaşınca kalem yok diye uyarı veriyor. :) 

ben biraz pinpirikliyim galiba aracı kilitledikten sonra mutlaka kapı kolundan kontrol ederim kilitlemiş mi diye. 

4lü'ler yanıyor da, 2 araba arasına park ettim sıfıra sıfır girmiştim, göremedim 4lüleri. 

Araçtan uzaklaşınca ikaz vs yok, varsa da ben bilmiyorum.Anahtarsız giriş olsa belki ikaz ederdi. 

Erdem Dertsiz yazdı:

Açmamışmıyız abi onu :) 

Açmıştın da ben kapattım sonradan sabah erken çıkıyorum evden 6:30 vs. konu komşu kulağımı çınlatmasın diye 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Cem Işık yazdı:

Açmıştın da ben kapattım sonradan sabah erken çıkıyorum evden 6:30 vs. konu komşu kulağımı çınlatmasın diye 

Rahatsız edecek kadar değildir abi sesi ya

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Cem Işık yazdı:

..

...

Omega 3 ? B12?

• Beğen 3
  • Mutlu 9
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Kendini  kilitlemeyen  araçlarınız değerinde  alınır.

Çalışır vaziyette anahtar araçtan uzaklaşınca  araç içinde uyarı veriyor ama anahtar elinde gidenin haberi olmuyor. 

Önder Özcan yazdı:

Omega 3 ? B12?

Satıp şahin broadway falan bişey alsın. Çok teknoloji iyi değil.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Ford kitapçığında anahtar çalışan araçtan uzaklaşırsa korna çalarak ikaz verir diyor. Mitsubishi Asx ile başımıza geldi ne uyarı verdi ne birşey stop edince baktık ki anahtar yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Evren Barış Özbek yazdı:

Aynısı babamın başına geldi.

Arabayı stop etmeden arabadan iniyor. Nasıl olsa kendi kilitleniyor diyip alış verişe gidiyor. 30-40 dakika sonra arabanın yanına geldiğinde arabanın çalışır vaziyette olduğunu fark ediyor. Çok korkmuştu.

Çözüm olarak araç menüsünden anahtarsız girişi iptal ettim. (Araç Kadjar) Şimdi rahat.

İlk çıkanlarda otomatik kilitleme yok. 2017 ya da 2018 sonrasın var. Benimki 2016, otomatik kilitlemiyor. Araç çalışırken kapıyı açınca, eğer park freni çekili değilse sesli uyarı veriyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Cem Işık yazdı:

Araç çalışır vaziyette kapı kapanır kapanmaz ikaz vermesi lazım. Ben de içte ve dışta ikaz var, sesi de öyle böyle değil. Abi, mutlaka senin araçta da vardır ve pasife olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yada iyi birilerine denk gelmiş diyelim! :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek
Mahmut Yıldız yazdı:

İlk çıkanlarda otomatik kilitleme yok. 2017 ya da 2018 sonrasın var. Benimki 2016, otomatik kilitlemiyor. Araç çalışırken kapıyı açınca, eğer park freni çekili değilse sesli uyarı veriyor. 

Bizdeki 2017. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Cem Işık yazdı:

Ben kendim de 2-3 defa basıyorum kilite arabaya güvenmeyip, bu ne cesaret abi hayran kaldım :D

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Yıllar önce çalıştığım işyerinde iki arkadaş ofise dönerken markete uğruyorlar, biri arabada oturuyor, diğeri içeri  girip birşeyler alıyor, sonra yandakinin de aklına birşey geliyor ve inip markete gidiyor, araç çalışır halde , sonra bir patinaj sesi duyuyorlar, araç gidiyor.Polisten sonuç çıkmamıştı. Sonrasında arkadaş sürekli sgk ya park ettiğini ve oradaki samimi olduğu değnekçiyi hatırlıyor. Gidip yardımcı olabilir mi diye soruyor, adam direk aaa bizim çocuklar almış olabilir, siz numaranızı şuraya yazın ben size haber edeyim diyor. üç gün sonra değnekçi arıyor, araç otoparkta gelin alın diye.  adama da o zamanı parasıyda 300 mü 500 mü ne para veriyorlar. arabayı alıp şirkete geliyorlar. Araç palioydu. en az 10 yıl olmuştur.

Anahtarı üzerinde bırakmak bir yana da , aracı yıkamaya yada valeye vermek de çok tehlikeli. anahtar kolaylıkla kopyalanabilir. Ne zaman yıkamaya versem tedirgin oluyorum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

ceed te anahtar dışarı çıkar çıkmaz sesli uyarı veriyor ama stop etme yok bildiğim kadarıyla...

hatta anahtar olmadığı için istesende stop etmiyor diye kalmış aklımda...

Yorum bağlantısı
Erol Güven

Dalgınlık olabilir insanlık hali ama yinede tekrar etmek lazım. Ben araçtan indiğimde iki kez kont ediyorum kapıları alışkanlık olmuş artık.

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Fluence ile basimiza gelmisti. Hem esimde hem de bende kart seklinde anahtar var. Esimle arabaya bindik, esim beni is yerine birakti, 5 dk sonra aradi. Araba uyari veriyor, kartim yok diye dedi.. Meger, kendisi anahtarini almamis, benim cebimdeki anahtarla calistirmisiz arabayi. 🙂 Araba ozetle, anahtar kartim yok, su anda gidiyorum ama beni durdurursan bi' daha calismam demis.

Simdi Ecosport'a gectik, rahatiz, ana anahtar standart sustali, yedek anahtar ise uzerinde hic bir seyi olmayan dumduz 1999 model anahtar. Ford klasigi, iki sustali anahtari cok goruyorlar

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Benim araçta (Volvo S80) start/stop devreye girip stop ettiği zaman eğer kapıları açarsam, otomatik olarak tam stop haline geçiyor.

Sanırım S80 kullanıcılarının genelde orta yaştan yukarı olmaları sebebiyle çok unutkanlık yapmalarından ötürü  bu ihtiyacın farkına varılmış 😁

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Sosyal deney falan zannetmişlerdir.

Ya da ne bileyim, plaka kesin AV 'dir şimdi. Aman bulaşmayalım demişlerdir.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
Rıdvan Ergün yazdı:

Benim araçta (Volvo S80) start/stop devreye girip stop ettiği zaman eğer kapıları açarsam, otomatik olarak tam stop haline geçiyor.

Sanırım S80 kullanıcılarının genelde orta yaştan yukarı olmaları sebebiyle çok unutkanlık yapmalarından ötürü  bu ihtiyacın farkına varılmış 😁

orta yastan yukari geldigimde volvo s80 im olsun, ben sustali anahtara raziyim 🙂

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Corolla hybrid’de buna önlem almışlar çünkü dururken motor çalışmıyor. Stop etmeden çıkmaya çok müsait. Stop etmeden çıkıp kapıyı kapatınca araba uyarı sinyali veriyor.

Tehlikeli işler, geçmiş olsun diyelim. İyi ki kötü bir şey olmamış. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
(düzenlendi)

Bu hafta içi bizim semtte bir kadın arabası çalışır halde, içinde çocuğu bırakıp arabadan iniyor. Geri geldiğinde araba da yok çocukda. Çocuk 3 yaşında. İlerde bir sürücü kursunun önünde 3 yaşındaki çocuğu bırakıp devam ediyor. Çocuğun durumu iyi. Çalan kişi plakayı değiştiriyor. Bugün yakalıyorlar arabayı da adamı da.

Çok tehlikeli işler.

Araç durur vaziyetteyken stop ediyorsa o yüzden farkına varmamış olabilirsin Cem abi.

Benim fluence kendi kitleyince gıcık bir bip sesi çıkarıyor. Oradan anlıyorum kilitlediğini. Tekin bir yerde değilsem kapı kolundan kilitleyip öyle uzaklaşıyorum. 

Konfora çok çabuk alışıyoruz. Kumandadan kilitleyince tekrar kumandadan açmak gerekiyor. 

tarihinde Oğuzkan Erışık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
(düzenlendi)

O kadar argeciler yazılımcılar testerlar bunu dusunmeyip iki kod ilavesi yapamadilarsa vay hallerine...

Kapı kilitlenirse ve koltuk sensörü ağırlık hissetmezse araci tamamen off pozisyonuna getir. Bu kadar da basit.

Kod örnekleri daha da çoğaltılabilir.

tarihinde Hakan Tarım tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bugün yazdım sanki ama neyse, arkamı döner kitler giderim kitlenmiştir herhalde derim, kaskom sağlam

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...