İçeriğe Yönlendir

Netten Plaka Satın Almak

Murat Öngür

Recommended Posts

Çağatay Özsoy

Benim bildiğim APP plakalarda mühür olması satış kurnazlığı, plakanın standartı malzemesi bellidir, şoförler odasında trafikten yazı yada eski plakayı götürmek sureti ile basılır. Kanun değişmediyse eğer. Yaptırmadan önce bi araştırın derim, polisine çatarsanız APP plakanın mührünü filan dinlemez, işlem yapar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Çağatay Özsoy yazdı:

Benim bildiğim APP plakalarda mühür olması satış kurnazlığı, plakanın standartı malzemesi bellidir, şoförler odasında trafikten yazı yada eski plakayı götürmek sureti ile basılır. Kanun değişmediyse eğer. Yaptırmadan önce bi araştırın derim, polisine çatarsanız APP plakanın mührünü filan dinlemez, işlem yapar.

Mühürler sahte zaten. Ya ne yazdigi belli degil yada alakasiz baska sehirlerin isimleri yaziyor.. Eski plakayi söförler odasina verince APP basiyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erdem Doğan yazdı:

Eski plakayi söförler odasina verince APP basiyor.

Bu da kanun dışı aslında.

Duster'a APP'yi şoförler odasından almıştım. Sonra yolda polis çevirdi, böyle olamaz dedi. Diyorum ki "şoförler odasından aldım ama" "plaka kanunda bellidir, bu karakterler kanunda yok, nereden alındığının önemi yok" demişti.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Sani Gerşon yazdı:

Bu da kanun dışı aslında.

Duster'a APP'yi şoförler odasından almıştım. Sonra yolda polis çevirdi, böyle olamaz dedi. Diyorum ki "şoförler odasından aldım ama" "plaka kanunda bellidir, bu karakterler kanunda yok, nereden alındığının önemi yok" demişti.

Kanunda font ismi mi yaziyormus? Beyaz zemin uzerine siyah baski gibi basit bir sart yaziyordu sanki.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erdem Doğan yazdı:

Kanunda font ismi mi yaziyormus? Beyaz zemin uzerine siyah baski gibi basit bir sart yaziyordu sanki.

Yok yok, bayağı numaraların fontların kadar gösterilmiş her şey.

Kanun şurada:

Fontların görseli ve açıklaması:

http://www.tsof.org.tr/2016/039.pdf

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Sani Gerşon yazdı:

Yok yok, bayağı numaraların fontların kadar gösterilmiş her şey.

Kanun şurada:

Fontların görseli ve açıklaması:

http://www.tsof.org.tr/2016/039.pdf

Madem bu kadar kanun var neden cemiyetten cemiyete farkli plaka cikiyor? Bırak font standartini siyah baskının bile standartı yok. Kimisi kalıptan taşıyor kimisi kalıbı doldurmuyor. Yamuk yumuk, simetrik olmayan o kadar baskı var ki. APP almak zorunda kalıyorsun. 

APP isine kafayi takarlarsa hepsini toplarlar o zaman. Karsilastirmayi sevmiyorum ama burada hepsi ayni font ve kalite. Aralardaki bosluklarin bile kalibi var. Normal plakalar APP puntolari ile yapiliyor. Sadece cok fazla harf ve sayi varsa o zaman bizdeki gibi normal punto ile yapiyorlar. 
Güzel tarafi plaka istedigin sürece hep senin. İstedigin zaman aractan söküp baska aracina takabiliyorsun. Acma kapama ve yeni ruhsat ücreti 30 euro civarinda. Özel plaka bizim eyalette 12 euro. Online rezervasyon da var. Zorluga alismisiz bu kadar kolay olmasina sasirmistim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

İki aracımda da kalın harfli plaka vardı muayeneden geçmedi. Söküp yeni ince harfli yaptırmıştım.  En son mondeoyu alınca Uşakta plakayı ince baskılı aldım şaşırdılar. Durumu anlatınca güldüler siz nasıl yapıyorsunuz dedim. Şoförler odasından bu tür punto elimizde yok diye yazı veriyorlarmış Tüv Türk e ibraz edince sorun yaşamıyorlarmış.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Sani Gerşon yazdı:

Mesela ne gibi özel?

İstedigin harf rakam iste :)

Metin Uzunoğlu yazdı:

İki aracımda da kalın harfli plaka vardı muayeneden geçmedi. Söküp yeni ince harfli yaptırmıştım.  En son mondeoyu alınca Uşakta plakayı ince baskılı aldım şaşırdılar. Durumu anlatınca güldüler siz nasıl yapıyorsunuz dedim. Şoförler odasından bu tür punto elimizde yok diye yazı veriyorlarmış Tüv Türk e ibraz edince sorun yaşamıyorlarmış.

Tuv de bile standart yok. Ben hep APP ile gectim muayneden. Baktiklarini da sanmiyorum. Kusur sebebi aciklamasi neydi? Muhursuz plakamiydi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erdem Doğan yazdı:

Metin Uzunoğlu yazdı:

Yani ben mesela boşsa SAN1986 alabiliyor muyum 12 eu'ya?

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Erdem Doğan yazdı:

Tuv de bile standart yok. Ben hep APP ile gectim muayneden. Baktiklarini da sanmiyorum. Kusur sebebi aciklamasi neydi? Muhursuz plakamiydi?

Yönetmeliğe uygun olmayan plaka ağır kusur trafiğe çıkamaz. Ağuatos 2019.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Sani Gerşon yazdı:

Evet :)

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Sani Gerşon yazdı:

Geçen hafta Ankara havalimanı otoparkında chevrolet jip gördüm, plaka amerikan ve A N K A R A yazıyordu. Sarı zemin üzerine siyah yazılıydı. şehir de new li birşey yazıyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Erhan Doruk yazdı:

Geçen hafta Ankara havalimanı otoparkında chevrolet jip gördüm, plaka amerikan ve A N K A R A yazıyordu. Sarı zemin üzerine siyah yazılıydı. şehir de new li birşey yazıyordu.

Evet ABD de bazı eyaletlerde sadece harflerden oluşabiliyor. Hatta 8-9 farklı plaka teması seçebiliyorsunuz. Orda da 40-50 usd gibi birşey olması lazım.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Sani Gerşon yazdı:

Nerelerden atayım kendimi?

Bi yerden atma kendini, ucaga atla gel 😂

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...