İçeriğe Yönlendir

Mağazanın Ürünü İade Almaması

Oğuzkan Erışık

Recommended Posts

Oğuzkan Erışık

Merhabalar

Bilinen bir ayakkabı mağazasından hanıma bot aldık dün öğlen. Akşam hanım internette yine bilinen bir platformda aynı mağazada aynı botu yaklaşık 350 lira daha ucuza bulmuş. Parayı kolay kazanmıyoruz aldım iş çıkışı götürdüm mağazaya iade etmeye. İade alamadıklarını değişim yapabileceklerini söylediler. Tüketici haklarında belirli bir süre içerisinde cayma hakkı yok mu? Bunu da sordum. Evet var ama bizim öyle bir durumumuz yok iade alamıyoruz dediler. Eğer iade hakkım var ise kullanmak istiyorum. Okuduğum kadarı ile de bu hakka sahibiz. Tüketici hakem heyetine dilekçe mi doldurmam lazım? Yol gösterebilirseniz sevinirim. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

cayma hakkı kapıdan kapıya diye sınıflandırılan satışlarda oluyor. sırf bu yüzden ben genelde dükkandan ayakkabı almıyorum.

ama dükancı olsam, ben de geri  almak istemem doğrusu.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Maalesef mağazada görerek alınan ürünlerde iade değişim hakkı yoktur, ulusal bir firma değilse işin zor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Herhangi bir ayıbı yoksa ve giymediysen bence iade edebiliyor olman lazım. Tabi yasalar bunu belli kurallara bağlamış . Giyildi ve satılabilir özelliği bozuldu ise iade imkansız.  Kurumsal biryerse mağaza ile uğraşma genel merkeze yaz. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Selçuk Bakış yazdı:

Maalesef mağazada görerek alınan ürünlerde iade değişim hakkı yoktur, ulusal bir firma değilse işin zor.

Türkiye'nin çoğu yerinde mağazası olan bir marka. 

Erhan Doruk yazdı:

Herhangi bir ayıbı yoksa ve giymediysen bence iade edebiliyor olman lazım. Giyildi ve satılabilir özelliği bozuldu ise iade zor. Ama şöyle yapabilirsin , daha ucuza aldığın aynı botu götürüp iade et. Kurumsal biryerse mağaza ile uğraşma genel merkeze yaz. 

Kutusundan çıkarmadık hiç. Sadece mağazada denemek için giyildi o kadar. Daha ucuza aldığım botu iade edince yine ucuzun iadesini alacağız Erhan abi. Ben tam anlamadım sanırım o cümleni. Yarın thh'ne dilekçe oluşturacağım internetten. Genel merkeze de yazarım. Şikayet var sitesine de yazmayı düşünüyorum. Ama net amacım mağazadan aldığımı iade etmek. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Oğuzkan Erışık yazdı:

Kutusundan çıkarmadık hiç. Sadece mağazada denemek için giyildi o kadar. Daha ucuza aldığım botu iade edince yine ucuzun iadesini alacağız Erhan abi. Ben tam anlamadım sanırım o cümleni. Yarın thh'ne dilekçe oluşturacağım internetten. Genel merkeze de yazarım. Şikayet var sitesine de yazmayı düşünüyorum. Ama net amacım mağazadan aldığımı iade etmek. 

Genel merkeze yada çağrı merkezleri varsa bir sor. Hakem heyetine dilekçe vermeden telefon ile bir sor yine de.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Oğuzkan Erışık yazdı:

Geçmiş dönem A. Mağazasında takım elbise aldım. Eve geldim yakası bir garip duruyordu . Mağazaya gittim dedim sıkıntı var. Terziye gönderelim dediler. Gönderdiler de terzi ben yapamam demiş. Neyse iade almadılar ısrarla. Çek verdiler. Başka mağazada geçiyor dediler. Gittim başka avm ye beğendim daha pahalısını , kasada bu çek sadece iade alınan yerde geçerli demezler mi. Almıyorum dedim. Genel merkezi aradım , ilgilisini buldum , durumu anlattım , mağazaya gidin paranızı alın dediler. Gittim , kartla ödememe rağmen nakit iade ettiler. İş genel merkezde bitiyor anlayacağın. 

Oğuzkan Erışık yazdı:

Ben giydiğini düşünerek ucuzunu alıp mağazaya onu iade edersin demek istemiştim. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Selçuk Bakış yazdı:

Genel merkeze yada çağrı merkezleri varsa bir sor. Hakem heyetine dilekçe vermeden telefon ile bir sor yine de.

Aynı şeyi söyleyecekler muhtemelen abi. Aramak faydalı olabilir tabiki. 

Erhan Doruk yazdı:

Geçmiş dönem A. Mağazasında takım elbise aldım. Eve geldim yakası bir garip duruyordu . Mağazaya gittim dedim sıkıntı var. Terziye gönderelim dediler. Gönderdiler de terzi ben yapamam demiş. Neyse iade almadılar ısrarla. Çek verdiler. Başka mağazada geçiyor dediler. Gittim başka avm ye beğendim daha pahalısını , kasada bu çek sadece iade alınan yerde geçerli demezler mi. Almıyorum dedim. Genel merkezi aradım , ilgilisini buldum , durumu anlattım , mağazaya gidin paranızı alın dediler. Gittim , kartla ödememe rağmen nakit iade ettiler. İş genel merkezde bitiyor anlayacağın. 

Ben giydiğini düşünerek ucuzunu alıp mağazaya onu iade edersin demek istemiştim. 

Merkezi arayım bakalım ne diyecekler. Giysek hiç kalkışmam abi öyle bir işe. 

Doğan Arşiray yazdı:

cayma hakkı kapıdan kapıya diye sınıflandırılan satışlarda oluyor. sırf bu yüzden ben genelde dükkandan ayakkabı almıyorum.

ama dükancı olsam, ben de geri  almak istemem doğrusu.

Biz de iş yerinde sattığımız malzemelerde direk değişim veya koşulsuz iade alıyoruz 3 ay içerisinde. Yönetim alınmayacak deyip firma avukatı alınacak almak zorundasınız dediğinde iş bitti. Firma sahibinin insiyatifine kalan bir durum değil. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Yasa var ise tabi oyle olmali, yok ise ben olsam almazdim, fikrimi yaziyorum. Sonucta deneyerek gorerek ve isteyerek alinan sifir km bir urun soz konusu. Diger turlu suistimale acik olur. Dusunsene giyip getiriyorsun adam yeni diye satamiyor birdaha.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Oğuzkan; bence en  kısa zamanda iadeli taahhütlü ihtarname gönder, cevaba göre faturayla birlikte hakem heyetine başvur. iade işlemi gerçekleşecektir.. alış veriş tavsiyesi: ürünü mağazada deneyin internetten alın. mazeret bildirmeden cayma hakkınız olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

Kullanılmamış ve ambalajında teslim ediliyor ise elden alınan ürünlerde sorun olmuyor. Mağaza keyfi davranmış, merkezleri ile irtibata geçip halledin :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yasa diyor ki: mağazadan satın alınca, geri iade edip para alma hakkımız yoki firma isterse iade edebilir, iade ederken de %15 gibi sergileme/vitrin hakkı kesebilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Çağlar Bayur yazdı:

yasa diyor ki: mağazadan satın alınca, geri iade edip para alma hakkımız yoki firma isterse iade edebilir, iade ederken de %15 gibi sergileme/vitrin hakkı kesebilir.

Bende yasayı okudum şimdi , mal ayıplı değilse mağazadan alımlarda iade hakkı yok. İade almak mağaza inisiyatifinde. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile alışveriş sanatı diyorum... mağazaları gezerken gördüğüm ürünleri anında gagılda aratıyorum, bazen mağaza bazen de internet ucuz oluyor.. ona göre alışveriş yapmak karlı oluyor.

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Çağlar Bayur yazdı:

vesile ile alışveriş sanatı diyorum... mağazaları gezerken gördüğüm ürünleri anında gagılda aratıyorum, bazen mağaza bazen de internet ucuz oluyor.. ona göre alışveriş yapmak karlı oluyor.

Marketler için de zingo! İsimli bir uygulama kullanıyorum. Barkodu okutuyorum üç harfliler ve zincir marketlerdeki fiyatları gösteriyor. 

• Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erhan Doruk yazdı:

Marketler için de zingo! İsimli bir uygulama kullanıyorum. Barkodu okutuyorum üç harfliler ve zincir marketlerdeki fiyatları gösteriyor. 

derhal telefona indireyim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Erhan Doruk yazdı:

Vaay süper.  

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Fena olay çıkartırdım ben, 350 TL fark olduğuna göre iyi bir marka olmalı alınan ürün. Arkasında durmalı ürününün.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Selçuk Bakış yazdı:

Her türlü her şekilde 14 gün içinde kullanmadı ise iade hakkı var. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yasada yok ise istersen ürünü yak orada ne fark edecekki. artık devir internet devri. ben internetten kıyaslamadan birşey almıyorum.

geçen gün çocuklara kar botu almak gerekti, gittik aradık dükkanlarda fantastik fiyatlar çıktı. bende gittim benzer özellikle olanı internetten aldım iki gün içinde teslim edildi. hemde amazon filan değil ayakkabı dükkanının kendi e ticaret sitesinden. mis... neredeyse yarı fiyat.

bu arada kar botu scooter marka, kalitesi süper. buradan yazmış olayım.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Oğuzkan Erışık yazdı:

Merhabalar

Bilinen bir ayakkabı mağazasından hanıma bot aldık dün öğlen. Akşam hanım internette yine bilinen bir platformda aynı mağazada aynı botu yaklaşık 350 lira daha ucuza bulmuş. Parayı kolay kazanmıyoruz aldım iş çıkışı götürdüm mağazaya iade etmeye. İade alamadıklarını değişim yapabileceklerini söylediler. Tüketici haklarında belirli bir süre içerisinde cayma hakkı yok mu? Bunu da sordum. Evet var ama bizim öyle bir durumumuz yok iade alamıyoruz dediler. Eğer iade hakkım var ise kullanmak istiyorum. Okuduğum kadarı ile de bu hakka sahibiz. Tüketici hakem heyetine dilekçe mi doldurmam lazım? Yol gösterebilirseniz sevinirim. 

her şekilde iade hakkınız var tüketici hakem heyetine yazın hiç bir ücret ödemeden ortalama 10 gün içerisinde hem iade gerçekleşir hem de mahkeme masrafları da o firmaya yansır parayı iade almama gibi bir durumunuz söz konusu bile değil her şart ve şekilde alırsınız yeter ki 14 gün dolmamış olsun ve ayakkabı kullanılmamış olsun. 

e devlet üzerinden 

https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayeti-uygulamasi

işleminizi gerçekleştirin.

iade olmaz diyenlere bakmayın her şart şekilde paranızı iade alırsınız

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Murat Öngür yazdı:

Her türlü her şekilde 14 gün içinde kullanmadı ise iade hakkı var. 

Yasada böyle bir madde yok, varsa kaynak alabilir miyim?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Selçuk Bakış yazdı:

Yasada böyle bir madde yok, varsa kaynak alabilir miyim?

daha önceden kapıdan satışa giren bir dolandırıcılık durumu nedeniyle tüketici haklarını epey okumuştum dava sonunda da kazanmışık. ama dükkandan alınan şeylerde insiyatif tamamen satıcıdaydı. ben de değişiklik varsa öğrenmek istiyorum çünkü çok önemli. para olmadığı kadar zor kazanılıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Doğan Arşiray yazdı:

daha önceden kapıdan satışa giren bir dolandırıcılık durumu nedeniyle tüketici haklarını epey okumuştum dava sonunda da kazanmışık. ama dükkandan alınan şeylerde insiyatif tamamen satıcıdaydı. ben de değişiklik varsa öğrenmek istiyorum çünkü çok önemli. para olmadığı kadar zor kazanılıyor.

İçinde bulunduğum durum itibariyle hakem heyeti işlerine vakıfım yasayı baştan sona kaç defa okudum, eski 4077 yeni 6502 sayılı yasalarda görerek alınan ürünlerde iade yok, çok iddia kazandım hatta. Değişiklik yok bildiğim kadarıyla, varsa öğrenelim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Edilebilir zorlaştırıyorlar sadece. 

Gerekli yerlere şikayet et. 

İnternetten alınan ürün mağazaya iade edilebiliyorsa mağazadan alınan niye iade edilmesin. ( tecrübe ile sabittir internetten aldığım ürünü mağazasına iade ettim ücretimide aldım) Saçma bir durum. Şikayet sonucu olumlu olacaktır diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...