İçeriğe Yönlendir

Ev Yapımı CafeLatte - Cappuccino

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Arif Aykın
Fatih Sarıkaya yazdı:

Kahveden bahsediyorlar. Ben çay vaktini geçireyim bütün gün migrenden fena baş ağrısı oluyor. En geç sabah 9'kadar içtim içtim yoksa naneyi yedim.

Ofise kahve makinası aldık. Herşey, yapıyor. Bir baktık bunun astarı yüzünden pahalı. Deterjanını bile euroyla satıyorlar. Sonra toptancı buldum 2400₺ verdim 2 koli kahve aldım. Kahvede çok kaliteliymiş. Metrodan ve starboxdan aldıklarımdan hallice. Evde filitre kahve yapıyorum, daha doğrusu yapmaya çalışıyorum. Bir makine aldım fakir marka haftasında bozuldu. Sağolsunlar iade aldılar. Sonra bu iş böyle olmayacak, dandik bir makine alayım dedim, oda rezil kahve yapıyor.

Memnun kalınmış küçük filitre kahve makinası öneriler varsa memnun olurum.

Ocak üstüyse Bialetti alınacak aşağısı kurtarmaz bilginiz olsun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Fatih Sarıkaya yazdı:

Kahveden bahsediyorlar. Ben çay vaktini geçireyim bütün gün migrenden fena baş ağrısı oluyor. En geç sabah 9'kadar içtim içtim yoksa naneyi yedim.

Ofise kahve makinası aldık. Herşey, yapıyor. Bir baktık bunun astarı yüzünden pahalı. Deterjanını bile euroyla satıyorlar. Sonra toptancı buldum 2400₺ verdim 2 koli kahve aldım. Kahvede çok kaliteliymiş. Metrodan ve starboxdan aldıklarımdan hallice. Evde filitre kahve yapıyorum, daha doğrusu yapmaya çalışıyorum. Bir makine aldım fakir marka haftasında bozuldu. Sağolsunlar iade aldılar. Sonra bu iş böyle olmayacak, dandik bir makine alayım dedim, oda rezil kahve yapıyor.

Memnun kalınmış küçük filitre kahve makinası öneriler varsa memnun olurum.

Bialetti brikka tavsiye ederim ama ocak lazım. Hatta azcık daha pahalı en yeni brikka modellerinde üstten basınç supabını değiştirmişler. Daha fazla basınçla pişiriyor. Şu ürün. Video sonunda nasıl köpüklü yapmış görülüyor. Bendeki yalancı köpük oluyor. Brikka’da gerçek mikro köpük oluyor ve kahve aroması çok daha net ortaya çıkıyor. Yağı da ortaya çıkıyor

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Arif Aykın yazdı:

Ocak üstüyse Bialetti alınacak aşağısı kurtarmaz bilginiz olsun.

Çok çeşidi var. Tavsiye edileceğiniz model varmı? yoksa ocak üstü herhangi birini alsam olurmu? Filitre kahve yapıyor bu?

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bialetti brikka tavsiye ederim ama ocak lazım.

Evde kullanacağım. Model hangisi?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Fatih Sarıkaya yazdı:

Çok çeşidi var. Tavsiye edileceğiniz model varmı? yoksa ocak üstü herhangi birini alsam olurmu? Filitre kahve yapıyor bu?

Evde kullanacağım. Model hangisi?

Ev için Bialetti brikka. Eskilerinin içinde kahve akan yer sivri uç şeklinde. Supabı içinde. Yenilerinin o kısmında da supap var. Onlardan almanızı tavsiye ederim. Ama en kötü eski model brikka da iyi yani. 

2 cup olanı bir kişilik. En az 4 cup tavsiye ederim. 

filtre yapmaz bu. Espresso yapar. 4,5-5 numara öğütülmüş kahve iyidir. 

şu eski tip brikka 2-3 bar basınça pişiriyor

images?q=tbn:ANd9GcRNa-U83HX054U2UxX0Sty

bu yeni tip brikka 4 bara kadar basınç yapıyor

images?q=tbn:ANd9GcRq70Kx2uDpMajQykRlxUT

Yorum bağlantısı
Metin Mankal
Yurdaer Elay yazdı:

Sucuk fermente mi? :nargile: 

Yok..Anam babam usulü sucuk işte..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

filtre yapmaz bu.

Bunu al, çekirdek kahveyi öğüt bunda demle sonrada filitre kahvenin yüzüne bakmassın diyorsun ? Bunun kahvesini her öğütücü öğütürmü? yoksa onunda özel öğütücüsümü var?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Fatih Sarıkaya yazdı:

Bunu al, çekirdek kahveyi öğüt bunda demle sonrada filitre kahvenin yüzüne bakmassın diyorsun ? Bunun kahvesini her öğütücü öğütürmü? yoksa onunda özel öğütücüsümü var?

Kahve espressodur ya hu :) filtre 3-4 numarada çekiyorlar. Bunu 4-6 arası çekiyorlar. Filtre’de basınç yok. Espresso basınç altında kahvesine göre değişik aromatik tatlar da veriyor. Filtre bana çok yavan geliyor. 

özel öğütücü yok da numarasız çekeceksiniz ayar tutturmak zor olabilir. Homojen bir öğütme olmalı bu demlik için. O yüzden zincir mağazalardan alıyorum ben mecbur. Evde numaralı öğütücü alsam pahalı yani. İleride dolar ucuzlarsa alırım tabi. 

el öğütücüsü ile deneme yanılma ile tutturulabilir tabi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Hanım Thermomixde çekeriz dedi. Öğütücü almaya gerek kalmadı.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Metin Mankal yazdı:

Tamam fermente işte hocam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Metin Mankal yazdı:

Kardeşim Seul'de yaşıyor.. Göndermek zor olunca ve orada da temin etmek neredeyse imkansız olunca kendisi yapmayı denemişti. Baharat açısından sıkıntı çekse de fena olmamış diyordu. O kadar yokluğun içinde artık nefsini biraz olsun kandırdı işte :D 

Anason aromalı ayranın sıvısı imbik mi hazır mı? :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selim Bilgin yazdı:

Nasıldı kahve?

kısa sürede tekrarı gerekiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Fatih Sarıkaya yazdı:

Bu brikka değil ama. Almışken brikka öneririm. Sizin link mokka eskpress

eski tip

Bialetti New Brıkka 2020 4 Fincan
https://www.hepsiburada.com/bialetti-new-brikka-2020-4-fincan-p-HBCV0000033LOQ?magaza=fashionfest&url_src=ios-product-detail

yeni tip

Bialetti Brikka
https://www.hepsiburada.com/bialetti-brikka-p-HBV0000198CA8?magaza=EvineKahve&url_src=ios-product-detail

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bu brikka değil ama. Almışken brikka öneririm. Sizin link mokka eskpress

eski tip

Bialetti New Brıkka 2020 4 Fincan
https://www.hepsiburada.com/bialetti-new-brikka-2020-4-fincan-p-HBCV0000033LOQ?magaza=fashionfest&url_src=ios-product-detail

yeni tip

Bialetti Brikka
https://www.hepsiburada.com/bialetti-brikka-p-HBV0000198CA8?magaza=EvineKahve&url_src=ios-product-detail

İyiki yazmışım. Yoksa yanlış birşey yapıyormuşum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Fatih Sarıkaya yazdı:

İyiki yazmışım. Yoksa yanlış birşey yapıyormuşum.

Deneyimlerinizi bekleriz :) 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Deneyimlerinizi bekleriz :) 

Gelsin, dört gözle bekliyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
Yurdaer Elay yazdı:

Anason aromalı ayranın sıvısı imbik mi hazır mı? :) 

Benim yerim dar..Olsa yapacam da...Ayranın özünü bi arkadaşımdan alıyorum..Keyfine düşkündür..Ucuzken bile kendi yapardı..Sağolsun arada bana da yapar..Geriside mililitre bazında karışımlar zaten..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Ne yaparsanız yapın yetmiyor.

Granür kahve ile başladım.

Sonra çekilmiş kahve aldım ve  filtre kahve, frenchPress

Sonra ocak üstü espresso demliği.

Sonra delonghi espresso makinası. Buraya kadar hep çekilmiş kahve.

Sonra belirli bir kahve çekirdeğini çektirdim.

Sonra öğütücü aldım, kahveyi çekmeye başladım.

Yakında ben kavuracağım.

Sonra kahve için bir bahçe ve misk kedisi tertipleyip dışkısından kahveyi ayıklayacağım sanırım.

Sonu yok. Biraz manyaklık, hep daha fazlasını arıyorsunuz.

• Beğen 3
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Muhittin Kaplan yazdı:

Ne yaparsanız yapın yetmiyor.

çözmünü buldum ben, davet arıyorum, gelince değerlendiriom... çayım kavem hazır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Bir yerlerde okumuştum. Gayfe çekirdeğinden maksimum fayda elde etmek için en iyisi Turkish stayla diyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Fatih Sarıkaya yazdı:

Gelsin, dört gözle bekliyorum.

Bu Arada kesinlikle ürünü deterjanla yıkama makineye atma. Ayrıca Kahve yaptıktan sonra içerisini sadece süngerle yıkayabilirsin. Aslında hiç yıkanmaması tavsiye ediliyor ne kadar yıkanmazsa lezzeti daha güzel oluyor diyorlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Arif Aykın yazdı:

Bu Arada kesinlikle ürünü deterjanla yıkama makineye atma. Ayrıca Kahve yaptıktan sonra içerisini sadece süngerle yıkayabilirsin. Aslında hiç yıkanmaması tavsiye ediliyor ne kadar yıkanmazsa lezzeti daha güzel oluyor diyorlar.

Aa evet bunu söylemeyi unuttum. Ben sünger, deterjan vb hiçbir şey kullanmıyorum. Sadece sıcak su ile temizliyorum. O kadar. Alüminyum kaplama olduğu için kimyasaldan etkileniyor. Sürtünmelerden de etkileniyor. Sünger bile sürtmemek lazım. 

abi yıkanmayınca da pis oluyor. İğreniyorsun. Kahvenin koyulduğu kısmı çok temizlemiyorum sadece. Kaynar su su ne kadar temizlerse öyle bırakıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aa evet bunu söylemeyi unuttum. Ben sünger, deterjan vb hiçbir şey kullanmıyorum. Sadece sıcak su ile temizliyorum. O kadar. Alüminyum kaplama olduğu için kimyasaldan etkileniyor. Sürtünmelerden de etkileniyor. Sünger bile sürtmemek lazım. 

abi yıkanmayınca da pis oluyor. İğreniyorsun. Kahvenin koyulduğu kısmı çok temizlemiyorum sadece. Kaynar su su ne kadar temizlerse öyle bırakıyorum. 

Bende aynısını yapıyorum sadece sıcak su ile duruluyor hemen kahvesini falan boşaltıyorum bir sonraki işleme hazır bırakıyorum. Normalde bende sünger sürtmüyorum kapak içi bile kahverengi oldu 😃 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...