İçeriğe Yönlendir

Ukome Okul Servis Ücretlerine Zam

Yılmaz Ertek

Recommended Posts

İnan Çınar

Eğer  başta parasını  peşin  aldıysa sonradan  para  talep edemez.

10 ton su yüklettiniz  belediyeden. Suya  zam geldi diye size 8 ton su kullandirabilir mi belediye? Yukarıda  söylendiği gibi indirim  olsa geri iade ederler miydi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Mücbir sebep olma ihtimali var mı?

yasal zemini yok, mücbir denen sebeplerin arkasında genelge/kararname vb. olur. mesela sel şehre girer ama afet bölgesi ilan edilmez resmi olarak , zira o zaman kredi faiz vergi stopaj herşey başka bir yere evrilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
İnan Çınar yazdı:

Eğer  başta parasını  peşin  aldıysa sonradan  para  talep edemez.

10 ton su yüklettiniz  belediyeden. Suya  zam geldi diye size 8 ton su kullandirabilir mi belediye? Yukarıda  söylendiği gibi indirim  olsa geri iade ederler miydi?

Ankara'da ön ödemeli sayaca sahip abonelerden peşin aldıkları halde doğalgaza gelen zammın farkını çatır çatır alıyorlar. Kısaca sözleşmeyi görmeden yorumlamak zor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Mal alıp satma gibi düşünmemiz lazım sonuçta hizmet işi bu 1 yıl boyunca kullanacağı akaryakıtı depolayamaz ki ama sözleşmede kesin şartlara bakılmalı akaryakıt artışı ile ilgili bir bölüm var ise talep edecektir. İki taraf da üzülmeden bir orta yol bulunmalı ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Bizim çocukların da servis ücretine zam yapıldı. Zam görüşmesinde servisçi arayıp utana sıkıla ve mahcubiyetle zam istedi. Durumu anlattı. Yakıttır, kaskodur, parçadır, lastikdir vb. O şekilde yaklaşınca hak verdim.

Ama arayıp yok eksik hizmet alırsın yok çocuğu bırakırım falan deseydi. Hayırdır birader burası dağ başı mı derdim. 

Sözleşmeyi iyi okumak lazım. İşin içinde bir de UKOME kararı varmış. Bireysel karar almamış servisçiler. UKOME kararı ile ilgili bir madde olabilir sözleşmede.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bu iş karşılıklı tatlılıkla çözülmeli. İki tarafında mağdur olmayacağı orta yol bulunmalı. 
Ortada sözleşme var  ve para peşin alınmış. Erken rezarvasyonla tatil satın alıyoruz, Otele girerken xxx tl daha verin yoksa 5 gün yerine 4 gün kalabilirsiniz deseler kıyamet kopar. 
Parayı peşin alan bir şekilde o parayıda değerlendirmesini bilmeli. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Erdem Doğan yazdı:

Evin kredisi mi arttı ki kiraya anlık zam yapsın ev sahibi? Zam zamanı yapar zammını.

Servis firması ne yapsın, aldığı parayla mazot, yedek parça stoğu mu yapsın? Hatta 3-5 ay sonra yeni alacağı araçları da alıp bekletsin mi? Tekrar ediyorum, 3-5 kuruşluk zamlar tolere edilebilir, %50 zam gelmişse adamların ana giderlerine, nasıl devam etsinler?

Siz müşterinize sattığınız yazılımlar için fiyat garantisi veriyormusunuz? Döviz kuru arttığına göre maliyetiniz de arttı, 3 sene önceki fiyatlarınız geçerli ise müşteri bulayım hemen.

Cevap vereyim.

Ev, Demirbaşlarının bakım masrafı arttı.

Yazılım, sözleşme de geçen fiyat ne ise o. Sözleşme 3 yıl önce yapılmış ise aksi belirtilmiyorsa evet o fiyattan.

Muhittin Kaplan yazdı:

Zam zamanı yapar zammını.

Zam zamani degil kira sozlesmesi zamani olacak.

Servis de yeni Sözleşme de yapar  işte.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Muhittin Kaplan yazdı:

Cevap vereyim.

Ev, Demirbaşlarının bakım masrafı arttı.

Yazılım, sözleşme de geçen fiyat ne ise o. Sözleşme 3 yıl önce yapılmış ise aksi belirtilmiyorsa evet o fiyattan.

Zam zamani degil kira sozlesmesi zamani olacak.

Servis de yeni Sözleşme de yapar  işte.

Hangi eve günlük aylik bakim/masraf yapiliyor? Kac kere kombi, mutfak dolaplari, petekler, parkeler degisiyor? 5 yilda bir masraf anca yapar ev sahibi. Yıl icindeki masraflar alinan kira ile tolere edilebilir, en kötü ihtimal bir kismi kiracidan talep edilebilir.  Ev sahibinin zamlardan etkilenmesi ile, servis firmasinin zamlardan etkilenmesi sizce ayni oranda mi? Servise günlük yakit aliniyor. Belki yilda 4-5 defa bakima giriyor ve en az 1 takim lastik aliyor.

Yazilim icin verdiginiz örnek normal sartlarda gecerli. Tekrar soruyorum, maliyetiniz %50 artsa ayni fiyattan satmaya devam edermisiniz? Ancak su sekilde olur, musteri ile uzun sureli kontrat yapilir, gelecek sene zamli fiyattan ticaret yapilirsa, kabul edilir. Gelecek sene musteri almayacaksa, kim zararina satar :)

Servis firmasi seneye yapilacak olan zamli sözlesmenin parasini pesin alsin, bu sene eski fiyattan zararina is yapar. Cunku seneye alacagi para ile zarari karsilar. Ya sonraki sene musteri olmazsa? Saglik olsun mu diyecek :)

Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Çok tatsız bir konu, sene başında işi bağlayıp peşin parayı alıyorsan ticari riski de almak zorundasın. Mücbir bir sebep oluşur ve işi devam ettiremeyecek seviyeye gelirsen karşılıklı anlaşma yada sözleşme fesih yoluna gidersin. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Gülkokan yazdı:

Bunlar bence mucbir sebep sayılabilir

konuyu ayıralrım ama, yaşanan alışverişlerdeki artış belli lakin mücbir sebebin ilanı gerekir, onun da kuralları var. servisçi yerden göğe kadar haklı , lakin o da otursun bir düşünsün neden bu halde diye. velinin suçu müşteri olmak mı?

servis işlettim, hesabı kitabı yapınca geleceği tartınca çıktım, 2 sene sonra o bölgedekilerin çoğu iflas etti, yatırımlarından %50 si uçtu gitti, el kondu.......

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Windows alıyorsunuz 100tl ye. Usd arttı diye microzort sizden ucret talep ediyor mu ?

Usd de olduğu gibi, yakıt fiyatı 8 den 3 e inseydi, verilen ücretin üstünü verecek miydi?

Dershane, özel okulda da durum böyle olabilir mi ? O kadar gider artmış, biz sizden su kadar daha alacağız diyebilirler mi ?

Hasılı serbest piyasada usd cikar altin duser o olur bu olur. Sozlesme esastir. Sozlesmede yazilan odeme esastır. Sözleşme dışında bir durum olduysa kar  yada zarar hanesine yazılır.

Gerisi güzel söz olarak kalır arkada.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

1 kere windows veya bi ürün almak ile koca sezon hizmet vermek aynı ticaret mi :)

Yakıtın 8 den 3 e inmesi gerçek bir ihtimal mi? Çıkması gerçek oldu ama.. Olağandışı bir durum var. Şözleşmede illa ki yer alıyordur.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Koca bir sezon hizmet veren dershane ve özel okullara değinmemişsiniz onlarla bu durum farklı mı algılayalım?

Nereden bakarsanız bakın, size su kadar borç yazdık diyen birinin esnaflikla uzak yakın alakası yoktur. Böyle biriyle bir alışverişim olduysa sözleşmeyi koyarım önüne.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Muhittin Kaplan yazdı:

Koca bir sezon hizmet veren dershane ve özel okullara değinmemişsiniz onlarla bu durum farklı mı algılayalım?

Nereden bakarsanız bakın, size su kadar borç yazdık diyen birinin esnaflikla uzak yakın alakası yoktur. Böyle biriyle bir alışverişim olduysa sözleşmeyi koyarım önüne.

Dershane ve özel okulların gider kalemlerine %50 zam gelirse, onlarda hizmet veremez. Herkes için geçerli. Sizi ve aynı fikirde olanları tebrik ederim. Demek ticaret yapıyor olsak, zarar etseniz bile hizmet vermeye devam edeceksiniz..

Firmanın yaklaşımın yanlış olduğunu söylemiştim zaten. Sözleşmede onları haklı çıkarak bir madde varsa ne yapacaksınız? Muhtemelen diğer firmalarda zamlı fiyattan teklif verecek. Bu haksızlık mı diyeceksiniz :)

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)
Erdem Doğan yazdı:

Demek ticaret yapıyor olsak, zarar etseniz bile hizmet vermeye devam edeceksiniz..

Basiretli tacir, esnaf böyle olunuyor.

Erdem Doğan yazdı:

Sözleşmede onları haklı çıkarak bir madde varsa ne yapacaksınız?

Muhittin Kaplan yazdı:

Hasılı serbest piyasada usd cikar altin duser o olur bu olur. Sozlesme esastir. Sozlesmede yazilan odeme esastır. Sözleşme dışında bir durum olduysa kar  yada zarar hanesine yazılır.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Son aylardaki artis gercekten cok yuksek oldu. Bence orta yolda buluşun herkes pesin verse ve fiyat artisina razi gelmese ortada servis kalmaz. Bir sekilde orta yol bulunur girdiler cok arti kimse batmak icin calismaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Muhittin Kaplan yazdı:

Birşey sormak istiyorum.

Tarlanız var biri sürecek ekecek bunu 1 yıl boyunca. Sözleşmenizi yaptınız. Paranızı verdiniz. Mazot 8 tl.

Adam öngöremedi ve sözleşmede de kapılar kapalı. Size dedi ki 15 tl oldu mazot ben bu işi bu paraya artık yapamam. Matematik ortada.

Siz ortayolu bulalım mı dersiniz yoksa sözleşmede imzan var yapacaksın banane cebinden ekle mi dersiniz?

Merak ettim bu konudaki fikrinizi. Sözleşmede olsa bile zarar edeceğini bildiğiniz halde içinize siner mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
İlkay Başaran yazdı:

Size dedi ki 15 tl oldu mazot ben bu işi bu paraya artık yapamam

Durum bu değil ki.

"7tl daha vereceksiniz borç yazdım işinize gelirse", derse beni bağlamaz derim.

"15 tl oldu mazot ben bu işi bu paraya artık yapamam. Orta yolu bulalım" derse ozaman oturur konuşurum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Muhittin Kaplan yazdı:

Durum bu değil ki.

"7tl daha vereceksiniz borç yazdım işinize gelirse", derse beni bağlamaz derim.

"15 tl oldu mazot ben bu işi bu paraya artık yapamam. Orta yolu bulalım" derse ozaman oturur konuşurum.

Durum bu işte. İnatlaşma restleşme konu dışı. 

İşinize gelirse demez kimse zannetmiyorum.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)
Yılmaz Ertek yazdı:

servis şirketi de beni aradı, hesabınıza 3.750TL borç ekledik dedi.

Bu bir iletişim hatasıdır. Zaten benim elimdesin, istediğimi alırım dır. O zaman sözleşme girer devreye.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Okullar servisle anlaşıyor ve benim okuluma sadece sen gireceksin diyor.  
Bunun için bir miktar bağış falan alıyor. 
Servisçi artık biliyor ki o okula ondan başkası öğrenci götüremeyecek. 
Tavrı da ahlak seviyesine göre şekilleniyor. 

Bence okul müdürü ile görüşülmeli ve şu göremediğimiz sözleşme maddelerine bakılmalı.   
Sözleşmeyi görmeden tartışıyoruz hala. 3 defa yazdım. Yazıyordur bir şeyler, yazıyorsa eleştirecek tek şey servisçinin tavrıdır.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Muhittin Kaplan yazdı:

Esnafla ticaret yapmadigim icin bilmiyorum. Ama dünyadaki büyük havayollari ve yedek parca ureticileri ile calistim. Kurumsalligin zirvesinde olan bu firmalar parasini aldigi mala talep var diye malı teslim etmeyip fark istiyor. Halbuki sözlesmemiz var, hemde dosya dosya :) kimi kime sikayet edecegiz? Zararina kimse kimseye is yapmaz. Ancak ve ancak uzun dönem calisip öptügünüz bir müsteriniz ise oluyor o is.
Servis isinde de uzun dönem müsteri olmuyor. Bu sene varsin, seneye yok.
Sözlesmesinde onlari koruyacak bir madde olmasa bile, adam hakli oldugundan bu hizmeti vermeyebilir. Ne yapacaklar, elinden arabasini mi alacaklar? Sormayacak mi adam benim zararimi kim karsilayacak diye? Mahkemede bile hakli cikacagina inaniyorum. Ki sözlesmelerinde kesinlikle bu durumda onlari hakli cikaracak madde vardir. 

Tavir yanlis ama zam talebi hakli. 

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Erdem Doğan yazdı:

Ne yapacaklar, elinden arabasini mi alacaklar

Erdem Doğan yazdı:

kimi kime sikayet edecegiz?

Olayın özeti şu iki cümlede saklı aslında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Muhittin Kaplan yazdı:

Olayın özeti şu iki cümlede saklı aslında.

Bu olayin hukuki tarafi, bir de vicdani tarafi var ama..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Benzer olayı çocuklar servis ile okula giderken yaşadım. Yıl ortasında fark istedi.. Sözleşme de yok ilave talebi hakkı. Giderler vs diyor okul müdürü. İşletme şuradan alırım dedi fark vermezsen. Baktım rezillik var, Gebze öyle. Paşa paşa ödedim farkı. Bazen ite dalaşana kadar çalıyı dolaşmak gerekir

Neden yaptım hukuk devleti olmadığı için. Cumhur başı değilim ki atara atar gidere gider yapayım.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...