İçeriğe Yönlendir

1.0 Turbo Benzinli vs. 1.3 Multijet II

Bekir Çelik

Recommended Posts

Eren Yavuz

1.3 multijet eur6 motor al,yakıt ibresine baktıkça yüzün gülecektir :) 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)
Bekir Çelik yazdı:

Yıl içinde en az 20 bin km yapacağımı düşünüyorum. 2 ayda bir Adana - Karaman yaparım. Gerisi şehir içi.

Bakım aralığı, bakım maaliyetleri, sorunsuzluk, yakıt değerleri, yakıt fiyatları, yükte ve rampada çekişten düşme(me) vb şartları düşündüğünüzde siz olsanız hangisini seçerdiniz? Hangisi ağır basıyor?

İş aracı olarak Multijet araç kullanıyorum şunu belirteyim 1,3 Makul kullanıcı için tasarlanmış performanstan çok ekonomi ön plana alınmış bir motor.

20000 km yıllık az değil Ben olsam ekonomik şartları göz önüne alırdım.Uzun süredir kullanılan bilindik ve yaygın bir motor olması düşük yakıt tüketimi nedeni ile yinede Multijeti tercih ederdim.

En doğrusu imkan yaratılabilirse her iki aracıda test etmek olurdu.

Hayırlısı Olsun.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Ünal

arada fiyat farkı olmadığı için 1.3 almak mantıklı gibi. ankarada yaşıyorum 1.2 tsi jetta aracım var. şehir içi 7 lt ortalama yakıt harcıyor aracım. 1.6 tdi jetta olan tanıdıklarım ise 6 lt harcıyorlar. 1 lt fark oluşuyor arada. aynı şartlarda 1.6 atmosferik motorlu focus aracım ile 8.8 8.9 litre benzin harcıyordum onuda belirteyim. şu durumda lpg belasına bulaşmamak için benzinle biniyorum jetta ya ve lpg li aracı olanlar ile aşağı yukarı aynı parayı ödüyoruz. benzin ve mazot fiyatlarıda neredeyse aynı. jetta ile uzun yolda 90 100 bandında 4.6 4.7 gibi değerler ile 300 km lik mesafeyi alıyorum. dizel araç içinde 4.0 4.4 arasında bir değer alıyor aynı şartlarda. küçük motorlu benzinli araçlar ile uzun yolda yüksek hızlarda tasarruf sağlayamazsınız hatta bazen şehir içi ile aynı yada daha fazla yakabilirler. mesela 1.2 tsi araç ile 110 üzeri hızlara çıktığınızda bariz mesafe olarak fark ediyor. 90 sabit ile 1150 km 52 litre yakıt ile giderken 110 sabit ile 950 km 52 litre uzun yol mesafeleri. hatta son hız denemesi yaparken çevre yolunda ibrenin bariz indiği bile izlenebiliyor.  sizin kullanım tarzınıza ve şehir içi şehir dışı mesafe oranlarınıza göre fiyat performans değerlendirmesi yaparsak benim düşüncem dizel ünite almak daha mantıklı olacaktır. bakım maliyeti ile yakıt maliyetleri dengeleyecektir birbirini diye düşünüyorum.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Bekir Çelik

Arkadaşlar görüşleriniz benim için çok kıymetliydi, teşekkür ederim.

Donanım açısından da fikirleriniz alabilir miyim?

Egea.png

1.3 Multijet Urban + Plus Paket (12.000 TL) Değer mi?

1.0 Turbo Lounge sırf donanımlar için Multijetten vazgeçtirir mi?

Siz olsaydınız tercihiniz ne yönde olurdu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1.3 plus pakette 12bin tl verince bir tek teyp değişiyor? yanlış görmediysem? 12 bine disco kurulur arabaya... sadece yağmur sensörüne takıldım, bu devirde opsiyon olmamalı idi.

paketlere verilen ücretin yarısından fazlası vergi,

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
Çağlar Bayur yazdı:

1.3 plus pakette 12bin tl verince bir tek teyp değişiyor? yanlış görmediysem? 12 bine disco kurulur arabaya... sadece yağmur sensörüne takıldım, bu devirde opsiyon olmamalı idi.

paketlere verilen ücretin yarısından fazlası vergi,

Abi yorumlarına hastayım söylemeden geçemeyeceğim. :)

Evren Erakçora yazdı:

Güvenlik paketli alırdım. 

Bir inceleyeyim. O paket de aynı fiyattı yanılmıyorsam. Teşekkür ederim hocam.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

5 seneye yakın 1.0 turbo focus, son 1 senedir de 1.3 multijet kullanan biri olarak yazayım. Gidişi keyifli olsun diyorsanız 1.0 alın, onun dışında yakıt, arıza, bakım kolaylığı, ikinci el değeri ve satılabilirliği gibi konularda 1.3 multijet daha avantajlı.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

iki paketin fiyatları ne durumda, 1.0 donanımlara göre daha cazip geldi ama fiyata bakmak lazım yinede.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Dizel, urban + güvenlik paketi mantıklı geliyor bana fiyatı uygunsa.

Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
Selçuk Bakış yazdı:

iki paketin fiyatları ne durumda, 1.0 donanımlara göre daha cazip geldi ama fiyata bakmak lazım yinede.

1.3. multijet urban ile 1.0 benzinli turbo lounge fiyatları aynı. Urban'a herhangi bir paket eklenirse +12.000 paket başı.

* * *

Az önce Adana Birmot bayiine gittim. 1.3 multijet 4 aydır bekleyen müşterimiz var, gelmiyor dedi. 1.4 atmosferik istiyorsanız boşta bir tane var dedi, çıktım bayiiden. Diğer şehirlere de bakacağız artık.

Yorum bağlantısı
Umut Taşlı

abi motorda 1.3 mj dedik ama donanımda da ağlıyormuş valla yalan yok, işin zor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bekir Çelik yazdı:

1.3. multijet urban ile 1.0 benzinli turbo lounge fiyatları aynı. Urban'a herhangi bir paket eklenirse +12.000 paket başı.

* * *

Az önce Adana Birmot bayiine gittim. 1.3 multijet 4 aydır bekleyen müşterimiz var, gelmiyor dedi. 1.4 atmosferik istiyorsanız boşta bir tane var dedi, çıktım bayiiden. Diğer şehirlere de bakacağız artık.

iş değişti kağıt üstünde iyi ama araba yok

Yorum bağlantısı
Bekir Çelik

Evet işler değişti harbiden. Yarın Türkiye geneli bayileri arayacağım bakalım. Yoksa ibre başka yöne dönecek mecbur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bekir Çelik yazdı:

Evet işler değişti harbiden. Yarın Türkiye geneli bayileri arayacağım bakalım. Yoksa ibre başka yöne dönecek mecbur.

bazen önceden değil sonradan eleme yapmalı, yani var olan seçenekleri bulun , sonra o seçeneklerden eleme yapın, bu arada mart zammı yarın konabilir, veya konamadığı için satışlar durabilir, bugün yok denen bir seçenek 5 gün sonra aniden pıtırcık gibi çıkabilir, her gün takip yani

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Arkadaşım ötv muafiyetli 250 bin tl ye c3 aircross aldı geçen ay. Böyle bişey düşünseniz uyar mı. 1.2 turbo eat6 otomatik araç.

Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Arkadaşım ötv muafiyetli 250 bin tl ye c3 aircross aldı geçen ay. Böyle bişey düşünseniz uyar mı. 1.2 turbo eat6 otomatik araç.

C3 Aircross'u içişleri bakanına beğendiremedik. Ben çok beğeniyorum aslında. T-Cross için görüşeceğim bugün.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ali Darbaz

Beyler haber edeyim, 

Arkadaşımın 1,4 egea Crosu 5800 kmde tam 1 litre motor yağını eksiltmiş :S . Akşam ekleme yapacaklar. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Beyler haber edeyim, 

Arkadaşımın 1,4 egea Crosu 5800 kmde tam 1 litre motor yağını eksiltmiş :S . Akşam ekleme yapacaklar. 

Yağ eksilmesine normal diyorlar artık :) teknoloji bizi bu noktalara getirdi

Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
Ali Darbaz yazdı:

Beyler haber edeyim, 

Adana Birmot'a gittim, 1.3 Multijet sormak için. 4 aydır bekleyen varmış daha bir tane bile gelmemiş. İsterseniz 1.4 Urban var, hemen verebilirim, satış iptalinden kaldı, dediler. Tereddüt etmeden reddettim.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yağ eksilmesine normal diyorlar artık :) teknoloji bizi bu noktalara getirdi

Satış temsilcisine soruyorsun 1.4'ler yağ eksiltiyormuş diye. "Servise ne zaman gelirseniz ekleriz, sıkıntı yok." diyor. :biggrin:

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Bekir Çelik yazdı:

Adana Birmot'a gittim, 1.3 Multijet sormak için. 4 aydır bekleyen varmış daha bir tane bile gelmemiş. İsterseniz 1.4 Urban var, hemen verebilirim, satış iptalinden kaldı, dediler. Tereddüt etmeden reddettim.

Satış temsilcisine soruyorsun 1.4'ler yağ eksiltiyormuş diye. "Servise ne zaman gelirseniz ekleriz, sıkıntı yok." diyor. :biggrin:

Biz de 1.3 urban bekliyoruz ama yok. Berlingo aynı fiyata daha güzel donanımlı. Tek sorunu yıllık muayene ve arka koltuk konforu. Arkada kimse yolculuk etmeyecek zaten. İçi egea’dan çok daha güzel. Shine donanım manuel 1.5 130 beygir. Karma tüketimi 4,3 lt

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Hipermil yapsa az yakar ve yağ tüketimi düşer diye düşünüyorum. 

Arkadaşım çok agresif bir sürücü. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ali Darbaz yazdı:

Hipermil yapsa az yakar ve yağ tüketimi düşer diye düşünüyorum. 

Arkadaşım çok agresif bir sürücü. 

1.4 motorla ne kadar agresif olabilirsin :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...