İçeriğe Yönlendir

Çözemediğim Su Eksiltme

Halit Demir

Recommended Posts

Halit Demir

Mrb adim halit hatayda oturuyorum. 1.4 getz lpg li araca sahibim.2006 217 binde.

Sorunuma geleyim araci 20 gun once aldim. Hararet konusunda bilgim yok. Su eksiltme sorunum var radyator kapagini degistirdim gorunen yerlerde jacak yok ustaya goturdum bugun bakti goremedi lifte aldi inceledi. Yag temiz , su da yag yok, sabah calistirinca dengesizlik yok direk calisir, beyaz duman yok  oyle dikkat cekici sekilde, radyatorun kapagini acip calistirdi kopurme olmadi, icerde bugulanma yok islaklik yok, lpg gecis sorunsuz, 

Lakin hergun bi su bardagina yakin eksiltme var , usta aksam birak sabah bakarim dedi conta olma ihtimali var dedi . Bende suyunu takip ederek biraz bineyim dedim wrac hergun lazim cunku. Fikrinizi almak isterim regulator iceri dogru su kacirsa lpg ye gecince dengesizlik olur diye dusunuyorum geriye bi conta kaliyor ama net bir bulguda yok gordugum

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

boyalı su uygulaması sonuç verir mi acaba? şuan araçta kaç ölçekte antifriz var? yüzdelik olarak

Yorum bağlantısı
Halit Demir

1.5 ay once antifriz koymus aldigim kisi orda olmus olan diye dusunuyorum. Eksperde -3 cikti mavi renk antfriz var. 

Conta olsa hata kabul etmez kabarcik kesin olusur diye dusunuyorum 

Yorum bağlantısı
Halit Demir

Ilk farkettigim de  5 gun once radyator kapagini actim 1lt su aldi,  yedek haznede de su vardi , kapakta kahverengi camur gibi kalinti vardi antifriz pasi cozmus tortu yapmis diye dusundum. Yedekten suyu cekmedigi icin kapagi degistirmistim direk 

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

ben olsam bütün soğutma sıvısı dökerim, hacmin yarısı kadar antifriz yarısı kadar saf su koyar 2-3 gün kullanır takip ederim, suyun renk değişimini vs

Yorum bağlantısı
Halit Demir
Çağrı Alaf yazdı:

Ahtapot hortumu varsa kontrol edildi mi ?

Fenerle bayagi inceledi alttan

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

conta zamanı gelmiş gibi ,zaman geçirmeden rektifiye olursa masraf az olur, kaça satın almıştınız

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

satın alma rakamı da az değilmiş , eski sahibi ile konuştunuz mu bu konuyu?

Yorum bağlantısı
Halit Demir

Fiyatim iyi araca gore de eksiltme yok demisti gunahi boynuna ne diyeyim bilgisi varsa

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Genleşme kabından basınç yaparak kaçağı bulan yerler var. Oralara bi götürün. Belki sizin görmediğiniz bi yerden damlatıyordur. Bi keresinde benim bi aracında regülatörden kaçırmıştı regülatörden de altında bulunan saca damlıyordu yere düşmüyordu. 

Yorum bağlantısı
Halit Demir

Az once tekrar inceledim araci. Yag kapagini actim kapakta beyaz yogurt lekesi gibi bise vardi . Bunlar hep contayi gosteriyor heralde 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Halit Demir
Çağlar Bayur yazdı:

conta zamanı gelmiş gibi ,zaman geçirmeden rektifiye olursa masraf az olur, kaça satın almıştınız

Tahmini ne tutar acaba 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

rakam bilemem, 5 -7 bin civarı diye tahmin yapabilirim, piston/blok sağlam ise.

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Az once tekrar inceledim araci. Yag kapagini actim kapakta beyaz yogurt lekesi gibi bise vardi . Bunlar hep contayi gosteriyor heralde 
Acil tarafından hemde.
Geçmiş olsun
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Acilen bırakmanız lazım, aracı 🙂

Bu şekilde kullandıkça masraf ve onarım süresi uzar. Bence yağ soğutucusu üzerinde de durmak lazım. Yağa su karışıyorsa seviyesi de yüksek olacaktır. 

Yorum bağlantısı
Talha Bilgi

Geçmiş olsun, Bende aracımda çözemediğim su eksiltme vardı, motor tıpaları, akabinde radytaör ve boruları, akabinde yedek su deposu ile kapağı değişti düzeldi... Tespiti azcık zaman istiyor. Ama benim yağ kapak altı temizdi.  Allah kolaylık versin Getz parça ve işçilik bir nebze uygun olur düşük maliyette kurtarırsınız inşallah

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Benzer bir sorun bende de vardı (Fiesta 1.4 benzinli)
Termostat değişti
Genleşme kabının arkasında minik bir çatlak vardı, o da değişti
Motor suyu komple değişti
Sorunum düzeldi

Günlük yarım litreye yakın azalıyordu su, şimdilerde eksilme yok denecek kadar az
Minimum çizgisinin altına inmiyor, kapağı açtığımda seviye yükseliyor.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Halit Demir yazdı:

Ilk farkettigim de  5 gun once radyator kapagini actim 1lt su aldi,  yedek haznede de su vardi , kapakta kahverengi camur gibi kalinti vardi antifriz pasi cozmus tortu yapmis diye dusundum. Yedekten suyu cekmedigi icin kapagi degistirmistim direk 

hardal rengi gibi bir kalıntı varsa, suya yağ karışıyordur yad yağ kapağının arkasına bakın varsa su yağa karışıyordur. conta ve/veya valf yatakları gitmek üzere.

Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

Devirdaim ne zaman değişti ? Bende de su eksiltme vardı hiçbir yerde bulamadım triger ve devirdaim değiştikten sonra düzeldi. Devirdaimden kaçırıyormuş

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

CO2 testi yaptırın conta mı değilmi ortya çıksın, temiz çıkarsa hortumlara vs. bakın bence...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Halit Demir yazdı:

Mrb adim halit hatayda oturuyorum. 1.4 getz lpg li araca sahibim.2006 217 binde.

Sorunuma geleyim araci 20 gun once aldim. Hararet konusunda bilgim yok. Su eksiltme sorunum var radyator kapagini degistirdim gorunen yerlerde jacak yok ustaya goturdum bugun bakti goremedi lifte aldi inceledi. Yag temiz , su da yag yok, sabah calistirinca dengesizlik yok direk calisir, beyaz duman yok  oyle dikkat cekici sekilde, radyatorun kapagini acip calistirdi kopurme olmadi, icerde bugulanma yok islaklik yok, lpg gecis sorunsuz, 

Lakin hergun bi su bardagina yakin eksiltme var , usta aksam birak sabah bakarim dedi conta olma ihtimali var dedi . Bende suyunu takip ederek biraz bineyim dedim wrac hergun lazim cunku. Fikrinizi almak isterim regulator iceri dogru su kacirsa lpg ye gecince dengesizlik olur diye dusunuyorum geriye bi conta kaliyor ama net bir bulguda yok gordugum

yag sogutucu varmı bu araçlarda varsa oarayada bakın yoksa conta büyük ihtimal test yaptırın renkli conta testi

Yorum bağlantısı
Halit Demir

Bugun farkli bir  hyundai tamircisine goturdum, oda kacak bulamadi lifte kaldirdi iyice baktilar once bi,  yag temiz dedi cubuktan bakti kapaktaki krem gibi sey soguk havadan olur dedi. Radyator kapagi ni acip calistirdik hava baloncuklari geldi conta gitmis dedi 

Yag sogutucu yok bildigim devirdaim regulator radyator borular a bakti 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halit Demir

Rolantide calisirken yumurta sarisi buyuklugunde radyator kapagindan 15 sn de bir kabarcik cikiyordu gosterdi . Bu hava kabarcigi normalde olmaz diye biliyorum ama dogru mu ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...